Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne dostały już z Ministerstwa Skarbu Państwa wstępne informacje o umowach i kontraktach, jakie zawarły w ciągu ostatnich 2 lat spółki Skarbu Państwa. Mają teraz sprawdzać, czy ich menedżerowie nie naruszyli przepisów antykorypcyjnych, nie złamali prawa o przetargach publicznych, a zawierając umowy opcyjne nie popełnili przestępstw.
Rzecznik CBA Temistokles Brodowski powiedział w poniedziałek PAP, że Biuro otrzymało z MSP informacje o 220 podmiotach. Dodał, że CBA ma zamiar prosić resort o uszczegółowienie niektórych danych.
- CBA prowadzi czynności analityczne w odniesieniu do części informacji otrzymanych z resortu skarbu. Wynik tej analizy przesądzi o tym, jakie dalsze czynności będą ewentualnie podejmowane - wyjaśnił Brodowski.
Również rzeczniczka ABW mjr Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska przyznała w rozmowie z PAP, że Agencja otrzymała wstępne informacje z MSP o umowach spółek Skarbu Państwa, zawartych w ciągu ostatnich dwóch lat. - ABW aktualnie poddaje je wnikliwej analizie - podkreśliła.
Rzecznik MSP Maciej Wewiór powiedział w piątek PAP, że resort skarbu przekazuje sukcesywnie do służb specjalnych informacje o kontraktach spółek SP.
Wyplenić korupcję
Zarządy spółek Skarbu Państwa miały przekazać do 27 marca br. ministrowi skarbu informacje o zawieranych umowach i kontraktach "o znacznej wartości" i "o kluczowym znaczeniu" dla tych spółek. Chodzi o okres od 1 stycznia 2007 r. do 20 marca br.
Decyzja ministra Grada o zbadaniu umów w spółkach SP została wydana kilka dni po ujawnieniu faktu, że firma Work Service, której współwłaścicielem jest senator Tomasz Misiak, bez przetargu dostała zlecenie na pośrednictwo pracy i szkolenia zwalnianych stoczniowców.
Konsorcjum DGA-Work Service podpisało w lutym z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę na świadczenie tych usług - w ramach tzw. specustawy stoczniowej. Misiak pracował nad tą ustawą jako szef senackiej komisji gospodarki narodowej; zgłaszał do niej poprawki.
Po nagłośnieniu sprawy Misiak złożył rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej i klubie tej partii, został też odwołany z funkcji szefa senackiej komisji gospodarki.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24