Z kraju

Z kraju

Z małego ZUS-u skorzystasz dłużej. Jest projekt

Okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne będzie wydłużony do 3 lat - proponuje resort pracy. Podstawa wymiaru składek wynosiłaby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia działalności gospodarczej oraz 60 procent w trzecim roku.

"Znalezienie pracowników w Polsce jest jednym z największych wyzwań"

To dobry czas na inwestowanie w Polsce - uważa Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald's Polska. Jak wskazuje, nasz kraj jest "na pewnym etapie rozwoju". - Przez ostatnie 20 lat widzieliśmy olbrzymi boom gospodarczy, wzrasta jakość życia Polaków. To ma znaczenie. To dopiero początek naszej drogi - zwraca uwagę gość TVN24 BiS. Jak mówi Pieńkowski, "coraz więcej osób przychodzi do restauracji". - Jest to związane impulsem w postaci wyższych zarobków, silniejszej gospodarki - ocenia, jednocześnie przyznając, że "jednym z największych wyzwań" jest znalezienie odpowiednich pracowników.

Polska może zyskać na brexicie? "Mamy znak, że będzie transfer miejsc pracy"

- Stabilny rozwój w Polsce jest dobrą informacją dla inwestorów - mówi Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Jego zdaniem, nasz kraj może zyskać nowe miejsca pracy po brexicie. - Mamy znak, że będzie transfer miejsc pracy z Londynu i innych brytyjskich miast do Polski - wskazuje gość TVN24 BiS, jednocześnie zwracając uwagę, że nie chodzi tylko o "amerykański bank, ale również kilka innych instytucji międzynarodowych". - W Polsce jest bardzo dobre miejsce do lokalizacji kapitału - dodaje Tony Housh.

Awaria serwisu mBanku trwała dwa dni

Przez dwa dni klienci mBanku nie mogli zalogować się do systemu CompanyNet, czyli bankowości internetowej dla korporacji. We wtorek popołudniu biuro prasowe banku poinformowało, że system znów działa.

"Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Macierewicz o modernizacji armii

Zgodnie ze Strategicznym Przeglądem Obronnym konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 miliardów złotych - podkreślił minister obrony Antoni Macierewicz, otwierając we wtorek XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. - Chcemy z naszymi partnerami rozwijać międzynarodową współpracę przy rozwoju najnowszych technik przemysłu obronnego - wtórował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Prezydent: Podział na Unię różnych prędkości doprowadzi do jej rozpadu. Będą kolejne brexity

- Jeżeli Unia Europejska zacznie się dzielić na państwa, które będą miały silniejsze możliwości rozwojowe, decyzyjne i będą mogły formalnie decydować o bycie innych, to Unia straci na swojej atrakcyjności - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas panelu otwierającego XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Jego zdaniem "będzie to prowadziło ostatecznie do rozpadu Unii Europejskiej".

Szydło widzi "sojuszników i przyjaciół" w państwach bałtyckich

Premier Beata Szydło spotkała się w Warszawie z przedstawicielami państw bałtyckich. Powiedziała, że Litwa, Łotwa i Estonia są bliskimi partnerami Polski, "sojusznikami i przyjaciółmi". Dodała, że w kwestii rewizji unijnej dyrektywy w sprawie delegowania pracowników liczy na kompromis, "także dzięki zaangażowaniu prezydencji estońskiej".

Resort szykuje rewolucyjne zmiany w ochronie środowiska. "Z prędkością światła"

Ministerstwo środowiska szykuje zmianę w instytucjach oceniających oddziaływanie inwestycji na środowisko. Projekt jest już gotowy i został wysłany do konsultacji. Ministerstwo powołuje się przy tym na "konieczność pilnego procedowania ustawy". - To kolejna zmiana, która sprawia, że z prędkością światła wracamy do systemu centralnie planowanego, jaki obowiązywał w Polsce w epoce słusznie minionej - ocenia Jan Ruszkowski ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Boom na polskim niebie. LOT już podlicza sowite zyski

Polskie Linie Lotnicze LOT w ciągu siedmiu miesięcy zarobiły ponad 150 mln zł z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów - mówi prezes spółki Rafał Milczarski. To o 63 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z danych spółki wynika, że lipiec był w tym roku najlepszym miesiącem jeśli chodzi o wyniki finansowe.

Dodatkowe miliony poszły na drogi. Na liście aż 21 inwestycji

63 miliony złotych - tyle ministerstwo budownictwa przeznaczyło na inwestycje drogowe w siedmiu województwach. Zaplanowane prace mają przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa w ramach już istniejących dróg - pieniądze sfinansują rozbudowy chodników czy powstanie wysepek autobusowych. Rozbudowana o trzy kilometry zostanie też droga krajowa numer 62.

Nowy interes Lasów Państwowych. Chcą budować domy z drewna

Lasy Państwowe (LP) zapowiadają budowę drewnianych domów pod wynajem i stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane zapowiadają Lasy Państwowe (LP). Leśnicy chcą też zainwestować w rozwój turystyki, budując małe drewniane hotele czy remontując stare ośrodki wczasowe.

Przegląd prasy: Inwestowanie idzie jak po grudzie

Uszczelnianie VAT, a może obniżenie wieku emerytalnego - ekonomiści stawiają hipotezy, który miałyby wyjaśnić niechęć przedsiębiorstw do finansowania nowych projektów. Przytacza je w swym poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Polacy myślą o pracy w kosmosie. Coraz więcej firm w branży

Wskaźnik sukcesu podmiotów gospodarczych zajmujących się działalnością kosmiczną jest największy spośród wszystkich innych firm jakie są w Polsce - podkreśliła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przygotowany przez resort projekt ustawy o działalności kosmicznej oraz Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych to - jak przyznała - konieczność.

Za jabłka zapłacisz sporo. Bo jest ich mniej

W tym roku zbiory jabłek w Polsce mogą wynieść około 3 milionów ton, to jest o 25 procent mniej niż w 2016 roku - prognozuje prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych Eberhard Makosz. Oznacza to wyższe ceny dla przetwórców i konsumentów.

W lipcu minimalny spadek przewozów kolejowych

Z usług polskich kolei w lipcu tego roku zdecydowało się skorzystać 25,2 mln pasażerów, to zaledwie o 0,8 proc. mniej niż rok wcześniej, kiedy to pociągami pojechało 25,4 mln osób - poinformował Urząd Transportu Kolejowego (UTK) i zaznaczył, że rok wcześniej na wyniki przewozowe wpływ miały miedzy innymi Światowe Dni Młodzieży.