Węgiel, atom, nowy resort. Polską energetykę czeka rewolucja?


Wyciszanie kopalń czy jednak dosypywanie pieniędzy do nierentownego biznesu? Kontynuowanie projektu elektrowni atomowej i walka z wiatrakami? Polityka energetyczna, którą będzie prowadził rząd PiS ma wiele niejasnych punktów. A już za dwa tygodnie rząd czeka pierwszy poważny sprawdzian - globalny szczyt klimatyczny w Paryżu. I wygląda na to, że Polska pozostanie węglową enklawą.

Z programu partii, która właśnie obejmuje pełnię władzy w Polsce wynika, że podstawą energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju wciąż będzie węgiel. Możemy o tym przeczytać w programie PiS-u, gdzie partia określa swoje strategiczne cele w polityce energetycznej. Podkreśla tam, że jednym z nich jest „maksymalnie efektywne wykorzystywanie węgla jako podstawowego polskiego surowca energetycznego”.

Podstawa to węgiel

W czasie kampanii wyborczej mówiła o tym również przyszła premier Beata Szydło, która stwierdziła, że Polska powinna wykorzystać „ten potencjał, który mamy”, czyli węgiel. Wiceprezes PiS mówiła również, że nasz kraj powinien „tworzyć zróżnicowany miks energetyczny, choć jego podstawą w dalszym ciągu powinien być węgiel”. - Dla mnie nie ulega wątpliwości, że nie ma przyszłości polskiej gospodarki bez polskiego węgla. Nie ma też przyszłości polskiego węgla bez nowoczesnych, czystych technologii - mówiła 5 października Beata Szydło podczas briefingu w Katowicach.

Polska węglową enklawą

Dlatego dla wielu zaskoczeniem były dzisiejsze słowa posła PiS Grzegorza Tobiszowskiego (typowanego na wiceministra w resorcie energetyki), który zapowiedział, że jego partia prowadzi analizy sektora górniczego, przygotowując program restrukturyzacji tej branży. Pod lupą ma znaleźć się każda śląska kopalnia. Poseł ocenił, że konieczne może być "wyciszenie" niektórych kopalń na okres dekoniunktury. - Trzeba się zastanowić nad wyciszeniem kopalń, które mają trudno dostępne złoże, by zdjąć część węgla z rynku. Zlikwidowanie kopalni nie jest bezkosztowe, a z ekonomicznego punktu widzenia może być lepiej ograniczyć wydobycie, zmniejszyć zatrudnienie i utrzymywać w „uśpieniu”, w gotowości do ponownego uruchomienia w momencie powrotu koniunktury. Mówi się, że powinna ona wrócić za 4-5 lat i ceny węgla wtedy wzrosną. Mielibyśmy przygotowane kopalnie do ponownego wejścia na rynek w tym okresie - powiedział poseł.

Natomiast Krzysztof Tchórzewski, kandydat na ministra energetyki w rządzie Beaty Szydło stwierdził dziś, że „nie ma mowy ani o wyciszaniu, ani o zamykaniu górnictwa". Podkreślił, że polskie elektrownie i polska energetyka w 90 proc. bazują na węglu kamiennym. - Węgiel po prostu musi być, żeby Polacy mieli prąd - podkreślił.

Renegocjacja pakietu

Kolejnym strategicznym celem Prawa i Sprawiedliwości ma być próba renegocjacji - według PiS - skrajnie niekorzystnego dla Polski paktu klimatyczno-energetycznego. Uderza on bowiem - zdaniem PiS - w polską branżę węglową. „Największym utrudnieniem w dziedzinie produkcji energii elektrycznej jest prowadzona przez Unię Europejską polityka klimatyczna, nakładająca obowiązki w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. Antywęglowe lobby chce podnieść ustalone na poziomie 20 proc. cele redukcyjne. Zwiększenie zobowiązań stwarza ryzyko obniżenia PKB, wzrostu bezrobocia, zaburzenia wytwarzania energii elektrycznej” - czytamy w programie PiS. Władze partii zadeklarowały w nim, że na „poziomie unijnym będą walczyć o zniesienie ekonomicznej i prawnej dyskryminacji wytwarzania energii elektrycznej z węgla kamiennego, żądając rewizji pakietu energetyczno-klimatycznego w zamian za zgodę Polski w innych kluczowych dla Unii jako całości kwestiach”. „Polska powinna dążyć do trwałego zwolnienia od postanowień tego paktu. Specyfika polskiej gospodarki, w której ponad 90 proc. energii uzyskuje się z własnych zasobów węgla, w pełni uzasadnia takie żądanie” - podkreśla PiS.

Preludium do tego, co może wydarzyć się podczas globalnego szczytu klimatycznego w Paryżu, było zawetowanie przez prezydenta ustawy o ratyfikacji tzw. poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto.

Co z OZE?

Kolejnym celem polityki energetycznej PiS mają być „inwestycje w nowe źródła energii”. Wprawdzie władze partii podkreślają, że odrzucają promowanie „za wszelką cenę jednego kierunku rozwoju sektora energetycznego”, czyli Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), ale kilka zdań dalej możemy przeczytać, że PiS ma „pozytywny stosunek do energii wiatrowej” oraz, że „należy wspierać rozwój instalacji wytwarzających energię elektryczną i ciepło ze źródeł odnawialnych, które korzystają z zasobów dostępnych w danym miejscu”. Jednak ten „pozytywny stosunek” jest warunkowy. Nie może być uciążliwy dla mieszkańców. „Z powodu uciążliwości turbin wiatrowych dla mieszkańców wprowadzimy zakaz sytuowania wiatraków w odległości 3 km od zabudowy mieszkalnej. Podłączenie dużej liczby elektrowni wiatrowych do krajowego systemu przesyłowego stwarza zresztą ryzyko zaburzeń w jego pracy. Praktyka pokazuje, że inwestycje w energię wiatrową wymuszają równoległe budowanie zapasowych elektrowni konwencjonalnych. Konieczne jest więc budowanie i utrzymanie dwóch równoległych systemów energetycznych, co powiększa koszty” - czytamy w programie PiS.

Elektrownie

Kolejnym strategicznym celem polityki energetycznej PiS jest „unowocześnienie polskich elektrowni”. Zdaniem rządzącej partii zaniechania inwestycyjne w energetyce ostatnich lat obejmują m.in. zawieszenie budowy elektrowni w Ostrołęce i Opolu, zamrożenie projektu BalticPipe, czyli podmorskiego gazociągu łączącego Polskę i Danię, czy nierozstrzygnięcie kwestii elektrowni atomowej. Jednakże w kwestii budowy elektrowni jądrowej program PiS sam nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Beata Szydło w czasie kampanii wyborczej mówiła tylko o potrzebie rozmowy „o alternatywnych źródłach energii”, podkreślając, że podstawą polskiej energetyki jest i przed długi czas będzie węgiel. Natomiast Paweł Szałamacha, który po zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych był typowany na ministra gospodarki (ostatecznie jest kandydatem na szefa resortu finansów - red.) mówił w połowie października na łamach „Wprost”, że „za parę lat pojawi się u nas dodatkowe zapotrzebowanie na energię". "Krajowe siłownie nie dadzą rady, więc w Polsce mamy miejsce na co najmniej dwa bloki nuklearne" - wskazał.

Do kwestii energetyki atomowej odniósł się dziś Krzysztof Tchórzewski, kandydat na ministra energetyki. Pytany o przyszłość energii atomowej w Polsce odpowiedział, że "nie mówi nie". Dodał jednak, że atom nie rozwiąże naszych problemów energetycznych. - Może być takim samym dodatkiem jak energia odnawialna - podkreślił.

Ministerstwo energetyki

W programie PiS zapowiedział też stworzenie Ministerstwa Energetyki. Te plany potwierdzono w czasie prezentacji składu nowego rządu. Szefem resortu ma zostać Krzysztof Tchórzewski. Jak zapowiedziała Beata Szydło, Tchórzewski zostanie początkowo powołany na stanowisko ministra bez teki, z zadaniem organizowania ministerstwa energetyki. Powodem jest brak możliwości utworzenia Ministerstwa Energetyki na podstawie obecnej ustawy o działach administracji rządowej. Potrzebna będzie zatem zmiana tej ustawy. To polityk z bogatym doświadczeniem rządowym. Pełnił bowiem funkcję sekretarz stanu w ministerstwie transportu i gospodarki morskiej w rządzie Jerzego Buzka, a potem sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Był także posłem na Sejm I, III, V, VI, VII kadencji. W tegorocznych wyborach skutecznie ubiegał się o reelekcję. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis, PAP,

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP