Jarosław Gowin

Jarosław Gowin

Zdaniem Ryszarda Kalisza Jarosław Gowin nie zostanie zdymisjonowany przez Donalda Tuska ze stanowiska ministra sprawiedliwości. Dlaczego? - Dzisiaj nikt poważny, ani z profesorów prawa, ani z adwokatury, ani z innych zawodów nie zgodzi się (na objęcie wakatu po Gowinie) - przekonywał polityk w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Jarosław Gowin szkodzi rządowi jako całości. Potrzebna jest poważna rekonstrukcja. Reset, nowy początek - powiedział wiceszef PO Grzegorz Schetyna w RMF FM. Premier Donald Tusk - w reakcji na ostatnie słowa ministra sprawiedliwości o handlu zarodkami - stwierdził, że wypowiedzi Gowina to dla niego "pewien problem".

Dymisja jest bardzo blisko i to jest element większego planu Donalda Tuska - ocenił w "Faktach po Faktach" przyszłe losy Jarosława Gowina Paweł Piskorski. Według niego minister po odwołaniu będzie kandydował w wewnątrzpartyjnych wyborach przeciwko premierowi. Z kolei według Romana Giertycha Gowin powinien przeprosić za "wprowadzenie w błąd" ws. wykorzystywania polskich zarodków.

- To smutne, że Platforma zajmuje się sama sobą, a nie rzeczami ważnymi dla Polaków, czyli walką z bezrobociem - tak Andrzej Duda z PiS skomentował w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 zamieszanie, jakie wywołały słowa Jarosława Gowina o eksporcie polskich embrionów do Niemiec. Posłanka PO Agnieszka Pomaska oceniła te słowa jako "odjechane".

- Pan minister Gowin już kiedyś słyszał krzyk zarodków, teraz widzi wędrujące embriony do Niemiec. Wydaje mi się, że minister sprawiedliwości powinien się czym innym zajmować. On głęboko wykracza poza swoje kompetencje - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Odniósł się w ten sposób do słów ministra Jarosława Gowina na temat zarodków.

- Polityk, tym bardziej minister sprawiedliwości i osoba, która przez wiele lat zajmowała się problemem in vitro, powinien ważyć słowa - powiedziała w "Faktach po Faktach" Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. Posłanka skomentowała w ten sposób wypowiedź Jarosława Gowina o handlu zarodkami i "importowaniu" przez Niemców. We wtorek w wydanym przez siebie oświadczeniu minister napisał, że jego słowa "zostały wyjęte z kontekstu".

- Będę czekał na kroki pana ministra Gowina, który twierdzi, że wypowiedź cytowana w "Gazecie Wyborczej", złożona z wyrwanych zdań z wywiadów w stacji telewizyjnej TVN24 została tak skonstruowana, że nie oddawała jego intencji, ani tego co tak naprawdę powiedział - stwierdził na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu skomentował w ten sposób wcześniejsze wypowiedzi ministra ws. handlu zarodkami.

- Jarosław Gowin tymi słowami przyznaje się do winy: gdyby nie on i jego frakcja w PO, być może pracowalibyśmy już nad poważną ustawą ws. in vitro - powiedział TVN24 Grzegorz Napieralski, komentując słowa ministra sprawiedliwości na temat handlu ludzkimi zarodkami w Polsce. Zdaniem Ryszarda Czarneckiego z PiS, Gowin tymi słowami "wykręcił numer" premierowi.

Wszystko wskazuje na to, że w polskich klinikach in vitro dzieją się rzeczy straszne - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, powtarzając twierdzenie z programu TVN24, o tym jakoby dochodziło do handlu zarodkami. Zdaniem rzecznika rządu Pawła Grasia, słowa ministra sprawiedliwości są szokujące.

- Wspieram ministra Gowina dlatego, że podejmuje racjonalne, sensowne działania dla Polaków - powiedział w TVN24 Zbigniew Ziobro komentując nowy projekt ministra sprawiedliwości mający na celu izolację najgroźniejszych przestępców, którzy niedługo wyjdą na wolność. - Niech krytycy (...) popatrzą w oczy tym rodzicom, którzy stracili malutkie dzieci, które były torturowane i mordowane przez psychopatę - dodał.

- Projekt oczywiście jest kontrowersyjny, ale zmierza do naprawienia błędu, jakiego dopuścił się ustawodawca w końcu lat 80-tych - stwierdził b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski komentując projekt specustawy Jarosława Gowina "o postępowaniu wobec osób zaburzonych psychicznie stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych". Z kolei zdaniem mec. Jacka Kondrackiego, pomysł Gowina narusza elementarne zasady prawa. - Boję się, że tym razem pan minister by się nie obronił w Trybunale Konstytucyjnym - stwierdził Kondracki.

- Środki, które przewiduje ustawa, są drastyczne. Dlatego powinny być stosowane bardzo rzadko i tylko dla ludzi, którzy stanowią trwałe zagrożenie dla społeczeństwa – mówi Jarosław Gowin o przygotowywanej przez siebie specustawie. To priorytetowy projekt ministra sprawiedliwości, który ma wejść w życie na jesieni. Ale może być ciężko. Organizacje walczące o prawa człowieka oraz część psychologów i psychiatrów sprzeciwiają się nowym zapisom. Poparcie dla projektu ustawy, jak mówił minister, zadeklarowy jednak kluby PiS, SP i SLD.

Donald Tusk stwierdził, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. reorganizacji sądów rejonowych to bardzo dobra informacja. Jak podkreślił, wspierał ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina wbrew partii koalicyjnej oraz niektórym członkom PO. Według premiera kwestia reformy systemu sądowego "to być albo nie być dla bardzo wielu obywateli w Polsce".