Najnowsze

Najnowsze

Poznaj 10 zwycięzców nieprawdopodobnych zakładów

Idzie kryzys, ceny rosną, a w portfelach coraz mniej. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej założyć się z kimś o sporą sumkę i wygrać. Jak pokazuje przygotowana przez serwis "Times'a" lista 10 największych zwycięzców zakładów, wystarczy tylko trochę szczęścia, by zgarnąć naprawdę duże pieniądze.

Wall Street szaleje, a Amerykanie tracą pracę

Cena ropy sięga dna, zmniejsza się liczba miejsc pracy, a rośnie bezrobocie. Mimo to Amerykańscy inwestorzy tydzień zakończyli tydzień w dobrych nastrojach - Dow Jones zyskał na zamknięciu 3,09 proc.

Gazprom chce pieniędzy

Rosyjski gigant gazowy prosi rząd o 3,6 miliarda dolarów pomocy. Jak powiedział wiceprezes Gazpromu Walerij Gołubiew, pieniądze te potrzebne są spółce na inwestycje.

Obniżcie VAT, to złagodzicie kryzys

4 procent w dół - to najbardziej pesymistyczna z ogłoszonych ostatnio prognoz dla niemieckiej gospodarki na przyszły rok. Taki spadek PKB przewiduje główny ekonomista Deutsche Banku, Norbert Walter. - To będzie najgorszy kryzys od czasów wojny - ocenia Walter.

OFE zarabiają, TFI tracą

Masz pieniądze w funduszach inwestycyjnych? Niestety, znów masz ich mniej. W listopadzie TFI traciły. Od dna odbiły się za to pieniądze na emeryturę gromadzone w OFE.

Specustawa stoczniowa przyjęta

Sejm uchwalił w piątek specustawę stoczniową, która przewiduje sprzedaż stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu. Za przyjęciem ustawy głosowało 268 posłów, przeciw było 140, a 7 wstrzymało się od głosu. Sejm nie przyjął poprawek opozycji do ustawy. PiS zapowiada złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra Grada.

W Krośnie zwalniają z huty szkła

Kolejnych ośmiuset pracowników straci pracę w Krośnieńskich Hutach Szkła. Informację o zwolnieniach grupowych ogłosiła w specjalnym komunikacie, zawiadamiając też o tych planach związki zawodowe.

Sejm przyjął Budżet 2009

Budżet na 2009 r. przyjęty. Za głosowało 236 posłów, przeciw było 190, dwóch wstrzymało się od głosu. Zgodnie z ustawą deficyt budżetu w przyszłym roku wyniesie 18,2 mld zł. Posłowie planowali debatę do późnych godzin nocnych, ale poszło znacznie szybciej.

Informacje na wagę złota

Przy telefonie spędza sporo czasu. Dowiaduje się jak najwięcej, bo informacja jest dzisiaj bezcenna. Andrzej Szyszkowski, prezes firmy transportowej spod Torunia chce dobrze wiedzieć, z kim prowadzi interesy.

Jak tam fundusze?

To nie był dobry miesiąc dla funduszy inwestycyjnych. Co prawda do październikowego załamania było daleko, jednak odpływ aktywów trwa.

Przestaliśmy lubić fundusze inwestycyjne

Listopad to kolejny kiepski miesiąc dla funduszy inwestycyjnych. Co prawda do październikowego załamania było daleko, ale odpływ aktywów wciąż trwa. W rezultacie środki zgromadzone w krajowych TFI spadły w listopadzie o kolejne 4 miliardy złotych.

BMW kolejną ofiarą moto-kryzysu

Pikuje sprzedaż BMW. W listopadzie chętnych na auta z bawarskiej stajni było o ponad 1/4 mniej niż przed rokiem. Władze firmy mówią krótko: popyt topnieje w oczach.

GPW znów pod kreską

Po sporych wzrostach w czwartek, w piątek inwestorzy na warszawskim parkiecie zdecydowali się na realizację zysków. Nastroje pogorszyły dodatkowo kiepskie dane makro zza Oceanu i ostatecznie WIG 20 zakończył piątkową sesję 1,8 proc. pod kreską i wyniósł 1732,74 pkt.

"Stopy takie malutkie!"

Wicepremier Waldemar Pawlak wzywa Radę Polityki Pieniężnej do szybkich obniżek stóp procentowych. Możliwość obniżki sygnalizuje też jeden z członków Rady. 10 dni temu RPP obniżyła stopy o 25 punków bazowych do 5,75 proc. - po raz pierwszy od 2,5 roku.

TVN24 najbardziej opiniotwórcza

TVN24 jest najbardziej opiniotwórczą telewizją w Polsce - wynika z październikowego badania Instytutu Monitorowania Mediów. Wśród stacji telewizyjnych w pierwszej czwórce najczęściej cytowanych znalazły się także TVN i TVN CNBC Biznes. Wśród portali zdecydowanym liderem jest Onet.pl.

Wall Street w dół po kiepskich danych

Jest źle, ale mogło być znacznie gorzej. Po publikacji najgorszego od 34 lat raportu z amerykańskiego rynku pracy, główne indeksy na Wall Street spadają "zaledwie" o ok. 2 proc.

USA: Dane najgorsze od 34 lat

Fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy: w listopadzie liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła o 533 tys. Ostatni tak duży spadek zanotowano 34 lata temu.

"Economist": Egzotyka Europy Wschodniej

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek kraje Europy Wschodniej powinny forsować reformy finansów publicznych, redukować liczbę osób odchodzących na wcześniejsze emerytury i modernizować oświatę - pisze londyński "The Economist". Na drugiej szali kładzie załamanie waluty i wstrząsy polityczne.

Rośnie liczba komorników. Nadchodzi kryzys?

W tym roku powstało 147 nowych kancelarii komorniczych. To więcej niż w całej ostatniej dekadzie. A jeszcze przygotowane są nowe przepisy, które ułatwią dopływ świeżej krwi do tego zawodu.

Opłata za zero sztuk bagażu

Dwukrotne ubezpieczenie tego samego lotu, opłata za odprawę lub opłata za opłatę kartą kredytową. Od ponad miesiąca linie lotnicze mają surowy zakaz stosowania ukrytych cen. I co? I nic. Ceny to nadal czysta fikcja, a bilet reklamowany za kilkadziesiąt złotych może kosztować kilka razy drożej - pisze "Dziennik".

Samobójstwa rosyjskich bankrutów

W weekend w Nowosybirsku zastrzelił się biznesmen, właściciel atelier futer. Zostawił list: „W związku z kryzysem bank zażądał szybkiej spłaty 1,5 miliona pożyczonych rubli. A ja nie mam skąd wziąć tych pieniędzy”. Nie był pierwszy - pisze "Rzeczpospolita".

Kolej na kryzys

Przewoźnicy towarowi zamierzają ograniczyć plany rozwojowe i szykują cięcia w zatrudnieniu. Najbardziej odczują to pracownicy PKP Cargo.

Bush nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto

Żeby ratować się w czasach kryzysu, prezesi motoryzacyjnej Wielkiej Trójki z Detroit obiecują uziemić swoje odrzutowce i proponują pracę za symbolicznego dolara rocznie. W zamian proszą o miliardy dolarów wsparcia od amerykańskiego rządu dla bankrutujących koncernów. Prezydent Bush odpowiada krótko: - Nie chcemy wyrzucać pieniędzy w błoto.

General Motors traci w oczach

Pierwsza od trzech dni sesja giełdowa w Stanach Zjednoczonych, zakończona na minusie. Amerykańskie indeksy straciły po niemal trzy procent. Jako powód wskazuje się możliwość rychłego bankructwa General Motors i prognozy dalszego spadku cen ropy - nawet do 25 dolarów za baryłkę.

Obniżkowy czwartek

Czwartek upłynął pod znakiem obniżek stóp procentowych. Koszt kredytu zmniejszył Europejski Bank Centralny, Bank Anglii oraz banki centralne Szwecji, Danii i Nowej Zelandii. Chociaż skala obniżek często biła historyczne rekordy, według analityków, aby powstrzymać pogłębiającą się recesję konieczne są dalsze cięcia.

Ruch na giełdę

Piłka nożna na parkiecie. I nie chodzi tu o halowe rozgrywki w piłce nożnej, ale o giełdowy debiut Klubu Ruch Chorzów na rynku NewConnect. Piłka w grze i pytanie, czy to prawdziwy początek marszu sportowego biznesu po pieniądze inwestorów.

"Likwidacja Etiudy wymierzona przeciw Polsce i Polakom"

Plany dotyczące likwidacji w przyszłym roku terminalu Etiuda na warszawskim Okęciu to poważne zagrożenie dla przyszłości lotnictwa cywilnego w stolicy Polski - twierdzą tanie linie lotnicze Wizz Air w swoim komunikacie. Decyzją PPL Etiuda ma zostać zamknięta w kwietniu 2009 r.

Świateczny Koszyk

Wielkie przystrajanie sklepów i wielkie liczenie. Święta tuż tuż i jak co roku, na początku grudnia pojawia się pytanie o cenę tych świąt.

Nie masz na spłatę kredytu? Ogłoś upadłość!

W piatek Sejm zajmie się ustawą o upadłości konsumenckiej. Na jej mocy szansę na "nowy start" dostaną ci, którzy nie radzą sobie z zadłużeniem. Jak pokazują najnowsze badania, co trzecia polska rodzina ma długi. Jednak ci, którzy liczą, że uda im się łatwo wymigać spłaty zaciągniętych kredytów, mogą się bardzo rozczarować.