Najnowsze

Najnowsze

Niemiecki rząd: Nie wpadajcie w panikę!

Niemiecki rząd ostrzega przed panicznym szturmem na oferowane przez państwo dopłaty ekologiczne do zakupu nowych samochodów. Wniosków o dopłaty jest tak wiele, że trzeba było zwiększyć budżetowe środki przeznaczone na ten cel.

Marcinkiewicz wychodzi z Netii

Kazimierz Marcinkiewicz zrezygnował ze stanowiska członka Rady Nadzorczej Netii - podała spółka w komunikacie. Jako powód podano przyczyny osobiste.

Czesi mówią NIE gastarbeiterom

Czeskie MSZ ogłosiło wstrzymanie wydawania wiz umożliwiających pracę w Czechach obywatelom Mołdawii, Ukrainy, Mongolii, Tajlandii i Wietnamu. Przyczyną jest kryzys gospodarczy.

Czekoladowe zajączki płaczą krwią dzieci

Tradycyjne szwajcarskie wyroby wielkanocne - jajka i zajączki z czekolady - mogą być w rzeczywistości produktem wyzysku dzieci pracujących na afrykańskich plantacjach kakao - alarmuje szwajcarska organizacja pozarządowa Declaration de Berne.

Polska przestanie w tym roku rosnąć

Fitch - jedna z największych agencji ratingowych świata - po raz kolejny obniżyła prognozę wzrostu PKB dla Polski. Najnowsza mówi, że wyniesie on w tym roku zero procent. Nasza sytuacja i tak wygląda jednak dobrze na tle innych krajów regionu.

Jest nowy bicz na banki

Koniec samowoli banków w przeliczaniu rat kredytu walutowego na złote. W życie wchodzi dziś Rekomendacja S2 Komisji Nadzoru Finansowego, która nakazuje bankom stosowanie jednolitych tablic kursowych.

Bezrobocie w Unii najwyższe od trzech lat

Stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w lutym do 8,5 proc. z 8,3 proc. w styczniu i wobec 7,2 proc. przed rokiem – podaje europejskie biuro statystyczne Eurostat. W całej Unii bezrobotnych było 7,9 proc. spośród osób aktywnych zawodowo, a w Polsce 7,4 proc.

Wielka Debata część 3

Szczególne czasy - czasy kryzysu gospodarczego - wymagają śmiałego przywództwa i szybkich, zdecydowanych decyzji. Zapraszamy na trzecią, podsumowującą część Wielkiej Debaty zorganizowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wall Street Journal Polska i TVN CNBC Biznes pod tytułem "Kryzys. Jak głęboki, jak długi. Co robić".

"Zbankrutujcie i to szybko"

Prezydent Barack Obama uważa, że szybkie bankructwo byłoby najlepszym rozwiązaniem dla General Motors, żeby firma mogła się zrestrukturyzować i sprostać konkurencji na rynku samochodowym - powiedziała Bloombergowi osoba bliska negocjacjom w tej sprawie.

Już wkrótce nowelizacja budżetu?

Kryzys zrewidował założenia ustawy budżetowej na obecny rok. Dlatego - jak zapowiada szef klubu PO Zbigniew Chlebowski - na przełomie kwietnia i maja jego partia planuje bardzo szczegółową analizę budżetu. Chlebowski nie wykluczył też nowelizacji ustawy.

Rząd poczeka z euro aż skończą się drgawki złotego

Obecne wahania złotego są zbyt duże i w takich warunkach nie można myśleć poważnie, aby wejść do ERM2 - uważa pełnomocnik rządu do spraw euro, wiceminister Ludwik Kotecki. Dodaje, że to komplikuje, ale nie przekreśla rządowych planów na wprowadzenie wspólnej waluty.

Fiskus ściga pannę młodą

Pod małżeńską kołdrą nowożeńców czy w otrzymanym od bratowej komplecie garnków czyha... urzędnik podatkowy - czytamy w "Gazecie Prawnej". Fiskus przy kontrolach nieujawnionych przychodów żąda oświadczeń o prezentach ślubnych. Podatnicy powinni udowodnić przed urzędnikiem otrzymanie tych prezentów. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą podatek.

Na poczcie drożej

Od środy płacimy więcej za krajowy znaczek na list zwykły oraz paczkę nadaną do odbiorcy w Polsce. Poczta Polska zmianę cennika uzasadnia wzrostem kosztów świadczonych usług. Zmniejszy się jedynie opłata za krajowe listy priorytetowe.

Przełomowy marzec na giełdach

Marzec należał do parkietów. Od Nowego Jorku po Warszawę indeksy giełdowe zakończyły miesiąc na plusie. WIG 20 w marcu zyskał 10 proc. Za oceanem Dow Jones wzrósł o 7,7 proc. Czy ten pierwszy od bardzo dawna miesiąc wzrostów cen akcji okaże się przełomowy?

Jak banki chcą się odkuć?

Przynajmniej kilkaset milionów złotych chcą banki wyciągnąć z kieszeni zwykłych detalicznych klientów. Multibank, PKO BP, Polbank i ING zwiększają opłaty i prowizje. Będą nimi łatać spadki innych przychodów - pisze "Rzeczpospolita".

Upadłość konsumencka

Według szacunków w Polsce jest 60 tysięcy osób które skorzystają z ustawy o upadłości konsumenckiej z prawie 1,2 mln mających kłopoty z zaciągniętymi zobowiązaniami. Zdaniem naszych gości, Krystyny Skowrońskiej z PO, wiceprzewodniczącej Komisji Finansów Publicznych oraz Wiesława Janczyka z PiS, trzeba przyznać że ustawa jest skonstruowana bardzo bezpiecznie.

Prezydent chwali rząd

- To wielkie osiągnięcie - prezydent otwierając wtorkowy szczyt społeczny, podziękował Donaldowi Tuskowi za to, że rząd zajął się pakietem antykryzysowym. Lech Kaczyński zapowiedział, że chce powołać narodową radę rozwoju, która stanie się swoistym "bankiem pomysłów".

Niemcy chcą ratować Opla

Zakręcenie kurka z pieniędzmi dla amerykańskich gigantów motoryzacyjnych zmobilizowało Niemców do rozpoczęcia prac nad pomocą rządową dla dla Opla. Kanclerz Angela Merkel zapewniła, że rząd niemiecki pomoże każdemu, kto zainwestuje w znajdującą się w tarapatach firmę.

Własna marka, własna jakość.

Po zakupy... do dyskontu. 20 procent Polaków z powodu kryzysu - zmieniło swoje sklepowe zwyczaje. Coraz częściej chodzimy do hipermarketów i dyskontów, rezygnując z osiedlowych sklepów i delikatesów. Sięgamy też po tańsze towary pod własną marką sklepów. Półka niższa, a towar... gorszy. Za mało ryby w rybie, czekolada orzechy ma na rysunku a oliwa z oliwek stała się olejem.

NBP rozszerza swój pakiet

Polska zarażona jest już chorobą pod nazwą kryzys. Światowa epidemia dotarła do naszego kraju - zgodzili się w tej sprawie uczestnicy Wielkiej Debaty w TVN CNBC Biznes. Postawili diagnozę i powiedzieli - jak leczyć? Czy tę samą kurację przewiduje Narodowy Bank Polski?

Skutki kryzysu są już widoczne.

Bank Citi Handlowy obniżył w raporcie prognozę dotyczącą pierwszego kwartału 2009 roku. Trudna sytuacja z IV kwartału 2008 roku ma swoje odbicie w pierwszym kwartale tego roku. W programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem Citi Handlowego Sławomirem Sikorą.

Użytkownicy pecetów! Zaatakuje tajemniczy conficker

Specjaliści ds. bezpieczeństwa komputerowego alarmują - 1 kwietnia na milionach komputerów na całym świecie uaktywni się tajemniczy robak Conficker. Tkwi w nich od pewnego czasu, ale jutro pobierze od swoich twórców nowe instrukcje. Co jest w nich zawarte? Nie wiadomo.

Deweloperskie odbicie?

Rynek deweloperski powoli wychodzi z kryzysu. Choć zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest już nieco wyższe, rynek kredytów hipotecznych nadal jest w złej kondycji - zauważył na antenie TVN CNBC Biznes Jarosław Szanajca. Prezes Dom Development zapewnił jednak, że spółka jest przygotowana na roczny czy nawet dwuletni zastój.

Podejrzani: Adidas i Michelin

W Paryżu wszczęto dochodzenie w sprawie gigantycznego oszustwa skarbowego. Podejrzani to Adidas, Michelin i koncern paliwowy Total.

Galeria Centrum na krawędzi bankructwa

Sklepy Galerii Centrum opustoszały na tyle, że spółka złożyła w sądzie wniosek o upadłość. Vistula, właściciela ogólnopolskiej sieci sprzedającej odzież i borykającej się z problemami finansowymi, nie stać na utrzymywanie przynoszących straty butików.

NBP spokojny o złotego

Osłabienie złotego jest przejściowe - mówi prezes NBP Sławomir Skrzypek. Nie ma jednak dobrych prognoz. przewiduje, że PKB Polski w tym roku może być niższe niż zakłada to lutowa projekcja Narodowego Banku Polskiego, kiedy to prognozowano wzrost na poziomie 1,1 proc. Przypomnijmy - przedstawiciele rządu nadal mówią o wzroście nieco poniżej 2 proc.

Spłaciliśmy dług Gierka. Prawie...

Z Klubem Paryskim jesteśmy kwita. W wtorek Polska spłaciła ostatnią, ratę (886 mln dol.) swego długu zaciągniętego jeszcze w latach 70-tych, za czasów Edwarda Gierka. Teraz zostało nam już "tylko" spłacenie długów wobec banków komercyjnych.

Google pomoże ci rozkręcić biznes

Google uruchamia fundusz typu venture capital. Za jego pośrednictwem internetowy gigant chce pomagać małym, obiecującym przedsiębiorstwom z całego świata wypłynąć na szerokie wody.

Rząd i firmy zrzucą się na postojowe

We wtorek rząd zajął się pakietem 13 rozwiązań na czas kryzysu przygotowanych wspólnie przez związki zawodowe i pracodawców. - Muszę powiedzieć z satysfakcją, że ich kierunek myślenia jest przez rząd do zaakceptowania - stwierdził premier Donald Tusk.