Najnowsze

Najnowsze

Typ "B"(ezpieczny), bo mniej zarabiający

Ministerstwo pracy chce, aby pięć lat przed emeryturą oszczędności klientów OFE obowiązkowo trafiały do bezpiecznych subfunduszy, tzw. typu "B". Jedną z konsekwencji jest to, że nie będą mogły one w pełni wykorzystywać dobrodziejstw hossy.

Wojna Lot-u

Związkowe zamieszanie w Locie. Prezes przewoźnika zwolnił dyscyplinarnie dwoje liderów związków zawodowych - Elwirę Niemiec i Grzegorza Kossakowskiego. Związkowcy zarzucają władzom spółki, że - wbrew prawu - zwolniły liderów związkowych. LOT tłumaczy, że powodem zwolnienia było opuszczenie stanowisk pracy. Sprawa coraz bardziej wygląda na otwartą wojnę zarządu ze związkami zawodowymi w strukturach Polskich Linii Lotniczych.

Droższe czy zdrowsze?

Zdrowa organiczna żywność. Czy rzeczywiście zdrowsza czy tylko droższa? Po raporcie brytyjskich naukowców którzy stwierdzili ze organiczne jedzenie wcale nie jest zdrowsze od tego normalnego postanowiliśmy dokładnie sprawdzić czy wysoka cena organicznej kiełbasy warzyw czy owoców oznacza jakość i zdrowie.

Pomoże rząd

Rząd zapłaci raty kredytów hipotecznych za bezrobotnych. Ale tylko za tych którzy prace stracili w związku z kryzysem. Rusza bowiem kolejny element antykryzysowego pakietu. Pomoc dla bezrobotnych i dla banków jednocześnie? To brzmi dobrze. Ale jak sprawdził Marek Klapa to mocne antykryzysowe uderzenie może być wielkim pudlem. A pomoc jeżeli trafi to do nielicznych.

Dowiemy się ile kosztuje żywność?

- Izby rolnicze chcą, by obowiązkowo na serach, jogurtach, sokach, kiełbasie czy maśle była cena informująca, ile kosztuje ich wyprodukowanie - pisze "Gazeta Wyborcza". Ma to pokazać, jak kantują nas hipermarkety i powstrzymać je przed windowaniem cen. - To bez sensu - twierdzą handlowcy.

Gazety tracą czytelników

Sprzedaż pięciu największych ogólnopolskich gazet spadła w I półroczu o 6,9 proc. do 1,35 mln egzemplarzy. W samym czerwcu wydawcy sprzedali o 4,5 proc. mniej gazet niż przed rokiem - podał Związek Kontroli Dystrybucji Prasy. Wszystkie ogólnopolskie dzienniki straciły czytelników.

Polsce urośnie. Rostowski miał rację?

Najnowsze prognozy unijnych ekspertów odnośnie polskiej gospodarki będą lepsze niż można było się spodziewać. Komisja Europejska w prognozach, które opublikuje 14 września, prawdopodobnie uzna, że w tym roku dochód narodowy Polski nie tylko nie zmniejszy się, ale nawet lekko wzrośnie - ustalił "Dziennik".

Giełda się przewróciła, złoty lekko się potknął

Co idzie w górę, czasem spaść musi. W środę dowodem na to były giełda i złoty. Z kilkudniowej podróży na północ wybiły je słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki. O ile analitycy nie przewidują dłużej korekty na złotym, to nie wykluczają jej na giełdzie.

Auta tanieją razem z walutami

Polska waluta odrobiła w stosunku do euro w tym roku już osiemdziesiąt groszy, czyli blisko 15 procent. O tyle też w niektórych salonach samochodowych potaniały samochody - donosi TVN CNBC Biznes.

TVP: Rada jest, a jakby jej nie było...

Wciąż nie wiadomo, kto i kiedy zwoła nową radę nadzorczą Telewizji Polskiej. Jej posiedzenie budzi emocje, może się bowiem zakończyć zmianą na fotelu prezesa TVP. Wybrani do nowej rady czekają na uzupełnienie składu o ostnią osobę - przedstawiciela ministra skarbu.

Skarb wyszedł z Pekao

Skarb Państwa prawie pozbył się posiadanej końcówki akcji banku Pekao SA. Po niepowodzeniu próby sprzedaży po satysfakcjonującej cenie większościowemu udziałowcowi - UniCredit - papiery sprzedano na giełdzie. Budżet zdobył w ten sposób ponad miliard złotych.

Padało? Lufthansa zapłaci...

Co spędza sen z oczu tym, którzy wyjeżdżają na urlop? Wiadomo: wizja, że będzie padać. Straconych przez pogodę dni nikt nie odda, ale osłodzić może je... odszkodowanie - od linii lotniczej. W walce o klientów w trudnych dla branży czasach Lufthansa obiecuje po 20 euro za deszczowy dzień.

Ekologiczna "ściema"?

Ekologiczna żywność nie jest zdrowsza od zwykłej – stwierdzili brytyjscy naukowcy. Polscy odpowiadają: to tendencyjny raport, z naszych badań wynika, że ekologiczna jest zdrowsza. Kto ma rację? Nie wiadomo, wiadomo, jednak, że eko-rynek to gigantyczne pieniądze.

Do sądu za wywołanie kryzysu

Amerykanie kolejny raz pokazują, że są mistrzami w sądowych potyczkach. Prawnik z Bostonu pozwał Bank of America i Wells Fargo. Zarzuca im, że wiedziały - lub powinny wiedzieć - iż osoby, którym udzielały kredytów hipotecznych, nie są w stanie ich spłacać. Rozdęta bańka kredytowa w USA okazał się przyczyną światowego kryzysu finansowego.

Konkurencja dla PKP ?

PKP jest łakomym kąskiem dla inwestorów. Gdyby doszło do prywatyzacji znalazłoby się wielu chętnych. Na temat sytuacji w PKP, ewentualnej prywatyzacji, oraz pojawieniu się konkurencji na rynku rozmawiali w programie "Biznes Lunch" Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, oraz Damian Grabowski wiceprezes Arriva PCC.

Inwestycje w energię

Jakie będą wyniki PGNiG po II kwartale? Co z rekomendacją DM BGŻ "kupuj" dla spółki CP Energia. I co ze sprzedażą pakietu kontrolnego Enei? O tym rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia" z analitykiem Domu Maklerskiego BGŻ Tomaszem Dumałą.

Właściciel Pekao oszukiwał na podatkach?

Włoska policja bada, czy UniCredit, największy włoski bank i właściciel m.in. banku Pekao SA w Polsce, unikał płacenia podatków, wykorzystując do tego złożone instrumenty finansowe oferowane przez brytyjski Barclays - dowiedziała się agencja Reuters.

Niemiecki złom trafiał do Polski zamiast do huty?

Niemiecki urząd policji kryminalnej alarmuje: premia za złomowanie samochodów zasiliła świat przestępczy kwotą 125 milionów euro. Według śledczych, co 10 "zezłomowany" samochód w rzeczywistości wyjechał za granicę, najczęsciej do Afryki i ... Europy Wschodniej.

Trzy paski nad kreską

Niemiecki producent odzieży i sprzętu sportowego Adidas miał 9 mln euro zysku w II kwartale 2009 roku. I chociaż to o dwa miliony więcej niż prognozował rynek, to wynik giganta jest i tak o 93 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Lipcowe bezrobocie minimalnie wyższe

- Szacujemy, że stopa bezrobocia w lipcu wzrosła do 10,8 proc. z 10,7 w czerwcu - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak. Oficjalne dane Główny Urząd Statystyczny poda w połowie miesiąca.

Tańsze OFE niekonstytucyjne?

PKPP Lewiatan przygotował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym zarzuca niekonstytucyjność nowelizacji ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych, która m.in. obniża prowizje za zarządzanie przyszłymi emerytutami. Zdaniem eksperta Lewiatana Jeremiego Mordasewicza, nowela narusza zasady konkurencji i powinna być zmieniona.

PKP szuka oszczędności

Już od września PKP chce zlikwidować kilkadziesiąt połączeń między największymi miastami. Ta likwidacja dotknie kilkanaście procent połączeń PKP Interciti. O PKP Interciti i o sytuacji rynku kolejowego w Polsce Jolanta Wiśniewska rozmawiała z Adrianem Furgalskim - Zespół Doradców Gospodarczych TOR.

Obwodnica przez Rospudę znów w sądzie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odwołała się od wyroku sądu, który kazał jej zapłacić 43,9 mln zł kary wraz z odsetkami firmie Budimex Dromex za przerwanie budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy. Budowę przerwano, gdy inny sąd zakwestionował urzędowe pozwolenie na jej rozpoczęcie.

Dobre wyniki BZ WBK

Zysk netto grupy BZ WBK w II kwartale 2009 roku był o ponad 50 proc. lepszy niż zakładał konsensus rynkowy, a zysk brutto o ok. 50 proc. Analitycy bardzo dobrze oceniają wyniki BZ WBK i ich zdaniem kurs na giełdzie powinien rosnąć. Na temat wyników banku rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach", z Mateuszem Morawieckim, prezesem BZ WBK.

ARP na ratunek gospodarce

W pierwszej kolejności chodzi o przemysł zbrojeniowy, dotknięty ostrymi cięciami w budżecie MON. Wsparcie dla firm ma mieć formę zwrotną - od pożyczek, przez wykup obligacji, gwarancje kredytowe, aż po dokapitalizowanie. Na temat wsparcia udzielanego przez Agencje Rozwoju Przemysłu, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

PITy za 2008 rok

W zeszłym roku byliśmy bogatsi niż w 2007 roku. Polacy zarobili więcej... i więcej oddali fiskusowi. O tym ile zarobiliśmy, oraz ile zarobimy w tym roku rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Jerzy Bielawny z Instytutu Studiów Podatkowych.

Złoty odzyskuje blask

Złoty się złoci i jest coraz mocniejszy. Euro kosztuje 4 złote i 10 groszy. Analitycy oczekują, że polska waluta będzie się nadal umacniać. Jednak stawiamy pytanie, czy złoty nie zyskuje na wartości zbyt szybko? Jak mocny złoty wpłynie na inflację? – o stanie polskiej gospodarki rozmawialiśmy z Piotrem Kaliszem - głównym ekonomistą City Handlowego.

Rusz pomoc dla bezrobotnych

Dofinansowanie do kredytów hipotecznych dla osób, które straciły prace już prawie na wyciągnięcie ręki. Minister pracy i Bank Gospodarstwa Krajowego podpiszą umowę o finansowanie dopłat do takich kredytów, co umożliwi ich wypłatę. Dofinansowanie wysokości 1200 złotych może być przyznane na rok - przypomina Dorota Andrzejewska ze stołecznego Urzędu Pracy.

"Gazeta Prawna" i "Dziennik" mogą być jednym

UOKiK nie stawia przeszkód połączeniu "Gazety Prawnej" i "Dziennika". Urząd uznał, iż transakcja między wydawnictwami Infor i Axel Springer Polska nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku prasy. Wydawcy planują start nowej gazety jesienią.

Konsumenci chowają euro w skarpetach

Konsumenci w strefie euro wciąż mają węża w kieszeni i ograniczają zakupy. Sprzedaż detaliczna w strefie euro zmniejszyła się w czerwcu o 0,2 proc. w relacji miesięcznej i o 2,4 proc. w relacji rocznej.