Najnowsze

Najnowsze

Telewizja na kartę

Na polskim rynku telewizji satelitarnej pojawia się nowy produkt: telewizja na kartę. Bez abonamentu, opłacana w systemie pre-paid (na wzór znanych usług telefonicznych). Nowa usługa startuje 3 października, oferuje ją należąca do ITI Neovision spółka Cyfrowy Dom.

Pawlak: wkrótce konta walutowe dla firm

Rychła zmianę prawa dewizowego i kodeksu cywilnego, która pozwoli przedsiębiorcom prowadzenia kont w walutach wymienialnych zapowiada wicepremier Waldemar Pawlak. - Będziemy apelować do marszałka Sejmu, by tę ustawę szybko poddał pod głosowanie – zapowiedział wicepremier.

Polska węglem stoi - to nas kosztuje

Polska nie odniosła sukcesu w ofensywie ws. zmian w pakiecie klimatyczno-energetycznym. Nie udało się nam w czwartek przekonać unijnych partnerów do zobowiązań, że zostanie uwzględniona specyfika polskiej energetyki opartej na węglu.

Euro - klincz?

- Najpóźniej w drugim kwartale przyszłego roku Polska musi przystąpić do ERM2 - mówił członek rady Polityki Pieniężnej, prof. Jan Czekaj. - Przedtem trzeba zmienić Konstytucję - uważa z kolei prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

Samochód do 30 tys. zł

Samochód którym w najnowszym odcinku przygód agenta 007 będzie jeździć dziewczyna Bonda właśnie zaczął zjeżdżać z taśm fabryki samochodów w Tychach. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztował Ford Ka drugiej generacji - bo o nim mowa- ale wiadomo, że będzie się musiał zmierzyć z dość sporą konkurencją. Na rynku można bowiem już znaleźć nowy samochód za... niecałe 20 tysięcy złotych.

Alitalia dostaje skrzydeł

"Nowa Alitalia" powstanie do 15 października - ogłosił na konferencji prasowej rządowy komisarz włoskich linii lotniczych Augusto Fantozzi.

Polska bezpieczniejsza energetycznie

Polska jako 28. kraj została przyjęta do Międzynarodowej Agencji Energetycznej - IEA. Współpracująca ze zrzeszającą najbardziej uprzemysłowione państwa świata organizacją OECD, mająca siedzibę w Paryżu instytucja zajmuje się bezpieczeństwem energetycznym.

W USA już 4 mln bezrobotnych

Liczba Amerykanów ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 32 tys., czyli o 6,9 proc., do 493 tys. osób - poinformował Departament Pracy USA. Mocno spadły też zamówienia na dobra trwałe w USA. To kolejne efekty kryzysu finansowego w USA.

PGNiG nie ustępuje z podwyżką gazu

Lada dzień do Urzędu Regulacji Energetyki mają wpłynąć wyjasnienia Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu w sprawie podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych. Według gazowego monopolisty podwyżka ma wynieść około 17 procent.

Nie wzorujmy się na Irlandii...

Gospodarka Irlandii znalazła się w recesji. Po okresie boomu gospodarczego w Irlandii od roku spada Produkt Krajowy Brutto. Następne w kryzysie mają znaleźć się Włochy i Niemcy - oceniają analitycy.

W październiku podwyżka stóp?

Spełnienie przez Polskę kryterium inflacyjnego z Maastricht w 2011 roku wymaga szybkiego i zdecydowanego działania Rady Polityki Pieniężnej - mówił w TVN CNBC Biznes członek Rady, profesor Dariusz Filar. Wczoraj Rada pozostawiła stopy procentowe bez zmian.

Koszty ogrzewania wzrosną o 15 proc.

Czy Urząd Regulacji Energetyki ostatecznie uwolni ceny energii od 1 stycznia 2009 roku? Decyzja o tym ma zapaść na początku przyszłego tygodnia, prawdopodobnie w poniedziałek - powiedział wiceprezes URE Marek Woszczyk w TVN CNBC Biznes.

Decyzja w rękach Kongresu

Ratunkowy plan dla sektora finansowego Stanów Zjednoczonych spoczywa w rękach Kongresu. Amerykańscy prawodawcy mają zdecydować, czy przekazać w ręce Sekretarza Skarbu ponad 700 miliardów dolarów.

Kasa i sport

Sport i biznes to nierozerwalny tandem. Jeden napędza drugi i jedynie wspólnie mogą zajechać daleko.

Jeśli Ka, to tylko z Polski

W tyskiej fabryce Fiata ma ruszyć w czwartek produkcja nowego Forda Ka. Silniki do niego powstaną z kolei w bielskiej fabryce Fiat-Powertrain.

"Czekają nas jeszcze wielkie spadki"

Bezprecedensowa liczba złych informacji, jaka napłynęła z rynków minionego lata jeszcze nie została wyceniona przez rynek. Według analityka ING Wholesale Banking Roelofa van den Akkera, amerykański indeks Standard and Poors może spaść nawet o kolejne 40 procent.

Za czym kolejka ta stoi? Za węglem

Kolejkom przed kopalniami nie ma końca. Powód? Zapowiadane podwyżki cen węgla, którego wydobywa się co raz mniej. A to oznacza, że nawet o 20 proc. więcej możemy wkrótce płacić za ogrzewanie mieszkań.

Jak fiskus zarobił na 1 procencie

Nie wszystkie pieniądze z 1 procenta naszych podatków trafiły do fundacji i stowarzyszeń pomagających osobom chorym oraz niepełnosprawnym - ujawnia "Rzeczpospolita". Powodem są nieprecyzyjne przepisy dotyczące darowizn i brak dobrej woli urzędników.

Jak po znajomości wygrać (konkurs) w totolotku

- O wyborze władz spółek skarbu państwa decydują znajomości, a nie kompetencje - twierdzi "Puls Biznesu". Dowód? Nominacje na członków zarządu i rady nadzorczej Totalizatora Sportowego. Michał Chyczewski, wiceminister skarbu, na szefa rady TS wyznaczył znajomego. Ten zaś na członka zarządu także wybrał znajomego. Czy to decyzja na chybił-trafił, czy jednak nie?

Amerykańska giełda wyczekuje

Niewielkimi zmianami głównych indeksów zakończyła środową sesję giełda w Nowym Jorku. Inwestorzy niepokoją się, czy proponowany przez administrację USA pakiet ratunkowy dla sektora finansowego odniesie efekt.

Węgiel będzie droższy

Jak co roku pod śląskimi kopalniami ustawiają się ciężarówki. Jedyne zadanie: wydobyty i zapłacony węgiel dowieźć do odbiorcy. Tyle, że w tym roku może być trudniej, bo węgla powoli zaczyna brakować. A do tego drożeje.

Grad problemów Urbańskiego

Aleksander Grad złożył zawiadomienie do prokuratury na zarząd TVP kierowany przez Andrzeja Urbańskiego. Resort skarbu twierdzi, że w ramach wojny z rządem zarząd celowo zaniżał zyski telewizji publicznej. Minister Grad gra jedną z głównych ról w kampanii propagandowej przeciwko TVP - odpowiada rzeczniczka publicznego nadawcy.

Czy dwutlenek węgla nas udusi?

Unijny komisarz uspokaja, że polskie postulaty w sprawie "pakietu klimatycznego" zostaną uwzględnione - przynajmniej częściowo... Niestety, wygląda na to, że nie będą to postulaty najważniejsze.

Rząd przyjął projekt budżetu

Deficyt budżetu w 2009 r. wyniesie 18,2 mld zł (w 2007 wyniósł ok. 27 mld zł), dochody ponad 303,5 mld, a wydatki ok. 321,7 mld - wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej na 2009 r., przedłożonego przez ministra finansów.

Pomostówki podzieliły Komisję Trójstronną

Postawa związków zawodowych stawia pod znakiem zapytania sens istnienia Komisji Trójstronnej – to słowa minister pracy i polityki socjalnej Jolanta Fedak. Środowe posiedzenie Komisji w sprawie emerytur pomostowych zakończyło się fiaskiem.

Kredyty nie zdrożeją

Stopy procentowe w Polsce ani drgnęły. Rada Polityki Pieniężnej nie znalazła na razie argumentów aby je podnieść. Prezes NBP Sławomir Skrzypek po posiedzeniu rady zaznaczył jednak, że przyjęcie euro może w zasadniczy sposób zmieni politykę kształtowania stóp procentowych przez RPP.

Polski rząd chce droższego zboża

Polska złożyła wniosek o przywrócenie ceł na import zboża do Unii Europejskiej. Cła zostały zniesione pod koniec ubiegłego roku, kiedy na światowym rynku zbóż rosły ceny po zeszłorocznych nieurodzajach.

Zielona energia źródłem pracy

Rozwój alternatywnych źródeł energii powinien stworzyć do 2030 roku ponad 20 mln nowych miejsc pracy na całym świecie - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Polska giełda kupi praską?

Polska giełda zamierza kupić kontrolny pakiet akcji giełdy w Pradze. To zapowiadany od miesięcy krok, który uczyni Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie jedną z mocniejszych giełd w regionie. W najbliższych dniach złożymy ofertę przejęcia kontroli nad giełdą w Pradze - zapowiedział w radiu PiN prezes GPW Ludwik Sobolewski.