Najnowsze

Najnowsze

Nic nie warte miliardy

Zimbabwe ustaliło kolejny niechlubny rekord inflacji. Ten zrujnowany wojnami i korupcją kraj podał informację o inflacji na poziomie 231 milionów procent. Jeszcze w czerwcu wynosiła ona jedynie nieco ponad 11 mln procent.

Jak dobrze być prezesem (nawet w czasach kryzysu)

Szefowie amerykańskiego giganta AIG, który jeszcze niedawno stał na krawędzi bankructwa, zaraz po przyznaniu rządowej pożyczki wyjechali do ekskluzywnego hotelu SPA - ustaliła specjalna komisja Kongresu USA.

Min. Sawicki: chłopom spada

- W rolnictwie rosną koszty produkcji rolnej, spada jej opłacalność - alarmuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Szef resortu ubolewa, że wciąż polscy rolny otrzymują niższe dopłaty niż ich koledzy z krajów "starej Unii".

"Pękł" licznik długu narodowego USA

Na słynnym cyfrowym liczniku w Nowym Jorku, pokazującym zadłużenie rządu USA, skończyła się skala. Kroplą, która przelała czarę goryczy był w tym przypadku Plan Paulsona.

RPP nie widzi potrzeby cięcia stóp

Zdaniem prof. Andrzeja Sławińskiego z Rady Polityki Pieniężnej, sytuacja w Polsce jest na razie na tyle korzystna, że obniżka stóp procentowych jest niepotrzebna. - RPP powinna obniżyć stopy procentowe jeszcze w tym roku, najlepiej teraz - uważa z kolei minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Wzrost PKB najwyżej 4 proc."

Rząd przyjął zbyt optymistyczne założenia dotyczące wzrostu gospodarczego na przyszły rok - uważa Marek Borowski ekonomista i polityk SdPL. Budżet na przyszły rok zakłada, że w 2009 roku gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4,8 proc., podczas gdy ekonomiści oczekują, że nie przekroczy 4 proc.

Islandia: Polacy wyjeżdżają, nie ma paniki

Polacy w obliczu kryzysu opuszczają Islandię, jednak nie ma wśród nich paniki - podkreśla konsul RP w Reykjaviku. Nadal mieszkańcy wyspy mają problemy z wymianą waluty i wypłaceniem swoich pieniędzy z banków.

Europejskie otwarcia na plusie

Na otwarciu w czwartek rano na większości giełd europejskich notowano wzrost wartości akcji, a po dwukrotnym zawieszeniu notowania wznowił rosyjski MICEX.

"Może obniżymy prognozy"

Obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego w 2009 r. może okazać się konieczne, ale w tej chwili nie ma do tego przesłanek - oświadczył w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Posłowie debatują nad przyszłorocznym budżetem.

Giełda ruszyła na zielono

Na otwarciu WIG 20 zyskiwał prawie 2 proc., osiągając poziom 2200 ptk. Obroty z samego rana były duże - około 32,5 mln zł.

Wątpliwy interes GPW?

Giełda Papierów Wartościowych chce kupić przynoszącą straty firmę Zbigniewa Komorowskiego (PSL), kolegi wicepremiera Waldemara Pawlaka. Platforma się nie zgadza, zamierza transakcję zablokować - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polska gorączka złota

Firmy handlujące złotem przeżywają w ostatnich tygodniach oblężenie. Schodzą sztaby, złote monety i biżuteria, czyli wszystko, co może zostać substytutem pieniądza, do którego inwestorzy tracą już zaufanie.

Nocne obrady Rady Polityki Pieniężnej

W związku z sytuacją na międzynarodowych rynkach finansowych i decyzjami podjętymi przez główne banki centralne, w nocy odbyło się posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zakończyło się jednak jedynie lakonicznym komunikatem - Rada uwzględni skutki działań banków centralnych na najbliższym posiedzeniu.

"Kryzys potrwa długo"

Sekretarz skarbu USA Henry Paulson apeluje o uzbrojenie się cierpliowość. Jego zdaniem, kryzys na rynkach finansowych nie minie szybko. Ostrzega jednocześnie, że możliwe są upadki dalszych banków.

MFW tnie prognozy gospodarczego wzrostu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje na przyszły rok m.in. stagnację w Niemczech, recesję w kilku innych krajach zachodnioeuropejskich i spowolnienie tempa wzrostu globalnej wymiany handlowej. W obliczu globalnego kryzysu MFW rewiduje swoje prognozy.

Kto nadawcą sygnału TV dla komórek?

Konkurs na operatora telewizji mobilnej tzw. DVB-H, dostępnej m.in. w telefonach komórkowych, rozpocznie się w najbliższy piątek - poinformowała w środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska.

Kolejne kraje gwarantują depozyty bankowe

Austria, Słowacja i Cypr dołączyły do grupy krajów, które starają się tchnąć więcej zaufania do systemu bankowego, wprowadzając pełną ochronę wkładów oszczędnościowych w bankach.

Bułgaria nie podwyższy gwarancji depozytów

Władze bułgarskie sprzeciwiły się podniesieniu gwarancji na depozyty bankowe - poinformowała telewizja publiczna. Obecne wkłady są gwarantowane do wysokości 40 tys. lewów (20 tys. euro). Jak argumentowano, większość lokat jest dużo mniejsza.

Droga do autostrad coraz bardziej wyboista

O budowie autostrad w naszym kraju można powiedzieć wszystko, ale nie to że posuwa się szybko. Teraz może jeszcze spowolnić. Powód? Globalny kryzys finansowy, który sprawia, że inwestorom trudniej będzie pozyskać fundusze na budowę dróg.

Fundusze inwestycyjne w odwrocie

Wrzesień był jedenastym miesiącem z kolei miesiącem, w którym aktywa TFI zniżkowały - poinformowała spółka Analizy Online. Od szczytu z października 2007 r., kiedy to aktywa netto funduszy przekraczały 144 mld zł, ich wartość spadła już o 40 procent.

Giełdy zakończyły dzień pod kreską

To była bardzo emocjonująca sesja na warszawskiej giełdzie. Dzień rozpoczął się od masowej wyprzedaży akcji przez rodzimych inwestorów i w pewnym momencie WIG20 tracił już ponad 4 proc. Po decyzji siedmiu banków centralnych o obcięciu stóp indeksy na pewien czas zazieleniły się, aby pod koniec dnia ponownie spaść.

MF: Spowolnienie gospodarcze nam nie grozi

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska oceniła w środę, że polska gospodarka pozostanie silna przez najbliższe lata i spowolnienie jej nie grozi. Nieco odmienną opinię na ten temat mają analitycy amerykańskiego banku Morgan Stanley, którzy właśnie obniżyli prognozy wzrostu dla Polski na 2009 r.

PO: rozpoczynamy walkę z bublami prawnymi

Likwidacja 20 "danin publicznych", w tym opłat za wydanie dowodu osobistego, aktu małżeństwa czy paszportu, zmiany w ustawie o podatku VAT, zniesienie pozwolenia na budowę - to tylko niektóre ze zmian, jakie jeszcze w październiku planuje przeprowadzić przez Sejm koalicja PO-PSL w ramach tzw. pakietu deregulacyjnego.

Grad bez porozumienia ze stoczniowcami Gdańska

Osobny plan restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk zostanie przygotowany - i wysłany do Brukseli - dopiero w przypadku negatywnej decyzji Komisji Europejskiej ws. wspólnego programu dla zakładu w Gdyni i Gdańsku - zapowiada resort skarbu po spotkaniu ministra Grada ze związkowcami z Gdańska.

Volvo ostro tnie etaty

Należące do koncernu Forda zakłady produkujące samochody osobowe Volvo poinformowały, że planują zredukować jeszcze ponad 3 tysiące etatów w Szwecji i za granicą. To kolejne w tym roku redukcje zatrudnienia w Volvo.

Największe banki centralne wspólnie tną stopy

Amerykański Fed, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii i centralne banki Kanady, Szwajcarii, Szwecji oraz Chin w skoordynowanej akcji obcięły stopy procentowe. - Ta akcja będzie nie bez znaczenia dla przyszłych decyzji RPP - ocenił Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Buduj na roli!

Zabudowa gruntów miejskich i pozamiejskich czwartej, piątej i szóstej klasy będzie możliwa bez konieczności ich odrolniania - zapowiedział w radiowych "Sygnałach dnia" wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Enea na giełdzie - może w 2009

Sytuacja na parkiecie jest tak trudna, że minister skarbu postanowił odłożyć publiczną ofertę wielkiej grupy energetycznej - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Jeśli sytuacja na rynku się poprawi do debiutu może dojść w 2009 r. - poinformował resort.

Rosyjski parkiet zamknięty do piątku

Obrót akcjami na dwóch największych giełdach w Rosji został wstrzymany w środę około pół godziny po otwarciu ze względu na znaczne spadki. Na parkiecie RTS handel ustał na godzinę, a na MICEX - do piątku. We wtorek obie giełdy nie działały przez dwie godziny.

Sparaliżowane przepisy dla inwalidów

Niewidomy nie może być honorowym dawcą krwi, niesłyszący nie ma co liczyć na tajemnicę lekarską, a sparaliżowany musi osobiście odebrać dowód osobisty - ujawnia "Dziennik".