Z kraju

Z kraju

ZUS ostrzega przed wiadomościami od oszustów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzegł w czwartek przed oszustami, którzy wysyłają maile z informacją o konieczności opłacenia faktury rzekomo wystawionej przez ZUS. Znajdujący się w załączniku plik zawiera wirusa, który może spowodować przechwycenie tak zwanych wrażliwych danych.

Dziecko jako numer w dzienniku? RODO w szkołach pełne absurdów

Wdrożenie przepisów wynikających z RODO przysporzyło wiele problemów w szkołach. Czy można podpisywać kartkówki nazwiskiem? Jak wpisać ucznia do dziennika? Czy utajniać jego prace artystyczne? Na te pytania, w programie "Biznes dla Ludzi" odpowiada dr Maciej Kawecki z resortu cyfryzacji.

Miasta duszą się w spalinach. Najwyższa Izba Kontroli krytykuje rząd

Rząd opieszale podchodzi do działań, mających na celu redukcję spalin samochodowych. - O ile w przypadku źródeł przemysłowych ograniczono emisję zanieczyszczeń do atmosfery, to w przypadku transportu sytuacja nie uległa poprawie - pisze w drugiej części swojego najnowszego raportu o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem Izby przygotowane przez rząd przepisy dotyczące tworzenia stref czystego transportu w miastach mogą okazać się nieskuteczne.

Wiemy, kto pokieruje budową megalotniska

Jacek Bartosiak będzie prezesem spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformował w środę w Katowicach wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw budowy megalotniska Mikołaj Wild.

Bez zmiany czasu już w tym roku? "Polska przejdzie do historii"

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w środę do marszałka Sejmu, aby wprowadził do porządku obrad obecnego posiedzenia Izby projekt ustawy dotyczący rezygnacji ze zmiany czasu na letni i zimowy. Możemy go przegłosować i nie będzie już zmiany czasu w tym roku - dodał Kosiniak-Kamysz.

Szybciej do lotniska. Wybrano wykonawcę odcinka ekspresówki

Ruszają przygotowania do budowy drugiej jezdni drogi ekspresowej S1, wiodącej do lotniska Katowice w Pyrzowicach. Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych Autostrad w przetargu wybrał ofertę konsorcjum firm Rubau Polska oraz Construcciones Rubau z Hiszpanii.

Nowa płaca minimalna a 500 plus. Ministerstwo tłumaczy

Podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 roku nie skutkuje weryfikacją przyznanego już świadczenia wychowawczego - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak dodało, prawo do świadczenia będzie wydawane na cały okres od 1 października tego roku do 30 września 2019 roku na podstawie dochodu z 2017 roku.

PKP PLK grozi kara finansowa. "Naruszenia mogą zagrażać interesom pasażerów"

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wszczął wobec PKP Polskich Linii Kolejowych postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary za złe informowanie pasażerów o korekcie rozkładu jazdy. Jak wskazano w komunikacie, zarządca infrastruktury nie podał do publicznej wiadomości zmiany rozkładu jazdy na zasadach określonych w przepisach ustawy o transporcie kolejowym.

20 tysięcy złotych za dwa miesiące. Nagroda dla Głównego Inspektora Pracy

- Nie przyznaję sobie nagród, nie ma takiej możliwości - tłumaczył w Sejmie Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy. W ten sposób odniósł się do pytania jednej z posłanek o 20 tysięcy złotych premii, które otrzymał za nieco ponad dwa miesiące pracy w 2017 roku. - Nagrody przyznaje kolegium - dodał. Sam Łyszczek jest jego członkiem.

Alarmujący raport NIK. "Dbaj o zdrowie - nie oddychaj"

Polska jest jednym z krajów o najgorszej jakości powietrza w Unii Europejskiej, a rząd podejmuje niewystarczające działania, by to zmienić – to główne wnioski z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK apeluje do premiera do "przeprowadzenia dogłębnego audytu" w zakresie działań chroniących jakość powietrza

Związkowcy kontra minister. "Nasza firma nie może płacić haraczu"

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa kontrola zlecona przez jej radę nadzorczą - potwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski, uznając jednak odpowiedź na pytanie o potencjalną dymisję prezesa spółki za "wychodzenie przed szereg". - Stoimy murem za prezesem - zapewniają związkowcy z JSW.

Wirtualne włamanie, realne straty. Oto najbardziej spektakularne ataki hakerskie

Dane nawet 380 tysięcy kart płatniczych, należących do klientów British Airways, mogły trafić w ręce hakerów. System ponoć jest już bezpieczny, ale cyberataków jest coraz więcej. Stany Zjednoczone od wielu lat oskarżają Koreę Północną o ataki na amerykańskie firmy i instytucje, co powoduje milionowe straty dla światowej gospodarki. Rosja podejrzewana jest z kolei o kradzież maili Partii Demokratycznej przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w USA. O spektakularnych atakach w świecie wirtualnym, ale stratach realnych, opowiadał Jan Niedziałek.

Technicy farmaceutyczni wyjdą na ulicę. "Nie chcemy podwyżek"

W przyszłym tygodniu – w środę 12 września – technicy farmaceutyczni będą protestowali przed Sejmem. Nie podoba im się kształt ministerialnego rozporządzenia, które właśnie jest procedowane, a które – zdaniem techników – może doprowadzić do zamknięcia punktów aptecznych, głównie na wsiach. I choć Główny Inspektorat Farmaceutyczny łagodzi projektowane przepisy, to technicy nie odpuszczają i zamierzają wyjść na ulicę. - Nie godzimy się na taki kształt przepisów - mówią związkowcy.

Chińczycy wykluczeni z kolejnego przetargu. Mieli zbudować ważne odcinki dróg

Krajowa Izba Odwoławcza wykluczyła z przetargu na północną obwodnicę Krakowa konsorcjum z udziałem firmy chińskiej Stecol, które wygrało to postępowanie. Minister infrastruktury zapowiedział, że będzie dążył do zwiększenia finansowania zadania, aby zostało ono zrealizowane. Kilka dni temu, pomimo złożenia najkorzystniejszej cenowo propozycji, odrzucona została oferta tego samego chińskiego przedsiębiorstwa dotycząca wybudowania odcinka zakopianki.