Najnowsze

Najnowsze

Kompromis w sprawie stoczni

Dobre wieści w sprawie stoczni - polski rząd i Bruksela są bliscy kompromisu. Komisja Europejska jest zadowolona ze stanowiska polskiego rządu, który w poniedziałek odpowiedział na jej propozycje ratowania przemysłu stoczniowego. Ten zobowiązuje się, że w ciągu 2-3 dni prześle do KE projekt ustawy umożliwiający restrukturyzację stoczni bez potrzeby postawienia ich w stan upadłości czy likwidacji.

WIG w drodze na północ

O godz. 13:30 WIG20 osiągnął blisko 4 proc. wzrostu i poziom 1888 ptk. odrabiając tym samym sporą część październikowych spadków. Po początkowych spadkach w Londynie i we Frankfurcie europejskie giełdy wyszły na ponad dwuprocentowy plus.

Banki zaostrzają kryteria kredytowe

Już teraz wielu klientów banków dowiaduje się, że warunki kredytu będą mniej korzystne niż wynegocjowali je zanim nadszedł kryzys finansowy. Tymczasem bankowcy ankietowani przez NBP spodziewają się w IV kwartale 2008 r. dalszego zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów.

Kogo premier przekona do euro?

Premier Donald Tusk będzie we wtorek przekonywał do projektu zmiany złotego na euro liderów partii politycznych. Poniedziałek był pierwszym dniem stabilizacji złotego po październikowej huśtawce na rynku.

Ropa tanieje i będzie tanieć

Duże spadki cen ropy naftowej na światowych rynkach paliw. Baryłka lekkiej ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na grudzień, w handlu elektronicznym, tanieje we wtorek o 2,6 proc. do 62,25 dolara.

Zapłacimy Rosji mniej za gaz

Cena błękitnego paliwa dostarczanego europejskim odbiorcom przez rosyjski koncern spadnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Znacząco więcej zapłaci jednak Ukraina.

Tylko wielka czwórka przetrwa zimę?

Czy wiosną na europejskim niebie zostaną tylko najsilniejsi? Według Michaela O’Learego, prezesa Ryanair, zimę przetrwa tylko wielka czwórka: British Airways, Lufthansa, Air France-KLM oraz właśnie Ryanair.

Amerykanie przestali kupować samochody

Galopujące ceny ropy i kryzys finansowy sprawiają, że USA przestało być rajem dla producentów samochodów. Amerykański gigant General Motors zanotował w październiku 45-procentowy spadek sprzedaży w USA. Był to dla GM najgorszy miesiąc od II wojny światowej.

Ryanair "odlatuje" z Rzeszowa i Krakowa

Irlandzki przewoźnik Ryanair do 19 grudnia zawiesił wszystkie loty z Rzeszowa. Z Krakowa do tego czasu latać będzie tylko samolot do Dublina i Shannon w Irlandii.

Rząd planowi likwidacji stoczni mówi TAK, ale...

Jaką grę prowadzi rząd ws. stoczni z unijnymi urzędnikami? Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes otrzymała późnym popołudniem zapewnienie, że Polska akceptuje jej propozycję ratowania przemysłu stoczniowego. Unijny plan zakłada sprzedaż majątku, spłatę długów i likwidację stoczni. Jednocześnie jednak rzecznik resortu skarbu zapewnia, że rząd nie godzi się na likwidację stoczni i będzie walczył, by nadal mogły budować statki.

Znacjonalizowali bank za 2 euro

W Austrii upaństwowiono w poniedziałek pierwszy bank, który popadł z wielkie tarapaty z powodu kryzysu finansowego. Państwo przejęło 99,8 proc. udziałów Kommunalkredit - ósmego co do wielkości banku w Austrii - płacąc za to... 2 euro.

Rekordowe wyniki TVN

Kanał TVN odnotował w październiku rekordowe wyniki oglądalności, dystansując konkurencję we wszystkich ważnych kategoriach. Najpopularniejszym programem był "Mam talent!".

Czerwona GPW, zielona Europa

WIG20, na przekór większości europejskich indeksów, rozpoczął pod kreską kolejny tydzień i stracił na zamknięciu 0,4 proc. Jutro światowy rynek będzie żył wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego nie będzie taniej...

Drogo, drożej, najdrożej. Drogo już było, drożej już jest, a to jeszcze nie koniec. Od 1 listopada znowu więcej płacimy za gaz; więcej płacimy także za energię elektryczną. I o ile w przypadku gazu istnieje szansa na obniżki w przyszłym roku, o tyle prąd będzie już tylko drożał. Dlaczego - skoro węgiel tanieje i kto wprowadza mrok także do naszych portfeli?

Kiedy na zakupy?

Kupować czy jeszcze poczekać. Czy na wraszawskiej giełdzie papierów wartościowych może być jeszcze taniej czy nadchodzi długo oczekiwane odbicie? Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka to już czas na inwestowanie w akcje. Analitycy są bardziej ostrożni. Jak więc jest naprawdę i co wspólnego z giełda ma golf?

Europa na hamulcu

Około 900 pracowników zwolni największy w Polsce producent kabli firma Tele-Fonika Kable - to efekt spadku zamówień płynących z rynków zagranicznych i kolejny przykład jak kryzys na światowych rynkach finansowych uderza w polskich przedsiębiorców i naszą gospodarkę. Ale ta mimo bezlitosnych ciosów trzyma się mocno. I choć zwolni to pozostałe europejskie kraje mogą nam tylko zazdrościć. O wadze silnych fundamentach w czasie finansowej zawieruchy.

TV Puls do kupienia

Stało się to, o czym mówiło się od miesięcy - międzynarodowy koncern News Corp. należący do Ruperta Murdocha pożegnał się z Telewizją Puls. Związek trapionej przed przejęciem przez Murdocha kłopotami finansowymi telewizji i amerykańskiego koncernu trwał niewiele ponad dwa lata. Jeszcze w tym tygodniu przygotujemy ofertę dla inwestorów - zapowiada prezes TV Puls Dariusz Dąbski.

Polska importuje więcej węgla niż sprzedaje

W tym roku – po raz pierwszy od dziesięcioleci – do Polski napłynie z zagranicy więcej węgla niż wyeksportują polskie kopalnie. Powód to zmniejszenie zdolności wydobywczych polskich kopalń przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na węgiel.

Niemiecki gigant sięga po pomoc

Niemiecki Commerzbank zamierza skorzystać z pomocy finansowej w ramach rządowego planu ratunkowego dla sektora bankowego. To pierwszy duży, prywatny bank, który sięga po państwowe fundusze.

Kiedy kredyt będzie tańszy?

Ministerstwo Finansów prognozuje, że inflacje będzie spadać. Z 4,5 proc. we wrześniu obniży się do 4,2 proc. w październiku licząc rok do roku. Czy to oznacza, że czekają nas obniżki stóp procentowych, których fala przetacza się w ciągu ostatnich dni przez cały świat?

Europa chora, Polska z katarem

Kryzys finansowy spowoduje, że gospodarka europejska mocno ucierpi, a niektóre państwa czeka recesja - przewiduje Komisja Europejska. Wzrost gospodarczy całej Unii Europejskiej wyniesie w przyszłym roku 0,2 proc., zaś w strefie euro - 0,1 proc. Wcześniejsza prognoza KE mówiła o wzroście PKB w strefie euro o 1,6 proc. W Polsce sytuacja będzie nieporównywalnie lepsza, a tempo wzrostu obniży się do 3,8 proc.

Kryzys osłabia Chiny

Tempo wzrostu PKB w chińskiej gospodarce może w czwartym kwartale spaść do 5,8 proc., najniższego poziomu od 18 lat z powodu spadku inwestycji związanego ze spowolnieniem na świecie - oceniają analitycy banku Credit Suisse.

Drożeje gaz, prąd, woda...

Od 1 listopada więcej płacimy za gaz. Z początkiem miesiąca taryfy poszły w górę średnio o 7,9 procent. To oznacza, że przy comiesięcznych rozliczeniach użytkownicy kuchenek gazowych zapłacą o złotówkę więcej niż dotychczas - szacuje Urząd Regulacji Energetyki. I zapowiada kolejne podwyżki - tym razem prądu i ogrzewania.

Franki spłyną nad Wisłę "lada moment"

Mam nadzieję, że Narodowy Bank Polski lada moment podpisze umowę z bankiem centralnym Szwajcarii, dzięki czemu rynek międzybankowy zostanie zasilony we franki szwajcarskie - powiedział w "Sygnałach Dnia" prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Doda ma najlepszych speców od wizerunku

118 mln zł - tyle musiałaby zapłacić Doda, gdyby teksty, które ukazały się w prasie na jej temat, były publikacjami płatnymi - szacuje "Puls Biznesu". Piosenkarka zdystansowała w tej konkurencji sportowców - Roberta Kubicę i Artura Boruca. - Artykuły w prasie to wciąż jedno z najskuteczniejszych narzędzi autopromocji - przypominają eksperci od wizerunku.

Masz gotówkę? Inwestuj w nieruchomości

Wróciły dobre czasy dla inwestorów lokujących oszczędności w nieruchomościach. Deweloperzy znaleźli się pod ścianą i sprzedają mieszkania o 20 proc. taniej niż przed kilkoma miesiącami. Zaostrzenie polityki kredytowej sprawiło, że przybywa chętnych na wynajem lokum.

Co polski rząd powie komisarz Neelie Kroes?

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes otrzyma w późnym popołudniem od polskiego ministerstwa skarbu odpowiedź, czy rząd akceptuje unijną propozycję ratowania stoczni w Gdyni i Szczecinie. - Są dwa pytania: "czy" i "jak" przeprowadzić ten proces. Na pytanie "czy" - zgadzamy się. Pozostaje jednak pytanie jak go przeprowadzić - tłumaczy rzecznik resortu skarbu i zapowiada dalsze rozmowy z Brukselą.

Pawlak: Akcje kupowałbym teraz

Kupowałbym teraz akcje, bo wydaje się, że doszliśmy do takiego stanu, że wartości na giełdzie są mocno przecenione - radził w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wicepremier Waldemar Pawlak. Minister gospodarki ponownie zaproponował zniesienie podatku Belki. - To nie tylko sprawa zysków z giełdy, ale i depozytów. Dziś trzeba zachęcić ludzi do oszczędzania i lokowania środków na lokatach czy w obligacjach - dodał.

Kraje arabskie wesprą światową gospodarkę?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pilnie potrzebuje nowych kapitałów, wielu miliardów dolarów by ochronić uboższe kraje przed skutkami obecnego kryzysu finansowego - ostrzegł w niedzielę premier Wielkiej Brytanii.

"Bankierzy robią z rządu durni"

Premie świąteczne w wysokości bagatela 1,8 mld funtów wypłaci swoim pracownikom Royal Bank of Scotland. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ten zagrożony upadkiem bank został uratowany, dzięki pożyczce (20 mld funtów) ze skarbu państwa, czyli de facto z pieniędzy podatników). - To zlekceważenie wytycznych premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna - zauważa "The Guardian", który opisał skandal.