Najnowsze

Najnowsze

"Jedno okienko" już/dopiero w 2009

Rząd ma radykalnie uprościć procedury rejestracji firm. Jak dowiaduje się "The Wall Street Journal Polska", od marca przyszłego roku wszystkie formalności będzie można załatwić przy jednym okienku, a od 2011 r. – przez internet.

Alarm dla rządu: Polacy będą najbiedniejsi w Unii

Możemy stać się jednym z najbiedniejszych krajów Unii, z którego najzdolniejsi emigrują, a najbardziej prężne firmy przenoszą się do krajów o niższych podatkach - takie wnioski wynikają z raportu rządowych ekspertów, o którym pisze "Gazeta Wyborcza".

Balcerowicz: Polska bez reform pełza za Zachodem

- Błędem jest pogląd, że szybki wzrost gospodarczy Irlandia zawdzięcza głównie napływowi środków unijnych. Najważniejsze okazały się reformy. Usunięcie deficytu, zmniejszenie wydatków, obniżenie podatków – stwierdza Leszek Balcerowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Kupcy stoczni muszą ograniczyć żądania

W czwartek potencjalni inwestorzy polskich stoczni mają odpowiedzieć, czy dostosują się do wymagań Komisji Europejskiej. Jeszcze w środę wieczorem minister skarbu Aleksander Grad przekonywał firmy zainteresowane zakupem stoczni Gdynia i Szczecin, by nie żądały dalszego wsparcia dla stoczni po ich restrukturyzacji. Polska musi dziś przesłać do KE poprawione plany restrukturyzacji obu stoczni.

Kiedy na giełdę wrócą byki?

Ludzie o słabych nerwach masowo wyprzedają akcje i umarzają jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a tymczasem stały się już one na tyle tanie, że wytrawni gracze zaczynają je teraz kupować. - To optymistyczny sygnał, ale nie warto się jeszcze ekscytować - mówił w TVN CNBC Biznes Marcin Lachowski, analityk DM BGŻ.

Ciemne chmury nad Silesią

Prywatyzacja kopalni Silesia w prokuraturze. Już we wtorek TVN CNBC Biznes informował, że Kompania Węglowa, właściciel Kopalni Silesia unieważniła przetarg za zakup kopalni, a przedstawiciele związków zawodowych zamierzają w związku z tym skierować sprawę do prokuratury przeciwko władzom Kompanii.

Rekordowo silny złoty

A mocny polska waluta to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wybierają się na zakupy albo na zagraniczne wakacje. Rekordowo silny złoty powinien także cieszyć spłacających kredyty w walutach obcych. Czy może także skłonić do powrotu polskich emigrantów?

Polacy wracają

Część rodaków nie zamierza czekać 10-15 lat za granicą na wyrównanie zarobków i już teraz decyduje się na powrót do kraju. Dlaczego? Bo w Europie Zachodniej coraz wyraźniej widać spowolnienie gospodarcze, a tym samym coraz trudniej znaleźć tam dobrze płatną pracę. Problem w tym, że już niedługo także w Polsce może pod tym względem nie być wesoło.

Polska notorycznie łamie unijne prawo

Złej passy Polski w Brukseli ciąg dalszy. Żeby goryczy porażki w sprawie stoczni było mało, okazuje się, że nasz kraj zadomowił się w czołówce członków Unii Europejskiej, którzy w największym stopniu ignorują albo łamią unijne przepisy rynku wewnętrznego - podała Komisja Europejska. A na dodatek zostaliśmy ukarani za brak kontroli nad pieniędzmi przyznawanymi rolnikom.

Volvo pojedzie na chińskim silniku

Chińczycy mogą przejąć od Forda szwedzką markę Volvo - donosi internetowe wydanie magazynu Forbes powołując się na chińską prasę. Nabywcą miałaby stać się spółka produkująca samochody pod nazwą Chery - jeden z najmłodszych producentów w burzliwie rozwijającej się chińskiej branży samochodowej.

Prywatyzacja PKO poróżniła rząd

- W rządzie jest spór co do emisji nowych akcji banku PKO BP - poinformował w środę wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. I podkreśla, że bank nie miał być dalej prywatyzowany. Ministerstwo skarbu chce kontynuować prywatyzację, ale zaznacza: - Jednym z założeń jest, że skarb państwa nie utraci pakietu kontrolnego banku - uspokajał w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu państwa Michał Chyczewski.

Akcyza na benzynę pójdzie w dół?

Minister finansów swoje, minister gospodarki swoje. - Jest szansa obniżenia o kilkanaście groszy na litrze akcyzy na paliwo, a dokładnie benzyny - zapowiedział po spotkaniu z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jeszcze kilka dni temu weto przeciwko obniżeniu akcyzy podnosił Jacek Rostowski, minister finansów.

Bruksela oszukała stocznie?

Wysoki unijny urzędnik miał radzić inwestorom, by zaczekali z kupnem Stoczni Szczecińskiej do czasu jej upadłości - podała tvp.info. Bruksela mówi, że to bzdura. - To przemyślany przeciek z Warszawy i próba przerzucenia odpowiedzialności na nas. Nigdy nie dawaliśmy takich porad - stanowczo zaprzeczył TVN24 rzecznik Komisji Europejskiej, Jonathan Todd.

Zrobią biznes na tysiącu fotoradarów?

Fotoradar na każdym rogu ulicy? - kiedyś taki bat na piratów drogowych kręcił PiS. Donald Tusk tłumaczył to wtedy brakiem prawa jazdy u Jarosława Kaczyńskiego. Teraz posłowie PO opracowali swój projekt ustawy fotoradarowej: kamer ma być więcej, a mandaty uderzą po kieszeniach bardziej dotkliwie niż dotychczas - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Komisja ma "poważne wątpliwości" ws. polskich stoczni

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes stwierdziła po spotkaniu z Aleksandrem Gradem, że ma "poważne wątpliwości" co do przedstawionych przez Polskę planów restrukturyzacji stoczni. Podpisy pod listem z apelem do KE w tej sprawie zbierają polscy europarlamentarzyści.

Kolejki po iPhone'a 3G już stoją

Rzesze fanatyków najnowszego iPhone'a już zaczęły gromadzić się pod sklepami Apple na całym świecie, mimo że premiera nowego telefonu firmy dopiero za dwa dni.

Motoryzacyjny mezalians: BMW i... Fiat

Dwa znane koncerny samochodowe nieoczekiwanie zawiązują współpracę - donosi portal Handelsblatt.de. Fiat i BMW szukają w ten sposób recepty na pogarszająca się sytuację na rynku samochodowym.

Polski PKB w czołówce Europy

Produkt Krajowy Brutt Polski w I kwartale 2008 roku wzrósł o 6,4 proc. rok do roku, po wzroście o 6,7 proc. w IV kwartale 2007 r. - podał Eurostat. Według tych samych danych PKB krajów strefy euro wzrósł w tym okresie o 2,1 procent.

Korki, adieu!

Charakterystyczny dźwięk odkorkowywanej butelki z winem, może juz wkrótce przejść do historii. Coraz częściej tradycyjny korek zastępują zwykłe zakrętki. Przekonują się już nawet do nich tacy winni puryści jakimi są Francuzi.

Szykują kwity na rząd PiS

Szef resortu skarbu Aleksander Grad przygotował wstępną wersję "Białej Księgi" w sprawie zaniechań i błędów, jakich rząd Prawa i Sprawiedliwości miał dopuścić się w sprawie polskich stoczni - donosi "Gazeta Wyborcza"

Groclin ofiarą silnego złotego

Jeden z największych polskich eksporterów z branży motoryzacyjnej, firma Groclin jest pierwszą dużą ofiarą silnego złotego. Spółka będzie musiała sprzedać nie tylko drużynę piłkarską, ale i największy zakład produkcyjny - informuje "Parkiet".

Gudzowaty: Specsłużby PRL rządzą w sektorze energetycznym

Polski rząd nie ma pomysłu na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a sektor energetyczny został opanowany przez specsłużby PRL - taką opinię na antenie radiowej Trójki wyraził Aleksander Gudzowaty, szef sprowadzającej do kraju rosyjski gaz ziemny firmy Bartimpex.

Zadyszka bankowego kolosa

Początek rządów w PKO BP nie jest dla Jerzego Pruskiego udany. Rozpędzony kolos nie wypełnił planów sprzedaży kredytów, a flagowa Lokata Olimpijska nie wypaliła - czytamy w "Pulsie Biznesu".

W jak wódka, W jak wakacje

Producenci mocnych trunków nie oszczędzają na wakacyjnych promocjach. Największe firmy wydają na nie nawet o kilka milionów złotych więcej niż na pozostałe kampanie w ciągu roku i szturmują kurorty - wylicza "Rzeczpospolita".

Protesty transportowców przyniosą sukces?

Winiety drogowe dla ciężarówek prawdopodobnie jednak nie znikną. Sejmowa komisja infrastruktury rozważa podniesienie opłat za winiety i jednoczesne obcięcie rekompensat za przejazdy ciężarówek po autostradach - wszystko to do czasu wprowadzenia "elektronicznego myta".

E-Uszatek rusza na podbój Japonii

Już w przyszłym roku polska firma Nicolas Games zrobi dla Japończyków gry komputerowe oparte na przygodach bohatera z klapniętym uszkiem - informuje "Puls Biznesu".

Producent antywłamaniowych zamków łamał prawo?

Firma Gerda - znany na polskim rynku producent drzwi i zamków antywłamanionych - mogła stosować niedozwoloną zmowę cenową. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma to sprawdzić.

Kolejny bój Rostowskiego ze Skrzypkiem

Minister finansów Jacek Rostowski zmienia ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym - donosi "Rzeczpospolita". Zdaniem dziennika, w ten sposób chce osłabić wpływ NBP na działalność BFG.

Minister Grad znów w Brukseli walczy o stocznie

Aleksander Grad leci do Brukseli na spotkanie z unijną komisarz ds. konkurencji. Minister skarbu będzie przekonywał ją i europejskich urzędników o tym, że warto dać szansę stoczniom w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.