Najnowsze

Najnowsze

Rząd obetnie płace urzędnikom

Wielka Brytania przygotowuje się do największych cięć wydatków w sektorze budżetowym od czasów rządów Margaret Thatcher. Z zamrożeniem płac musi liczyć się 750 tysięcy najlepiej opłacanych pracowników budżetówki. Labourzyści podkreślają, że nie mają innego wyjścia i muszą zastosować drastyczne środki, by w ciągu 4 lat obniżyć rozdęty deficyt o połowę, zwłaszcza, że końca recesji nie widać.

Vivat Academia

Akademia Leona Koźmińskiego znalazła się w prestiżowym rankingu studiów magisterskich z zarządzania opublikowanym przez "Financial Times". Wśród 50 najlepszych uczelni na świecie, Koźmiński zajął 36 miejsce.

Przemysł na gazie

W tych zakładach w Puławach rocznie produkuje się 5 milionów ton nawozów. Do tego zakład wykorzystuje prawie miliard metrów sześciennych gazu. I jest jednym z największych odbiorców przemysłowych surowca w Polsce. Ale, jeśli prawdą są słowa prezesa PGNiG, to właśnie Puławy jako pierwsze w milionach zaczną liczyć straty.

Balcerowicz: pieniądz za mało kosztuje

Rada Polityki Pieniężnej powinna pójść śladem Banku Rezerw Australii - który podniósł stopy procentowe - sugeruje w rozmowie z reporterem TVN CNBC Biznes profesor Leszek Balcerowicz. Były prezes NBP krytykuje dotychczasowe luzowanie polityki pieniężnej w Polsce.

W październiku inflacja jak w czerwcu

Prognozy z najbliższej, publikowanej w październiku, projekcji inflacji, nie bedą gorsze niż te z czerwca - mówił w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes prezes NBP Sławomir Skrzypek. Dotyczy to zarówno PKB jak i wzrostu cen - dodał.  Z obecnym na szczycie MFW i Banku Światowego w Istambule, Sławomirem Skrzypkiem rozmawiał Błażej Karwowski

Za oceanem idą gorzkie święta

Gorzkie Boże Narodzenie dla amerykańskich sprzedawców. Według Narodowej Federacji Detalistów, w tym roku sprzedaż w sezonie przedświątecznym może za oceanem okazać się jeszcze niższa niż w ubiegłym roku. Okres przed Bożym Narodzeniem jest dla amerykańskich detalistów kluczowy i decyduje o wynikach za cały rok.

Inwestują w giełdy regionu

Wrzesień nie był najlepszym czasem dla funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza inwestujących w akcje na polskim parkiecie. BZ WBK AIB TFI wyszedł z tego okresu obronną ręką m. in. dzięki lokowaniu pieniędzy swoich klientów na giełdach regionu. Jakiego zarządzania portfelem tego funduszu możemy spodziewać się w najbliższej przyszłosci? Na pytania Mikołaja Kunicy i Telewidzów odpowiadał w "Rynkach dnia" Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK TFI.

Spółkom śni się już kapitał

Spółki znowu ruszają, żeby pozyskiwać pieniądze od inwestorów. Na rynku ofert pierwotnych w III kwartale widać było oznaki ożywienia po wcześniejszych kilku kwartałach stagnacji - podaje PricewaterhouseCoopers w wynikach najnowszej ankiety IPO Watch Europe. Równocześnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była w III kwartale piątym rynkiem pod względem wartości ofert - 8 mln euro - oraz drugim pod względem liczby debiutów. Tych było 9.

Nowe produkty

Producent i dystrybutor farmaceutyków OTC, spółka Nepentes, rozpoczyna sprzedaż leków na receptę. We wtorek spółka przedstawiła ofertę leków dermatologicznych, które będą sprzedawane w aptekach właśnie na receptę. Spółka wprowadza nowe produkty, aby wejść na nowe rynki i zdywersyfikować swoje przychody. O szczegółach w programie "Rynki dnia" z prezesem spółki Nepentes Łukaszem Butrukiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Przyszłość MFW

Na odbywającym się w Stambule szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska jest bardzo chwalona. Zdaniem uczestników spotkania dobrze radzimy sobie z kryzysem gospodarczym i możemy zaoferować pomoc merytoryczną innym krajom. Andrzej Raczko uważa, że MFW czekają reformy, a Polska może i powinna odegrać w nich jak największą rolę.   Były minister finansów komentował sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie w magazynie "Biznes lunch".

To już gorączka złota!

Tak drogie złoto nie było jeszcze nigdy w historii. Cena kruszcu wzrosła dziś o ponad 20 dol. i osiągnęła poziom 1040,15 dolarów za uncję. Analitycy tłumaczą, że inwestorzy poszukują alternatywnych inwestycji w obliczu osłabiania się dolara.

25 tys. osób straciło pracę we wrześniu

Bezrobocie wzrosło we wrześniu, ale nie tak bardzo, jak można było się spodziewać. Resort pracy szacuje, że stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 11 proc. i w porównaniu do sierpnia wzrosła o 0,2 pkt procentowego. Jak podało we wtorek ministerstwo, liczba bezrobotnych na koniec września wyniosła 1 mln 714,1 tys. osób i w porównaniu z końcem sierpnia wzrosła o 25,1 tys. osób.

Nie wszyscy odbiją się od dna jednocześnie

Mówiąc o ożywieniu w globalnej gospodarce powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ będzie ono następowało w różnych momentach dla różnych krajów - podkreślają ekonomiści obradujący na szczycie Banku Światowego i MFW w Stambule.

Bezrobocie się nie rozszaleje

Silny wzrost bezrobocia nam nie grozi. 84 proc. firm nie planuje w najbliższych miesiącach zmniejszenia zatrudnienia; 65 proc. z nich chce pozostawić je na takim samym poziomie - wynika z badań agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad, zaprezentowanych na wtorkowej konferencji prasowej. Na dodatek tych, które zwalniają, jest mniej niż firm planujących zatrudnienie.

Multibrand

Multibrandowe sklepy receptą na poprawę rentowności. Redan ruszył właśnie z dwoma sklepami multibrandowymi Top Secret&Friends w Częstochowie i Oświęcimiu. Na razie można w nich kupić ubrania Top Secret i Troll ale firma w przyszłym roku planuje wprowadzić nowe marki. O przyszłości sklepów multibrandowych i planach Redanu Robert Stanilewicz rozmawiał z Piotrem Kulawińskim, prezesem spółki.

Obligacje w euro w listopadzie?

Jeżeli warunki będą atrakcyjne do końca listopada ministerstwo finansów przeprowadzi emisję obligacji w euro potwierdza w rozmowie z TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Wartość operacji ma wynieść ok. miliarda euro. Radziwiłł stwierdził, że resort jest zadowolony z obecnego poziomu kursu złotego.

EMC chce leczyć 2 miliony Polaków

EMC Instytut Medyczny to spółka, która w pierwszym półroczu poprawiła przychody o ponad 50%. Poprawę opłacalności zawdzięcza rynkowej ekspansji i cięciu kosztów. Dobre wyniki EMC to znak, że prywatna opieka medyczna w naszym kraju rozwija się dynamicznie. Sama firma planuje sporą ekspansję na rynku usług medycznych. O tym, jakie będą kolejne inwestycje spółki w rozmowie Roberta Stanilewicza z Markiem Kołodziejczykiem, członkiem zarządu EMC.

Kradzież tysięcy haseł. Hotmail, Gmail, Yahoo...

Tysiące haseł i loginów do kont poczty elektronicznej, m.in. na Hotmailu i Gmailu trafiło w ręce cyberprzestępców i zostało opublikowanych w internecie. Według BBC News, większość wykradzionych należy do europejskich użytkowników kont pocztowych.

Tesco wychodzi z kryzysu

Tesco, trzecia największa na świecie sieć handlowa, zaskoczyła świetnymi wynikami finansowymi. Zyski firmy w okresie od marca do sierpnia 2009 r. wzrosły o 8,6 proc. To więcej niż prognozowali analitycy.

Rosyjski gigant się chwieje

AwtoWAZ, producent Łady i największy koncern samochodowy w Rosji, potrzebuje co najmniej 70 mld rubli (2,33 mld dolarów), aby przetrwać 2010 rok. Rząd premiera Putina zapewnia, że pomoże koncernowi, ale liczy też na wsparcie Renault, które ma w AwtoWAZ-ie 25 proc. udziałów.

Śledczy badają wybory w KRRiT

Na głównym polu walki o władzę w telewizji publicznej przewagę zdobyła główna grupa członków KRRiT i w TVP urzęduje już nowy prezes, ale nie zakończyło to starć na polach pobocznych. Jednym z nich jest prokuratura, do której zwalczające się frakcje składały konkurencyjne doniesienia.

Bezpieczeństwo gazowe zagrożone?

Nawet pół miliarda m3 gazu może zabraknąć zimą w Polsce - ocenia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jednak były minister gospodarki Piotr Woźniak uspokaja, że brak gazu z jakim możemy się spotkać tej zimy, w dużej mierze zostanie zrównoważony przez mniejsze zapotrzebowanie surowca wśród odbiorców przemysłowych.

Jakie II półrocze Oponeo.pl?

Wyniki Oponeo.pl nie są najlepsze. Nie przekreśla to jednak szansy na zakończenie roku wysokim zyskiem. Pewną poprawę wyników powinno się już dać zauważyć w IV kwartale roku, na który przypadnie szczyt zimowej sprzedaży opon – powiedział w TVN CNBC Biznes prezes spółki Dariusz Topolewski.

Co jemy?

Nasze pieczywo jest dobrej jakości ale źle oznakowane - stwierdza w raporcie Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych. Czy wiemy co jemy? Pytaliśmy o to głównego Inspektora Stanisława Kowalczyka.

Jak kupować akcje PKO BP?

Żeby sprzedać prawo poboru akcji nowej emisji PKO BP trzeba posiadać rachunek maklerski - powiedział w TVN CNBC Biznes analityk domu maklerskiego BOŚ Jacek Tyszko. 31 sierpnia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP podjęło uchwałę, zgodnie, z którą dzień prawa poboru akcji nowej emisji ustalono na 6 października br.

Kredyt po studencku

Niskie oprocentowanie i atrakcyjne warunki spłaty - to cechy charakterystyczne dla kredytu studenckiego, najbardziej atrakcyjnego kredytu na rynku. Dostępny dla studentów poniżej 25. roku życia przyznawany jest na każdym etapie studiów. Kto dokładnie może ubiegać się o taki kredyt i czy rzeczywiście można nim finansować tylko studia, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" Pawła Majtkowskiego, głównego analityka Finamo.

Złoty interes na świńskiej grypie

Brytyjski potentat farmaceutyczny GlaxoSmithKline zebrał dotąd zamówienia na 440 milionów dawek szczepionki przeciwko nowej grypie, wywoływanej przez wirusa A/H1N1. Ich wartość szacuje się na 3,5 miliarda dolarów.

Bank Światowy chce się zmienić

Bank Światowy obiecał we wtorek zreformować się, by przekonać państwa członkowskie - począwszy od Stanów Zjednoczonych - do zwiększenia składek.

Bułgarzy nie chcą rosyjskich pieniędzy na atom

Bułgarski rząd odrzucił możliwość pożyczenia od Rosji 3,8 mld euro na budowę drugiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem - informują bułgarskie media. W poniedziałek Rosjanie zaoferowali kredyty kilku krajom, w tym właśnie Bułgarii.

Petrodolary odejdą do lamusa?

Dolar we wtorkowy ranek przeżył najgłębsze od tygodni osłabienie wobec euro. Amerykańska waluta traciła po tym jak "The Idependent" napisał, że arabscy szejkowie, Japonia i Chiny zamierzają zrezygnować z niego jako waluty, w której rozliczane są transakcje na rynku ropy.