Z kraju

Z kraju

Niemiecki dyskont wycofuje produkty

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży naczyń bambusowych ze sklepów niemieckiej sieci dyskontów TEDi. Powodem jest podwyższony poziom szkodliwej dla zdrowia substancji.

Hojne datki na odbudowę Notre Dame. Pomoc oferują miliarderzy, firmy, miasta

Kolejne rodziny miliarderów oraz firmy zapowiadają wsparcie finansowe na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu. Rodzina Bettencourt i Meyers wraz z firmą L'Oreal przekażą 200 milionów euro, koncern energetyczny Total - 100 milionów euro. Zapowiedzi spływają też z zagranicy.

Posłanka PO o likwidacji OFE: podatek Morawieckiego ma zasypać dziurę w budżecie

- To podatek Morawieckiego, który ma służyć tylko temu, by zasypać dziurę w budżecie. Inaczej nie mogliby zbudować budżetu na przyszły rok - mówiła o opłacie przekształceniowej środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna. Zarzuty odpierał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, którego zdaniem dzięki rządowemu planowi pieniądze z OFE trafią z powrotem do obywateli.

Koniec OFE. Gdzie trafią nasze pieniądze?

W poniedziałek rząd przedstawił propozycje dotyczące dalszych losów OFE. Plan zakłada, że środki ulokowane w OFE trafią na prywatne indywidualne konta emerytalne lub do ZUS, a przy przeniesieniu środków do IKE zostanie pobrana opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków.

Rząd pokazał, skąd chce wycisnąć miliardy

Nowe podatki i opłaty, uszczelnianie systemu ubezpieczeń społecznych i VAT, przekształcenie Otwartych Funduszy Emerytalnych - Ministerstwo Finansów przedstawiło prognozy budżetowe na najbliższe lata w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK).

Zmiany w PIT, ale z warunkami

Zerowy PIT do 26. roku życia i obniżka stawki PIT z 18 do 17 procent, ale tylko dla dochodów nieprzekraczających 42 764 złote rocznie. Tak ma w praktyce wyglądać realizacja zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości. Do tej pory w wypowiedziach rządzących próg finansowy się nie pojawiał.

LOT goni Ryanaira. Oto największe lotniska i linie lotnicze w Polsce

Polskie lotniska w 2018 roku obsłużyły 45,7 miliona pasażerów, czyli o 14 procent więcej niż w roku ubiegłym - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Liderem jest warszawskie Lotnisko Chopina, które w ubiegłym roku obsłużyło o 2 miliony więcej pasażerów niż w 2017 roku. Wśród przewoźników największą dynamikę wzrostu osiągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Tak ma wyglądać koniec OFE. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Jeśli spełnią się najnowsze rządowe zapowiedzi, w 2020 roku po Otwartych Funduszach Emerytalnych pozostanie tylko wspomnienie. Od decyzji pracownika ma zależeć, czy zgromadzone do tej pory środki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy na Indywidualne Konta Emerytalne - ale po zapłaceniu "opłaty przekształceniowej". Co wybiorą przyszli emeryci? Ile może zyskać na tym rząd?

Boom na polskim niebie. "Pokonamy kolejną granicę"

Polskie porty lotnicze w 2019 roku mogą obsłużyć ponad 50 milionów osób - wynika z analizy PwC. Oznaczałoby to wzrost o ponad 10 procent w ujęciu rocznym. W raporcie zaznaczono również, że budowa dużego hubu pod Warszawą jest uzasadniona.

Gdzie trafią potężne środki z OFE? Morawiecki ujawnia szczegóły

Koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych ma nastąpić na początku 2020 roku. - System emerytalny, który proponujemy, ma być oparty na trzech filarach: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Konta Emerytalne - tłumaczył w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Złoty ma urodziny. 95 lat temu rozważano też nazwy "piast", "pol", "lech"

95 lat temu, 14 kwietnia 1924 roku, prezydent RP wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego; ustalono w nim między innymi relację marki polskiej do nowej waluty - złotego. Wynosiła ona 1 800 000 marek polskich za 1 złotego. Dokonane zmiany były częścią przeprowadzanej przez rząd Władysława Grabskiego reformy walutowo-skarbowej, która uchroniła Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną.

Potyczka o paczki. Na szali miliardy złotych

Poczta Polska chce uruchomić w tym roku ok. 200 automatów do odbioru paczek. - Prowadzone są rozmowy z partnerami, z którymi chcemy wprowadzać sieć automatów - zapowiedział prezes Poczty Przemysław Sypniewski. O wejściu na ten rynek myślą też inni duzi gracze. A jest o co walczyć - zgodnie z najnowszymi danymi Polacy w tym roku na zakupy w internecie wydadzą 50 miliardów złotych.

Morawiecki: nie opłaca nam się dzisiaj przyjąć euro

Nie opłaca się nam dziś przyjąć waluty euro, opłaca się opierać naszą gospodarkę o polską walutę - mówił podczas konwencji regionalnej PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. - My chcemy przede wszystkim europejskich wynagrodzeń, a nie europejskich cen i drogą do tego jest utrzymanie polskiego złotego - podkreślił szef rządu.

"Mikroskopijna skala problemu". Minister o wydawaniu 500 plus

Zdecydowana większość rodzin właściwie wydaje pieniądze z programu 500 plus. Dane pokazują, że tylko w 1,5 tysiąca przypadków świadczenie zamieniono na pomoc rzeczową - powiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że z programu korzysta 3,6 miliona dzieci.

Partie leku na zaparcia wycofane z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu kilkanaście serii produktu leczniczego Enema – roztworu doodbytniczego stosowanego między innymi w zaparciach i do oczyszczaniu jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, operacjami czy porodem.