Najnowsze

Najnowsze

Sytuacja gospodarcza Japonii

Stopy procentowe bez zmian, w tym główna na poziomie 0,1 procent - taką decyzję podjął w środę Bank Japonii. Przedstawiciele banku poinformowali jednocześnie, że bank centralny zamierza dłużej, niż do września wspierać finansowo wzrost gospodarczy w kraju. Eksperci banku prognozują, że japońska gospodarka zacznie się odbijać od dna w drugiej połowie 2009 roku. O Japońskiej gospodarce z profesorem Piotrem Płoszajskim, kierownikiem Katedry Teorii Zarządzania SGH oraz Tomaszem Jamrozem z Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ, w programie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchman.

Sytuacja Kredyt Banku

Kryzys jest nadal bardzo głęboki, ale już bardziej przewidywalny - tak sytuację gospodarczą Polski podsumował Gert Rommeloo. Wiceprezes Kredyt Banku zauważył, że majowa pożyczka od banku matki polepszyła sytuację banku do tego stopnia, że teraz może mówić o nadpłynności. O końcu wojny kredytowej i jednocześnie niekończącej się recesji w Polsce rozmawialiśmy z wiceprezesem Kredyt Banku w programie "Rynki Dnia".

Budżet na trudne czasy

W debacie budżetowej brakowało dyskusji o reformie wydatków sektora finansów publicznych - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes Jakub Borowski. W rozmowie z Markiem Tejchmanem główny ekonomista InvestBanku oceniał rządowe pomysły na łatanie dziury budżetowej.

Rafako pod klucz

Spółka Rafako w ostatnim czasie ma dobrą passę, podpisała m. in kontrakty w Azerbejdżanie, z PKN Orlen, oraz z PGE. Elementem strategii spółki są kontrakty pod klucz. Różnią się one pod względem ryzyka i rentowności od kontraktów wykonawczych. Kontrakty pod klucz są realizowane w aspekcie parametrów; projekt techniczny jest tutaj kluczową sprawą. Na temat sytuacji  w spółce rozmawiał w TVN CNBC Biznes Wiesław Różacki, prezes Rafako

Co z TP SA ?

Telekomunikacja Polska odnotowała słabe wyniki za drugi kwartał. Zysk netto wynosi 305 mln i jest niższy niż rok temu. Tocząca się sprawa z DPTG, może również odbić się negatywnie na wynikach. Spółce grozi kara do 1,5 zł na akcje. Na temat Telekomunikacji Polskiej rozmawiał Jakub Visconti, analityk sektora bankowego DM IDM

Kto najtaniej dokończy terminale na Okęciu?

Władze warszawskiego lotniska Okęcie ogłosiły przetarg na wykonawcę pirsu centralnego Terminalu 1 oraz dokończenie budowy pirsu południowego Terminalu 2. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2010 r. Całkowita powierzchnia T1 i T2 ma wynieść ok. 140 tys. m kw.

Rząd drogo sprzeda chlubę polskiego przemysłu

Spółka PZL Świdnik - producent śmigłowców - zostanie sprzedana temu inwestorowi, który zaproponuje najwyższą cenę - poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Zakład, którego prywatyzacja co jakiś czas budzi emocje, uchodzi za jeden z najlepszych w swojej branży.

Jeszcze poczekają na 1 procent

1 proc. podatku od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego jest im sukcesywnie przekazywany. Zgodnie z przepisami, urzędy skarbowe mają obowiązek przekazania pieniędzy od lipca do końca sierpnia br. - poinformował w czwartek w Sejmie w wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. OPP uważały, że termin upływa z końcem lipca.

Papierosy za 23 biliardy dolarów

Amerykanin o polskobrzmiącym nazwisku - Josh Muszynski - zdębiał, gdy w poniedziałek na wyciągu ze swojej karty kredytowej odkrył, ile kosztował go zakup paczki papierosów. Było to bowiem... 23,148,855,308,184,500 dolarów. Plus 15 dolarów za... przekroczenie debetu.

Nowe projekty

Priorytetem jest ekologia i drogi - mówił na antenie CNBC Biznes inwestor giełdowy Mariusz Patrowicz. Spółka Atlantis w której ponad rok temu pojawił się Petrowicz nazywana jest mianem "wydmuszki" giełdowej. Petrowicz postawił m.in. na energię wiatrową. Czy znane są juz jakieś konkrety? Z Mariuszem Patrowiczem rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Wielki powrót fiskalnej kasy?

Ci, których minister finansów uwolnił od obowiązku posiadania kas fiskalnych, nie cieszyli się zbyt długo. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy dające ministrowi taką możliwość są nieprecyzyjne i niekonstytucyjne. Jeśli nie zostaną zmienione w ciągu dziewięciu miesięcy, kasy pojawią się w kancelariach prawniczych i prywatnych gabinetach lekarskich.

Makarony - sprzedaż w górę

W II kwartale sprzedaż produktów grupy Makarony Polskie wzrosła o 25% i 77% odpowiednio w ujęciu wartościowym i ilościowym. Zarząd spółki Makarony Polskie podtrzymuje plany osiągnięcia w najbliższych trzech latach 200 mln złotych sprzedaży. W programie "Dzień na rynkach" pytaliśmy prezesa spółki Makarony Polskie, Pawła Nowakowskiego, o plany i prognozy na ten rok.

Deficyt a środki z UE

Deficyt budżetowy rośnie powoli, bo zmienił się sposób księgowania wpływów unijnych - zauważył w TVN CNBC Biznes Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Gość wyjaśnił, że teraz wynik budżetu oceniamy na podstawie dochodów krajowych i z Unii Europejskiej, podczas gdy wcześniej dochody i wydatki z UE nie miały wpływu na deficyt. O tym, jak rzeczywiście wyglądają finanse państwa oraz co zamierza zrobić rząd, by zmniejszyć deficyt budżetowy, rozmawialiśmy z dr Januszem Jankowiakiem w programie "Rynki Dnia".

Budżet zgodny z założeniem

O wykonanie tegorocznego budżetu możemy być spokojni - uważa Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK. Ministerstwo Finansów podało dane o kondycji budżetu w połowie roku. W czerwcu deficyt budżetowy wzrósł nieznacznie - o 300 milionów - i wyniósł niewiele ponad 61% kwoty zapisanej w nowelizacji budżetu. O działaniach rządu oraz kondycji polskiej gospodarki rozmawialiśmy w programie "90 minut".

Manifest równych szans

Kobiety w Polsce nadal są dyskryminowane - zauważyła na antenie TVN CNBC Biznes Solange Olszewska, prezes Solaris Bus&Coach. Lewiatan ogłosił manifest równych szans kobiet i mężczyzn. O tym jak kobiety są postrzegane w biznesie w Polsce a jak na świecie rozmawialiśmy z Solange Olszewską w programie "Bilans".

Komputronik sobie radzi

Przychody spółki przekroczyły 351 mln zł w pierwszym półroczu 2009 roku i były wyższe o ponad 24% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W programie "Dzień na rynkach" rozmawialiśmy z prezesem Komputronika Wojciechem Buczkowskim o współpracy w ramch wspólnego projektu sprzedaży internetowej swoich produktów za granicą ze spółką Action

Optymizm w sektorze bankowym

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w lipcu o 5,3 pkt m/m do 18,9 pkt. Banki udzielają coraz więcej kredytów, nie tylko gospodarstwom domowym, ale także i przedsiębiorcom. Jednak Bank Centralny wraz z Rządem powinien podjąć dodatkowe działania, aby banki zwiększyły akcję kredytową. Na temat sytuacji w sektorze bankowym rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Jaka koniunktura bankowa?

W programie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy o nastrojach. Ale nastrojach niezwykle ważnych dla nas ponieważ dotyczą tych którzy maja olbrzymi wpływ na nasze pieniądze i tak naprawdę na całą gospodarkę. Z prezesem Pentor Research International Eugeniuszem Śmiłowskim rozmawialiśmy o Pengabie, wskaźniku koniunktury bankowej.

Coraz więcej Polaków wypoczywa zagranicą

Wzrasta liczba sprzedawanych wycieczek zagranicznych. Nie jest to co prawda taka ilość z jaką mięliśmy do czynienia w latach ubiegłych,ale jednak jest to tendencja rosnąca i powinna utrzymać się przez całe wakacje. Na temat sytuacji w branży turystycznej rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Józef Ratajski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

DGA wyprodukuje biogaz?

DGA razem z firmą Polne chcą realizować projekt energetyczny, który ukierunkowany jest na budowę i zarządzanie małymi biogazowniami. Biogazownia jest instalacją, w której w wyniku procesów fermentacji substancji organicznej np. uprawy rolne, gnojowica, ścieki, odchody zwierzęce, odpady przemysłu rolno - spożywczego powstaje biogaz. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach" wiceprezes spółki DGA Mirosław Marek koszt pierwszej pokazowej biogazowni to około 3 mln złotych.

Gdzie na urlop? Zależy od kursu i pogody

Na co zwracają uwagę Polacy planując tegoroczne wakacje? - Na kurs waluty i pogodę - mówi w TVN CNBC Biznes Józef Ratajski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. A te coraz bardziej przemawiają za spędzaniem urlopu za granicą.

Kierowcy znoszą złote jajka ubezpieczycielom

Na polskich drogach coraz tłoczniej. Według ekspertów aut będzie jeszcze przybywać. A wraz z nimi - obowiązkowych polis OC. Część ubezpieczycieli obniża nawet ich cenę, a i tak zarabia krocie.

Strategia rozwoju szyta na miarę

Do końca lipca kierownictwo Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przyjmie strategię rozwoju regionalnego. Przynajmniej takie ma plany. Jak zapowiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister Hanna Jans, dokument ma być przyjęty przez rząd do końca roku. Strategia ma być spójna z przedstawionym w połowie czerwca przez premiera raportem "Polska 2030. Wyzwania rozwojowe".

Potter zgarnia miliony

Najnowszy film o młodym czarodzieju z Hogwartu spełnia już marzenia producentów i dystrybutorów. "Harry Potter i Książe Półkrwi" tylko podczas pierwszych pokazów w USA zarobił 22,2 miliony dolarów. To nowy rekord - ujawnia Warner Bros., producent filmu.

Windykatorzy idą na rekord

- Zapowiada nam się rekordowy rok - mówi "Gazecie Wyborczej" Piotr Krupa, prezes wrocławskiej firmy Kruk, ściągającej długi. Windykatorzy, jako jedni z niewielu, mają się dobrze w kryzysie. Firmom rosną zaległości, a oni mają pełne ręce roboty - zauważa gazeta.

Smok rośnie coraz szybciej

- Wzrost produktu krajowego brutto Chin wyniósł w drugim kwartale 7,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku - podało chińskie Narodowe Biuro Statystyczne w Pekinie. Analitycy już od dawna mówią, że Chiny prawdopodobnie staną się pierwszym głównym krajem świata, jaki przezwycięży obecny kryzys gospodarczy.

Klient do sprawdzenia

W „Biznes Lunchu” rozsmakowujemy się w zmianach które wprowadza unijna dyrektywa MiFID – (Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych) póki co obejmuje doradców inwestycyjnych i siłą rzeczy nas – czyli ewentualnych klientów takich doradców inwestycyjnych. Czy będziemy spędzać w tej chwili u doradców długie godziny wypełniając ankiety, testy, które i tak nie uchronią nas przed ryzykiem inwestycyjnym? Jak to wszystko będzie wyglądało? W programie „Biznes Lunch” Rafał Wojda rozmawiał z Piotrem Krawczyńskim – głównym analitykiem DK Notus i Rafałem Lerskim – głównym analitykiem inwestycyjnym Expandera.

Będziemy jak Holandia?

- Polska to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania w alternatywne źródła energii - twierdzą eksperci, których cytuje "Puls Biznesu". Potwierdzają to firmy, które planują wielkie inwestycje - farmy wiatrowe w naszym kraju. Jednak polska biurokracja nie pozwala naszemu krajowi stać się drugą Holandią.

14 mln zł bezprawnego zwrotu dla kurii?

14 milionów zł zwrotu podatku dla gdańskiej kurii i niejasne okoliczności tej wypłaty zbada prokuratura - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Czy decyzję gdańska skarbówka podjęła w wyniku nacisków? Wcześniej sprawę badali urzędnicy Ministerstwa Finansów.

Niemiecki gigant nie radzi sobie w Polsce

Niemiecka sieć dyskontów Aldi, której reklamówki w PRL kojarzyły się Polakom ze spożywczym rajem, miała zawojować rynek nad Wisłą. Na razie jednak sieci idzie słabo. - Po ponad roku sieć ma w Polsce zaledwie ok. 20 sklepów – wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Firma jak ognia unika ponoć komentowania swoich osiągnięć i planów.