Najnowsze

Najnowsze

Gilowska w RPP? "Idealny kandydat"

- Zyta Gilowska byłaby idealnym kandydatem na członka Rady Polityki Pieniężnej - powiedział Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta w wywiadzie udzielonym agencji Bloomberga.

Stopy w strefie i na Wyspach rekordowo niskie

Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii zdecydowały w czwartek o pozostawieniu swoich stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W strefie euro główna stopa nadal wynosi jeden procent, a w Wielkiej Brytanii - pół procenta. Ożywienia europejskiej gospodarki można spodziewać się dopiero w przyszłym roku - uznał szef EBC Jean Claude Trichet.

Polski sektor bankowy

Wynik netto sektora bankowego w I półroczu spadł o 50% rdr do 4,33 mld zł. Słabe wyniki banków są efektem większych rezerw na ryzyko i zwiększenia kosztów działalności. Z raportu KNF wynika, że kilka banków komercyjnych miało stratę w II kw. z powodu utworzenia dużych odpisów, ale żaden z banków nie miał problemów z osiągnięciem minimum kapitałowego. Jak zapewniał w programie "Dzień na rynkach" Andrzej Stopczyński - dyrektor pionu bankowego KNF nie było też realnego zagrożenia że któryś z banków w Polsce może upaść.

Ile kosztuje dziecko?

300 tysięcy dolarów wyda amerykańska rodzina klasy średniej na wychowanie swojego dziecka - tak wynika z szacunków przedstawionych przez Departament Rolnictwa USA. Koszt wychowania dziecka do momentu gdy osiągnie pełnoletność z uwzględnieniem inflacji wynosi dokładnie 291 570 dolarów wyliczają amerykanie. Ile kosztuje, utrzymanie, wychowanie dziecka w Polsce? To pytanie zadaliśmy w "Biznes Lunchu" Andrzejowi Sadowskiemu z Centrum im. Adama Smitha

Upadek stoczni uderza w Poznaniu

Poznańskie zakłady Cegielskiego do końca roku zwolnią około 560 osób. Po negocjacjach związki zawodowe zgodziły się na zawieszenie części zbiorowego układu pracy: nie będzie odpraw emerytalnych i funduszu nagród. Wszystko to w ramach ratowania firmy, którą dotknęła likwidacja polskich stoczni.

Za oceanem coraz mniej osób traci pracę

Liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w USA wyniosła w ubiegłym tygodniu 550 tysięcy – poinformował amerykański Departament Pracy. Dane pozytywnie zaskoczyły rynek.

Kto nam zbuduje gazoport?

Budowa terminalu skroplonego gazu (LNG) w Świnoujściu coraz bliżej. Od dziś inwestorzy zainteresowani realizacją projektu, mogą składać swoje oferty wstępne. To kolejny krok na drodze do dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju.

Brytyjczyku, hoduj pszczoły!

Hodujcie pszczoły - wzywa mieszkańców brytyjskich miast rządowa agencja do spraw środowiska. Według niej, to szansa na zahamowanie spadku populacji owadów, który zagraża brytyjskim zbiorom. Według jej szacunków, w ciągu ostatnich dwóch lat na Wyspach zniknęło 10-15 procent pszczelich rodzin.

Litwa szykuje atom

Litwa przedstawi we wrześniu Polsce, Łotwie i Estonii biznesplan budowy nowej siłowni atomowej w miejscu zamykanej ignalińskiej - informuje w czwartek dziennik "Vilniaus Diena", cytując litewskiego wiceministra energetyki Romasa Szvedasa.

Murdoch otworzy usta tylko za pieniądze

Należący do Ruperta Murdocha konglomerat mediowy News Corp. będzie udostępniał swoje newsy w internecie jedynie za pieniądze. W ten sposób koncern chce m.in. odrobić straty, które notuje od początku tego roku.

Pieniądze szerzej płyną do funduszy

Polacy chcą zarabiać w funduszach inwestycyjnych. Według wstępnych szacunków lipiec był kolejnym miesiącem, w którym inwestorzy wpłacili do funduszy więcej środków, niż z nich wycofali.

Lenovo z małą stratą

Lepsze niż prognozowano wyniki czwartego na świecie producenta komputerów, Lenovo. Chiński koncern ogłosił w II kwartale 16 mln dolarów straty netto, czterokrotnie mniej niż spodziewali się analitycy. Według ekspertów, to jeden z efektów gigantycznego zastrzyku pieniężnego rządu w Pekinie.

USA czeka kolejne załamanie

Kredyty coraz większej liczby Amerykanów przerastają wartość ich nieruchomości. Odsetek osób, które są winne bankowi więcej niż wart jest ich dom, wzrośnie z 26 proc. w marcu tego roku do 48 proc. w 2011 roku - prognozują analitycy Deutsche Banku.

Coraz ciaśniej w mobilnym internecie

Na rynek wchodzi dzisiaj kolejny operator mobilnego internetu - bezprzewodowy dostęp do sieci zaoferuje Netia. Mobilny internet Netii będzie dostępny jako usługa dodatkowa do łącza stacjonarnego w dwóch taryfach - z pakietem danych 100 MB lub 1 GB. Na temat oferty Netii i sytuacji w branży rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Witold Tomaszewski, Telepolis.

Chiny: urośniemy o 8 procent. Oszukują?

PKB Chin wzrośnie w tym roku o 8 proc. - prognozują doradcy rządu w Pekinie. Ich zdaniem chińska gospodarka zaczyna odbijać się od kryzysowego dna. Część ekonomistów sądzi jednak, że siła Kraju Środka to zwykłe oszustwo

Banki ostro hamują

Wynik sektora za 6 miesięcy tego roku jest o połowę słabszy niż w tym samym czasie rok temu. Polskie banki zarobiły 4 miliardy 330 milionów - podała Komisja Nadzoru Finansowego. O tym, co dzieje się w sektorze bankowym, a także o tym - co oznaczają dla Polski dobre rekomendacje zagranicznych instytucji - w magazynie "90 minut" z dr Andrzejem Raczko, głównym ekonomistą KNF rozmawiał Marek Tejchman.

Kontrole pod specjalnym nadzorem

Zwiększona czujność fiskusa może załatać dziurę budżetową - tak uważają przedstawiciele firmy doradczej Deloitte. Według projektu nowelizacji budżetowej na ten rok wpływy z CIT wyniosą około 24 miliardy złotych - to o ponad 1/4 mniej niż w ubiegłym roku. Zdaniem ekspertów najprostszą metodą na zmniejszenie deficytu budżetowego jest zaostrzenie kontroli podatkowych. W magazynie "90 minut" z dyrektorem w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, Tomaszem Konikiem, rozmawiał Marek Tejchman.

Łatwiej o kredyt?

Kryteria udzielania kredytów mogą być nadal zaostrzane - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego. Czy na takie zapowiedzi można patrzeć optymistycznie? Okazuje się, że tak. Pozytywnych prognoz w ankiecie NBP doszukuje się zastępca dyrektora Departamentu Systemu Finansowego.

Polska gospodarka lepiej

Przy obecnych danych gospodarczych nie należy oczekiwać obniżki stóp procentowych - ocenia w TVN CNBC Biznes Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem gościa programu "Rynki Dnia" cel inflacyjny osiągniemy w II kwartale przyszłego roku. O szczegóły pytał Robert Stanilewicz.

Ekologicznie, czyli zdrowo?

Kupując ekologiczną żywność płacimy za poczucie, iż w ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska. Czy to wystarczy, by płacić za ekologiczne produkty dwa razy więcej niż za normalną żywność? O tym rozmawialiśmy w programie "Bilans" z naszymi gośćmi: dr inż. Urszulą Sołtysiak, dyrektor Agro BioTest i Andrzejem Gantnerem - Polska Federacja Producentów Żywności.

LOT musi ciąć koszty

Bez szybkich działań kosztowych trudno będzie utrzymać spółkę przy życiu - tak o sytuacji w Polskich Liniach Lotniczych LOT mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes Deloitte, Wojciech Roman. Polski przewoźnik traci klientów na rzecz konkurencji, a jego sytuację dodatkowo komplikują relacje między zarządem a związkami zawodowymi. O szczegóły w "Bilansie" pytał Marcin Kowalski.

Instrumenty pochodne na GPW

Rynek instrumentów pochodnych w Polsce rozwija się dynamicznie. Wciąż jednak nie funkcjonuje na polskiej giełdzie krótka sprzedaż. O tym, co krótka sprzedaż mogłaby zmienić i kim jest "grubas" na rynku, Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 Minut" z Jarosławem Ziębcem, szefem działu instrumentów pochodnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dopłaty do kredytów hipotecznych - start!

Ruszają dopłaty do kredytów dla osób bezrobotnych. Wnioski o pomoc można składać od dzisiaj. Rządowi analitycy uważają, że problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego może w najbliższym czasie dotyczyć ok. 50 tysięcy z ponad miliona Polaków, którzy w ten sposób sfinansowali zakup nieruchomości. Co ten pomysł oznacza dla branży budowlanej i dla banków? W magazynie "90 minut" byłego ministra budownictwa Mirosława Barszcza - pytał Marek Tejchman.

Typ "B"(ezpieczny), bo mniej zarabiający

Ministerstwo pracy chce, aby pięć lat przed emeryturą oszczędności klientów OFE obowiązkowo trafiały do bezpiecznych subfunduszy, tzw. typu "B". Jedną z konsekwencji jest to, że nie będą mogły one w pełni wykorzystywać dobrodziejstw hossy.

Wojna Lot-u

Związkowe zamieszanie w Locie. Prezes przewoźnika zwolnił dyscyplinarnie dwoje liderów związków zawodowych - Elwirę Niemiec i Grzegorza Kossakowskiego. Związkowcy zarzucają władzom spółki, że - wbrew prawu - zwolniły liderów związkowych. LOT tłumaczy, że powodem zwolnienia było opuszczenie stanowisk pracy. Sprawa coraz bardziej wygląda na otwartą wojnę zarządu ze związkami zawodowymi w strukturach Polskich Linii Lotniczych.

Droższe czy zdrowsze?

Zdrowa organiczna żywność. Czy rzeczywiście zdrowsza czy tylko droższa? Po raporcie brytyjskich naukowców którzy stwierdzili ze organiczne jedzenie wcale nie jest zdrowsze od tego normalnego postanowiliśmy dokładnie sprawdzić czy wysoka cena organicznej kiełbasy warzyw czy owoców oznacza jakość i zdrowie.

Pomoże rząd

Rząd zapłaci raty kredytów hipotecznych za bezrobotnych. Ale tylko za tych którzy prace stracili w związku z kryzysem. Rusza bowiem kolejny element antykryzysowego pakietu. Pomoc dla bezrobotnych i dla banków jednocześnie? To brzmi dobrze. Ale jak sprawdził Marek Klapa to mocne antykryzysowe uderzenie może być wielkim pudlem. A pomoc jeżeli trafi to do nielicznych.

Dowiemy się ile kosztuje żywność?

- Izby rolnicze chcą, by obowiązkowo na serach, jogurtach, sokach, kiełbasie czy maśle była cena informująca, ile kosztuje ich wyprodukowanie - pisze "Gazeta Wyborcza". Ma to pokazać, jak kantują nas hipermarkety i powstrzymać je przed windowaniem cen. - To bez sensu - twierdzą handlowcy.

Gazety tracą czytelników

Sprzedaż pięciu największych ogólnopolskich gazet spadła w I półroczu o 6,9 proc. do 1,35 mln egzemplarzy. W samym czerwcu wydawcy sprzedali o 4,5 proc. mniej gazet niż przed rokiem - podał Związek Kontroli Dystrybucji Prasy. Wszystkie ogólnopolskie dzienniki straciły czytelników.