Z kraju

Z kraju

Prezenty, bezpłatne badania i Jan Paweł II wabikiem do zakupów. Posypały się kary dla firm

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał pięć firm sprzedających towary podczas prezentacji i pokazów. Aby skłonić starszych, schorowanych ludzi do zakupu, ukrywały one prawdziwy cel spotkań, wprowadzały w błąd co do właściwości produktów, wykorzystywały także sprzeczne z prawem weksle - poinformował urząd. Firmy mają prawo odwołać się od decyzji regulatora do sądu.

Rozpędzony rynek mieszkaniowy złapał lekką zadyszkę. "Kondycja nadal jest świetna"

W styczniu 2018 roku deweloperzy oddali do użytkowania mniej mieszkań niż rok temu - wynika z poniedziałkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak, jak zauważają eksperci, rynek mieszkaniowy jest wciąż w świetnej formie. - Sprzyjają mu niskie stopy procentowe, niskie bezrobocie i rosnące płace - stwierdził analityk mieszkaniowy Home Broker Marcin Krasoń.

Kontrowersyjne podwyżki opłat na A2. Minister: nie ma możliwości ich zablokowania

Resort infrastruktury ma związane ręce w sprawie podwyżek za przejazd A2. "Ministerstwo, jak i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, mimo iż nie podzielają polityki poboru opłat, nie mają prawnej możliwości jej zablokowania" - wskazuje minister Andrzej Adamczyk w odpowiedzi na interpelację poselską. "Spółka Autostrada Wielkopolska ma prawo do swobodnego podnoszenia i obniżania stawek opłat za przejazdy wedle własnego uznania" - dodaje, wskazując na zapisy umowy koncesyjnej.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach. "Jest ryzyko, że na rachunku będzie mniej, niż wpłacimy"

Teoretycznie jest możliwe, że pracownik po ukończeniu 60 lat będzie miał na rachunku w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych mniej środków, niż wpłacił w postaci składek - przyznał w TVN24 BiS Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Wynika to z ryzyka inwestycyjnego, które podejmują dysponujące naszymi środkami fundusze. - Prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest jednak bardzo małe - uspokajał w programie "Bilans".

Więcej bankructw. Firmy mają nowy problem

W styczniu w Polsce upadły 82 firmy - podała spółka Euler Hermes. Oznacza to 19-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Coraz większy problem przedsiębiorstwa mają ze znalezieniem pracowników i ich rosnącymi pensjami.

Sklepy obejdą niedzielny zakaz handlu? "Jeżeli zostawia się furtkę, to każdy z niej skorzysta"

- Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jest tak naprawdę bublem i jest napisana w bardzo zły sposób. Będziemy ją interpretować na tyle, na ile możemy zrozumieć te zapisy. Bo są one skonstruowane w taki sposób, że czasami pozostawiają duże pole do manewru - mówiła w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Polska firma kurierska zawiesza działalność. "Powodem nieoczekiwane wydarzenia"

Firma Delta Kurier zawiesiła swoja działalność. - Powodem nagłej decyzji były nieoczekiwane wydarzenia z ostatnich tygodni - wskazał w rozmowie z tvn24bis.pl Krzysztof Porębski, prezes firmy kurierskiej. Chodzi między innymi o wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank. - Firma wydaje klientom przesyłki za pośrednictwem zewnętrznych firm kurierskich - dodał.

Nie ma chętnych na dostawę wagonów dla wojska

Żadna oferta nie wpłynęła w postępowaniu ogłoszonym przez PKP Intercity na dostawę ośmiu specjalnych, fabrycznie nowych wagonów osobowych dla sił zbrojnych - wynika z informacji podanych przez kolejową spółkę.

Rewolucja w emeryturach dla 11 milionów Polaków. Będzie dodatkowa składka

Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych – taką propozycję w czwartek przedstawili minister finansów Teresa Czerwińska, minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Z nowego systemu może skorzystać ponad 11 milionów pracowników, którzy oddając część swojej wypłaty dostaną wyższe świadczenie po zakończeniu pracy. Przewidziana jest także zachęta finansowa ze strony państwa.