Z kraju

Z kraju

SLD chce odszkodowań dla ofiar Balcerowicza. "Polska powinna sobie o nich przypomnieć"

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce, aby ofiary transformacji ustrojowej z lat 1989-1992 oraz ludzie pokrzywdzeni przez tzw. plan Balcerowicza otrzymały odszkodowania - w poniedziałek ugrupowanie złożyło w Sejmie projekt w tej sprawie. Program miałby objąć pracowników państwowych, zakładów przemysłowych, PGR-ów i spółdzielni pracy, które zostały zlikwidowane na początku lat 90.

Jaguar zainwestuje w Polsce? "Mamy swoje atuty"

Należący do Tata Motors Jaguar Land Rover myśli o fabryce w naszym regionie. Firma szuka działki. W grę wchodzą Polska, Słowacja, Czechy i Węgry - donosi "Puls Biznesu". Jest szansa, że nowe miejsca pracy powstaną nad Wisłą. Mamy bowiem swoje atuty - parcele przygotowane w zeszłym roku dla VW - wskazuje gazeta.

Pomoc dla Ukrainy, sytuacja SKOK-ów. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się sytuacji Ukrainie i decyzji Izby Reprezentantów USA, która przegłosowała rezolucję nawołującą prezydenta Baracka Obamę do wysłania na Ukrainę broni. Jesteśmy też w Tunezji po zamachu w muzeum. Wraz z ekspertami przeanalizujemy sytuację SKOK-ów i powiemy o greckim problemie, z którym musi zmierzyć się Europa.

GUS: stopa bezrobocia wyniosła w lutym 12 proc.

Bezrobocie w lutym wyniosło 12 proc., czyli tyle samo co w styczniu 2015 r. - poinformował we wtorek GUS. Najwyższe bezrobocie - 19,6 proc. - odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - 8,3 proc. - w woj. wielkopolskim.

Za oszczędności emerytalne kupisz mieszkanie? Nowy pomysł KNF

Komisja Nadzoru Finansowego proponuje, by oszczędności emerytalne zgromadzone w tzw. III filarze mogły służyć sfinansowaniu inwestycji mieszkaniowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem KNF-u miałoby to podnieść atrakcyjność indywidualnego oszczędzania na emeryturę.

Polska chce uniezależnić się od gazu z Rosji. Resort zmienia regulacje

Ministerstwo Gospodarki chce określić minimalne poziomy dotyczące zakupów gazu poza Polską. Dziś w dużym stopniu surowiec ten kupujemy od Rosji. Resort rozpoczął uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne projektu rozporządzenia. Obecne regulacje pochodzą z 2000 roku. Zdaniem ministerstwa "nie przystają one do rzeczywistości liberalizującego się rynku gazu". Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.

Bilans: w Berlinie o Grecji, gładkie luzowanie i silniejszy złoty

Angela Merkel powiedziała w poniedziałek, po spotkaniu z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, że chce, aby grecka gospodarka dalej się rozwijała i pokonała wysokie bezrobocie. W dwa tygodnie po rozpoczęciu wartego 60 mld euro miesięcznie programu skupu obligacji (QE) szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi poinformował, że jego wdrażanie przebiega gładko. Poniedziałek przyniósł pozytywne zmiany dla złotego - nasza waluta zyskiwała na wartości.

Z Netii do T-Mobile Polska. Nowym prezesem Adam Sawicki

Adam Sawicki został nominowany na stanowisko prezesa T-Mobile Polska, które obejmie z dniem 1 czerwca 2015 roku. Zastąpi na tym stanowisku Zachariasa Piperidisa, członka zarządu ds. operacyjnych w Grupie OTE w Grecji, który od 1 listopada 2014 pełni również tymczasową funkcję prezesa T-Mobile Polska.

Wiosna najlepsza na kredyt? Uważaj na "pułapkę niskich stóp"

Banki kuszą osoby, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny hasłami mówiącymi o "niskich ratach", czy "najlepszym momencie na zaciągnięcie kredytu". Jednak w praktyce biorąc taką pożyczkę możemy wpaść w pułapkę niskich stóp procentowych. Na czym polega i jak się przed nią ustrzec? W programie "Biznes dla ludzi" wyjaśnił to Paweł Blajer.

SKOK-i w tarapatach? Przedstawiamy najważniejsze fakty i liczby

W Polsce działają 53 SKOK-i, które obracają pieniędzmi prawie 2,5 miliona osób. W ostatnich miesiącach coraz głośniej mówi się o patologiach i nieprawidłowościach dotyczących części kas. Jutro w Sejmie ma rozpocząć pracę sejmowa podkomisja ds. SKOK. Przed pierwszym posiedzeniem podkomisji przypominamy kilka kluczowych liczb i faktów dotyczących tego sektora.

Rolnicy z łatwiejszym dostępem do kredytów

Komisja Europejska zaprezentowała w poniedziałek wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym rozwiązania, które mają ułatwić dostęp do kredytów dla rolników i przedsiębiorstw wiejskich. Model gwarancji kredytowych ma m.in. służyć młodym rolnikom.

Poczta będzie zaciskać pasa. I wybiera się na giełdę

Dwukrotny wzrost zysków z paczek, przesyłek kurierskich, łańcucha e-handlu, a także wygranie konkursu na tzw. operatora wyznaczonego oraz debiut na warszawskim parkiecie w 2016 r. - zakłada zaprezentowana w poniedziałek strategia Poczty Polskiej na lata 2015-20.

JSW szuka szefa. W konkursie zostało 10 kandydatów

10 osób zostało w poniedziałek zakwalifikowanych do udziału w konkursie na prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) – podała jej rzeczniczka. Na konkurs ogłoszony w lutym przez radę nadzorczą tej giełdowej spółki wpłynęło 16 zgłoszeń.

Nowy tydzień. Bezrobocie i dane z Europy

W poniedziałek na godz. 15 zaplanowane jest wystąpienie Mario Draghiego szefa Europejskiego Banku Centralnego. Poznamy zatem nowe informacje z europejskiego rynku finansowego. Co jeszcze czeka nas w nowym tygodniu?

Kiedy euro w Polsce? "Debata na ten temat powinna odbyć się po wyborach"

Polska nie spełnia aktualnie kryteriów, wymaganych do przystąpienia do strefy euro. Debata na ten temat powinna odbyć się po wyborach - powiedziała w niedzielę dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Odniosła się do pytań Andrzeja Dudy, kandydata PiS w wyborach prezydenckich, dotyczących przystąpienia Polski do strefy euro.

Pracodawca może sprawdzić czy jesteś trzeźwy. Zobacz, kiedy

Każdy pracownik musi liczyć się z tym, że jego pracodawca może chcieć sprawdzić, czy zatrudniona przez niego osoba przychodzi do pracy trzeźwa. W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wraz z ekspertem starał się odpowiedzieć na pytanie, czy pracodawca ma takie prawo i kiedy może to zrobić.