Najnowsze

Najnowsze

Kanary nie chcą Polaków

Ponad stu bezrobotnych na wyspie Gran Canaria należącej do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich protestuje przeciwko zatrudnianiu przez producentów rolnych cudzoziemców. Szczególnie niechętni są przybyszom z Polski.

Rosną długi samorządów

W przyszłym roku największe miasta mogą zanotować deficyt na poziomie 60% swoich dochodów. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano, że deficyt samorządów wyniesie 6 mld złotych. Jednak według samych samorządowców może on być znacznie wyższy. Robert Wojda rozmawiał o kondycji polskich samorządów z profesorem Michałem Kuleszą, współautorem reformy samorządowej

Gorszy trzeci kwartał KGHM

KGHM opublikował gorsze wyniki za trzy kwartały. Spółka notowała niższe niż przed rokiem przychody. Mimo słabych wyników spółka wczoraj zrewidowała w górę swoją prognozę na ten rok. Prezes KGHM rozważa także zatrzymanie udziałów w Polkomtelu do czasu debiutu tej spółki na giełdzie. Z prezesem KGHM, Herbertem Wirthem rozmawiał Rafał Hirsch

Ostatni spadek produkcji za nami

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że produkcja przemysłowa w październiku spadła o 1 proc. rok do roku, zaś w listopadzie i grudniu dynamiki roczne będą już dodatnie - poinformowała PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w resorcie gospodarki.

Cegielski znalazł klienta

- H. Cegielski Poznań SA podpisał kontrakt na dostawę dwóch silników wraz z prądnicami na potrzeby elektrowni w Wielkiej Brytanii - poinformował we wtorek prezes spółki Jarosław Lazurko. Kontrakt warty 21,5 mln euro przewiduje dostawę silników do końca 2010 roku. Rozwiązuje on jednak tylko małą część problemów zakładu stojącego na granicy bankructwa.

Apator po trzecim kwartale

Spółka Apator w III kwartale osiągnęła prawie 12 mln zł zysku netto. Zysk ten był mniejszy o prawie 30% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Spółka obniżyła prognozę finansową na 2009 rok. Mimo to Janusz Niedźwiecki prezes Apatora mówi, że IV kwartał będzie lepszy i spółka poprawi wyniki całego 2009 roku.

PIT coraz dalej od rąk szefa

Pracodawcy wygrywają z rządem. Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się przeciwko nałożeniu na przedsiębiorców obowiązku rozliczenia deklaracji podatkowych pracowników. Wcześniej przeciw przeforsowanej przez PO w Sejmie ustawie opowiedział się Senat. Los ustawy rozstrzygnie się w tym tygodniu w Sejmie.

Tesco ma apetyt na schabowego z kapustą

Największa sieć supermarketów w Wielkiej Brytanii - Tesco, powiększyła asortyment polskich produktów żywnościowych ze 119 do 211. Sprzedaż tych towarów - po raz pierwszy po kilku miesiącach spadku - zaczęła rosnąć - doniósł na swych wtorkowych internetowych stronach "Daily Telegraph".

Rząd chce zjeść ciastko i mieć ciastko

Rząd chce prywatyzować spółki Skarbu Państwa, a jednocześnie zachować w nich władzę. We wtorek przyjął projekt ustawy o "złotym wecie", autorstwa resortu skarbu, która pozwoli mu sprzeciwiać się decyzjom zarządów nawet sprywatyzowanych firm, ale zmieni obowiązujące przepisy, których zmiany domaga się Unia.

Banki śpią na gotówce

Koniunktura w bankach gwałtownie się poprawia. Tymczasem okazuje się, że mają one mnóstwo pieniędzy na udzielanie kredytów ale ciągle nie chcą ich udzielać. Bo obawiają się rosnącej liczby niespłacanych kredytów.

Wikimedia nie przeprosi Buzdygana za "trolla"

Wrocławski sąd odrzucił apelację w sprawie pozwu wrocławskiego przedsiębiorcy Arnolda Buzdygana przeciwko Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, właścicielowi internetowej encyklopedii Wikipedia. Mężczyzna twierdzi, że wpisy na jego temat zamieszczone w Wikipedii są obraźliwe. Internauci uznali bowiem, że uprawia tzw. trolling.

NFI Empik: będzie zysk w IV kwartale

Strata netto NFI Empik Media&Fashion w III kwartale wyniosła prawie 14 mln zł. Był to najgorszy pod względem finansowym kwartał spółki od chwili jej debiutu na warszawskim parkiecie. Tak słabe wyniki były spowodowane spadkiem sprzedaży w sklepach spółki. Prezes Maciej Dyjas zapewnia jednak w rozmowie z Robertem Stanilewiczem, że w czwartym kwartale spółka osiągnie zysk netto.

Polacy euro podzieleni

Czy przyjęcie euro będzie korzystne dla Polski? - na takie pytanie pozytywnie odpowiada zaledwie 35 proc. ankietowanych Polaków. Uważających, że przyjęcie waluty nie przyniesie nic dobrego jest niemal tyle samo - 34 procent. Aż połowa Polaków obawia się przy tym, że euro spowoduje pogorszenie ich własnej sytuacji materialnej.

Tanie Linie Kolejowe jeszcze tańsze

Tanie Linie Kolejowe zaproponują ceny biletów na pociągi międzywojewódzkie niższe niż PKP Przewozy Regionalne - zapowiada prezes PKP IC Krzysztof Celiński. Spółka będzie też walczyć o studentów, oferując im promocyjne ceny biletów.

Burgund już bez kryzysowego posmaku

Wino, przynajmniej to z Burgundii, kryzysu nie odczuło. Najsłynniejsza na świecie aukcja win z burgundzkich winnic przyniosła w tym roku 20 proc. wyższe przychody niż rok temu. Producenci burgunda mają świetne rokowania, bowiem licytacja wyznacza ceny trunku na całym świecie. Ale na Antypodach coraz bardziej taniejące wino przyprawia Australijczyków o ból głowy.

Przedsiębiorcy szybciej otrzymają pieniądze unijne

Od stycznia 2010 roku Bank Gospodarstwa Krajowego będzie wypłacał przedsiębiorcom unijne pieniądze."System przekazywania pieniędzy będzie teraz prostszy i szybszy" - mówi Marcin Murawski wiceprzezes zarządu BGK, więc przedsiębiorcy szybciej niż do tej pory otrzymają pieniądze. Rachunek w BGK będzie zasilany przez emisje rządowych papierów wartościowych, a następnie refundowany pieniędzmi otrzymanymi z Unii, więc jak mówi Murawski w "Pieniądzach od Rana", pieniądze szybciej trafią na rynek.

Stolica światowej gastronomii: Tokio

Według przewodnika Michelin na rok 2010, Tokio stało się światową stolicą trzygwiazdkowych restauracji, dystansując Paryż - poinformował dyrektor firmy wydającej najsłynniejszy na świecie przewodnik dla smakoszy Jean-Luc Naret. Najwyższą notę przyznano w nim 11 tokijskim restauracjom. Paryż ma ich 10.

Śladowe ilości kiełbasy w... kiełbasie

Oszustwo się opłaca - szczególnie producentom żywności. Z kontroli Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wyłania się obraz dość przerażający dla polskiego konsumenta. Niemal jedna piąta wyrobów mięsnych wprowadzonych do sprzedaży nie powinna trafić na półki. Podobnie jest z mrożonymi owocami i warzywami. Jakość 20 procent wyrobów piekarniczych również pozostawia wiele do życzenia. Kolejne kontrole pokazują inne groźne zjawisko czyli oszukańczą recydywę. Czy jesteśmy wobec niej zupełnie bezbronni?

Obama umacnia chińskiego juana

Chiny i USA będą współpracować w kwestiach gospodarczych - ogłosili prezydenci Barack Obama i Hu Jintao. Amerykański prezydent w Pekinie podkreślił, że USA przetrwała recesję dzięki pomocy Chin. Teraz jednak Obama nalega, by chiński juan został umocniony.

Dwupiętrowym Airbusem na wulkaniczną wyspę

840 osób w jednym samolocie?! Wydaje się niemożliwe, ale jednak. Airbus A380 właśnie w wersji na 840 osób pokazany na targach Air Show w Dubaju od razu znalazł nabywcę. Dwa takie samoloty kupiły francuskie linie Air Austral. Siedziba firmy mieści się na wyspie Reunion, toteż A380 będą latać na trasie Paryż - Saint-Denis.

Trzy wykroczenia - i po prawku

Trzy wykroczenia - i po prawie jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy przez dwa lata od uzyskania prawa jazdy będą pod specjalnym nadzorem. Jeśli w ciągu 24 miesięcy popełnią trzy wykroczenia, to stracą uprawnienia do prowadzenia auta. Projektem zmiany przepisów we wtorek ma zająć się rząd.

Współzałożyciel Microsoftu chory na raka

U współzałożyciela Microsoftu Paula Allena zdiagnozowano raka - wynika z informacji rozesłanej przez jego siostrę do pracowników jednej z jego firm. Allen wraz z Billem Gatesem założyli firmę Microsoft w 1975 roku.

W NFZ będzie o 1,5 miliarda mniej?

NFZ spodziewa się, ze w przyszłym roku otrzyma z naszych składek o około 1,5 miliarda złotych mniej niż w obecnym - i zaciska pasa głównie szpitalom. Wojewódzkie oddziały NFZ przedstawiły już założenia swych planów finansowych na przyszły rok.

Gospodarczy rachunek dla Donalda Tuska

Porażką gospodarczą dwóch lat rządów Donalda Tuska, jest fakt, że nie zmienił się klimat dla biznesu. To opinia Macieja Grelowskiego przewodniczącego rady głównej BCC. Grelowski zwracał uwagę w TVN CNBC, że dwie najważniejsze osoby w rządzie Tuska, które miały być motorem zmian w gospodarce - Janusz Palikot i Adam Szejnfeld - odeszły w polityczny cień. Polityczne podsumowanie półmetku rządzenia Donalda Tuska podsumowywali w magazynie "90 minut" Maciej Grelowski, przewodniczący rady głównej BCC i Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Sytuacja Polski oczami zagranicy

Rząd Donalda Tuska na półmetku. Zaprzysiężenie premiera odbyło się dokładnie dwa lata temu. W trzygodzinnym expose premier zapowiadał obniżenie podatków, podniesienie płac, ułatwienie działalności przedsiębiorcom, a także dokończenie reformy emerytalnej i walkę z bezrobociem. W przeprowadzonym przez Business Centre Club badaniu ponad połowa ankietowanych uznała, że rząd PO i PSL nie  podołał walce ze spowolnieniem gospodarczym. A jak Polskę postrzegają zagraniczny biznes? Robert Stankiewicz pytał oto Bartosza Pawłowskiego pracującego z londyńskiego BNP Paribas

Amerykańsko-chińskiego G2 nie będzie

Wizyta Baracka Obamy w Chinach rozpoczęta. Eksperci niemal jednomyślnie stwierdzają, że to spotkanie o wielkim znaczeniu makroekonomicznym. Potentaci są skazani na współpracę, ale jest to współpraca zupełnie różnych gospodarek - twierdzi w rozmowie z Markiem Tejchmanem profesor Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor w programie "90 minut" opowiada, jakie znaczenie dla światowej gospodarki będzie miało amerykańsko-chińskie spotkanie

Budżet po październiku

Tylko cztery z planowanych dwunastu miliardów z prywatyzacji wpłynęły do końca października do kasy państwa - wynika z informacji ministerstwa finansów. Po październiku deficyt budżetowy został wykonany w 88 procentach zaplanowanej na cały rok kwoty. O wykonaniu budżetu w magazynie "90 minut" Marek Tejchman rozmawiał z prezesem Skarbca AMH, Bogusławem Grabowskim

Wino w cenie

Świetne rokowania dla producentów wina z Burgundii. Najsławniejsza na świecie aukcja win z burgundzkiej winnicy szpitala w Beaune przyniosła o 20 procent większe przychody niż przed rokiem. Finał dorocznej licytacji wyznacza nastroje konsumentów i jest punktem odniesienia do ustalania przyszłych cen wina na całym świecie

Kupiłeś mieszkanie? To je zmierz!

Jeśli kupujesz mieszkanie, lepiej zmierz je bardzo dokładnie. Zdarza się bowiem, że deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy zawyżają metraż sprzedawanych lokali. Jeśli jednak - tak jak w Warszawie - cena metra kwadratowego wynosi ok. 8 tys. zł, to każdy "doliczony" centymetr może być na wagę tysięcy złotych.

Biznes pod rządami Platformy

Rząd wypadł dobrze przez pierwsze dwa lata, ale prawdziwy sprawdzian przyjdzie w kolejnych dwóch latach, gdy poznamy stan finansów publicznych. Tak w skrócie dwa pierwsza lata rządzenia ocenia Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku. Jak dodaje Petru: "Kryzys nieco pokrzyżował gospodarcze plany Tuskowi, ale po to jest rząd, by działać w każdych warunkach"