Francja

Francja

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne. Za głosowało 331 deputowanych, przeciwko było 225 w niższej izbie parlamentu. To ostatni krok w procesie legislacyjnym.

Muzeum w Luwrze, jedno z największych na świecie, było w środę zamknięte z powodu protestu pracowników okradanych przez kieszonkowców. Ofiarami drobnych złodziei padają również odwiedzający.

Władze Mali podarują prezydentowi Francji drugiego wielbłąda, ponieważ pierwszy, ofiarowany mu jako wyraz wdzięczności za pomoc w walce z islamistycznymi rebeliantami, został zjedzony przez rodzinę w Timbuktu, u której Francois Hollande go zostawił.

Francja zaczęła wycofywanie wojsk z Mali, gdzie od 11 stycznia prowadzi operację zbrojną, której celem jest wyparcie dżihadystów - podał we wtorek francuski sztab generalny. Z Mali wyjechało już około 100 żołnierzy z liczącego 4 tys. osób kontyngentu.

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Peer Steinbrueck spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande'em. Obaj politycy wypowiedzieli się przeciwko jednostronnej polityce oszczędności, forsowanej w Unii Europejskiej przez kanclerz Angelę Merkel.

Ładowane w godzinach szczytu elektryczne samochody mogą przeciążać sieci energetyczne - alarmują francuskie firmy z tego sektora. Problem nasila się zimą, kiedy sieci obciążone są dodatkowym domowym ogrzewaniem. Tej zimy zapotrzebowanie na energię elektryczną przerosło oczekiwania i zmusiło Francję do zakupu dodatkowych 9 GW energii elektrycznej.

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział we wtorek, że sposób ratowania sektora bankowego Cypru jest wyjątkowy, a gwarancje dla depozytów bankowych muszą być "nieodwołalne". Hollande dodał, że Cypr jest "specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem".

Jean-Marie Le Pen, założyciel skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, oświadczył, że chce ponownie ubiegać się o mandat eurodeputowanego. 84-letni polityk zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach do PE z okręgu południowo-wschodniej Francji.

W niedzielnym proteście przeciwko małżeństwom homoseksualnym uczestniczyło w centrum Paryża, według policji, około 300 tys. osób. Z kolei organizatorzy twierdzą, że w demonstracji wzięło udział prawie półtora miliona przeciwników małżeństw osób tej samej płci. Doszło do kilku incydentów. Żandarmi użyli gazu łzawiącego wobec osób, które próbowały sforsować ogrodzenie i dostać się na Pola Elizejskie.