Najnowsze

Najnowsze

Rząd wyda 2,5 mld zł na szkolną zabawę

Rządowej troski o rozwój dzieci ciąg dalszy. Te starsze mają obiecane boiska "Orlik", tym młodszym też coś skapnie. W każdej szkole ma powstać miejsce zabaw dla najmłodszych, a przy większości "ogródki jordanowskie" - to założenia zaakceptowanego przez rząd projektu "Radosna szkoła".

PKP Cargo wyjeżdża na prostą?

W czerwcu po raz pierwszy w tym roku spółka przewozowa PKP Cargo miała wpływy większe niż koszty - poinformował w środę rzecznik firmy Jacek Wnukowski. Jego zdaniem to wynik działań restrukturyzacyjnych w spółce.

Premier szuka oszczędności

Premier Donald Tusk spotkał się z ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Rozmawiano o oszczędnościach w poszczególnych resortach, które mają służyć zmniejszeniu deficytu budżetowego.

Rząd: Nasz Opel bezpieczny

- Sytuacja polskiej fabryki Opla w Gliwicach jest stabilna, pomimo zmian właścicielskich w koncernie General Motors - zapewniała w Sejmie wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. Odpowiadała ona na pytanie posłów PiS w sprawie zagrożenia przeniesieniem produkcji do Rosji.

"Łapy" padają po raz drugi

Zarząd Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach złożył w sądzie gospodarczym w Białymstoku nowy wniosek o ogłoszenie upadłości. W czerwcu zarząd ZNTK SA taki wniosek złożył po raz pierwszy, ale sąd zwrócił go z powodu braków formalnych.

Nowy Firefox już macha ogonkiem

Najnowsza wersja przeglądarki internetowej o nazwie Firefox została udostępniona do pobrania. Zdaniem przedstawicieli fundacji Mozilla ma to być najbardziej wydajna dotąd jej przeglądarka. Niezależne testy pokazują, że rzeczywiście niewielu konkurentów może się z nią mierzyć.

Prezydent w sprawie polskiej gospodarki

Chaotyczne cięcie wydatków - to czeka polską gospodarkę według dr Adama Glapińskiego. Jak dodał doradca ekonomiczny prezydenta RP na antenie TVN CNBC Biznes, winą należy obarczyć rząd, który założył nierealny budżet na ten rok. Dr Glapiński skomentował dla nas wtorkowe spotkanie Lecha Kaczyńskiego z ekonomistami, na którym rozmawiano o możliwościach ratowania sytuacji gospodarczej Polski.

Infrastrukturalny sukces

Wyspy palmowe u wybrzeży Dubaju, najdłuższy podziemny tunel w Singapurze, Planet Godrej czyli najwyższy wieżowiec w Mumbaju - to tylko niewielka część projektów, jakie zrealizowała firma Sembawang Ltd - spółka, która bierze także udział w przetargu na budowę odcinka Autostrady A1 w ... Polsce. O tym, jak zarabiać na projektach infrastrukturalnych na lądzie i morzu z prezesem firmy należącej do grupy Punj Lloyd Company - Johnem Simmondsem rozmawiał Jan Niedziałek.

Co nowego w Komisji...

Koniec ze składkami za starszych pracowników. Od dzisiaj przedsiębiorcy, którzy zatrudnią zarejestrowanego wcześniej w urzędzie pracy pracownika powyżej 50-ego roku życia, będą zwolnieni przez rok z opłacania składek do funduszu pracy i funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Za jeszcze starszych pracowników zwolnienia ze składek mają być bezterminowe. O szczegółach tych zmian, a także ustaleń Komisji Trójstronnej z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od Rana" rozmawiali Andrzej Malinowski z KPP i Jan Guz z OPZZ.

Gaz dla Polski z Kataru

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz spółka Qatargas podpisały wieloletnią umowę na dostawy LNG - skroplonego gazu ziemnego. To pierwszy długoterminowy kontrakt gazowy od czasu kontraktu jamalskiego. Surowiec popłynie do Polski statkami za pięć lat do planowanego gazoportu w Świnoujściu. Dzięki kontraktowi Polska ma się częściowo uniezależnić od dostaw z kierunku wschodniego.

We wtorek wzięli kredyt, następnego dnia spłacili

Zakład Ubezpieczeń Społecznych we wtorek pożyczył w banku 200 mln zł na wypłatę emerytur. Powstały obawy, czy nie utracił płynności. - Dziś już spłaciliśmy ten kredyt - powiedział w środę PAP rzecznik ZUS-u Przemysław Przybylski.

Wielkie żarcie potanieje

Od dziś taniej we francuskich restauracjach. Nad Sekwaną VAT na posiłki i napoje w takich lokalach spada z 19,6 procent do 5,5 procent. Rząd zdecydował się na taki krok, by pobudzić osłabioną konsumpcję.

Zmiany na GPW

Warszawska Giełda papierów Wartościowych o poranku. WIG 20 zyskuje 1,5 procent. W programie "Dzień na Rynkach" Mikołaj Kunica pytał dyrektora zarządzającego 4DF Pawła Bogusza o zachowania indeksów na dzisiejszej sesji.

Ograniczenie dywidendy PKO BP

Sytuacja banku PKO BP będzie w tym momencie zdecydowanie lepsza niż w sytuacji, gdyby dywidenda była w pierwotnej wielkości - tak ostatnią decyzję Walnego Zgromadzenia banku o wypłacie 1 mld złotych dywidendy za rok 2008 podsumował Krzysztof Broda, z-cą Dyr. Zarządzającego Pionem Nadzoru Bankowego w KNF . Z gościem programu "Dzień na rynkach" rozmawialiśmy o konsekwencjach tej decyzji dla banku i sektora finansowego w Polsce.

Przyszłość PZU

We wtorek przerwano walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU. Resort skarbu chce mieć czas do końca lipca na dojście do porozumienia z holenderskim współwłaścicielem polskiego ubezpieczyciela. Decyzja o wypłacie dywidendy z PZU zapadnie najprawdopodobniej dopiero za miesiąc. W programie "Dzień na rynkach" gościem Mikołaja Kunicy był prezes PZU Andrzej Klesyk.

Ceny rosną wolniej

Coraz wolniej rosną ceny - szacuje Ministerstwo Finansów. Z jego danych wynika, że w czerwcu inflacja roczna wyniosła 3,4 procent czyli mniej niż w ostatnich poprzednich dwóch miesiącach. W maju ceny liczone rok do roku wzrosły o 3,6 proc.

Wszystkie autostrady do końca roku

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział w środę, że do końca roku zostaną ogłoszone wszystkie przetargi na autostrady. Budowa tych inwestycji rozpocznie się najpóźniej w 2010 roku. Ciąg dalszy walki o stanowisko ministra czy przełom w budowie polskich autostrad?

Gospodarka Ukrainy się zapadła

Gospodarka Ukrainy w pierwszym kwartale skurczyła się aż o 20,3 procent licząc rok do roku. W tym samym okresie roku poprzedniego ukraiński PKB wzrósł o ponad 6 procent.

Powrót krzywego ogórka

Wiadomo powszechnie, że najlepsze warzywa i owoce wcale nie zachwycają wyglądem. Pomidor-gargamel, dziwaczne kształty jabłek, bulwiasta marchew czy krzywy ogórek, zachwycają smakiem naturalnie uprawianych roślin. Od dzisiaj Unia znosi absurdalne przepisy dotyczące kształtu i rozmiaru wielu owoców i warzyw.

Łatwiej na granicy polsko-ukraińskiej

Od dziś mieszkańcom strefy przygranicznej zarówno po stronie polskiej jak i ukraińskiej łatwiej przekraczać granicę. Weszła właśnie w życie umowa o małym ruchu graniczny. Dzięki niej granicę polsko-ukraińską będzie można przekraczać na podstawie specjalnych zezwoleń, a nie wiz.

ZUS (jeszcze) ma na emerytury

Nawet 8 miliardów złotych może zabraknąć w tym roku Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych na wypłatę rent i emerytur, informuje "Gazeta Wyborcza". Jak ZUS załata dziurę? Pożyczką z banku. Prezes ZUS uspokaja: wypłata rent i emerytur nie jest zagrożona.

Polacy nie obawiają się kryzysu

Wygląda na to, że jesteśmy narodem, który wierzy, że będzie lepiej. Dwie trzecie z nas przyznaje, że patrzy w przyszłość z optymizmem - wynika z badań, do których dotarła "Rzeczpospolita".

Warszawska giełda pełna zieleni

WIG zyskał w II kwartale 28 proc. i pierwszy raz od 2007 roku warszawska giełda zakończyła kwartał na plusie. Tak wysokie zyski odnotowaliśmy ostatnio w 1996 roku.

Rekiny liczą zyski

W ciągu sześciu miesięcy tego roku wartość portfeli giełdowych znajdujących się w posiadaniu największych inwestorów indywidualnych, wzrosła średnio o jedną trzecią - pisze "Rzeczpospolita". Ich akcje zdrożały w I półroczu o 2,7 mld zł.

Polska wódka podbija świat

Dwie czołowe polskie marki wódki zdobywają coraz więcej amatorów za granicą. Najbardziej smakuje Wyborowa, zyskując najwięcej spośród wszystkich międzynarodowych marek mocnych alkoholi.

Prezydent radził się ekonomistów

Ponad trzy godziny trwało w Belwederze wieczorne spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z ekonomistami, byłymi ministrami finansów: Grzegorzem Kołodką, Mirosławem Gronickim, Zytą Gilowską, Jerzym Osiatyńskim i Markiem Borowskim.

Groszowa A2

Od 20 do 40 gr. będą musieli zapłacić kierowcy za przejazd jednego kilometra autostrady A2 - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceprezes ds. finansowych Autostrady Wielkopolskiej SA. Przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej SA podpisali z ministrami infrastruktury i finansów umowy dotyczące finansowania budowy i eksploatacji 106 kilometrów autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Trasa ma być gotowa przed Euro 2012. Z Robertem Nowakiem w programie "Rynki dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Niższe ceny rozmów w Unii

Od środy tańszy roaming w Unii Europejskiej. Nowe stawki zaczynają obowiązywać zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Jednak polscy operatorzy cen połączeń obniżać nie muszą bo wysoki kurs euro spowodował, że dotychczas pobierane opłaty mieszczą się w nowych limitach wyznaczonych przez Komisję.

Kim jest katarski inwestor stoczni?

Minister Aleksander Grad przedstawił we wtorek inwestora stoczni w Gdyni i Szczecinie. Jest nim katarski bank inwestycyjny QInvest, który za pośrednictwem specjalnie utworzonej spółki Stichting Particulier Fonds Greenrights kupił polskie stocznie. O samy QInvest jednak niewiele wiadomo.

Frank z kantoru to też frank

Banki częściowo idą na rękę swoim klientom, którzy chcą spłacać kredyty w walucie, w której je zaciągnęli - wynika z ankiety Open Finance. Od środy wchodzi w życie nowa rekomendacja nadzoru finansowego umożliwiająca regulowanie rat kredytów w walucie, w której zaciągnęli pożyczkę.