Z kraju

Z kraju

Nowy raport o 500 plus. Ministerstwo odpowiada

Nie zwiększył liczby urodzeń w Polsce i wypchnął tysiące kobiet z rynku pracy - takie zarzuty formułują eksperci w najnowszym raporcie o programie Rodzina 500 plus. Z tezami opracowania nie zgadza się ministerstwo rodziny i pracy.

Poczta idzie w ślady konkurencji. Uruchomi nową usługę

Samoobsługowe automaty Poczty Polskiej do odbioru przesyłek staną wkrótce przy placówkach pocztowych i w sklepach sieci Biedronka - poinformowała w środę w komunikacie Poczta. Urządzenia do odbioru przesyłek dostarczy firma SwipBox. Obecnie liderem pod względem liczby paczkomatów jest InPost.

Schetyna: decyzje podejmowano na posiedzeniu Rady Ministrów z premierem Tuskiem

Moją intencją było zbudowanie zespołu, który da gwarancję skutecznej walki z przestępczością zorganizowaną - to się udało; zaprosiłem do współpracy Adama Rapackiego; to pokazuje nasze fachowe podejście do tych kwestii - powiedział we wtorek podczas przesłuchania przed komisją śledczą do spraw VAT przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Oszczędności milion plus. Europosłowie pokazali swoje majątki

Ponad 7,3 miliona złotych - tyle oszczędności zgromadził na swoim koncie na koniec 2018 roku Karol Karski. Imponująca kwota, w wysokości blisko 5,2 miliona złotych, znalazła się także na rachunkach bankowych Danuty Huebner. Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenia posłów do Parlamentu Europejskiego.

Skokowy wzrost liczby kontroli zwolnień lekarskich

W pierwszym kwartale 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 9,2 miliona złotych – przekazał we wtorek rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Dla porównania w tym samym okresie w 2018 roku kwota wstrzymanych świadczeń chorobowych wyniosła 5,5 miliona złotych.

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane

Około 16 milionów - tyle PIT-ów złożono przez internet w rozliczeniu podatkowym za 2018 rok - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Jak podkreślono, to rekordowy wynik, który jest o prawie 5 milionów wyższy niż w zeszłym roku. Ze wstępnych danych wynika, że około 2,2 miliona deklaracji w tym roku zostało zaakceptowanych automatycznie przez fiskusa.

Po maturze na studia. Najchętniej daleko od domu

Ponad 70 procent tegorocznych maturzystów wybiera się na studia poza miejscem swojego zamieszkania (także za granicą), a jedynie 24 procent chce rozpocząć studia w miejscowości, w której mieszka. Tak wynika z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najczęściej wybieranym miastem do studiowania jest Warszawa.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa

Egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. Wyznaczane będą ponadto konkretne godziny egzaminu - takie zmiany w przepisach proponuje Ministerstwo Infrastruktury.

Premier Morawiecki o "odzyskiwaniu pieniędzy". "Jadę do Brukseli uczyć innych"

Nasi poprzednicy zmarnowali około 290 miliardów złotych, jak policzymy lukę w VAT, w CIT i pierwszą transzę Otwartych Funduszy Emerytalnych, którą oni skonsumowali, bo nie potrafili zarządzać finansami całego państwa; my odzyskujemy te pieniądze - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas pikniku PiS w Pułtusku. - Jadę do Brukseli uczyć innych, jak to zrobiliśmy - stwierdził szef rządu.

Emerytalna rewolucja wejdzie do lasów

Większość jednostek Lasów Państwowych, a jest ich w sumie kilkaset (między innymi nadleśnictw), przystąpi do Pracowniczych Planów Kapitałowych od 1 stycznia 2020 roku - poinformowała Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Zgodnie z szacunkami Lasy dopłacą do PPK do 100 milionów złotych.

Polska pensja na rękę poniżej unijnej średniej. Raport w sprawie płac

Po odjęciu wszystkich obowiązkowych podatków i składek polski pracownik otrzymywał w zeszłym roku na konto około 71 procent pensji brutto. Oznacza to spadek w zestawieniu krajów Unii Europejskiej z 15. na 17. miejsce – wynika z raportu PwC "Praca w Unii Europejskiej - podatki i składki". W przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny ten wskaźnik wynosi 76 procent i oznacza utrzymanie 18. miejsca w Unii.

Prezydent: działania "horrendalnie drogie", ale podnoszą jakość życia

Obowiązkiem władz jest dbanie, żeby standard życia w Polsce się podnosił; jeżeli są tworzone rozwiązania, które powodują wsparcie dla ludzi, ja zawsze takie działania popieram - zadeklarował prezydent Andrzej Duda w czwartek w specjalnym wydaniu "Tak jest" w TVN24, pytany, czy podpisze ustawy wprowadzające pięć najnowszych obietnic Prawa i Sprawiedliwości.