Firma BASF, czyli wiodący koncern chemiczny na świecie, obchodzi właśnie 150-lecie istnienia. I choć taka rocznica to czas na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć, BASF skupia się na wyzwaniach, które wciąż stoją przed firmą. O innowacyjnych rozwiązaniach rozmawiano podczas jubileuszu, który odbył się na terenie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
- Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, że firma BASF właśnie w Kampusie Pracze zdecydowała się podsumować swoją 150 rocznicę istnienia na rynku – komentuje wydarzenie Katarzyna Dorywała, wiceprezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. – To efekt naszej partnerskiej współpracy, ale również podobnego spojrzenia na przyszłość. Mamy bowiem świadomość, iż innowacyjne pomysły powstają nie tylko dzięki nowoczesnej infrastrukturze. Aby tworzyć innowacje, nowe produkty oraz zrównoważone rozwiązania trzeba mieć odpowiedni kapitał społeczny, którego budowę należy zacząć już wśród dzieci i młodzieży. Realizowana przez firmę BASF oraz EIT+ misja upowszechniania nauki wpisuje się zatem w proces budowania nowoczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy. Wybór na obchody jubileuszowe stolicy Dolnego Śląska nie był przypadkowy. Niedaleko Wrocławia działa największy zakład katalizatorów BASF w Europie a Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe, nastawione na rozwój nowych technologii i badań na potrzeby przemysłu. Dodatkowo we wrześniu tego roku w Humanitarium EIT+ BASF Polska otworzył nowe laboratorium chemiczne dla dzieci i młodzieży.
Inwestycja w młodych
Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odwiedziło je około sześciu tysięcy dzieci, które mogły na własnej skórze sprawdzić, jak to jest być chemikiem. Uczniowie dolnośląskich szkół, ubrani w białe fartuchy i okulary ochronne, eksperymentują w laboratorium BASF i poznają tajniki wiedzy. A poprzez zabawę utrwalają to, o czym tylko w teorii, słyszały na lekcjach w szkole. - W Humanitarium nasze warsztaty i wystawy wyjaśniają tajniki nauk ścisłych i wprowadzają w inspirujący świat doświadczeń. Przygotowany, chemiczny program edukacyjny składa się z 20 scenariuszy warsztatów, o różnym poziomie przekazywanej wiedzy i stopniu trudności. To zupełnie nowe spojrzenie na chemię, a dzieci i młodzież mogą zobaczyć dla przykładu, jak zdjąć odciski palców z różnych tkanin lub wykonać pastę słoniową – wylicza Kamila Myrdek-Rak, dyrektor Humanitarium. Współpraca o charakterze edukacyjnym i upowszechnianie nauki to dopiero początek partnerstwa BASF Polska i Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. - W przyszłym roku chcemy otworzyć kolejne laboratorium w Humanitarium. Współpraca na tym jednak się nie kończy. Z nadzieją patrzymy na dalszą możliwość współdziałania z EIT+ w przyszłości – zapowiada Andreas Gietl, Dyrektor Zarządzający BASF Polska.Zdaniem przedstawicieli EIT+ możliwość połączenia sił istnieje chociażby przy projektach w dziedzinie bio- i nanotechnologii. Laboratorium chemiczne w Humanitarium to jednak niejedyna forma wspierania talentów. BASF uruchomił też portal edukacyjny „Chemiatomy”. Skierowany między innymi do uczniów gimnazjów i liceów jest poświęcony chemii i skupia młodych adeptów tej nauki. To właśnie w tym miejscu przyszli chemicy mogą sprawdzać swoją wiedzę i mają dostęp do najciekawszych wydarzeń ze świata chemicznych eksperymentów.
Innowacje lekiem na problemy przyszłości
Podczas obchodów 150-lecia BASF przedstawiciele firmy sporo mówili o wyzwaniach, z którymi już w niedalekiej przyszłości trzeba będzie się zmierzyć. Jednym z głównych problemów jest zużycie energii elektrycznej, które, zdaniem ekspertów BASF, do 2050 roku może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Oprócz tego eksperci BASF koncentrują się też na zapewnieniu szerszego dostępu do wody pitnej i ograniczeniu marnowania żywności. Pomóc w tym mają innowacyjne rozwiązania. - Innowacje zawsze była dla nas istotne, tak było przez 150 lat. To one doprowadziły do tego, że jesteśmy wiodącym koncernem chemicznym na świecie – przyznaje Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska. Dlatego też na badania i rozwój tylko w ubiegłym roku koncern przeznaczył prawie 2 miliardy euro. Każdego dnia nad innowacjami pracuje blisko 10 tysięcy badaczy BASF na całym świecie. Namiastkę tego, co udało im się stworzyć można było zobaczyć podczas obchodów jubileuszu we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Na gości, w trzech mobilnych kontenerach, czekała wystawa BASF prezentująca nowatorskie rozwiązania technologiczne m.in. dla branży motoryzacyjnej i budowlanej.
Krokusy z talerzyków
Pomóc środowisku ma też projekt „zamknięta pętla”, który opiera się na wykorzystywaniu surowców odnawialnych. Przykładem tej innowacji jest ecovio, czyli pierwsze biodegradowalne tworzywo sztuczne. Proces produkcji opiera się na technologii stosowanej z wykorzystaniem polimeru nadającego się do kompostowania (ecoflex) oraz kwasu polimlekowego, który jest pozyskiwany z kukurydzy. Nowatorskie zastosowanie ecovio firma zaprezentowała podczas obchodów we Wrocławiu, pokazując jak można stworzyć zamknięty system obiegu odpadów. Wszystko zaczęło się blisko pół roku temu podczas pierwszego eventu jubileuszowego BASF. Na obchodach zorganizowanych w warszawskim Centrum Nauki Kopernik dania serwowano na talerzach wykonanych właśnie z ecovio. Z wykorzystanych wówczas naczyń powstał kompost, w którym teraz posadzono krokusy. W ten sposób system obiegu odpadów zatoczył koło – od tworzywa sztucznego wykonanego na bazie roślin do kompostu, z którego wyrosły nowe rośliny.
Wsparcie dla regionu
Podczas jubileuszu firmy we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ przedstawiciele BASF podkreślali też zaangażowanie w rozwój regionu. Już teraz koncern chemiczny jest silnie związany z Dolnym Śląskiem. Niedaleko Wrocławia, w Środzie Śląskiej, działa największy zakład katalizatorów BASF w Europie. Jego produkcja, w jubileuszowym dla firmy roku, przekroczyła pierwszy milion. - Zainwestowaliśmy 150 mln euro w rozwój najnowocześniejszych technologii w Polsce, ponieważ dostrzegamy ogromny potencjał tutejszego rynku – przyznał Andreas Gietl, Dyrektor Zarządzający BASF Polska.
Źródło: Artykuł sponsorowany