Z kraju

Z kraju

Przekop Mierzei Wiślanej. Bruksela nie potwierdza stanowiska polskiego ministerstwa

Polska nie powinna podejmować żadnych prac w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną; przedstawiciele Komisji Europejskiej nie stwierdzili zasadności budowy przekopu - przekazało w piątek źródło unijne, do którego dotarło korespondent TVN24 w Brukseli. Wcześniej Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że przedstawiciele KE "potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego".

Czas na podwyżki. Analitycy o cenie paliw

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych znowu wzrosną - oceniają analitycy. Wskazują, że przez ostatnie tygodnie paliwa w hurcie drożały, a ceny detaliczne nie rosły więc przyszedł czas na podwyżki w detalu.

Opozycja złoży zawiadomienie do prokuratury. "Mamy dobrą wiadomość dla prezesa Glapińskiego"

Posłowie Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli w piątek złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w Narodowym Banku Polskim. Jak tłumaczyli, chodzi o kierowanie do rad nadzorczych instytucji finansowych osób, które nie spełniają podstawowych kompetencji, a które zgodnie z prawem muszą spełniać. Z kolei lider Teraz! Ryszard Petru uważa, że prezes banku centralnego Adam Glapiński powinien złożyć rezygnację.

Dworczyk: koszt nowych programów to maksymalnie 42,3 miliarda złotych

Roczny koszt: programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 milionów złotych, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 miliardy złotych, wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 miliardów złotych, trzynastej emerytury - 9-10 miliardów złotych, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 miliarda złotych - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dodatkowy pas na A2. Od piątku utrudnienia dla kierowców

W piątek ruszają przygotowania do rozbudowy 16-kilometrowego fragmentu autostrady A2 stanowiącego południową obwodnicę Poznania. Jezdnia zostanie powiększona do trzech pasów w obu kierunkach. Kierowcy poszerzonym odcinkiem pojadą pod koniec roku.

Rok zakazu handlu w niedziele. Kto skorzystał, kto stracił?

Minął rok od wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele. Przepisy, które miały wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników handlu wciąż budzą duże kontrowersje. Organizacje zrzeszające pracodawców wytykają, że nowe przepisy przyniosły finansowe straty zarówno dla małych sklepów, jak i centrów handlowych. Z kolei związkowcy twierdzą, że wprowadzone zmiany przywróciły zatrudnionym w handlu godne warunki pracy.

W dwa tygodnie wysłano 1,5 miliona e-PIT-ów

W ciągu niespełna dwóch tygodni funkcjonowania usługi Twój e-PIT, za pomocą tego systemu złożono ponad 1,5 mln deklaracji – poinformowała w środę na Twitterze minister finansów Teresa Czerwińska.

Szczyt za nami, na horyzoncie spowolnienie

Szczyt koniunktury mamy już za sobą, a dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące Produktu Krajowego Brutto nie dają większych nadziei na lepszą sytuację w tym roku - oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Także analitycy PKO BP w tym roku spodziewają się spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce.

Posłowie chcą ustanowić kolejne państwowe święto. Jest propozycja

Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złoży w Sejmie projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. "Ta data powinna na stałe wzbogacić kalendarz świąt państwowych na równi z innymi doniosłymi wydarzeniami znaczącymi polską drogę ku wolności" - podkreślili autorzy projektu.

Płace ponad limit. W NBP szykuje się duże cięcie wynagrodzeń

Sześćdziesiąt procent zarobków prezesa Narodowego Banku Polskiego - to maksymalna pensja, jaką na podstawie nowych przepisów mogą otrzymywać pracownicy banku centralnego. Jak wynika z informacji opublikowanych w środę, ten poziom może przekraczać blisko połowa dyrektorów zatrudnionych w Narodowym Banku Polskim. Najboleśniej skutki nowych przepisów odczuje dyrektor departamentu komunikacji i promocji Martyna Wojciechowska.

Nowa opłata za wjazd do miasta. Duże kontrowersje

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro broni decyzji o wprowadzeniu opłaty za wjazd do miasta, która zacznie obowiązywać w najbliższych miesiącach. - To jedyne takie przepisy na świecie, które pomogą Wenecji - podkreślił odpowiadając na krytykę.

Zarobki w NBP jak w sektorze prywatnym? Sprawdzamy

Punktem odniesienia dla zarobków w NBP jest sektor bankowy - przekonywał niedawno Adam Glapiński. Dziś bank centralny pokazał dokładne pensje swojej kadry kierowniczej w 2018 roku. Najwięcej - średnio niemal 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie - zarabiała szefowa departamentu komunikacji Martyna Wojciechowska. Sprawdzamy, czy na takie pieniądze mogą liczyć osoby na podobnych stanowiskach w sektorze prywatnym.

Opozycja o obietnicach PiS. "Przekupienie Polaków pieniędzmi z ich własnej kieszeni"

- To są obietnice, co do których sensowności nie ma co polemizować. One są sensowne - ocenił w rozmowie z TVN24 wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, odnosząc się do sobotnich zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości. - Natomiast moment ich ujawnienia, przed wyborami do europarlamentu, przed wyborami do parlamentu, pokazuje, że jest to cyniczna zagrywka mająca przekupić Polaków pieniędzmi z ich własnej kieszeni - dodał. Z kolei była szefowa rządu Beata Szydło pytała w środę opozycję, czy poprze zaproponowane przez PiS rozwiązania.

ABW zatrzymała trzech byłych menedżerów Lotosu

Trzej zatrzymani przez funkcjonariuszy gdańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego mężczyźni, to byli menedżerowie spółki Lotos Petrobaltic - poinformował rzecznik prasowy Grupy Lotos Adam Kasprzyk. Firma deklaruje współpracę z organami ścigania.

"Dwór Glapińskiego zarabia potężne pieniądze". Komentarze po publikacji NBP

Dwór prezesa Glapińskiego zarabia potężne pieniądze w Narodowym Banku Polskim - tak skomentował publikację zarobków kadry kierowniczej banku centralnego poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Urbaniak. - Nauczyciel stażysta 20 miesięcy musi pracować, aby otrzymać wynagrodzenie, jakie miała dyrektor komunikacji i promocji w NBP - zwracała uwagę posłanka Teraz! Joanna Schmidt.

NBP ujawnił zarobki kadry kierowniczej

Narodowy Bank Polski opublikował w środę zarobki kadry kierowniczej w 2018 roku. Jak wyjaśniono, ma to związek z nowymi przepisami dotyczącymi jawności wynagrodzeń w banku centralnym.

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone światło od Senatu

Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o cenach prądu. Główne zmiany dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - prezesa URE. Ustawa trafi teraz do prezydenta.