Z kraju

Z kraju

"Obecnie ceny energii dla gospodarstw domowych są zaniżone"

- To jest troszeczkę na wyrost obawa, że nie będzie nas stać na energię elektryczną - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24BiS Bartłomiej Derski, ekspert ds. energetyki z portalu wysokienapięcie.pl. Jego zdaniem cena energii wkrótce spadnie.

Zbliża się zakupowe szaleństwo. Sprawdź, na co uważać

Już wkrótce rozpoczną się Black Friday i Cyber Monday, czyli dni, w które sklepy stacjonarne i internetowe organizują wyprzedaże. O ostrożność przy poszukiwaniu okazji apeluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. "Niezależnie od tego, czy kupujesz towar w cenie promocyjnej, regularnej, u polskiego sprzedawcy, czy też zagranicą, na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują jednolite przepisy konsumenckie"- czytamy w komunikacie urzędu.

Rząd nie poprze międzynarodowego porozumienia w sprawie migracji

Polska nie poprze globalnego porozumienia Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącego migracji Global Compact – zdecydował we wtorek rząd. W komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazano między innymi, że porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu.

Sąd nie rozstrzygnął o legalności strajku w LOT

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił we wtorek powództwo Polskich Linii Lotniczych LOT przeciwko związkom zawodowym działającym w przedsiębiorstwie. Sędzia Monika Sawa w uzasadnieniu wyroku powiedziała, że nie rozstrzyga o legalności strajku i referendum związkowców.

Nowy system oszczędzania na emeryturę. "To będzie bardzo duża zmiana"

Wejście w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie oznaczało, że do składki emerytalnej, która obecnie idzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dołożymy nową cegiełkę - zauważył w TVN24 ekonomista Ignacy Morawski. Jak dodał, wysokość dodatkowego świadczenia będzie uzależniona od sytuacji na rynkach akcji i obligacji.

Miliard plus. Unia dorzuci do autostrady i ekspresówki

Unia Europejska przekaże ponad 984 milionów złotych na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 łączącego Słupsk i Gdańsk oraz blisko 330 milionów złotych na budowę odcinka autostrady A2 pomiędzy Warszawą i Mińskiem Mazowieckim. We wtorek podpisano umowy na dofinansowanie tych inwestycji.

Emilewicz: Glapiński powinien rozważniej dobierać słowa

Trudno mówić, że "uczciwy, szlachetny i honorowy" po tym, czego wysłuchaliśmy. To są nadmiarowe zdania i byłabym ostrożna. Myślę, że profesor Glapiński powinien rozważniej dobierać słowa - w ten sposób minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz skomentowała w "Rozmowie Piaseckiego" wypowiedzi prezesa NBP na temat byłego już przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego.

Media: Premie w NBP. Szef banku centralnego hojny dla pracowników

95 procent pracowników zatrudnionych w Narodowym Banku Polskim otrzymało specjalną premię z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak podał w poniedziałek Onet, wypłaty były w równej wysokości - po sześć tysięcy złotych brutto.

"Nasi przedsiębiorcy nie potrafią się zatrzymać". Wkrótce finał konkursu EY

14 przedsiębiorców rywalizuje o miano Przedsiębiorcy Roku 2018 w 16. edycji konkursu EY. Wynik poznamy już wkrótce - 22 listopada podczas uroczystej gali. – Nasi przedsiębiorcy nie potrafią się zatrzymać. Dla nich osiągniecie pierwszego szczytu jest zaproszeniem na kolejny – mówił w TVN24 BiS Bartłomiej Smolarek, partner w dziale doradztwa transakcyjnego EY i audytor konkursu.

Pensje mocno w górę. "Niespodzianka"

Dobre wieści z rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2018 roku wyniosło 4.921,39 złotych, co oznacza wzrost rok do roku o 7,6 procent.

Rewolucja w oszczędzaniu na emeryturę. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Nowe przepisy zakładają utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania na emeryturę, współtworzonego przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Polska pogoń za cyfrowymi potęgami Europy. "Nowy motor wzrostu"

Dzięki potencjałowi rozwojowemu i ekonomicznemu cyfryzacji do 2025 roku Produkt Krajowy Brutto Polski może wzrosnąć o około 275 miliardów złotych - wynika z raportu firmy McKinsey "Polska jako Cyfrowy Challenger". Rozwój cyfryzacji ma zwiększyć też zdolności konkurowania na światowych rynkach.

Posłowie opozycji bez dostępu do dokumentów. KNF tłumaczy

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie miał możliwości udzielenia posłom, którzy w piątek pojawili się w Urzędzie, informacji w trybie interwencji poselskiej. Do KNF nie mają zastosowania przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące interwencji - podkreśla rzecznik prasowy Komisji Jacek Barszczewski.

Prąd droższy o 60 procent. "Wzrost cen tego rzędu jest zaskakujący"

Miasto Olsztyn i jego ponad 330 partnerów podpisało w piątek umowę ze spółką Enea na zbiorowy zakup energii w 2019 roku. W porównaniu do poprzedniego zamówienia cena energii w zbiorowym zakupie jest wyższa o 60 procent. Przypadek Olsztyna nie jest odosobniony, a z podwyżkami w podobnej skali muszą liczyć się samorządy i firmy w całej Polsce.

"Na lotnisku Chopina jest nam za ciasno". LOT z historycznym wynikiem

Nam już jest na lotnisku Chopina za ciasno i bez dalszych inwestycji nie będziemy w stanie się na nim w ogóle rozwijać - mówił w piątek w trakcie Kongresu 590 w Jasionce prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski. Wcześniej przewoźnik poinformował, że po raz pierwszy przewiózł na pokładach swoich samolotów osiem milionów pasażerów w ciągu jednego roku.