W III kwartale 2015 r. wystąpił silniejszy od oczekiwań wzrost liczby pracujących, wolniejszy niż przed kwartałem spadek bezrobocia oraz brak oznak wzrostu presji płacowej - podał NBP we wtorkowym komunikacie. W tym samym okresie spadło bezrobocie i obniżyła się dynamika płac w gospodarce.
W III kwartale 2015 r. – pomimo spowolnienia rocznego tempa wzrostu ze względu na efekt rosnącej bazy – liczba pracujących nadal rosła (1,1 proc. w ujęciu rocznym, według BAEL), odzwierciedlając wciąż wysoki popyt na pracę - poinformował we wtorek NBP w komunikacie.
Jest praca
Wzrost liczby pracujących, dodaje NBP, utrzymał się na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału, głównie dzięki dynamicznemu wzrostowi liczby pracujących w rolnictwie. Jednocześnie, według banku centralnego, w skali całej gospodarki liczba pracujących poza rolnictwem rosła coraz wolniej. "Jednocześnie zwiększyła się przeciętna liczba przepracowanych godzin, zaś wzrost zatrudnienia wynikał praktycznie w całości z większej liczby kontraktów stałych. Analiza przepływów na rynku pracy wskazuje ponadto, że za zwiększenie liczby pracujących odpowiadał przede wszystkim wzrost prawdopodobieństwa znalezienia pracy, co może świadczyć o trwałości obserwowanych zjawisk" - głosi komunikat.
Aktywność zawodowa
Podaż pracy, dodaje NBP, po raz pierwszy od połowy 2014 roku ponownie wzrosła, głównie na skutek wyższej aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym, a także wyraźnie niższej dezaktywizacji zawodowej bezrobotnych zniechęconych poszukiwaniem pracy.
"Bezrobocie pozostawało bliskie minimum z 2008 roku, pomimo, że jego spadek hamowany był przez ponowny wzrost aktywności zawodowej. Po usunięciu efektów sezonowych stopa bezrobocia BAEL spadła względem II kwartału o 0,1 punktu procentowego osiągając poziom 7,5 proc." - czytamy w komunikacie.
Jednocześnie, podaje NBP, dynamika płac w gospodarce w III kwartale 2015 r. obniżyła się do 3,0 proc. r/r, wyraźnie poniżej dynamiki obserwowanej w sektorze przedsiębiorstw (3,6 proc. r/r), co przy dość stabilnym wzroście wydajności pracy skutkowało wyraźnie niższym niż przed kwartałem tempem wzrostu jednostkowych kosztów pracy (1,0 proc. r/r wobec 2,2 proc. r/r).
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock