Z kraju

Z kraju

Będzie pełnomocnik rządu. Do spraw ekonomii społecznej i solidarnej

Do zadań nowego pełnomocnika rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej będzie należało między innymi opracowanie rozwiązań służących reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia takiej funkcji ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Rok 2019 należał do TVN24 i "Faktów" TVN. Portal tvn24.pl bezkonkurencyjny

W 2019 roku TVN24 był najchętniej oglądanym kanałem tematycznym w Polsce zarówno wśród wszystkich widzów, jak i w grupie komercyjnej 16-49 lat - wynika z danych Nielsen Audience Measurement. Liderem wśród programów informacyjnych były "Fakty" TVN. Wśród newsowych portali telewizyjnych bezkonkurencyjny okazał się tvn24.pl.

Będzie kaucja za plastikowe butelki. "Wkrótce konsultacje"

Wiceminister klimatu Sławomir Mazurek poinformował, że resort pracuje nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji między innymi na butelki z tworzyw sztucznych po napojach. Ministerstwo liczy, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku.

Nowy system poboru opłat na państwowych odcinkach autostrad. Jest przetarg

Bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych. Już niedługo tak może wyglądać przejazd dwoma płatnymi państwowymi odcinkami autostrad: A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego systemu poboru opłat.

Wyższe opłaty i możliwe kary. Nowe zasady segregacji śmieci

Wyższe stawki za odbiór odpadów - to jeden ze sposobów stosowanych przez samorządy, by przekonać mieszkańców do segregowania śmieci. - Trzeba zrozumieć, że do naszych pojemników nie wyrzucamy śmieci, a potrzebne surowce wtórne - dodaje w rozmowie z TVN24 Iwona Bolt, rzeczniczka Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Milion dowodów do wymiany

Ponad 1,2 miliona Polaków powinno w tym roku złożyć wnioski o nowy dowód osobisty - poinformowało w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji. W przypadku miliona osób ma to związek z końcem ważności dotychczas używanego dokumentu. Resort zachęca, aby wnioski o nowe dowody składać przez internet.

Ceny prądu w górę. Wicepremier o terminie wypłaty rekompensat

Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje rekompensaty dla gospodarstw domowych za wzrost cen energii elektrycznej w roku 2020 roku - poinformował szef tego resortu Jacek Sasin. Z wypowiedzi wicepremiera wynika, że zostaną one wypłacone w 2021 roku, jednak pod uwagę brane są wcześniejsze "zaliczki".

Połowa polskiego PKB powstała w pięciu regionach

W 2018 roku ponad połowa krajowej wartości Produktu Krajowego Brutto (PKB) została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Cztery nowe miasta w Polsce. "Długo na to czekaliśmy"

Czerwińsk nad Wisłą na Mazowszu, Klimontów w Świętokrzyskim oraz Lututów i Piątek w Łódzkiem – to cztery miejscowości, które 1 stycznia odzyskały prawa miejskie. - Cieszę się, długo na to czekaliśmy - mówił w rozmowie z TVN24 jeden z mieszkańców Piątku.

Nowy Rok, ostrzejszy zakaz. Krótka lista handlowych niedziel

Rok 2020 przynosi kolejne zaostrzenie niedzielnego zakazu handlu. O ile w 2019 roku większe zakupy mogliśmy zrobić w piętnaście niedziel, to teraz będzie ich jedynie siedem. Handlowe będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Dzień podwyżki dla 1,5 miliona Polaków

350 złotych brutto - o tyle wzrosło od 1 stycznia wynagrodzenie osób zarabiających najniższą krajową. Minimalna pensja wynosi obecnie 2600 złotych wobec 2250 zł w roku 2019. Najniższa stawka godzinowa to 17 złotych brutto.

Do apteki z telefonem. "E-receptę zawsze będziemy mieli pod ręką"

Od 8 stycznia papierowe recepty odchodzą do lamusa - od tego momentu lekarze będą mieli obowiązek wystawiania recept elektronicznych. - E-receptę zawsze będziemy mieli pod ręką. Jeżeli zechcemy ją zrealizować, wyjmiemy naszego smartfona - stwierdził na antenie TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Drogi oddane do użytku w 2019 roku. Oto lista

W 2019 roku udostępniono kierowcom 460 kilometrów nowych dróg - poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie kierowcy mogą jeździć po ponad 4,1 tysiąca kilometrów dróg szybkiego ruchu (autostrad i dróg ekspresowych).

Cztery miejscowości odzyskają status miasta. "Prestiż i możliwość rozwoju"

W 2020 roku na mapie Polski znajdą się cztery nowe miasta. Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, Klimontów w województwie świętokrzyskim oraz Lututów i Piątek w województwie łódzkim odzyskają status, który utraciły wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. Wręczenie przedstawicielom trzech gmin aktów nadania statusu miasta odbyło się w poniedziałek.

Rachunki za prąd w górę. Dwie decyzje urzędu

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tak zwanym sprzedawcom z urzędu - spółkom Enea i Energa Obrót - podał URE w komunikacie prasowym. Łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o odpowiednio 12,2 i 11,3 procent.

Mogą być kłopoty z prądem. Raport NIK

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Polsce uzależnione jest przede wszystkim od terminowej budowy nowych bloków energetycznych - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Wskazała jednocześnie na czynniki rodzące ryzyko braku pokrycia pełnych potrzeb gospodarki w tym zakresie. Są to między innymi trudności i znaczne opóźnienia przy realizacji niektórych inwestycji.