Handel w sklepach meblowych najwcześniej będzie mógł być wznowiony w sobotę 21 listopada. Nawet jeśli rząd już w środę podejmie decyzję o otwarciu sklepów meblowych - wskazała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.
Producenci mebli podkreślili w komunikacie, że podczas sobotniego spotkania przedstawicieli branży i rządu został przedstawiony plan działań na bieżący tydzień.
Wskazali, że w poniedziałek 16 listopada "argumenty branży meblarskiej dotyczące możliwości zwiększenia obostrzeń sanitarnych w sklepach meblowych zostały przedstawione przez rząd Radzie Medycznej", a w środę, 18 listopada, "rząd podejmie ewentualną decyzję o otwarciu sklepów meblowych lub utrzymaniu zakazu handlu".
"Jeżeli podjęta decyzja przez rząd będzie dla nas pozytywna, handel w sklepach meblowych mógłby być wznowiony najwcześniej w sobotę 21 listopada" - wskazano.
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk wcześniej przyznała, że właśnie w środę na posiedzeniu sztabu kryzysowego może zostać podjęta decyzja o powolnym odmrażaniu branży handlowej. - Premier zobowiązał się do przedstawienia tych obostrzeń Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej, która może je przyjąć lub odrzucić w zależności od sytuacji epidemicznej kraju - wskazała Semeniuk.
Rekomendacje
"Premier Mateusz Morawiecki potwierdził swoje wsparcie dla naszej branży. Poinformował uczestników spotkania, że ewentualny 'twardy lockdown' gospodarki będzie ostatecznością w sytuacji znacznie pogarszającej się sytuacji epidemicznej" - podkreślono w komunikacie Izby.
Przedstawiciele branży wskazali rekomendowane przez nich propozycje zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego w sklepach. Są to: podwyższenie limitu klientów w sklepach - jeden klient na 20 metrów kw. (dziś to jeden klient na 15 metrów kw.); dezynfekcja najczęściej dotykanych miejsc w sklepie co godzinę; zwiększenie w placówkach liczby stanowisk do dezynfekcji rąk dostępnych dla klientów - dwa stanowiska na 500 metrów kwadratowych.
Rekomendują też "monitorowanie przestrzegania zasad sanitarnych przez klientów" polegające na dezynfekowaniu dłoni i noszeniu maseczek oraz wyznaczenie w sklepie "osoby do monitorowania zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki".
"Zostało ocenione jako konstruktywne"
Jak przypomniano, 14 listopada odbyło się spotkanie online przedstawicieli branży meblarskiej z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem oraz wiceszefową MRPiT Olgą Semeniuk. "Branżę meblarską reprezentowali przedstawiciele OIGPM, Grupa Szynaka, BRW, Meble Wójcik, Forte a stronę handlową: Agata Meble, IKEA, JYSK" - podała OIGPM.
Dodano, że spotkanie zakończyło się bez konkretnych decyzji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock