Z kraju

Z kraju

"Odbiór śmieci będzie jeszcze droższy". Branża ostrzega

Odbiór i zagospodarowanie odpadów już dzisiaj są drogie, a w przyszłości będzie jeszcze drożej - przekonuje branża odpadowa. Jej zdaniem konieczne jest zwiększenie odpowiedzialności finansowej producentów między innymi opakowań i budowa rynku recyklingu.

Globalna gospodarka na zakręcie. Prognozy Banku Światowego

Perspektywy światowej gospodarki pogorszyły się, co związane jest między innymi z zaostrzeniem globalnych warunków finansowania, osłabieniem produkcji przemysłowej, napięciami w handlu międzynarodowym - wynika z przedstawionego w poniedziałek w Warszawie raportu Banku Światowego.

Iskrzy w sprawie ustawy o cenach prądu. "Wymaga pilnej nowelizacji"

Ustawa w sprawie cen prądu wymaga pilnych zmian. Jest niejasna i nie pozwala na równoważenie interesów różnych stron - ocenił prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Ustawa to efekt wcześniejszych nieudanych interwencji; przy zgodzie co do interpretacji, nawet słabe prawo może działać dobrze - odpowiada przedstawiciel Ministerstwa Energii.

Studniówka a RODO. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia

RODO nie powinno stanowić przeszkody dla organizacji studniówki - przekonuje dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji doktor Maciej Kawecki, odwołując się do wątpliwości, jakie napływają do resortu ze szkół średnich. Pytania kierowane do Ministerstwa Cyfryzacji ze strony uczniów i nauczycieli szkół średnich dotyczą z reguły stosowania przepisów RODO podczas organizacji studniówek przez placówki oświatowe i podmioty zewnętrzne.

Skokowy wzrost liczby bankructw. "Utrata wszystkiego, co się posiada"

Ponad 6,5 tysiąca osób ogłosiło w Polsce upadłość w 2018 roku - wynika z danych Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej (BIG) InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej. To o jedną piątą więcej niż w 2017 roku. Ich nieopłacone zobowiązania przekraczają 732 miliony złotych.

Kontrola żarówek w sklepach. Cała lista zastrzeżeń

Ponad 35 procent z 300 rodzajów skontrolowanych żarówek i opraw oświetleniowych zakwestionowała Inspekcja Handlowa. Zastrzeżenia dotyczą między innymi nieprawidłowego oznakowania i zabezpieczeń - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pracownicy NBP piją darmową kawę. NIK: niegospodarne i niecelowe

Tylko podczas kadencji prezesa Adama Glapińskiego NIK kontrolował NBP osiem razy- pisze money.pl. Każda z kontroli była planowana, a oceny były pozytywne i nie wykazywały większych uchybień. Poza jedną, w której Najwyższa Izba Kontroli uznała za "niegospodarne" i "niecelowe" zawarcie umowy na prowadzenie kawiarni na terenie banku. W ramach umowy pracownicy mogą korzystać z darmowej kawy i herbaty. NIK wyliczyła, że koszty tej inwestycji wyniosą nawet 3 miliony złotych.

Polskie lotniska biją rekordy

Większość lotnisk w Polsce opublikowało już dane za 2018 r. Wynika z nich, że pod względem ruchu pasażerskiego był to dla Polski rok wyjątkowy. Prawie wszystkie porty lotnicze w Polsce zanotowały wzrosty w porównaniu z poprzednim rokiem.

Tesco zamyka 32 sklepy w Polsce

Tesco poinformowało w czwartek pracowników o planach zamknięcia 32 nierentownych sklepów. "To część planu zmniejszania kosztów operacyjnych i poprawy konkurencyjności i zyskowności polskiego biznesu" - wskazano w komunikacie. Pracę stracić może 1300 osób.

Minister zapewnia: są środki na matczyne emerytury

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. są zabezpieczone środki na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Resort finansów wcześniej zwracał uwagę, że koszty programu będą wyższe od planowanych i sugerował jego opóźnienie.

"Rozwiązanie trochę nadzwyczajne, ale sytuacja tego wymaga"

Prawo i Sprawiedliwość zamierza jak najszybciej przygotować własny projekt dotyczący jawności wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Jak dodał, ujawnienie wysokości zarobków kierownictwa NBP jest rozwiązaniem nadzwyczajnym, ale "sytuacja tego wymaga".

Duży bank szykuje zwolnienia grupowe. Pracę może stracić ponad tysiąc osób

Santander Bank Polska, czyli dawny BZ WBK, planuje do końca 2019 roku przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą do 1,4 tysiąca pracowników, co stanowi około 11 procent zatrudnionych - poinformowano w czwartkowym komunikacie. W tej sprawie rozpoczęto już konsultacje ze związkami zawodowymi, które potrwają do końca stycznia.

"Bardzo dobrze się stało". Jest decyzja europosłów dotycząca przewoźników drogowych

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego odrzuciła w czwartek część niekorzystnych dla Polski propozycji przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Z takiego obrotu sprawy zadowoleni są polscy europosłowie. W tym samym czasie kilkuset przewoźników drogowych, w tym z Polski, demonstrowało przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli przeciwko proponowanym wcześniej rozwiązaniom.