"Największe kłamstwo internetu". Eksperci ostrzegają

[object Object]
Marek Zagórski o aplikacji FaceApp: poleciłem przeprowadzenie dwóch analiztvn24
wideo 2/7

Najlepiej od razu założyć, że wszystkie informacje, które umieszczasz w internecie, prędzej czy później zostaną ujawnione – ostrzegają eksperci od bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. I radzą: czytajcie regulaminy i politykę prywatności, w smartfonach wyłączcie automatyczne wykrywanie sieci Wi-Fi, zwracajcie uwagę, na co pozwalacie instalowanym aplikacjom, a zanim je ściągniecie, sprawdźcie komentarze.

Słynna ostatnio aplikacja FaceApp, która modyfikuje zdjęcia i pozwala np. "zobaczyć", jak będziemy wyglądali za kilkadziesiąt lat, spowodowała, że na nowo rozgrzała dyskusja o ochronie prywatności w internecie. Polskie Ministerstwo Cyfryzacji zleciło sprawdzenie, czy prawdziwe są zarzuty, że FaceApp nieprawidłowo przetwarza dane osobowe użytkowników. Dodatkowo obawy niektórych internautów budzi fakt, że FaceApp został stworzony w Rosji.

Jednak w analizie opublikowanej przez branżowy serwis niebezpiecznik.pl, podkreślono, że FaceApp "może stanowić zagrożenie dla prywatności, ale nie większe niż inne tego typu aplikacje z których i tak ochoczo korzystamy i których nie stworzyli Rosjanie".

"Na razie nie zaobserwowano, aby aplikacja sięgała po więcej danych niż to konieczne do przetworzenia jednej, wybranej przez użytkownika fotki. Ale to technicznie możliwe" – pisze branżowy portal.

"Wszystko tak naprawdę sprowadza się do tego, żeby mieć świadomość, że nawet jak aplikacji nie stworzył Rosjanin, to z naszymi danymi twórca może wiele (złego) zrobić. Dlatego mamy prośbę: jeśli boisz się Rosjan, o każdym twórcy aplikacji myśl jak o Rosjaninie, który jest bliskim współpracownikiem Putina" – apeluje niebezpiecznik.pl.

Eksperci radzą też internautom: "zawsze zastanówcie się, czy warto dać jakiejkolwiek aplikacji dostęp do swoich danych, zwłaszcza w zamian za tak przyziemne profity, jak dodanie kilku siwych włosów na głowie".

Podobne przestrogi dla internautów ma dr Andrzej Kozłowski, redaktor naczelny branżowego portalu CyberDefence24.pl. W rozmowie z tvn24.pl ekspert podkreśla, że każda informacja umieszczona w internecie musi być traktowana jako informacja publiczna. – Dlatego zanim zdecydujesz się wgrać dane, odpowiedz sobie na pytanie, czy ich ujawnienie może ci zaszkodzić. Ogólnie załóż, że wszystkie informacje umieszczone w internecie prędzej czy później zostaną ujawnione – radzi Kozłowski.

Największe kłamstwo internetu

Marcin Maj z niebezpiecznik.pl mówił na antenie TVN24, że "największym kłamstwem internetu" i mediów elektronicznych jest zdanie: "przeczytałem i akceptuję regulamin". – Tak samo, jak ludzie nie czytają regulaminu FaceAppa, tak samo nie czytają regulaminu Facebooka czy polityki prywatności Google’a – uważa Maj.

Z kolei szef CyberDefence24.pl zwraca uwagę, że czytanie umów i polityk prywatności jest pożądane, ale nie ma złudzeń: biorąc pod uwagę, jaka jest ich długość i jaki jest język, którym są napisane, przeciętny użytkownik ma niewielkie szanse na zrozumienie. – Dlatego może warto korzystać z wiedzy portali eksperckich, gdzie są najważniejsze informacje o potencjalnych pułapkach – sugeruje.

Ministerstwo Cyfryzacji i eksperci radzą, by instalować aplikacje tylko z zaufanych źródeł, czyli oficjalnego sklepu Google lub Apple. Ale to nie wszystko.

– W sklepie Google można natknąć się oczywiście na fałszywe aplikacje, dlatego warto przed instalacją zwrócić uwagę na producenta, komentarze użytkowników czy liczbę pobrań – wylicza Kozłowski.

I podkreśla: powinniśmy zwracać się uwagę na to, jakich zgód udzielamy programom, które instalujemy, o jakie dane proszą aplikacje, o jaki poziom dostępu i czy faktycznie dana aplikacja potrzebuje tych informacji.

Przykłady? W lutym firma ESET ostrzegła przed aplikacją Word Translator. Z analizy ekspertów wynikało, że program służył nie tylko do tłumaczenia tekstów. Faktycznie wykradał dane do logowania z aplikacji mobilnych banków w Polsce, Czechach i Włoszech. Loginy i hasła do aplikacji finansowych miał też gromadzić inny program, o którym eksperci alarmowali w listopadzie 2018 r. Pozornie służył on tylko do przeliczania wartości walut. Z kolei w 2017 r. alarm wzbudził Flashlight Widget, oficjalnie służący jako latarka w smartfonach z Androidem. "Przy okazji" starał się pobierać dane logowania m.in. do aplikacji społecznościowych.

Uwaga na hotspoty

Na co jeszcze należy zwracać uwagę? Warto uważać na sieci Wi-Fi. Cyberprzestępcy mogą bowiem tworzyć hotspoty (punkty dostępu do internetu), by wykradać nasze informacje. – Warto zrezygnować z funkcji automatycznego wykrywania sieci Wi-Fi na swoim urządzeniu mobilnym. Może się zdarzyć tak, że nawet nie zauważysz, kiedy zostałeś podłączony do hotspotu, a informacje, które przesyłasz mogą być przejęte przez hakerów – ostrzega redaktor naczelny CyberDefence24.pl.

Nie zaszkodzi też stosowanie komunikatorów szyfrujących rozmowy i wiadomości. Cyberprzestępcy nie mają bowiem problemu z wykorzystaniem urządzeń imitujących BTS-y, czyli stacje bazowe telefonii komórkowej.

Telefony komórkowe zauważają mocniejszy sygnał i przepinają się na ten nadajnik, który z kolei łączy się z prawdziwą siecią. – Taki fałszywy BTS, będąc w środku komunikacji, pozwala na podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów, SMS-ów i transmisji danych – zwraca uwagę Kozłowski.

– Internet wcale nie jest przyjaznym miejscem i nic za darmo w nim nie ma – podkreśla ekspert.

Autor: ral / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 roku wyniosło 8821,25 złotego, co oznacza wzrost o 9,8 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w grudniu 2024 roku wzrosła o 0,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 19 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 stycznia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Lotto

Potężna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny