Ministerstwo ostrzega przed oszustami. "Nie daj się puścić z torbami"

[object Object]
Ekspertka o oszustwach internetowychTVN24 BiS
wideo 2/4

Wykradanie numerów kart kredytowych, niedostarczenie produktów, za które zapłaciliśmy, lub kradzież naszych danych dostępowych do systemu bankowości internetowej. Takie mogą być efekty działań oszustów, przed którymi ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji. "Nie daj się puścić z torbami" - apeluje resort.

Według ministerstwa cyfryzacji koniec czerwca to czas łowów dla fanów wyprzedaży, ale i jeden z najaktywniejszych momentów w roku dla internetowych złodziei.

Jak możemy przeczytać w komunikacie, jeśli trafiliśmy na stronę, gdzie to, czego szukamy, kosztuje 90 proc. mniej, lub ktoś w sieci mocno naciska na naszą decyzję, oferując superzachęty, nie należy klikać "kupuję" od razu.

"Nieproporcjonalnie niska cena oferowanego produktu to pierwsze, co powinno wzbudzić naszą czujność" - zauważył Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK. "Czerwona lampka powinna nam zapalić się także, kiedy jedyną opcją zapłaty jest dokonanie przelewu przed dostarczeniem towaru, lub kiedy jesteśmy odsyłani do systemu płatności online" - zauważył ekspert. W maju Związek Banków Polskich wraz z kilkoma podmiotami ostrzegał przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności.

"Realizując zapłatę, zawsze zwracajmy szczególną uwagę na detale, nie działajmy mechanicznie i w pośpiechu" - dodał Kondraszuk. Niska cena to bardzo często wykorzystywana metoda, by zachęcić nas do emocjonalnego działania. Skupieni na promocji zwracamy mniejszą uwagę na to, gdzie wpisujemy hasło lub czy w SMS-ie od banku wszystko się zgadza. Należy pamiętać, że wyjątkowa okazja to także ryzyko zakupu nieoryginalnego towaru lub rzeczy, które mogą pochodzić z przestępstwa. Powinniśmy być szczególnie wyczuleni na sztuczki typu "niepowtarzalna okazja", "z tym kuponem 90 procent taniej", "zapłać część, resztę po odbiorze". "Jednym słowem – nie działajmy pod presją czasu oraz emocji. Tego typu zabiegi bardzo często finalnie prowadzą do oszustwa" - czytamy w komunikacie ministerstwa. Szukając okazji, warto zwracać uwagę na pewne cechy sklepów internetowych, które powinny nam dawać do myślenia.

Na co zwracać uwagę?

"Przed sfinalizowaniem zakupu, zwłaszcza w nowym dla nas miejscu, spróbujmy zajrzeć dosłownie wszędzie. Poza samą stroną sklepu poszukajmy informacji w niezależnych, niepowiązanych ze sklepem źródłach" - radzi Sebastian Kondraszuk.

"W wyszukiwarce bardzo często podsuwane są opinie osób, które już dokonały zakupu. Oceńmy ich wiarygodność. Oceńmy też samą stronę, czy nie ma na niej błędów językowych lub niespójności w treści. Ustalmy, czy podmiot wskazany w regulaminie naszego sklepu figuruje w rejestrach przedsiębiorców" - wylicza. Nawet jeśli, na pierwszy rzut oka, strona jest profesjonalnie przygotowana, graficznie wygląda świetnie, nie oznacza to, że jest prawdziwa. Jeśli jakakolwiek część serwisu wydaje się nam podejrzana, lepiej poświęcić trochę więcej czasu na sprawdzenie, czy sklep nie jest próbą oszustwa. Dobrą praktyką jest weryfikacja czasu istnienia domeny internetowej sklepu. Im krótszy czas od zlecenia rejestracji, tym większą nieufność powinniśmy zachować. Warto zweryfikować także fizyczną lokalizację naszego sklepu. Jeżeli podany adres nie istnieje na mapach, warto przemyśleć sprawę.

Co robić

Ministerstwo cyfryzacji zwraca uwagę, że jeżeli czujemy, że coś poszło nie tak w przypadku internetowych zakupów, nigdy nie jest za późno, żeby zgłosić to, komu trzeba. W przypadku kradzieży środków z konta należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem. Jeśli odpowiednio wcześnie uda się wykryć oszustwo, jest szansa na odzyskanie pieniędzy. Jeżeli od zakupu minęło już trochę czasu, a kontrahent zniknął i przestał odpowiadać, najlepiej skontaktować się z policją. Jeśli korzystamy z kart kredytowych w internecie - należy systematycznie przeglądać zestawienia zrealizowanych płatności.

"Jeśli znajdziecie tam transakcje, których nie dokonywaliście, jak najszybciej skontaktujcie się ze swoim bankiem i zablokujcie kartę" - radzą eksperci. Jeśli natomiast łowiąc okazje natrafiliśmy na fałszywe sklepy internetowe, można je zgłosić na incydent.cert.pl.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w zakresie medycyny pracy. W pakiecie będą dodatkowe badania - zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. - Inwestycja w zdrowie pracowników ma szczególne znaczenie - komentuje Renata Górna, ekspertka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Źródło:
tvn24.pl

Zmiany w sprawie kasowania punktów karnych, utratę prawa jazdy na zawsze w niektórych sytuacjach, zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę oraz umożliwienie uzyskania prawa jazdy osobom, które ukończyły 17 lat - zakłada projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Zapowiedź w tej sprawie znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Moskwa analizuje kwestię połączenia swoich największych firm naftowych - poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Wzmocniłoby to kontrolę Putina nad globalnym rynkiem energii, a powstały gigant byłby drugim światowym producentem ropy, wyprzedzanym tylko przez saudyjskie Aramco.

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

Źródło:
PAP

Kierunek, którzy przyjęła Europa, jest zły. Cła na chińskie elektryki nic nie zmienią albo zmienią w niewielkim stopniu - stwierdził w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR Wojciech Drzewiecki. Jak dodał, celem Brukseli było przeniesienie inwestycji na rynek europejski, lecz tak się nie stanie.

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Źródło:
tvn24.pl

Złoty mocno traci do dolara podczas poniedziałkowej sesji na rynku walutowym. Więcej trzeba płacić także za euro i franka szwajcarskiego.

Kłopoty złotego. Mocno traci do dolara

Kłopoty złotego. Mocno traci do dolara

Źródło:
PAP

Albania przyciąga coraz większą liczbę turystów, a część z nich odwiedza ten kraj dla usług z zakresu medycyny estetycznej - wynika z informacji przekazanych przez portal telewizji N1. "Szacuje się, że sektor turystyki medycznej Albanii generuje od 200 do 250 milionów euro rocznie" - dodano.

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

Źródło:
PAP

Bitcoin kontynuuje swój rajd. W niedzielę wieczorem po raz pierwszy w historii wartość tokena przekroczyła 80 tysięcy dolarów. Ten kurs utrzymuje się także w poniedziałek. Ostatnie wzrosty to efekt zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA.

Bitcoin bije rekordy. "Wiatr w plecy"

Bitcoin bije rekordy. "Wiatr w plecy"

Źródło:
PAP

Czy Państwowa Inspekcja Pracy będzie zamieniać umowy cywilnoprawne na umowy o pracę? - Mało prawdopodobne, aby to przeszło. To są propozycje części posłów i okręgowych inspektorów pracy, ale one są mało akceptowalne przez pracodawców i samych pracowników w dużej mierze - powiedział biznesowej redakcji tvn24.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych "Kadra", członek Rady Ochrony Pracy. - Celem resortu pracy jest "odśmieciowienie" polskiego rynku pracy i systemowa reforma PiP - przekonuje wiceszef MRPiPŚ Sebastian Gajewski.

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Źródło:
tvn24.pl

Postulujemy, by wszyscy pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w dni ustawowo wolne od pracy, otrzymywali 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie - pisze Związkowa Alternatywa w niedzielnym komunikacie. Proponowane zmiany miałyby dotyczyć zarówno świąt, jak i niedziel handlowych.

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju trzy serie leku o nazwie Pulmopect. Powodem decyzji jest wystąpienie wady jakościowej.

Popularny syrop na kaszel wstrzymany w obrocie. "Galaretowata substancja"

Popularny syrop na kaszel wstrzymany w obrocie. "Galaretowata substancja"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor działu IT w banku może zarabiać nawet 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie - wynika z raportu przygotowanego przez Grafton Recruitment. Na wysokie wynagrodzenie może również liczyć manager zespołu do spraw ryzyka. Na niższych stanowiskach pensje zaczynają się od 6 tysięcy złotych brutto.

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Łatwiejsze porównywanie ofert, uproszczenie umów z operatorami czy większe bezpieczeństwo klientów to zmiany, jakie wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Obowiązujące od dziś przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo, a także zapewnić większą kontrolę finansową Polaków.

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską DHL i informują o konieczności uiszczenia opłaty, niezbędnej do dokończenia dostawy. Ich celem są dane karty kredytowej - ostrzega CERT Polska.

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump zamierza wprowadzić największe cła od stulecia, z czego część z nich wykorzysta jako kartę przetargową przy negocjacjach handlowych - informuje dziennik "Washington Post". Gazeta podkreśla, że zapowiadane wprowadzenie ceł uniwersalnych jest obecnie mało prawdopodobne.

To mogą być historyczne podwyżki ceł

To mogą być historyczne podwyżki ceł

Źródło:
PAP

Agencje ratingowe S&P oraz Fitch potwierdziły ratingi Polski na poziomach "A-" wraz z utrzymaniem ich stabilnej perspektywy. Utrzymanie ratingu Polski przez agencje to wyraz przekonania o silnych fundamentach polskiej gospodarki oraz jej potencjale rozwojowym - ocenił minister finansów Andrzej Domański.

Są decyzje w sprawie ratingu Polski

Są decyzje w sprawie ratingu Polski

Źródło:
PAP

- Chcemy mieć tanią energię, chcemy konkurować z resztą świata, chcemy mieć naprawdę konkurencyjną gospodarkę. Chcemy, żeby ludzie czuli się bezpiecznie w Polsce, jeśli chodzi o ceny energii - powiedział w sobotę premier Donald Tusk. - Zwróciłem się zresztą do ministra finansów, żeby naprawdę pilnie przedstawił sposób mrożenia cen energii - dodał szef rządu.

Premier: długo myślałem, czy powiedzieć to wprost, ale powiem to

Premier: długo myślałem, czy powiedzieć to wprost, ale powiem to

Źródło:
TVN24

Wigilia nie jest traktowana ani przez pracodawców, ani przez pracowników jak zwykły dzień roboczy - stwierdziła Katarzyna Ueberhan (Lewica) podczas debaty w Sejmie nad projektem ustanawiającym 24 grudnia dniem wolnym. Zdaniem Ryszarda Petru (Polska 2050) propozycja jest wrzutką poselską "bez analizy kosztów dla gospodarki".

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Źródło:
PAP

Sejm przyjął w piątek nowelizację tegorocznego budżetu, która zakłada większy o ponad 50 miliardów złotych deficyt budżetowy oraz niższe dochody państwa. W noweli przewidziano również przekazanie samorządom dodatkowego wsparcia w wysokości 10 miliardów złotych.

Deficyt budżetowy większy niż zakładano

Deficyt budżetowy większy niż zakładano

Źródło:
PAP

Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w mące żytniej typ 720 - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. GIS apeluje, by nie spożywać produktu ze względu na ryzyko szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.

Ostrzeżenie przed mąką. "Stwarza ryzyko dla zdrowia"

Ostrzeżenie przed mąką. "Stwarza ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 460 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,6 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 listopada 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl