Najnowsze

Najnowsze

Telefon Google pod choinkę

G1 - telefon Google już jest. Co prawda na razie tylko w USA, ale czy ocean jest przeszkodą dla prawdziwych fanów elektroniki? Ile kosztuje to "cudo"? W USA jego cena została ustalona na 179 dolarów (prawie 500 zł). Ale możemy być spokojni - w Polsce będzie jeszcze droższy, jak to jest m.in. z iPhonem. Pozostaje więc mieć nadzieję, że Mikołaj będzie wyjątkowo szczodry w te święta.

Wyrzutnie dla Dżakarty ze Stalowej Woli

Wyrzutnie rakiet dla Dżakarty, czołgi dla Malezji, modernizacja okrętów wojennych w Wietnamie - polskie firmy zbrojeniowe, mimo globalnego kryzysu mają się świetnie i znów zaczynają podbijać rynki Azji

Rząd wie jak uratować stocznie

Majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie będzie podzielony i sprzedany, a konieczność zwrotu pomocy publicznej spadnie na spółki-wydmuszki przeznaczone do bankructwa, dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Enea zadebiutuje mimo dekoniunktury?

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła jednogłośnie prospekt emisyjny spółki ENEA. Moment na giełdowy debiut nie jest najlepszy, ale spółka nie chce czekać: jeśli nie zadebiutuje na giełdzie do 12 listopada, będzie musiała zaczynać procedurę wejścia na parkiet od początku.

E-sklepom kryzys nie straszny

Każdego dnia w Polsce powstaje pięć nowych sklepów internetowych, z czego trzy pozostają na rynku. To oznacza, że rocznie pojawia się u nas blisko tysiąc firm zarabiających dzięki sprzedaży w Sieci. Mimo to - zdaniem ekspertów - wciąż jest dużo miejsca na nowe inwestycje internetowe i nie zmieni tego nawet nadchodząca recesja.

Czerwono na całym świecie

1700 pkt - kolejny psychologiczny poziom wsparcia WIG 20 pękł jak bańka mydlana. Indeks największych spółek środową sesję zakończył 7,6 proc. pod kreską i osiągnął najniższy poziom w tym roku. Czerwono było też w Europie, a za oceanem spadek wyniósł aż 5,69 proc.

Bałtycka rura opiera się kryzysowi

Kryzys finansowy nie stanowi przeszkody dla budowy Nord Stream, który przez Morze Bałtyckie ma połączyć Rosję z Niemcami - utrzymują akcjonariusze spółki Nord Stream, przyszłego operatora tego gazociągu.

Gazprom zapowiada obniżkę cen gazu

- Cena rosyjskiego gazu ziemnego dla Europy zacznie spadać w drugiej połowie 2009 roku - zapowiedział Stanisław Cygankow z Gazpromu. Powód? Coraz tańsza ropa.

Fundusze inwestycyjne chowają głowę w piasek

Coraz więcej osób pod wpływem gwałtownych spadków na giełdzie wycofuje swoje pieniądze z funduszy inwestycyjnych. Tymczasem te nie robią nic, by przekonać Polaków, że zarabiać można nawet kiedy wszystkie indeksy pikują w dół.

Czarny dzień naszej waluty

Węgierski bank centralny niespodziewanie podniósł stopy procentowe aż o 3 punkty procentowe, by umocnić forinta. Udało się tylko tylko na chwile, bo potem forint dalej zaczął się osłabiać - ciągnąc za sobą także inne waluty regionu, w tym naszego złotego.

Argentyna nacjonalizuje fundusze emerytalne

Indeks argentyńskiej giełdy spadł w środę rano o prawie 13 proc., w reakcji na ogłoszenie przez prezydent Cristinę Fernandez planu nacjonalizacji prywatnych funduszy emerytalnych.

Karty kredytowe dobiją amerykańskie banki?

Amerykański sektor finansowy szykuje się na kolejny potężny cios. O co chodzi tym razem? Wielu Amerykanów nie jest w stanie spłacać swoich rachunków z kart kredytowych. A to oznacza, że banki mogą ponieść kolejne miliardowe straty - informuje portal money.pl.

"Będzie decyzja, to zboże kupimy"

Agencja Rezerw Materiałowych przygotowuje się do zakupów pszenicy konsumpcyjnej - zapowiada biuro prasowe ministerstwa gospodarki. W czwartek w Warszawie ma odbyć się pikieta rolników, domagających się między innymi państwowej interwencji na rynku zboża.

Będzie trudniej, także o kredyt gotówkowy

Jeszcze w tym roku banki otrzymają rekomendację, która zaostrza kryteria przyznawania kredytów - ujawnia TVN CNBC Biznes Andrzej Stopczyński, szef pionu bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiany mają dotyczyć nie tylko kredytów hipotecznych, ale również gotówkowych.

Polska giełda podbije Czechy?

Po porażce przy przejęciu giełdy w Pradze warszawska Giełda Papierów Wartościowych rozważa inne projekty na rynku czeskim. - Możemy na przekład stworzyć konkurencyjny rynek - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Kluza: Sektor finansowy niezagrożony

Nie ma zagrożenia wypłacalności banków i funduszy emerytalnych, a sytuacja finansowa funduszy inwestycyjnych jest stabilna - przekonywał szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza na środowej konferencji prasowej.

Stoczniowcy znów mówią NIE Brukseli

Według wiceministra skarbu państwa "nie można nie zauważyć przychylności komisarz" Neelie Kroes dla naszych stoczni. Nie widzą jej jednak stoczniowcy, którym nie podobają się unijne propozycje i zapowiadają kolejne protesty.

Wygrajmy na kryzysie

Taniejąca ropa i światowe spowolnienie spowodowały, że Rosjanom zaczyna brakować pieniędzy na budowę rurociągów. Także tego na dnie Bałtyku, którym rosyjski gaz miał płynąć do Europy zachodniej z pominięciem Polski. To nasza szansa na przypomnienie wschodnim sąsiadom, że wciąż istnieje inne rozwiązanie.

Kryzys pewny jak w banku

W sektorze bankowym już mamy "megakryzys" - uważa Ryszard Petru, ekonomista. Według niego, Polską gospodarkę czeka spowolnienie, ale stopniowe.

Droga do euro - za tydzień

Osłabiona złotówka ma szanse na podbicie wartości. Premier Donald Tusk zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu rząd ogłosi harmonogram wprowadzania w Polsce euro. A zdaniem ekspertów, taka realna deklaracja przyjęcia unijnej waluty pomoże złotówce.

Złoty leci na łeb na szyję

Polska waluta dalej traci na wartości. W środę dolar kosztuje prawie 2,9 zł, euro 3,7 a frank 2,5 zł. Ekonomiści za tak silne spadki winią węgierskiego forinta, który sam opadając ciągnie za sobą naszą walutę.

Ropa ostro w dół

W środę na rynkach paliw ostry spadek cen ropy z powodu słabnącego popytu na paliwa. Inwestorom nie straszne są zapowiedzi obniżenia dostaw surowca przez OPEC - podają maklerzy.

Brytyjscy podatnicy zbudują wioską olimpijską

Stratford Park i wioska olimpijska - dwa kluczowe projekty dla olimpiady w Londynie w 2012 roku - mają zostać dokończone z pieniędzy budżetowych, bo główny wykonawca nie uzyskał kredytu z powodu kryzysu finansowego. Jak ustalił "The Times", będzie to kosztowało podatników prawie 900 mln funtów.

Krótsze drogi na Euro 2012

Okazało się, że z planowanych 3 tys. kilometrów dróg ekspresowych do Euro 2012 zdążymy zbudować tylko 2 tys. Rząd zweryfikował właśnie program budowy dróg do czasu mistrzostw.

Światowy kryzys pomaga stoczniom

Bliski kompromis w sprawie polskich stoczni. Przedsiębiorstwa w Gdyni i Szczecinie nie będą musiały zwracać pomocy publicznej, bo rząd sprzeda je w przetargu i jednocześnie spłaci część ich zadłużenia wobec wierzycieli, m.in. armatorów, ZUS i fiskusa – dowiedział się dziennik "Polska".

"Socjalizm Sarkozy'ego"?

Wypowiedź Sarkozy'ego na temat ustanowienia państwowych funduszy inwestycyjnych, uznano za propozycję nacjonalizacji kluczowych gałęzi gospodarki. Prezydent Sarkozy'ego zaproponował dziś ustanowienie państwowych funduszy inwestycyjnych, które w czasie kryzysu miałyby wspierać rodzime przedsiębiorstwa np. przejmując część ich udziałów. Niemieckie media zareagowały błyskawicznie uznając ten pomysł za propozycję nacjonalizacji kluczowych gałęzi gospodarki

Gra w zielone

Dolar - już nie taki mocny. Z pewnością nie tak jak w polsce jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak - w sytuacji, kiedy kursy walut wahają się w ciągu nawet po kilkanaście groszy - amerykańska waluta wciąż bywa przedmiotem pożądania - chociaż bardzo często na bardzo krótko.

Zmiany na zdrowie?

Obowiązkowe przekształcenie Samodzielnych Zakładów Opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, a także przekazanie majątku szpitali w ręce samorządów. To podstawowe założenia reformy służby zdrowia. Reformy, nad którą dyskusje merytoryczną przysłoniła dyskusja polityczna.

Bardziej "na swoim"

"Rodzina na swoim" - specjalny program, który miał ułatwiać osobom samotnie wychowującym dzieci i małżeństwom zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zastosowane ograniczenia - głównie cenowe - sprawiły jednak, że z oferty skorzystało zaledwie 9 tysięcy Polaków. By to zmienić, sejm wprowadził zmiany w regulacjach. Problem jednak w tym, ze zdaniem specjalistów te zmiany są jedynie kosmetyczne...