Z kraju

Z kraju

Związkowcy kontra minister. "Nasza firma nie może płacić haraczu"

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa kontrola zlecona przez jej radę nadzorczą - potwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski, uznając jednak odpowiedź na pytanie o potencjalną dymisję prezesa spółki za "wychodzenie przed szereg". - Stoimy murem za prezesem - zapewniają związkowcy z JSW.

Wirtualne włamanie, realne straty. Oto najbardziej spektakularne ataki hakerskie

Dane nawet 380 tysięcy kart płatniczych, należących do klientów British Airways, mogły trafić w ręce hakerów. System ponoć jest już bezpieczny, ale cyberataków jest coraz więcej. Stany Zjednoczone od wielu lat oskarżają Koreę Północną o ataki na amerykańskie firmy i instytucje, co powoduje milionowe straty dla światowej gospodarki. Rosja podejrzewana jest z kolei o kradzież maili Partii Demokratycznej przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w USA. O spektakularnych atakach w świecie wirtualnym, ale stratach realnych, opowiadał Jan Niedziałek.

Technicy farmaceutyczni wyjdą na ulicę. "Nie chcemy podwyżek"

W przyszłym tygodniu – w środę 12 września – technicy farmaceutyczni będą protestowali przed Sejmem. Nie podoba im się kształt ministerialnego rozporządzenia, które właśnie jest procedowane, a które – zdaniem techników – może doprowadzić do zamknięcia punktów aptecznych, głównie na wsiach. I choć Główny Inspektorat Farmaceutyczny łagodzi projektowane przepisy, to technicy nie odpuszczają i zamierzają wyjść na ulicę. - Nie godzimy się na taki kształt przepisów - mówią związkowcy.

Chińczycy wykluczeni z kolejnego przetargu. Mieli zbudować ważne odcinki dróg

Krajowa Izba Odwoławcza wykluczyła z przetargu na północną obwodnicę Krakowa konsorcjum z udziałem firmy chińskiej Stecol, które wygrało to postępowanie. Minister infrastruktury zapowiedział, że będzie dążył do zwiększenia finansowania zadania, aby zostało ono zrealizowane. Kilka dni temu, pomimo złożenia najkorzystniejszej cenowo propozycji, odrzucona została oferta tego samego chińskiego przedsiębiorstwa dotycząca wybudowania odcinka zakopianki.

Polacy na wakacjach. Jeden kierunek rządzi od lat

Większość klientów biur turystycznych preferuje tygodniowy pobyt all inclusive i podróż samolotem podaje Polska Izba Turystyki w raporcie "Zagraniczne wakacje Polaków 2018 r.". Izba ocenia, że dla branży turystycznej był to udany sezon.

Więcej pieniędzy na zdrowie. "Chcemy, żeby pacjent to odczuł"

Premier Mateusz Morawiecki realizuje to, co zapowiedział i zdrowie traktuje priorytetowo. I faktycznie widać, że jest to priorytet. Mamy realne działania w postaci zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Musimy te realne wzrosty finansowania przełożyć w taki sposób, aby odczuł to pacjent. Dostęp do specjalistów, szybszy dostęp do informacji oraz milsza i lepsza opieka, głównie w SOR-ach i nocnej pomocy lekarskiej; tam musimy kierować te pieniądze - powiedział w TVN24 BiS minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef Ryanaira o CPK: głupi pomysł, pośrodku niczego

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - powiedział szef Ryanaira Michael O’Leary. Skrytykował też propozycję, aby to lotnisko w Radomiu, a nie w Modlinie odciążyło Lotnisko Chopina w Warszawie. Podkreślił, że linia chce współfinansować rozwój portu na Mazowszu.

Umowy na wywóz śmieci zagrożone przez zapis w nowej ustawie. "Takich pojazdów nie ma"

Przynajmniej dziesięć procent pojazdów elektrycznych we flocie. Takie wymogi na firmy zajmujące się wywozem śmieci w średnich i dużych miastach od 2020 roku nakłada ustawa o elektromobilności. Jeżeli nie spełnią wymogów, to stracą kontrakty. Tymczasem w ofertach czołowych producentów pojazdów brakuje rozwiązań opartych na silnikach napędzanych wyłącznie energią elektryczną. - Takich elektrycznych pojazdów nie ma - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Boom na polskim niebie. Tani przewoźnik uruchomi 17 nowych tras

Irlandzka linia lotnicza Ryanair w 2019 roku, w okresie letnim, uruchomi 17 nowych tras z Polski, między innymi z lotniska w Modlinie do Ammanu, Marsylii, z Gdańska do Barcelony, a z Krakowa do Bordeaux - poinformował szef Ryanaira Michael O'Leary. Dodał, że linia chce współfinansować rozwój portu w Modlinie.

Forum w Krynicy. Premier Litwy Człowiekiem Roku. "Jesteśmy za Unią państw suwerennych"

Premier Litwy Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę człowieka Roku XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagrodę, przyznawaną osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej, wręczył Skvernelisowi premier Mateusz Morawiecki. Sam Skvernelis mówił w Krynicy, że Polskę i Litwę łączą wspólne poglądy na Unię Europejską. "Jesteśmy za Unią państw suwerennych" - podkreślał szef litewskiego rządu.

"Nie chcemy wspierać inwestorów, którzy taktują Polskę jako montownię"

Nie chcemy wspierać inwestorów, którzy taktują Polskę jako montownię. Będziemy wspierać tych, co będą wnosić coś do polskiej gospodarki - powiedział w TVN24 BiS Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Jak sprecyzował chodzi o inwestorów, którzy będą działali w dziedzinie wysokiej technologii, współpracowali z uczelniami, tworzyli wysokiej jakości miejsca pracy oraz lokalne łańcuchy dostaw, a końcowy produkt będzie trafiał na eksport.

Polscy managerowie na globalnych rynkach. "Jesteśmy w stanie powiedzieć, co jest ważne"

Polacy coraz częściej zajmują wysokie pozycje w strukturach wielkich światowych firm i aktywnie uczestniczą w kształtowaniu globalnych strategii swoich korporacji. - Ja codziennie podejmuję decyzje, gdzie będziemy inwestować. Mamy to spojrzenie, jesteśmy w stanie powiedzieć, co jest ważne i na jakiej bazie podejmuje się te decyzje - mówiła podczas panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Katarzyna Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery na rynkach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Paneliści dyskutowali również o tym, jak postrzegają swoją rolę jako ambasadorów Polski, wpływając na budowanie jej pozycji na świecie, a także o tym czy ich potencjał w tym zakresie jest dostatecznie wykorzystywany.

Kwieciński: Polska dostanie mniej pieniędzy, bo się rozwija

- Polska otrzyma mniej pieniędzy na politykę spójności, ale nadal będzie największym beneficjentem w nowej perspektywie finansowej - powiedział w TVN24 BiS Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. - Zależy nam na tym, aby podział tych środków następował w sposób sprawiedliwy - dodał.

Bezrobocie lekko w dół. Minister Rafalska przedstawiła nowe dane

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 procenta - poinformowała w środę w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Nieznacznie spadła liczba osób bez pracy, które są zarejestrowane w pośredniakach. Minister zaznaczyła, że są to dopiero wstępne dane, ale jednocześnie dodała, że do tej pory resort nie mylił się w swoich prognozach.

Nowy Kodeks pracy. Wiceminister: jest potrzebny, ale teraz się nie uda

Jestem przekonany, że nowy Kodeks pracy w Polsce jest potrzebny – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że nie ma szans, żeby parlament jeszcze w tej kadencji rozpoczął pracę nad nowymi przepisami. Myślę, że w następnej kadencji parlamentu powróci się do rozwiązań przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy – dodał Stanisław Szwed.