Od 2011 roku najlepsze polskie uczelnie mają walczyć o status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW). Wraz z tytułem dostawałyby zaś przywileje i pieniądze.
Takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy, który niedługo trafi na obrady rządu - pisze "Gazeta Prawna". Według jego założeń, konkursy na najlepsze wydziały polskich uczelni i centra naukowe przeprowadzi w ośmiu dziedzinach ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, za pomocą specjalnej komisji międzynarodowych ekspertów.
Co roku będą wyłaniane KNOW w trzech dziedzinach naukowych. Konkursy dla poszczególnych dyscyplin wiedzy będą ogłaszane przez resort nauki co dwa lata. Status KNOW będzie przyznawany na pięć lat - wyjaśnia "Gazeta Prawna".
Poziom badań wart 8 milionów
Uczelnie, które zechcą powalczyć o tytuł, muszą mieć w ofercie dzienne studia magisterskie i doktoranckie. Eksperci zaś ocenią poziom badań prowadzonych w jednostce, osiągnięcia naukowe i plany badawcze. Szczegółowa procedura ubiegania się o status KNOW zostanie określona przez ministra nauki w odrębnym rozporządzeniu dla określonych dyscyplin naukowych.
Uczelnie o największym potencjale naukowym, razem z nowym statusem otrzymają specjalne dotacje w wysokości 8 mln zł i przywileje w konkursach na pozyskiwanie pieniędzy.
Mają budować polską markę
Jak czytamy w "Gazecie Prawnej", w zamian za przywileje finansowe i całkowitą autonomię prowadzonych badań wiodące jednostki będą musiały budować markę polskiego szkolnictwa wyższego za granicą.
– Zadaniem KNOW-ów jest stworzenie konkurencyjnej oferty w stosunku do tego, co oferują uczelnie europejskie i zapewnianie w Polsce jak najlepszych warunków wybitnym młodym naukowcom - wyjaśnia w rozmowie z gazetą Andrzej Kurkiewicz, wicedyrektor w Departamencie Strategii MNiSW.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24