"Największe kłamstwo internetu". Eksperci ostrzegają

[object Object]
Marek Zagórski o aplikacji FaceApp: poleciłem przeprowadzenie dwóch analiztvn24
wideo 2/7

Najlepiej od razu założyć, że wszystkie informacje, które umieszczasz w internecie, prędzej czy później zostaną ujawnione – ostrzegają eksperci od bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. I radzą: czytajcie regulaminy i politykę prywatności, w smartfonach wyłączcie automatyczne wykrywanie sieci Wi-Fi, zwracajcie uwagę, na co pozwalacie instalowanym aplikacjom, a zanim je ściągniecie, sprawdźcie komentarze.

Słynna ostatnio aplikacja FaceApp, która modyfikuje zdjęcia i pozwala np. "zobaczyć", jak będziemy wyglądali za kilkadziesiąt lat, spowodowała, że na nowo rozgrzała dyskusja o ochronie prywatności w internecie. Polskie Ministerstwo Cyfryzacji zleciło sprawdzenie, czy prawdziwe są zarzuty, że FaceApp nieprawidłowo przetwarza dane osobowe użytkowników. Dodatkowo obawy niektórych internautów budzi fakt, że FaceApp został stworzony w Rosji.

Jednak w analizie opublikowanej przez branżowy serwis niebezpiecznik.pl, podkreślono, że FaceApp "może stanowić zagrożenie dla prywatności, ale nie większe niż inne tego typu aplikacje z których i tak ochoczo korzystamy i których nie stworzyli Rosjanie".

"Na razie nie zaobserwowano, aby aplikacja sięgała po więcej danych niż to konieczne do przetworzenia jednej, wybranej przez użytkownika fotki. Ale to technicznie możliwe" – pisze branżowy portal.

"Wszystko tak naprawdę sprowadza się do tego, żeby mieć świadomość, że nawet jak aplikacji nie stworzył Rosjanin, to z naszymi danymi twórca może wiele (złego) zrobić. Dlatego mamy prośbę: jeśli boisz się Rosjan, o każdym twórcy aplikacji myśl jak o Rosjaninie, który jest bliskim współpracownikiem Putina" – apeluje niebezpiecznik.pl.

Eksperci radzą też internautom: "zawsze zastanówcie się, czy warto dać jakiejkolwiek aplikacji dostęp do swoich danych, zwłaszcza w zamian za tak przyziemne profity, jak dodanie kilku siwych włosów na głowie".

Podobne przestrogi dla internautów ma dr Andrzej Kozłowski, redaktor naczelny branżowego portalu CyberDefence24.pl. W rozmowie z tvn24.pl ekspert podkreśla, że każda informacja umieszczona w internecie musi być traktowana jako informacja publiczna. – Dlatego zanim zdecydujesz się wgrać dane, odpowiedz sobie na pytanie, czy ich ujawnienie może ci zaszkodzić. Ogólnie załóż, że wszystkie informacje umieszczone w internecie prędzej czy później zostaną ujawnione – radzi Kozłowski.

Największe kłamstwo internetu

Marcin Maj z niebezpiecznik.pl mówił na antenie TVN24, że "największym kłamstwem internetu" i mediów elektronicznych jest zdanie: "przeczytałem i akceptuję regulamin". – Tak samo, jak ludzie nie czytają regulaminu FaceAppa, tak samo nie czytają regulaminu Facebooka czy polityki prywatności Google’a – uważa Maj.

Z kolei szef CyberDefence24.pl zwraca uwagę, że czytanie umów i polityk prywatności jest pożądane, ale nie ma złudzeń: biorąc pod uwagę, jaka jest ich długość i jaki jest język, którym są napisane, przeciętny użytkownik ma niewielkie szanse na zrozumienie. – Dlatego może warto korzystać z wiedzy portali eksperckich, gdzie są najważniejsze informacje o potencjalnych pułapkach – sugeruje.

Ministerstwo Cyfryzacji i eksperci radzą, by instalować aplikacje tylko z zaufanych źródeł, czyli oficjalnego sklepu Google lub Apple. Ale to nie wszystko.

– W sklepie Google można natknąć się oczywiście na fałszywe aplikacje, dlatego warto przed instalacją zwrócić uwagę na producenta, komentarze użytkowników czy liczbę pobrań – wylicza Kozłowski.

I podkreśla: powinniśmy zwracać się uwagę na to, jakich zgód udzielamy programom, które instalujemy, o jakie dane proszą aplikacje, o jaki poziom dostępu i czy faktycznie dana aplikacja potrzebuje tych informacji.

Przykłady? W lutym firma ESET ostrzegła przed aplikacją Word Translator. Z analizy ekspertów wynikało, że program służył nie tylko do tłumaczenia tekstów. Faktycznie wykradał dane do logowania z aplikacji mobilnych banków w Polsce, Czechach i Włoszech. Loginy i hasła do aplikacji finansowych miał też gromadzić inny program, o którym eksperci alarmowali w listopadzie 2018 r. Pozornie służył on tylko do przeliczania wartości walut. Z kolei w 2017 r. alarm wzbudził Flashlight Widget, oficjalnie służący jako latarka w smartfonach z Androidem. "Przy okazji" starał się pobierać dane logowania m.in. do aplikacji społecznościowych.

Uwaga na hotspoty

Na co jeszcze należy zwracać uwagę? Warto uważać na sieci Wi-Fi. Cyberprzestępcy mogą bowiem tworzyć hotspoty (punkty dostępu do internetu), by wykradać nasze informacje. – Warto zrezygnować z funkcji automatycznego wykrywania sieci Wi-Fi na swoim urządzeniu mobilnym. Może się zdarzyć tak, że nawet nie zauważysz, kiedy zostałeś podłączony do hotspotu, a informacje, które przesyłasz mogą być przejęte przez hakerów – ostrzega redaktor naczelny CyberDefence24.pl.

Nie zaszkodzi też stosowanie komunikatorów szyfrujących rozmowy i wiadomości. Cyberprzestępcy nie mają bowiem problemu z wykorzystaniem urządzeń imitujących BTS-y, czyli stacje bazowe telefonii komórkowej.

Telefony komórkowe zauważają mocniejszy sygnał i przepinają się na ten nadajnik, który z kolei łączy się z prawdziwą siecią. – Taki fałszywy BTS, będąc w środku komunikacji, pozwala na podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów, SMS-ów i transmisji danych – zwraca uwagę Kozłowski.

– Internet wcale nie jest przyjaznym miejscem i nic za darmo w nim nie ma – podkreśla ekspert.

Autor: ral / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Paryżu będę żądać "uczciwej" konkurencji z Chinami - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w oświadczeniu opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek. Podkreśliła, że obecnie obserwowana jest "nadpodaż dotowanych chińskich produktów, takich jak pojazdy elektryczne i stal".

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Źródło:
PAP

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl