Najnowsze

Najnowsze

Microtech zadebiutował na NewConnect

Czas na setny debiut na rynku New Connect - tuż przed południem Microtech International zadebiutowało na rynku giełdowym. Prezes spółki Adam Handzlik - wyjaśnia nam na czym polega działalność spółki, jakie ma plany na kolejne lata i rozwój i u kogo szuka dofinansowania.

Kiedy poprawa na rynku pracy?

Spada zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Według najnowszych danych w ciągu roku zmniejszyło się o 2,2 procent. W tym samym czasie wynagrodzenia statystycznie wzrosły o 3 procent. ale przykładając do tego inflację to nasze zarobki spadają. W sierpniu średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosły prawie 3 tysiące 300 złotych. Jakie plany mają przedsiębiorcy na najbliższe miesiące i czego mogą spodziewać się pracownicy? O tym w magazynie "Bilans" Marcin Kowalski rozmawiał z Moniką Górską-Siuciak, menedżerem zespołu w Bigram.

Balcerowicz rozprawia się z pomysłem Sarkozy'ego

Zastąpienie PKB innym wskaźnikiem, co proponuje prezydent Francji Nicolas Sarkozy, jest niemożliwe - uważają ekonomiści, w tym prof. Leszek Balcerowicz. Zgodnie podkreślają, że jako miara zamożności państw Produkt Krajowy Brutto jest od dawna krytykowany, ale lepszego wskaźnika nie wynaleziono.

Pracownicy Enei za strajkiem

Przeszło 94 proc. pracowników koncernu energetycznego Enea SA, uczestniczących w referendum, opowiedziało się za strajkiem w przypadku fiaska rokowań z zarządem firmy - poinformował szef NSZZ "Solidarność" w spółce Piotr Adamski. Zarząd Enei nie chce komentować wyniku referendum.

Niemiecki prąd z morskiego wiatru

Niemiecki rząd przyjął rozporządzenie otwierające drogę do budowy 40 parków elektrowni wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyku. Mają stanąć od 12 do nawet 200 mil morskich od brzegu. Ich łączna moc ma wystarczyć dla 12 milionów gospodarstw domowych.

Rada Farfałowi każe się wstrzymać na tydzień

Piotr Farfał będzie nadal p.o. prezesa TVP. Na 24 września rada nadzorcza spółki wyznaczyła termin kolejnego posiedzenia. Dopiero wtedy rozpatrzone zostaną wnioski o zmiany w zarządzie, w tym o odwołanie szefa telewizji publicznej. Środowe obrady już zakończono.

"Jesteśmy na dnie. Drugiego nie będzie"

- Czekają nas niespotykane straty na rynku kart kredytowych i nieruchomości komercyjnych, ale sytuacja jest o wiele lepsza niż przed rokiem - powiedział najsłynniejszy inwestor świata Warren Buffet.

Duda i Odlewnie płacą za ukrywanie prawdy

200 tys. zł za okłamanie inwestorów musi zapłacić Maciej Duda, prezes Polskiego Koncernu Mięsnego, który pod koniec ubiegłego roku zarzekał się, że nie zawierał umów opcyjnych, choć w rzeczywistości to robił. 70 tys. zł kary za zbyt późne poinformowanie o takich umowach muszą zapłacić Odlewnie Polskie. Obie kary nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego.

Gotujmy się na rekordowe bezrobocie

Mimo pojawiających się oznak odrodzenia gospodarczego bezrobocie w najważniejszych państwach przemysłowych w przyszłym roku wzrośnie, przewyższając obecny rekordowy poziom - głosi najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Do 2012 roku pracę może stracić nawet 25 mln osób.

Przesądzone: Cegielski zwalnia

497 osób zwolni w ciągu miesiąca spółka H. Cegielski Poznań SA. Porozumienie podpisały w środę dwa z pięciu działających w zakładzie związków: NSZZ Solidarność i Związek Zawodowy Metalowców. Producent silników okrętowych stracił swój rynek, gdy zlikwidowano dwie duże polskie stocznie w Szczecinie i Gdyni.

Spór o PZU bliski końca

W ciągu dziesięciu dni może zakończyć się jeden z największych sporów polskiego rządu z prywatną firmą. Obaj akcjonariusze PZU, czyli Eureko i Skarb Państwa, porozumieli się już we wszystkich ważnych kwestiach. Zgodnie z nimi holenderski ubezpieczyciel ma wycofać się z planów przejęcia PZU.

Reklama zasłania okna zgodnie z prawem

- Reklama zasłaniająca okna mieszkania członka wspólnoty mieszkaniowej nie narusza prawa, bo wspólnota podjęła odpowiednią uchwałę zgodnie z porządkiem prawnym - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Oddalił w ten sposób pozew warszawianki przeciw jej wspólnocie, która powiesiła reklamy,a zyski przeznaczyła na cele remontowe.

Zarobki nam wzrosły, ale pracuje nas mniej

Przeciętne wynagrodzenie w polskich przedsiębiorstwach w sierpniu wzrosło o równe 3 procent w porównaniu z tym samym miesiącem sprzed roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W tym samym czasie pracujących w przedsiębiorstwach ubyło o 2,2 procent.

Amerykańska deflacja

W USA ceny konsumpcyjne w sierpniu 2009 r. wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym - podał w środę amerykański Departament Pracy w komunikacie. Wskaźnik jest liczony metodą CPI (consumer price index). W porównaniu z sierpniem poprzedniego roku odnotowano deflację o 1,5 proc.

Czy gorzi nam hiperinflacja?

Hiperinflacja jest to bardzo wysoka inflacja powodowana zwykle przez całkowite załamanie systemu finansowego kraju i ogromny deficyt budżetowy finansowany przez dodruk pieniędzy. Rekordzistą świata w hiperinflacji jest Zimbabwe, gdzie wynosi ona kilka milionów procent w skali rocznej. Czy światu w trakcie kryzysu gospodarczego grozi hiperinflacja? W "Biznes lunchu" na to pytanie starali się odpowiedzieć ekonomista BGK Konrad Soszyński i Piotr Ciżkowicz z Ernst&Young.

Wielkie show nadziei motoryzacji

Sytuacja w branży motoryzacyjnej powoli się stabilizuje i jesteśmy raczej dobrej myśli. Tak niemal jednym głosem mówią szefowie firm motoryzacyjnych, obecni na imprezie Motor Show we Frankfurcie. Hitem tegorocznych targów są samochody elektryczne i hybrydowe, w których producenci aut pokładają największe nadzieje.

Inflacja w sierpniu

Ceny towarów i usług w sierpniu w górę o 3,7 procent licząc do tego samego miesiąca rok wcześniej. Wskaźnik inflacji był zatem nieco wyższy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 3,6 procent. W stosunku do lipca ceny spadły o 0,4 procent. Polska jako jedyny kraj w Europie notuje dodatni wzrost gospodarczy, ale jednocześnie jest jednym z pięciu krajów Unii z relatywnie wysoką inflacją. O komentarz do tych danych w magazynie "Bilans" poprosiliśmy głównego ekonomistę Noble Banku. Rozmawiał Marcin Kowalski

Fuzje i zmiany - eCard i TF SKOK S.A.

Spółka po ciężkim roku nie tylko pod względem gospodarczym, ale również różnych zawirowań pomiędzy akcjonariuszami. Od 23 czerwca kierownictwo nad eCard przejęła Ewa Bereśniewicz-Kozłowska, obecna prezes Towarzystwa Finansowego SKOK S.A. - w programie "Rynki dnia" pytamy Panią prezes - o dalsze plany dla niezbyt dobrze rokującej spółki. Wyniki za I kwartał, pozostawiają dużo do życzenia - strata zarówno operacyjna jak i netto wyniosła ponad 5 mln złotych. II kwartał zapowiada się jeszcze gorzej niż pierwszy. Czy taki obraz spółki pozwala już na określenie konkretnej strategii dla eCardu?

Wynagrodzenie za sierpień - przed  danymi GUS.

Wzrost wynagrodzeń o 3% w sierpniu w sektorze przedsiębiorstw prognozuje Grzegorz Maliszewski, ekonomista Millennium Bank. Czy w kolejnych miesiącach pensje będą nadal rosły? Z gościem programu "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Zalety i wady PayBack

Program PayBack w przeciwieństwie do innych programów lojalnościowych oferuje możliwość uzyskania premii za zakup towarów lub usług z kilku branży jednocześnie. Wszystko to będzie tylko na jednej karcie. Na temat programu PayBack rozmawiała w studiu TVN CNBC Biznes Sylwia Pyśkiewicz, prezes Loyality Partner Polska

Czy do Unii wraca inflacja?

Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły w sierpniu 2009 r. w ujęciu rocznym o 0,2 proc., podczas gdy w lipcu spadły o rekordowe 0,7 proc. - podał w środę Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Jednak liczona w ujęciu miesięcznym inflacja w Unii zaczyna wracać. Ceny wzrosły o 0,3 proc. Natomiast w Polsce inflacja HICP obniżyła się w sierpniu w ujęciu rocznym do 4,3 proc. z 4,5 proc. w lipcu.

"Z unijnymi funduszami radzimy sobie świetnie"

Minister Elżbieta Bieńkowska odpiera zarzuty NIK, który twierdzi, że kiepsko nam idzie wydawanie unijnych pieniędzy. - Polska jest jedynym dużym krajem we Wspólnocie Europejskiej, który w tak świetny sposób poradził sobie z tymi funduszami - przekonywała w TVN CNBC Biznes.

Gliwice najlepsze w Oplu

Przyszłość nowego Opla leży w rękach gliwickich pracowników - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Hans Demand, prezes Adam Opel AG. To w polskich zakładach koncernu będzie produkowany model Astra 4, kluczowy dla przyszłości Opla.

Po 100-watówkach kolej na lodówki i telewizory

Przez walkę z emisją CO2 musieliśmy się pożegnać już ze stuwatowymi żarówkami. To może jednak nie być koniec. Na indeks przedmiotów zakazanych UE trafią też kineskopowe telewizory, a może i czajniki - pisze "Polska The Times".

Auto będziesz mógł zapisać w spadku komu chcesz

Resort sprawiedliwości przygotowuje spore zmiany w prawie spadkowym. Mają one pozwolić na zapisywanie w testamencie konkretnych przedmiotów konkretnym osobom - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Do tej pory było to niemożliwe - nie można było np. zapisać samochodu synowi, mieszkania córce, a cennego obrazu siostrze.

Prezes ZUS się broni

Oskarżony o korupcję były prezes ZUS Sylwester R. przyjął ciekawą linię obrony - pisze "Rzeczpospolita". Twierdzi, że popadł w niełaskę jedynie dlatego, że nie chciał oddać rządowi 7,5 miliarda złotych rezerwy Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W stolicy "zatankujesz" auto prądem

Pierwsze punkty do ładowania samochodów elektrycznych pojawią się w stolicy jeszcze w tym roku - zapowiada "Życie Warszawy". Auta ładować będzie można przed dzielnicowymi ratuszami, przy niektórych stacjach metra oraz na parkingach Park & Ride.

Znikną sztuczne papierosy?

Już niebawem elektroniczne papierosy, które sprzedają się w Polsce jak świeże bułeczki - mogą zniknąć z rynku. Powód? Zabiegają o to lobbyści producentów gum i plastrów nikotynowych, którzy wskazują na szkodliwość tej metody walki z nałogiem. Do wprowadzenia zakazu sprzedaży e-papierosów przychylnie odnosi się resort zdrowia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Płynność ochroną przed kryzysem

Rok światowego kryzysu gospodarczego z perspektywy dyrektora pionu bankowego Komisji Nadzoru Finansowego. W rocznicę upadku Lehmann Brothers Andrzej Stopczyński opowiada w TVN CNBC Biznes o tym, jak polskie banki radziły sobie z kryzysem i co jego zdaniem uchroniło polski system bankowy przed popadnięciem w sytuacją znaną choćby ze Stanów Zjednoczonych.

Domy na Wyspach drożeją. Wreszcie

Kolejne oznaki końca kryzysu na Wyspach Brytyjskich. Jak wynika z ankiety instytutu RISC, ceny domów na Wyspach po raz pierwszy zaczynają rosnąć.