Z kraju

Z kraju

Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Kto świętuje w poniedziałek?

Za sprawą ustanowienia 12 listopada 2018 roku Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy w poniedziałek zamknięte będą przychodnie. Szpitale i ambulatoria mają działać jak w dzień powszedni, a apteki według niedzielnych dyżurów – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Zdrowia. Wcześniej Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w poniedziałek nie będą odbywały się zajęcia w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Jak będą kursowały pociągi?

Pociągi Przewozów Regionalnych, Kolei Mazowieckich i PKP Intercity w poniedziałek 12 listopada, czyli w dniu wolnym od pracy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, będą kursowały jak w dzień powszedni - wynika z informacji udostępnionych przez spółki.

Pierwsze takie ćwiczenia w Europie. "Patrzymy na Polskę jako na lidera w tym regionie"

Współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi jest równie ważna, jak współpraca w dziedzinie energetyki nuklearnej, infrastruktury i w dziedzinie dostaw surowców energetycznych - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. - Praca, którą wykonuje Polska i USA, będzie prowadzić do bezpieczeństwa Unii Europejskiej - podkreślił podkreślił sekretarz do spraw energii USA Rick Perry.

12 listopada wolny od pracy. Które sklepy będą otwarte?

12 listopada ma być dniem wolnym od pracy i handlu. Taki był zamysł rządzących, którzy wczoraj ostatecznie przyjęli ustawę w tej sprawie. Problem w tym, że przepisy są mało precyzyjne i teoretycznie otwierania sklepów nie zakazują. Zapytaliśmy największe sieci handlowe, jakie mają plany na najbliższy poniedziałek.

Trzy dreamlinery LOT-u uziemione. Poważny problem z silnikami

Polskie Linie Lotnicze LOT wycofały z wykonywania rejsów trzy z 11 dreamlinerów. Powodem jest problem z eksploatacją silników. "W związku z globalnym charakterem problemu czas oczekiwania na naprawę lub wymianę silników trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy" - wskazał w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Konrad Majszyk z biura komunikacji korporacyjnej narodowego przewoźnika.

Coraz mniej faktur rozliczanych w terminie

Poziom zatorów płatniczych w gospodarce rośnie trzeci kwartał z rzędu - wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Co piąta polska firma twierdzi, że zjawisko niepłacenia za wystawione faktury narasta, a co czwarta uważa, iż w kolejnym kwartale będzie się ono nasilać.

GetBack chce oddać mniej, niż planował wcześniej. Nowa propozycja spółki

GetBack w zaktualizowanych propozycjach układowych zakłada spłacenie głównych wierzycieli, w tym obligatariuszy oraz kredytodawców w 23,1 proc., a nie w 38 proc., jak planował w propozycjach przedstawionych w październiku - poinformowała spółka w komunikacie. Zarząd wybrał także inwestora zainteresowanego nabyciem jego aktywów do dalszych negocjacji.

Wątpliwości wokół 12 listopada. "Interpretując przepisy literalnie, handel można prowadzić"

Posłowie zaakceptowali, a prezydent podpisał ustawę o wolnym 12 listopada, z której senatorowie wykreślili artykuł pozwalający tego dnia handlować. W zamyśle ten dzień ma być wolny także dla pracowników sklepów. Tyle że - w ocenie ekspertów - przyjęte przepisy jednoznacznie tego nie przesądzają. Wątpliwości stara się rozwiewać Państwowa Inspekcja Pracy, która wydała interpretację w tej sprawie.

12 listopada wolny od pracy. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent w środę po południu podpisał ustawę o ustanowieniu 12 listopada Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Została już ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że nowe przepisy wchodzą w życie od czwartku. Wcześniej posłowie przyjęli poprawkę Senatu zakładającą zakaz handlu.

Gorąca debata w sprawie 12 listopada. Słowa Petru oburzyły prezesa PiS

- To pokazuje, gdzie macie swojego prezydenta, to pokazuje jakie jest jego miejsce w łańcuchu pokarmowym - na końcu. Dajecie mu dwa dni na podpisanie ustawy - mówił w Sejmie Ryszard Petru, poseł Liberalno-Społecznych. Te słowa wywołały oburzenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. - Prosiłbym o krótką przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów, bo jednak to, że pan Petru obraża prezydenta RP, to nie jest sprawa, nad którą można przejść do porządku dziennego - powiedział Kaczyński. Sprawą zajmie się Prezydium Sejmu.

Zamieszanie w sądach przez dodatkowy dzień wolny. "Nowy termin nawet za pół roku"

Zamieszaniem w sądach - tym może skończyć się uchwalanie na ostatnią chwilę dodatkowego dnia wolnego 12 listopada. - Sąd będzie musiał wyznaczyć inną datę rozprawy. Ten nowy termin, w zależności od obłożenia sądów, może być nawet za pół roku - zauważył w programie "Bilans" Ziemisław Gintowt z Naczelnej Rady Adwokackiej. - W poniedziałek nie odbędą się tysiące rozpraw - dodał sędzia Piotr Gąciarek.

GDDKiA płaci za Astaldi

- Wypłacamy należności bezpośrednio podwykonawcom Astaldi, uregulowaliśmy już kilka kontraktów na łączną kwotę 36,7 mln zł - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Jak dodał, dzięki temu zabezpieczono płynność finansową firm, które prowadzą prace na zlecenie włoskiej firmy.

Premia za niepodległość. Hojny gest państwowej spółki

Pracownicy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mogą liczyć na specjalny bonus finansowy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – ustalił portal tvn24bis.pl. Osoby zatrudnione w kontrolowanej przez Skarb Państwa spółce w oparciu o umowę o pracę dostaną świadczenie okolicznościowe w wysokości od około 500 do 850 złotych na rękę.