Najnowsze

Najnowsze

Prezydenckie TAK dla "jednego okienka"

Od kwietnia firmę będzie można założyć składając w urzędzie gminy jedynie jeden wniosek. Przepis ten wprowadza nowela ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którą dzisiaj podpisał prezydent Lech Kaczyński.

Ukraińcy znów blokują tranzyt gazu

Gazowego pata ciąg dalszy. Ukraińska firma paliwowa Naftohaz ponownie odmówiła w środę rosyjskiemu Gazpromowi przyjęcia do swego systemu gazowniczego paliwa, przeznaczonego dla odbiorców w innych państwach europejskich.

Dyrektorzy Toyoty do Toyot!

Japońska Toyota ma receptę na globalny moto-kryzys trawiący jej zyski. Zarząd koncernu ogłosił, że jego członkowie będą "ochotniczo" kupować samochody własnej firmy. Mają w ten sposób poprawić sytuację finansową przedsiębiorstwa.

Pieniądze z VAT zamiast abonamentu?

- Abonament zostanie zlikwidowany. Środki na działalność mediów publicznych mają pochodzić z VAT płaconego przez sektor medialny. Powstanie też system licencjonowania programów misyjnych. O licencje będą mogły się starać nie tylko media publiczne, ale także komercyjne - zdradza "Gazecie Prawnej" Tadeusz Kowalski, przewodniczący zespołu przygotowującego projekt nowej ustawy medialnej.

Praca sama cię znajdzie

Serwisy społecznościowe to nie tylko sposób na nawiązanie i utrzymanie znajomości. To także większe szanse na dobrą posadę, bo coraz częściej łowcy głów właśnie tam szukają kandydatów do pracy - pisze "Rzeczpospolita".

Liczysz na sporą podwyżkę? Zapomnij!

Gospodarka hamuje, a razem z nią hamuje szybki wzrost płac. W tym roku, jeśli pracownicy w ogóle dostaną podwyżki, to będą one raczej skromne - pisze "The Wall Street Journal Polska". Niektórych może czekać nawet obniżka płacy.

Yahoo! z nową szefową

Yahoo!, jeden z największych serwisów internetowych, ma nowego szefa - a właściwie szefową. Nowym dyrektorem wykonawczym spółki wybrano Carol Bartz, byłą prezes firmy Autodesk. Już powróciły spekulacje o możliwym przejęciu Yahoo! przez Microsoft.

U doradcy drozej

Frontem do klienta, tyłem do doradcy - oto nowa strategia bankowców w walce o pozyskanie kredytobiorców. Maraża kredytu udzielonego bezpośrednio w oddziałach np. MBanku czy Multibanku jest bowiem o połowę niższa niż tego samego kredytu ale udzielonego za pośrednictwem doradcy finansowego. Ci ostatni twierdzą, że to i tak nie ma znaczenia, bo warunki proponowane przez bank są tak niekorzystne, że i tak nikt nie będzie chciał skorzystać z takiej oferty. Czy bankowa symbioza zamienia się w łańcuch pokarmowy?

Gdzie są pieniądze z UE?

W Europie jesteśmy prymusem. Tak twierdzą specjaliści. Według rządu zajmujemy bardzo wysokie trzecie miejsce. Zdaniem opozycji jest źle, za wolno i zupełnie nie tak jak trzeba. Wszystkie opinie dotyczą jednej sprawy - wydatkowania unijnych funduszy. Jak jest więc naprawdę i czy możemy stracić europejskie środki, a inwestycje są zagrożone? A może kolejny raz politycy chcą na unijnych funduszach zyskać to co dla nich najcenniejsze czyli poparcie wyborców?

Szef Fed: Ulgi podatkowe to za mało

- Same udogodnienia podatkowe nie wystarczą do trwałego ożywienia gospodarki USA i musi je uzupełnić dalsza pomoc dla systemu bankowego - ocenił prezes banku centralnego Stanów Zjednoczonych Ben Bernanke. Jego zdaniem, niezbędne mogą się okazać większe zasilenia kapitałowe i gwarancje bankowe - dopiero to powinno zapewnić stabilność i normalizację na rynkach kredytowych.

Lody za milion

Te lody mogły być tańsze! Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółki Koral i Żabka zawarły niedozwolone porozumienie, ustalając cenę odsprzedaży lodów. UOKiK nałożył na obie firmy kary o łącznej wysokości ponad miliona złotych.

Niemcy gotowe na kryzys

Gdy światowe mocarstwa drżą przed skutkami kryzysu i liczą już pierwsze straty, Niemcy wprowadzają drugi już - największy w historii kraju - plan antykryzysowy. Chcą w ten sposób pobudzić koniunkturę gospodarczą. Przyjęty plan opiewa na 50 mld euro, będzie rozłożony na dwa lata i zakłada inwestycje publiczne, przede wszystkim w infrastrukturę oraz szkoły.

Ukraina: Będzie nowa umowa, będzie gaz

Chociaż Gazprom twierdzi, że zgodnie z obietnicą odkręcił kurek z błękitnym paliwem, Ukraina nie przepuszcza surowca do odbiorców. Powód? Kijów chce podpisać z Moskwą nowy protokół techniczny. Dopiero to pozwoli na wznowienie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do innych państw europejskich - oświadczył prezydent Wiktor Juszczenko. Tymczasem Komisja Europejska postanowiła nie mieszać się w ten spór gazowy.

Prezydenckie weto w obronie emerytów

Brak waloryzacji, wysokie opłaty za wypłatę emerytur oraz niski poziom wpłat na fundusz gwarantowany - to tylko niektóre zarzuty prezydenta wobec ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Z tych względów Lech Kaczyński skorzystał z prawa weta, już po raz piętnasty. - To nie jest dobra informacja - ocenił premier Donald Tusk, ale minister pracy uważa, że weto "niczego nie komplikuje".

PGNiG: Gaz w Polsce byłby w środę

Jeszcze rano, gdy Rosja odkręciła kurek punktualnie i gaz w pierwszej kolejności popłynął na Bałkany, PGNiG ogłosiło, że do Polski trafi w środę. Jak zapewniał szef Gazpromu Aleksiej Miller, Europa miała być regularnie zaopatrywana w rosyjski gaz, jeśli tylko Ukraina nie będzie podbierać surowca. Ale wojna gazowa rozgorzała na nowo, a Ukraina i Rosja wzajemnie oskarżają się o to, że gaz przestał płynąć.

Czy nadejdzie fala bankructw?

Na rynku firm jeszcze jest bezpiecznie ale już bez hurraoptymizmu. Wprawdzie od sześciu lat liczba upadłości spada, lecz tempo spadku wyraźnie wyhamowało - czytamy w najnowszym raporcie Coface Polska. - Na ciężkie czasy powinny się przygotować budowlańcy i hurtownicy - ostrzegają analitycy.

Bez paniki na rynku pracy

Bezrobocie może wzrosnąć, natomiast nie należy się spodziewać masowych i gwałtownych zwolnień. - Bezrobocie wyniesie w 2009 roku 10 procent. Pesymistyczny scenariusz zakłada spadek zatrudnienia o 2 proc - tłumaczyła w TVN CNBC Biznes minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Przybywa kinomanów

Ubiegły rok okazał się wyjątkowo pomyślny dla właścicieli kin. Ci sprzedali znacznie więcej biletów niż w poprzednich latach - zarobili 550 mln zł, a więc nawet o kilkanaście procent więcej niż w 2007 roku - wylicza "Rzeczpospolita".

Kredytobiorco, bank roluje cię na kursie

Spłacasz kredyt? Być może twój bank narzucił na ciebie absurdalnie wysoki kurs po którym spłacasz pożyczkę. Sprawdź to, bo nie ma przepisów, które nakazywałyby bankom ujawniać, jak kursy walut wpływają na kosz kredytu - podpowiada "Gazeta Wyborcza".

Szejkowie ulokują swoją ropę w Polsce

Szejkowie z Bliskiego Wschodu, a także Amerykanie chcą przechowywać swój cenny surowiec - ropę w Polsce. Gazeta Prawna" informuje, że swoje magazyny naftowe chcą zlokalizować w naszym kraju na Pomorzu.

Zerwanie kontraktu z Norwegami to błąd

Zerwanie kontraktu gazowego z Norwegami, to jedna z najgorszych decyzji dla Polski w sferze gospodarki - powiedział w programie "Teraz My" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. - To nie polski rząd odstąpił od umowy, a Norwegowie - tłumaczył Leszek Miller i dodał, że po upadku tego pomysłu, Skandynawowie nie domagali się odszkodowania.

Banki wciąż chore

Finansowa transfuzja bezwzględnie konieczna - twierdzą bankowcy. Ich zdaniem bez obniżenia rezerwy obowiązkowej a tym samym wtłoczenia kolejnych środków do systemu może zabraknąć pieniędzy na akcję kredytową. Dodatkowo chcą, by rządowe gwarancje pożyczek na rynku międzybankowym z definicji były gwarantowane przez rząd, a nie tylko w przypadku gdy któryś z banków o taką pomoc się zwróci. Nie ma takiej konieczności odpowiadają przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.

Statystyczne zagadki

Nogi w lodówce, głowa w piekarniku - i statystycznie temperatura będzie się zgadzać - jednak ilu statystyków tyle możliwych temperatur. Także tych, które mierzą to co dzieje się gospodarce. A na tych termometrach ostatnio skupiona jest szczególna uwaga. Jakie jednak wnioski można wysnuć z odczytów jeżeli każdy z nich wskazuje zupełnie co innego?

Funduszy nie stracimy, ale potrzebna reforma

Rząd Tuska nie wykorzystuje pieniądzy z Unii Europejskiej - wytyka była minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. - Jesteśmy na 3. miejscu w UE - broni się obecna szefowa resortu Elżbieta Bieńkowska. Kto ma rację? Eksperci uspokajają: utrata funduszy z Unii Europejskiej nam nie grozi, ale potrzebna jest zmiana przepisów, by łatwiej i efektywniej je wykorzystywać.

"Gęsicka zostawiła w szafie wiele trupów"

- Moja poprzedniczka wiedziała dobrze, że zostawia w szafie wiele trupów, spraw niezałatwionych, których załatwienie nie zajmuje miesiąc czy dwa - tak o byłej minister minister rozwoju regionalnego Grażynie Gęsickiej mówiła obecna szefowa tego resortu Elżbieta Bieńkowska. Jak zapewniła, rząd Donalda Tuska w ciągu roku nadrobił wszystkie opóźnienia.

Madoff nie trafi (jeszcze) za kraty

Sąd odrzucił wniosek prokuratury, która domagała się, by w oczekiwaniu na proces amerykański finansista Bernard Madoff trafił do aresztu. Jednak jednocześnie zaostrzono warunki zwolnienia finansisty za kaucją.

Gazprom: gaz popłynie o  8 rano

We wtorek o godz. 8 rano (o 10 czasu moskiewskiego) Gazprom rozpocznie próbne tłoczenie gazu do Europy - jednoznacznie zapowiedział prezes Gazpromu Aleksiej Miller. Jeszcze kilka godzin wcześniej Bruksela była daleka od optymizmu. Czy tym razem rosyjski gaz rzeczywiście pojawi się w zachodnich rurach?

LOT wpadł w turbulencje

LOT, Centralwings i EuroLOT - trzy spółki, które łączy jeden właściciel. Jak dowiaduje się TVN CNBC Biznes, władze narodowego przewoźnika planują połączenie spółek w jedną - Polskie Linie Lotnicze. Tymczasem z funkcją w zarządzie żegna się Konrad Tyrajski, odpowiadający dotąd za finanse firmy.

Banki wołają o pieniądze

Finansowa "transfuzja" jest konieczna - przekonują bankowcy. Ich zdaniem, bez obniżenia rezerwy obowiązkowej, a tym samym wtłoczenia kolejnych środków do systemu - może zabraknąć pieniędzy na akcję kredytową. Banki dopominają się także o rozszerzenie gwarancji rządu.

"Na 6-letni plan ten rząd potrzebowałby 33 lata"

Rząd Donalda Tuska nie potrafi wykorzystywać unijnych funduszy - uważa była minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka z PiS. - Gdyby rząd kontraktował umowy na lata 2007-2013 w takim tempie jak dotąd, to trwałoby to 33 lata - wylicza Gęsicka.