Najnowsze

Najnowsze

Skażona wieprzowina może być na Podlasiu

- Mięso, które może być skażone, kupił podlaski zakład - ujawnił w rozmowie z IAR we wtorek wieczorem zastępca głównego Inspektora Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. We wrześniu i w październiku wieprzowina została przerobiona na produkty i wprowadzona na rynek. Jażdżewski podkreślił, że termin przydatności tych wyrobów już się skończył i nie powinno ich być już w sprzedaży.

Zwolnienia zwalniają

Czy w czasach, gdy z gospodarki uchodzi powietrze, polscy pracodawcy będą redukować etaty? 750 firm zapytała o to międzynarodowa firma doradztwa personalnego Manpower. Okazuje się, że w naszym kraju nastroje nie są tak złe, jak w zachodniej Europie. W Polsce nadal znacznie więcej jest firm, które przyjmują nowych ludzi, niż tych, którzy ich zwalniają.

Kryzys pomoże?

Kryzys najpierw więc odczują pracownicy małych firm - ale być może właśnie dla nich będzie on też okazją do zrobienia interesu życia. Bo często właśnie w czasie recesji powstawały największe firmy, które teraz oczywiście muszą sobie radzić z kolejnym kryzysem. O tym jak to robią, a także o szansach jakie przed biznesem stawia zwalniająca gospodarka dyskutowano podczas konferencji Kryzys czy Korekta, której patronuje TVN CNBC Biznes.

Pomoc dla Wielkiej Trójki

Jest zarys krótkoterminowego planu ratunkowego dla sektora motoryzacyjnego w USA. Kongres pozostawia rozstrzygnięcie o długoterminowym planie administracji Baracka Obamy, która przejmie władzę 20 stycznia. Aby plan mógł zostać wprowadzony w życie Demokraci muszą do niego przekonać część republikańskiej mniejszości.

Nie jest źle-na razie..

19% polskich firm deklaruje, że będzie zatrudniać pracowników w I kwartale 2009 roku, tylko 7% myśli o zwalnianiu ludzi z pracy – wynika z publikowanego dziś raportu międzynarodowej firmy Manpower. Początek roku nie wygląda więc źle, ale - co będzie dalej. Bezrobocie wzrośnie, pensje nie będą już znacząco wyższe - czy jest się czego bać?

Kupisz Volvo ze skośnymi oczami?

Volvo będą produkować Chińczycy? Jak doniósł chiński dziennik "National Business Daily", Ford rozmawia o sprzedaży Volvo z chińskim producentem aut Changan Automobile Group. Według gazety, rozmowy miały rozpocząć się podczas listopadowych targów samochodowych w Chinach.

Już dziś startuj po euro

Jeśli chcemy eurowaluty w 2012 roku, już trzeba zacząć przygotowania, bo w niektórych instytucjach dostosowanie się może zająć nawet dwa i pół roku i kosztować nawet kilkaset milionów złotych.

GPW: zwycięstwo popytu

Rano wydawało się, że inwestorzy postanowili realizować zyski z poniedziałku. Jednak szybko kupujący przeszli do ofensywy i reszta sesji odbyła się już po zielonej stronie. Ostatecznie WIIG 20 zyskał na wartości blisko 2 proc. Podobna atmosfera panuje na innych europejskich parkietach.

Flaszka będzie kosztować 18 zł

Wiceminister finansów przekonuje, że choć rząd podwyższa akcyzę na alkohol i tytoń, to nie powinniśmy odczuć tego w swoich portfelach. Czy 1,5 zł to niewiele za flaszkę? Bo o tyle prawdopodobnie podskoczą ceny najpopularniejszej wódki. Paczka papierosów będzie kosztowała nawet o 1 zł więcej. Nowe stawki wchodzą w życie od stycznia

Unia coraz bardziej uzależniona

W 2030 roku Unia Europejska będzie uzależniona w 70 proc. od importu surowców energetycznych, czyli od Rosji, bo to z tego kraju sprowadza ich najwięcej.

Karp jeszcze bardziej królewski

Świąteczny karp będzie o ponad 20 procent droższy niż rok temu - zapowiadają producenci. Powodem jest brak unijnych dotacji dla hodowców ryb słodkowodnych oraz wzrost cen zboża.

Skrzypek: stopy obniżyć jeszcze w grudniu

Listopadowa obniżka stóp procentowych ma ograniczony wpływ na gospodarkę. Należy ją traktować jako sygnał zmiany nastawienia - mówi prezes NBP Sławomir Skrzypek. Prezs nie wyklucza, że RPP jeszcze w grudniu zdecyduje się na kolejne cięcie stóp.

Niskie loty linii lotniczych

Łączne straty linii lotniczych na świecie mogą wynieść w tym roku 5 miliardów dolarów - takie wyliczenia ogłosiło Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych IATA. Przyszły rok ma być już nieco lepszy.

Recesja jest wszędzie

Kryzys jak wirus rozprzestrzenia się na kolejne gospodarki świata, a recesja zatacza coraz szersze kręgi: teraz ogarnęła Węgry i Estonię. Produkcja spada też na Wyspach, a w Japonii kryzys uderzył w przemysł elektroniczny i samochodowy.

Sony: 8 tysięcy ludzi na bruk

Kryzys gospodarczy nie omija nikogo, nawet światowych gigantów. Japoński koncern elektroniczny Sony zapowiedział właśnie zwolnienie 8 tysięcy pracowników w swoich zakładach na całym świecie.

Cięcia stóp? Jeśli już, to w styczniu

Ewentualnej obniżki stóp procentowych możemy spodziewać się dopiero w styczniu - zapowiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar. - Nie jestem przeciwnikiem obniżek, chciałbym żeby były wyważone - dodał.

Huśtawka na rynku ropy

We wtorek na giełdach paliw ropa naftowa łagodnie tanieje. Według maklerów powodem znów są obawy, że globalna recesja się pogłębi, a tym samym spadnie popyt na paliwa. Spadek cen następuje po poniedziałkowych sporych wzrostach.

Rosjanie przystawią nam gazowy pistolet?

Polskie bezpieczeństwo gazowe znów pod znakiem zapytania. – Rosyjscy partnerzy nie wykazują zainteresowania najważniejszą dla nas kwestią, czyli nową umową - tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" prezes PGNiG Michał Szubski. - Obawiam się, że znów będziemy w sytuacji bez wyjścia - dodaje.

Żegnaj, żarówko...

Za trzy lata zwykłej żarówki nie kupimy w żadnym sklepie Unii Europejskiej - chyba, że będzie to sklep z antykami. Komisja Europejska ogłosiła plan wycofania nieenergooszczędnych żarówek. Mają je zastąpić świetlówki i inne źródła światła zużywające kilkakrotnie mniej energii.

Za grosz zaufania do internetu

Wciąż jesteśmy w ogonie Europy pod względem internetowego handlu. Polscy przedsiębiorcy nie mają zaufania do transakcji zawieranych w sieci. Rząd zamierza przekonywać ich do internetu specjalnym programem wspierania e-handlu - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gang pierze, słup płaci

Policja wypowiada wojnę słupom - internetowym przestępcom, piorącym pieniądze pochodzące z cyber-kradzieży. Zarzuty usłyszało już ponad sto osób. Uczestników nielegalnego procederu jest wielokrotnie więcej - podaje "Gazeta Wyborcza".

Pada gigant medialny

Koncern Tribune Co., który posiada 10 dzienników, sieci telewizji kablowej i 23 stacje telewizyjne, wystąpił w poniedziałek o ochronę przepisów regulujących stan upadłości.

Kongres pomoże pożeraczom ropy

Liderzy z Kongresu i Biały Dom są już blisko porozumienia, dzięki któremu koncerny samochodowe z Detroit: GM, Ford i Chrysler otrzymają 15 mld dolarów bezpośredniej pomocy. Plan już jest wypracowany i powinien zostać podpisany jeszcze w tym tygodniu.

Wall Street zaufało Obamie

Najpierw amerykański prezydent-elekt zapowiedział, że nie pozwoli na upadek branży motoryzacyjnej. Kilka godzin potem natomiast okazało się, że Biały Dom i Kongres są już blisko zgody na plan ratowania gigantów motoryzacyjnych z Detroit. Indeksy giełd w USA poszybowały więc do góry.

J.Kaczyński: Ci, co chcą euro już teraz, oszaleli

Przyjęcie teraz euro przez nasz kraj to ugaszenie naszej "rozpalonej gospodarki" strumieniem zimnej wody - uważa Jarosław Kaczyński. Według prezesa PiS, Polska w obliczu kryzysu gospodarczego nie powinna przyjmować euro.

Niemcy w recesji

Do tej pory dwucyfrowy - teraz też wzrośnie, ale mniej niż 10 procent. I to dużo mniej. Jak prognozuje ministerstwo gospodarki eksport wzrośnie w przyszłym roku o 7 procent, a import o 7,3 procent. To pokazuje, jak kryzys gospodarczy wpływa na działalność polskich przedsiębiorstw. Tymczasem większość polskiego eksportu trafia na rynek Niemiecki, skąd dzisiaj napłynęły kolejne niepokojące dane.

Ponure prognozy na ciężkie czasy

Nawet 1-procentowy spadek PKB w strefie euro? To prognoza prezesa EBC na 2009 r. Minus 4 proc. w Niemczech? To scenariusz ekonomisty Deutsche Banku. 3,7 proc. wzrostu PKB w Polsce? Minister finansów tylko trochę zrewidował optymizm, który pierwotnie sięgał 4,8 proc. Jaki będzie 2009 rok dla gospodarki Europy?

Kogo otrują opcje walutowe?

KNF zbiera od banków i spółek notowanych na giełdzie informacje dotyczące zaangażowania w opcje walutowe. W niektórych przypadkach skutki tych operacji mogą zrujnować finanse firm. Czy KNF uda się obronić je przed bankructwem, znajdując dowód na nadużycia banków?

Rosja ma kłopoty budżetowe

Rosyjscy właściciele największych koncernów naftowych są przerażeni. Cena baryłki ropy spadła poniżej ceny, którą przewidywano w najbardziej pesymistycznych prognozach. Cofnęła się do poziomów z lipca 2004 roku. Wtedy i teraz cena za baryłkę wahała się w granicach 35 dolarów.

GPW: Świąteczne zakupy inwestorów

Optymistyczne zakończenie pierwszego dnia nowego tygodnia na warszawskim parkiecie. Indeks dużych spółek wzrósł na zakończeniu notowań o 4,72 proc. - A to wszystko przy dużych obrotach - zauważają analitycy. Sytuacja na innych wiodących giełdach w Europie jest jeszcze lepsza.