Z polskiego rynku znika znana sieć sklepów

[object Object]
Ptaszyński o zakazie handlu: nie jest narzędziem do uratowania segmentu małych i średnich sklepówTVN24 BiS
wideo 2/4

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie sieci sklepów Piotr i Paweł. Marka została wykupiona przez holenderską firmę Spar Group Ltd.

Transakcja została przeprowadzona pod koniec maja po czym złożono wniosek o jej zatwierdzenie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Szczegóły umowy nie są na razie znane. Jak pisze jednak bankier.pl klienci sieci Piotr i Paweł powinni przygotować się na zmiany. Po otrzymaniu zgody na zakup, Grupa Spar rozpocznie reorganizację sieci, w tym rebranding. Oznacza to, że żółty szyld delikatesów zastąpiony zostanie przez przez czerwony z nazwą marek Spar.

"Ukoronowanie restrukturyzacji"

"Zawarta transakcja to ukoronowanie procesu restrukturyzacji sieci Piotr i Paweł" - stwierdził na początku czerwca prezes sieci handlowej Marek Miętka, cytowany w oświadczeniu przesłanym tvn24bis.pl

"Pozyskanie doświadczonego i międzynarodowego inwestora, jakim jest globalna sieć Spar to zasoby, wiedza oraz doświadczenie, jakie wnosi do Piotra i Pawła ta transakcja. To przede wszystkim poszerzenie oferty dla klientów, stworzenie nowych możliwości współpracy dla dostawców i miejsc pracy dla pracowników" - dodał.

"Jesteśmy dumni, że to właśnie polska sieć z tradycjami stanie się częścią globalnej sieci Spar" - podkreślił z kolei Rob Philipson odpowiedzialny za polski rynek z ramienia Spar Group.

Poszukiwanie inwestora

Spar to jedna z największych na świecie grup handlowych. Pierwszy sklep pod szyldem Spar powstał w 1932 roku w Holandii. Obecnie sieć liczy ponad 13 tys. placówek w 48 krajach.

Z kolei Piotr i Paweł szukał inwestora od dłuższego czasu. Na początku ubiegłego roku ogłoszono wprawdzie umowę inwestycyjną z TFI Capital Partners (towarzystwo przejęło 100 proc. udziałów w sieci), ale nadal szukano inwestora strategicznego.

List intencyjny między TFI Capital Partners a Spar Group w sprawie przejęcia udziałów podpisano pod koniec kwietnia. 30 maja podpisano zaś umowę w tej sprawie.

Branżowy portal wiadomoscihandlowe.pl, który jako pierwszy napisał o planach Spar Group, ustalił, że kluczowym elementem zapisanym w liście intencyjnym były plany utworzenia nowej spółki, w której większościowe udziały objąć miało Spar Group, a mniejszościowe udziały przypaść miały funduszom należącym do TFI Capital Partners. Nowa spółka miałaby rozwijać sieć sklepów pod szyldem Spar.

Spór

Przypomnijmy, że w Polsce funkcjonują już sklepy pod marką SPAR. Zarządzała nimi na licencji spółka SPAR Polska. Teraz spiera się ona ze SPAR International o znak towarowy.

"SPAR Polska S.A., spółka oparta na polskim kapitale, która dotychczas rozwijała szyld SPAR nad Wisłą, pozwem z dnia 25 kwietnia 2019 r. wystąpił z powództwem o ustalenie bezskuteczności oświadczenia o wypowiedzeniu umowy licencyjnej przez SPAR International" - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez SPAR Polska.

Spółka przypomniała, że uzyskała już korzystne rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego w Kielcach. Dotyczy ono zabezpieczenia interesów SPAR Polska przed działaniami SPAR International na terenie Polski, polegającymi na "łamaniu warunków umowy licencyjnej".

"Sąd nakazał SPAR International wykonywanie na dotychczasowych warunkach umowy licencyjnej ze SPAR Polska oraz zakazał SPAR International zawierania lub wykonywania umów, które pozwalałyby na uzyskanie prawa do znaku towarowego SPAR na terytorium Polski innemu podmiotowi niż SPAR Polska" - głosi oświadczenie.

SPAR Group Ltd. jest jednak przekonana, że rozwiązanie umowy licencyjnej pomiędzy SPAR International i SPAR Polska zostanie definitywnie podtrzymane przez sądy zarówno w Holandii, jak i w Polsce. SPAR Group podkreśla, że ostateczna decyzja odnosząca się do kwestii własności licencji SPAR w Polsce może zostać podjęta wyłącznie przez sądy holenderskie. "Rozstrzygnięcie to będzie wiążące dla wszystkich stron. Ze względu na to, że rozprawa wstępna w Holandii zakończyła się decyzją na korzyść SPAR International, jesteśmy przekonani, że ostateczna decyzja definitywnie określi nasz status jako jedynego posiadacza licencji na SPAR w Polsce" - oświadczyła spółka.

Sieci handlowe w Polsce

Ogólnopolska sieć handlowa Piotr i Paweł działa od 1990 roku. Obecnie, po zamknięciu w ostatnich miesiącach wielu placówek, ma ona około 80 punktów w całym kraju. Współtwórcami firmy byli bracia Piotr i Paweł Wosiowie.

Pod względem przychodów największą siecią handlową w Polsce jest należąca do portugalskiego Jeronimo Martins Biedronka. Pod jej szyldem działa ok 2,9 tys. placówek. Jednym z liderów pod względem liczby sklepów jest z kolei Żabka, która dysponuje 5,4 tys. lokalami.

Do największych sieci handlowych działających w Polsce należą także Lewiatan (3,2 tys. sklepów), Dino (niemal 1 tys.), Carrefour (obecnie blisko 900 sklepów), Lidl (ponad 600 placówek).

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: piotripawel.pl

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl