Najnowsze

Najnowsze

Chcesz kredyt? Śpiesz się!

- Polskie banki są wypłacalne, ale z powodu kryzysu finansowego na świecie na pewno więcej będzie kosztować pożyczanie pieniędzy - tłumaczył w TVN CNBC Biznes przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. To zła wiadomość dla klientów banków. Oznacza, że oprocentowanie kredytów będzie wyższe.

Jest nowy prezes KRUS

Henryk Smolarz, do tej pory wiceprezes Agencji Rynku Rolnego został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Krew na parkietach w Europie

Londyn, Paryż, Frankfurt, Madryt, Stambuł - na głównych europejskich giełdach w piątek po raz kolejny notowano znaczne spadki. Najważniejszy europejski indeks - giełdy w Londynie - spadł prawie o 8,5 proc.

Panika na warszawskiej giełdzie - gdzie jest dno?

Nikt nie wie gdzie jest dno. Wszyscy sprzedają akcje, bo boją się, że dno jest jeszcze niżej - tłumaczy przyczyny paniki na warszawskiej giełdzie główny ekonomista BPH Ryszard Petru. Piątek stał pod znakiem jednej z najgorszych sesji w historii notowań pod względem poziomu spadków. Główny indeks WIG 20 spadł poniżej psychologicznej bariery 2.000 pkt i znalazł się na najniższym poziomie od czerwca 2005 roku. To nie koniec łamania psychologicznych barier. Indeks dużych spółek o 15.27, czyli na godzinę przed końcem handlu spadał o 13,39 procent. Dno osiągnął na poziomie 1.877,6 pkt. Na koniec sesji się podniósł i zakończył notowania spadkiem o ponad 8 proc.

Spekulacyjny atak na złotego?

W nocy z czwartku na piątek wartość polskiej waluty nerwowo spadła w dół do poziomów nie notowanych od dawna. - To normalne zjawisko, spowodowane sytuacją na światowych rynkach. W przypadku zawirowań finansowych inwestorzy w pierwszej chwili wycofują gotówkę z krajów o największym ryzyku, do których zalicza się także Polska - uspokaja w rozmowie z tvn24.pl makler Tomasz Porada.

NBP rzuca koło ratunkowe?

Narodowy Bank Polski szuka sposobów złagodzenia panicznych nastrojów na rynku finansów i kieruje "pakiet zaufania" do sektora bankowego. - Podwyższenie gwarancji na depozyty ustabilizuje sytuację banków w Polsce - tłumaczą autorzy pakietu.

Polska gospodarka jednak osłabnie

Analitycy banku Merrill Lynch (ML) obniżyli w piątek swoją prognozę PKB dla Polski za 2009 r. do 3,3 proc. z 4,0 proc. Skorygowali również w dół swoją prognozę za 2008 r. - do 4,9 proc. z 5,3 proc. Rząd w przedstawionym niedawno Sejmowi budżecie założył, że PKB wzrośnie w przyszłym roku o 4,8 proc.

"Pokonamy kryzys i złapiemy tych, którzy na nim zarabiają"

- Mamy narzędzia, aby pokonać ten kryzys i go pokonany - zapewnił na specjalnie zwołanej konferencji prezydent USA George W. Bush, po tym, jak nowojorska giełda otworzyła się rekordowymi spadkami. Uprzedził równocześnie: są inwestorzy, którzy korzystają na kryzysie.

"To już nie wyprzedaż, to regularna panika"

- To już nie wyprzedaż, to regularna panika - tak wygląda sytuacja na giełdzie w Nowym Jorku według Piotra Milewskiego, korespondenta Radia Zet. Sytuacja jest bardzo zła, a Obama i McCain nic na ten temat nie mówią, bo po prostu nie wiedzą, co powiedzieć. Zdaniem Zbigniewa Jakubasa z Polskiej Rady Biznesu, USA zasłużyły sobie na taki los.

Złoty nerwowy jak nigdy

W nocy coraz bardziej nerwowo robiło się z polską walutą - jej wartość spadała do poziomów nie notownych od dawna. Zaraz zareagował na to NBP: osłabienie krajowej waluty nie ma podstaw w fundamentach polskiej gospodarki - napisał w komunikacie. Według wiceminister finansów, Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, to efekt czynników psychologicznych, a takie wahania w sytuacji płynnego kursu są czymś zupełnie normalnym.

Uwaga na oszczędne żarówki!

Jeśli lubisz wieczorem usiąść z książką pod swoją energooszczędną żarówką, uważaj. Możesz to przypłacić uszkodzeniem skóry.

"Bezpieczne to są dolary pod materacem"

Taki jest rynek i nie należy się denerwować - uspokajał inwestorów Jan Krzysztof Bielecki w związku ze spadkami na giełdach. Bezpieczne są tylko pieniądze pod materacem albo w banku - powiedział w TVN24 były premier i prezes Pekao SA.

Rosja znów zamyka giełdy

Po środowych, blisko 15 procentowych, spadkach i zamknięciu rosyjskiego parkietu MICEX (Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej) w piątek ruszył obrót akcjami. Ruszył i... się zatrzymał, bo Federalna Służba ds. Rynków Finansowych po kolejnym pikowaniu parkietu wstrzymała obrót do odwołania.

Azja i Australia na minusie

Do gwałtownych spadków indeksów doszło w piątek na giełdach w Azji i Australii. Nikkei na zamknięciu pikował o blisko 10 proc.

Będą wyższe gwarancje na depozyty

W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej będzie gotowy projekt ustawy podwyższającej gwarancje na depozyty bankowe z 22,5 tys. do 50 tys. euro - zapowiedział szef sejmowego klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Chiny nie ulegną

Chiny są przekonane, że nie ulegną obecnemu światowemu kryzysowi finansowemu i zamierzają blisko współpracować z innymi państwami, aby stać na straży globalnego systemu pieniężnego - zapewnia przedstawiciel rządu w Pekinie.

Z długiem zamiast mieszkania

Kryzys na światowych rynkach finansowych może zmieść z powierzchni ziemi nawet duże i doświadczone firmy deweloperskie - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Coraz trudniej im uzyskać kredyt.

Narodowe banki tną stopy - co z kredytami?

Największe banki centralne świata obcięły w środę swe stopy procentowe. Obniżono m.in. ceny euro, dolara i franka szwajcarskiego. Czy oznacza to, że kredyty zaciągnięte w tych walutach potanieją? Okazuje się, że wcale nie.

Na Wall Street najgorzej od 5 lat

Czwartek za oceanem to kolejny czarny dzień: główny wskaźnik amerykańskiej giełdy Dow Jones spadł poniżej 9 tysięcy punktów - po raz pierwszy od pięciu lat. Także europejskie giełdy zamknęły się ze stratami.

Brown grozi Islandii

Brytyjski premier Gordon Brown oświadczył, że stosunek władz Islandii do krachu islandzkiego systemu bankowego jest "całkowicie nie do przyjęcia", a "prawne skutki ich działań nielegalne". Brown nie wykluczył podjęcia kroków prawnych.

Ciężkie skrzydła SkyEurope

Tanie środkowoeuropejskie linie lotnicze SkyEurope, którego bazami operacyjnymi były dotąd Budapeszt, Warszawa, Praga, Bratysława i Wiedeń, przyznały, że są "w bardzo trudnej sytuacji" finansowej, ale "funkcjonują normalnie", jak zapewnił w czwartek rzecznik linii.

PSL odcina się od budżetowych pomysłów PO

PSL praktycznie nie uczestniczyło w czwartkowej debacie budżetowej w Sejmie. Przedstawiciel klubu zabrał głos tylko raz i powiedział zaledwie kilka zdań. - To jest celowe działanie - mówi szef klubu Stronnictwa Stanisław Żelichowski. Ludowcy obawiają się, że projekt budżetu przygotowany przez ministra Rostowskiego jest nierealistyczny. Chlebowski w rozmowie z tvn24.pl nie widzi problemu: projekt ma pełne poparcie wicepremiera Pawlaka

Budżet "ostrożny, ale i odważny"

- Projekt budżetu na 2009 rok, jest budżetem ostrożnym, ale i odważnym, gdyż zapewnia środki na priorytetowe cele - zachwalał w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Znacznie bardziej sceptycznie - a nawet krytycznie - wypowiada się o nim opozycja. Po 10-godzinnej dyskusji na forum Izby posłowie opowiedzieli się za przesłaniem go do Komisji Finansów Publicznych.

Nic nie warte miliardy

Zimbabwe ustaliło kolejny niechlubny rekord inflacji. Ten zrujnowany wojnami i korupcją kraj podał informację o inflacji na poziomie 231 milionów procent. Jeszcze w czerwcu wynosiła ona jedynie nieco ponad 11 mln procent.

Jak dobrze być prezesem (nawet w czasach kryzysu)

Szefowie amerykańskiego giganta AIG, który jeszcze niedawno stał na krawędzi bankructwa, zaraz po przyznaniu rządowej pożyczki wyjechali do ekskluzywnego hotelu SPA - ustaliła specjalna komisja Kongresu USA.

Min. Sawicki: chłopom spada

- W rolnictwie rosną koszty produkcji rolnej, spada jej opłacalność - alarmuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Szef resortu ubolewa, że wciąż polscy rolny otrzymują niższe dopłaty niż ich koledzy z krajów "starej Unii".

"Pękł" licznik długu narodowego USA

Na słynnym cyfrowym liczniku w Nowym Jorku, pokazującym zadłużenie rządu USA, skończyła się skala. Kroplą, która przelała czarę goryczy był w tym przypadku Plan Paulsona.

RPP nie widzi potrzeby cięcia stóp

Zdaniem prof. Andrzeja Sławińskiego z Rady Polityki Pieniężnej, sytuacja w Polsce jest na razie na tyle korzystna, że obniżka stóp procentowych jest niepotrzebna. - RPP powinna obniżyć stopy procentowe jeszcze w tym roku, najlepiej teraz - uważa z kolei minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Wzrost PKB najwyżej 4 proc."

Rząd przyjął zbyt optymistyczne założenia dotyczące wzrostu gospodarczego na przyszły rok - uważa Marek Borowski ekonomista i polityk SdPL. Budżet na przyszły rok zakłada, że w 2009 roku gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4,8 proc., podczas gdy ekonomiści oczekują, że nie przekroczy 4 proc.

Islandia: Polacy wyjeżdżają, nie ma paniki

Polacy w obliczu kryzysu opuszczają Islandię, jednak nie ma wśród nich paniki - podkreśla konsul RP w Reykjaviku. Nadal mieszkańcy wyspy mają problemy z wymianą waluty i wypłaceniem swoich pieniędzy z banków.