Orlen

Orlen

Sąd wstrzymał zgodę Prezesa UOKiK na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Stało się to na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich - dla Adama Bodnara to istotna decyzja, bo ewentualna finalizacja tego przejęcia oznaczałaby koniec wolności słowa w mediach regionalnych. Warszawski sąd okręgowy podkreśla, że postanowienie jest niezaskarżalne. Materiał Macieja Warsińskiego.

O swoim majątku mówić nie chce, za to chętnie chwali się wynikami Orlenu. Prezes Daniel Obajtek z radością ogłasza sukces. Ten nie trwa długo, bo natychmiast pojawiają się komentarze o lukrowaniu rzeczywistości i stratach. Materiał Jacka Tacika.

Niewielka firma Wędzonka z rodzinnych Myślenic Daniela Obajtka jest jednym z dostawców parówek dla stacji koncernu. Pełnomocnikiem zarządu Wędzonki jest Joanna Górka-Firek, która jednocześnie zasiada w radzie nadzorczej spółki Orlen Paliwa i jest zatrudniona w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - ustalił tvn24.pl. W czasach, gdy szefował jej Obajtek, agencja przeniosła jeden z oddziałów do Myślenic i wynajęła na siedzibę budynek od męża Górki-Firek.

Znamy część z nieprawidłowości, które ujawniła kontrola CBA w oświadczeniach majątkowych składanych przez Daniela Obajtka, jeszcze jako wójta Pcimia. Agenci zarzucali mu zaniżenie wartości działki "o co najmniej 291 tysięcy złotych", domu o kolejne "co najmniej 93 tysiące złotych", nieprzyznanie się do posiadania działki i zadłużenia w kwocie 86 tysięcy złotych – wynika z dokumentów, do których dotarł tvn24.pl.