Z kraju

Z kraju

Mieli oszukać 350 inwestorów. Zarzuty dla 20 osób

Prokuratura postawiła 20 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw na rynku Forex - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Chodzi o oszustwa na kwotę ponad 18 milionów złotych na szkodę 350 inwestorów.

Ministrowie oddadzą nagrody. "Zwrot tylko do budżetu państwa"

To nie były nagrody wynikające z kodeksu pracy. Nie wiemy zupełnie, co to były za świadczenia. To były drugie pensje, żeby uzupełnić wynagrodzenia politykom Prawa i Sprawiedliwości - mówił w programie "Tak jest" poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Z kolei Karol Rabenda stwierdził, że to, w jaki sposób nagrody zostaną przekazane instytucjom charytatywnym "nie ma znaczenia". - Liczy się gest - podkreślił wiceprezes Porozumienia.

Nowy Kodeks pracy nie tak szybko. Wiceminister: jest zbyt mało czasu

Nie ma możliwości, aby w tej kadencji Sejm w całości przyjął, przygotowane przez Komisję Kodyfikacyjną, projekty zmian w Kodeksie pracy. Jest zbyt mało czasu - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. - Nie chcemy rozwiązań, które spowodują wyprowadzenie ludzi na ulicę - dodał minister. W ubiegłym tygodniu rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek zapowiedziała, że partia nie poprze propozycji komisji.

Resort: bezrobocie znów spadło

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 6,6 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt. proc. - poinformowała w poniedziałek szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Ministrowie mają oddać nagrody na Caritas. Organizacja wydała oświadczenie

"Zamiar przekazania środków jest dla nas zaskoczeniem i nie był z nami konsultowany" - podkreśliła w komunikacie Caritas Polska. W ten sposób instytucja odniosła się do zapowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński ogłosił, że ministrowie oddadzą swoje nagrody na rzecz właśnie tej katolickiej organizacji charytatywnej. Wypłaty zostaną w całości przekazane na programy pomocy dla dzieci - deklaruje organizacja.

W których branżach chcą pracować Polacy? Jest zmiana lidera

Firmy z sektora elektronicznego i elektrotechnicznego to zdaniem Polaków najbardziej atrakcyjne miejsca pracy. W tych branżach chciałaby pracować blisko co druga osoba, która wzięła udział w badaniu firmy Randstad. Taki sam odsetek badanych - 48 procent - chciałoby pracować w brany paliwowej i surowcowej.

Rozbudowa lotniska w Radomiu może ruszyć w tym roku

Jeszcze w drugim kwartale tego roku Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" powinno stać się podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu, a w ciągu następnych kilku miesięcy powinien rozpocząć się proces inwestycyjny - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Oto największe sieci stacji paliw w Polsce

Liczba działających w Polsce stacji paliwowych spadła na koniec grudnia ubiegłego roku do 6643 wobec 6803 na koniec grudnia 2016 roku - wynika z szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

W aktach urodzenia pojawią się nowe informacje

Zgłoszenie urodzenia dziecka będzie możliwe bez wychodzenia z domu. Wszystko za sprawą noweli ustawy o ewidencji ludności, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy umożliwiają także wydawanie zaświadczeń o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy w formie dokumentu elektronicznego.

Szybciej do granicy z Ukrainą. Wybrano wykonawcę obwodnicy

Firma Budimex złożyła najkorzystniejszą ofertę na rozbudowę około sześciokilometrowego odcinka drogi krajowej 94 Łańcut-Głuchów w województwie podkarpackim - poinformował rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Firma zamierza zaprojektować i zbudować obwodnicę miasta Łańcuta za 115,8 miliona złotych.

Ile zarabiają posłowie, szefowie państwowych spółek i samorządowcy?

10 tysięcy złotych uposażenia oraz 2,5 tysiąca złotych diety otrzymują miesięcznie posłowie i senatorowie. Pensja wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie może być wyższa niż 7-krotność zapisanej w ustawie kwoty bazowej, czyli około 12,5 tysiąca złotych. Wynagrodzenie władz spółek z udziałem Skarbu Państwa jest uzależnione między innymi od wielkości firmy.

Ministrowie oddadzą nagrody, ale zyskają na podatku

Nagrody mają oddać, ale zupełnie stratni nie będą. Wszystko za sprawą szczególnych przepisów podatkowych umożliwiających odliczenie od podstawy opodatkowania darowizny na "kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą", czyli np. Caritas. Rozliczając się z fiskusem członkowie rządu mogą zyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych.

"Solidarność" o rządowej reformie emerytur. "Może dojść do kuriozalnej sytuacji"

W obecnej formie projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) jest nie do zaakceptowania - powiedział w czwartek szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jak podkreślono w stanowisku związku, za sprawą zmian może dojść do "kuriozalnej sytuacji", gdy państwo dopłaca do emerytur bogatszym, a gorzej zarabiający szukają sposobów, jak się z nowego systemu wypisać.

Rewolucyjne zmiany w prawie pracy? Wicemarszałek Sejmu zabrała głos

Jeżeli rząd chciałby forsować ten projekt, to nasz kierunek jest jeden, ulica - w ten sposób przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda wyraził stanowisko związku na temat propozycji nowego Kodeksu pracy. Beata Mazurek już zapowiedziała, że Prawo i Sprawiedliwość nie poprze propozycji przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wciąż je analizuje.