EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - warto o niej pamiętać wybierając się na wakacje za granicę. Przyda się też osobom, które zamierzają pracować lub uczyć się poza Polską. Tłumaczymy, jak ją uzyskać.
EKUZ - kto może otrzymać kartę?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawana jest osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz osobom nieubezpieczonym, które mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce na podstawie przepisów krajowych.
Co daje EKUZ?
Karta EKUZ potwierdza prawo ubezpieczonych do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA - Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Lichtenstein).
Oznacza to, że posiadacze karty EKUZ będą leczeni w sytuacjach niezbędnych z medycznego punktu widzenia na takich samych zasadach, jak w Polsce.
Jeśli masz EKUZ to musisz też wiedzieć, że nie wszystkie usługi medyczne krajach UE/EFTA będą bezpłatne. Przed wizytą u lekarza za granicą dobrze upewnić się, czy trzeba będzie zapłaci za usługę, której akurat będziemy potrzebować.
Na jakich zasadach można skorzystać z usług medycznych oraz ile kosztuje leczenie w krajach objętych EKUZ? SPRAWDŹ TUTAJ >
Jak złożyć wniosek o EKUZ?
Wniosek można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ lub wysłać e-mailem, faksem, pocztą albo za pośrednictwem ePUAP do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego. EKUZ jest wydawana za darmo i każdy członek rodziny dostaję odrębną kartę.
Złożenie wniosku o EKUZ w oddziale NFZ
Wypełnij wniosek o wydanie EKUZ. Są dwa rodzaje wniosków:
1. W związku z pobytem czasowym - chodzi o wyjazd turystyczny lub naukowy.
2. Związany z pracą - obejmuje osoby, które będą szukały pracy, są oddelegowane do pracy, wyjeżdżają w celach dyplomatycznych.
Należy pamiętać, by wypełnione wnioski podpisać. Jeśli składa go za ciebie osoba, którą upoważnisz - wtedy potrzebny jest jej podpis.
Wnioski można również wypełnić online na stronie NFZ - po wypełnieniu wydrukować i podpisać (w zw. z pobytem czasowym oraz w zw. z pracą).
Ważne jest, by do wniosku dołączyć potrzebne dokumenty.
Co jest potrzebne oprócz wniosku?
1. Uczniowie lub studenci muszą przygotować skan legitymacji szkolnej lub studenckiej. W przypadku nieważnej legitymacji można dołączyć skan zaświadczenia potwierdzającego, że dana osoba się uczy. Takie zaświadczenie jest ważne maksymalnie 90 dni od daty wystawienia.
2. Jeśli wyjazd jest związany z pracą, trzeba dołączyć skan dokumentu A1 z ZUS. Potwierdza on, które państwo ma pokryć koszty leczenia.
2. Osoby bezrobotne wyjeżdżające w poszukiwaniu pracy muszą dołączyć skan dokumentu U2 z urzędu pracy.
Gdzie złożyć wniosek o EKUZ?
Wypełniony i podpisany wniosek można:
1. Zeskanować i wysłać mailem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ lub jednej z delegatur NFZ.
2. Wysłać pocztą lub faksem do właściwego oddziału lub jednej z delegatur NFZ.
3. Wysłać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.
4. Złożyć osobiście w dowolnym oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.
Jak można odebrać EKUZ?
Kartę można odebrać:
1. Osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ.
2. Na poczcie - wtedy w punkcie wniosku "Sposób odbioru karty" należy zaznaczyć pole: "Przesłać pocztą na adres".
3. Po wypełnieniu stosownego wniosku EKUZ może odebrać osoba upoważniona.
Jak długo ważna jest EKUZ?
Przez 5 lat - dla emerytów, osób, które nie ukończyły 18. roku życia oraz nauczycieli pobierających świadczenia kompensacyjne.
Przez 3 lata - dla zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą oraz pobierających świadczenia przedemerytalne.
Przez 1,5 roku - dla pobierających rentę, dla tych powyżej 18. roku życia zgłoszonych jako członek rodziny, dla studentów zgłoszonych przez uczelnię.
Przez pół roku - m.in. dla nieubezpieczonych Polek mieszkających w Polsce w okresie ciąży i porodu.
Dwa miesiące - m.in. dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.
Jak długo trzeba czekać na EKUZ?
W przypadku wniosków złożonych przez internet, faksem lub ePUAP na kartę czeka się 3-5 dni roboczych od wysłania wniosku. Osoby, które chcą otrzymać EKUZ pocztą muszą jeszcze doliczyć czas przesyłki.
W przypadku osób, które udadzą się do NFZ z kompletem dokumentów potwierdzających posiadanie polskiego ubezpieczenia zdrowotnego - kartę otrzymają od razu.
Prawo do świadczeń zdrowotnych
Przypomnijmy, że NFZ ponosi koszty związane z udzieleniem świadczeń zdrowotnych osobom, którym wydał EKUZ. W przypadku posługiwania się dokumentem przez osobę, która utraciła prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, jako postępowanie nieuprawnione będzie skutkować dochodzeniem przez NFZ zwrotu wydatków.
Tak wygląda karta EKUZ:
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock