Najnowsze

Najnowsze

Sklep spożywczy

W magazynie "Firma" uruchamiamy mały sklep spożywczy - czyli rozprawiamy się z mitem zabijania sklepików przez hipermarkety oraz liczymy, ile trzeba wydać na jego założenie i utrzymanie.

Restauracja

W magazynie "Firma" otwieramy restaurację, czyli mówimy o kuchni, kadrach i zaopatrzeniu.

The Best of Firma

W tym wydaniu magazynu Firma podsumowujemy 8 najciekawszych odcinków.

Wigilijne obietnice Rostowskiego

W samą wigilię minister finansów Jacek Rostowski przedstawił Polakom swoje plany reformy finansów publicznych. - Polska będzie jednym z pięciu najmniej zadłużonych krajów UE - zapewnił Rostowski w artykule dla "Gazety Wyborczej". Kluczami do naprawy finansów publicznych mają być: reforma emerytalna, prywatyzacja oraz ustanowienie reguły wydatkowej.

Jak założyć pub?

Dziś w magazynie Firma otwieramy pub, czyli badamy na jaką klientelę możemy liczyć, badamy lokalizację lokalu oraz oglądamy jakie wyposażenie będzie nam potrzebne.

Rewolucja w systemie zdrowia faktem. Obama triumfuje

Niemal każdy Amerykanin będzie miał ubezpieczenie medyczne, firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły odmówić świadczeń potrzebującym, a i usługi medyczne będą tańsze - to główne założenia ustawy, którą w czwartek przyjął Senat USA. Prezydent Barack Obama triumfuje, a Republikanie zapowiadają: "walka daleka jest od zakończenia".

Usługi hostingowe

W magazynie "Firma" sprawdzamy, czy da się zarobić na udostępnianiu przestrzeni w internecie

Awaria BlackBerry w USA

Awaria urządzeń BlackBerry - czyli popularnych smartphone'ów, które umożliwiają sprawdzanie poczty elektronicznej. Część użytkowników tych aparatów między innymi w Europie, USA i Chinach nie może wysłać ani odebrać e-maili, a wiadomości tekstowe docierają do nich z opóźnieniem.

Sprawdź, gdzie będziesz mógł zarobić w święta

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w Wigilię działać nie będzie. Mimo to polscy inwestorzy mogą handlować bez odpoczynku. Swoje pieniądze będą mogli pomnażać na 11 światowych parkietach, które będą otwarte.

Domy w USA nie sprzedają się

Złe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów wyniosła tam w listopadzie 355 tysięcy. To najniższy poziom od siedmiu miesięcy. Rynek oczekiwał 440 tysięcy sprzedanych domów. Spadek sprzedaży domów w listopadzie pokazuje, że wychodzenie z recesji będzie wolne - mówią ekonomisci.

RPP żegna się stojącymi stopami

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa wynosi nadal 3,5 proc. Środowe posiedzenie RPP było ostatnim w obecnym składzie, więc Rada podsumowała swoją działalność. Bilans swoich dokonań - w bardzo trudnych czasach - oceniła jako pozytywny.

Polska najbardziej zestresowana

Polska należy do krajów o najwyższym poziomie stresu. Jest on zdecydowanie wyższy niż wśród np. menadżerów z Niemiec, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Jako naród jesteśmy niepokorni, kłótliwi i mocno nastawieni na wynik. To najczęstsze przyczyny stresu.

Świąteczny handel w internecie kwitnie.

Przed świętami handel w Internecie kwietnie, na czym korzystają firmy dostawcze. Integer.pl notuje bardzo dużą dynamikę w projekcie paczkomatów - to usługa skierowana głównie dla klientów kupujących i sprzedających przez Internet, ale także dla sklepów wysyłkowych. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Integer.pl Rafałem Brzoską rozmawia Mikołaj Kunica.

Składka na zdrowie wyższa w 2010?

W tym roku ze względu na spadek cen żyta NFZ stracił z dnia na dzień kilkaset milionów złotych. W przyszłym roku będzie to już miliard złotych. Wszystko spowodowane jest tym, że składka zdrowotna płacona przez ubezpieczonych w KRUSie jest zależna od ceny kwintala żyta. O konkretnych decyzja w magazynie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z wiceministrem zdrowia Jakubem Szulcem.

Bakalliowo

Okres świąteczny to najlepszy sezon dla spółki Bakalland. Firma od lat była liderem jeśli chodzi o orzechy, migdały i rodzynki. Jak sprzedaż wygląda w tym roku? I jakie mają plany na przyszłość. O tym w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Bakalland Marianem Owerko rozmawiał Mikołaj Kunica.

Nasza gospodarka szósta w Unii

W tym roku Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie sześciu największych gospodarek Unii Europejskiej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na dane Eurostatu. Od upadku komunizmu dokonaliśmy jakościowego skoku, który sprawił, że znaleźliśmy się blisko zamożnej Europy Zachodniej - komentują eksperci.

Ile można zarobić na kontraktach z polską armią?

Spółki giełdowe będą mogły liczyć na kontrakty z wojskiem. Będzie można również zarobić w ciągu najbliższych miesięcy na sprzedaży nieruchomości, które obecnie są w gestii polskiej armii. Co ważne 93% pieniędzy ze sprzedaży mienia Agencji Mienia Wojskowego trafia na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z dyrektorem Zespołu Gospodarki Nieruchomości Agencji Mienia Wojskowego Zbigniewem Prokopczykiem.

Moda na przejęcia zdrowych biznesów

Canon ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Optopolu, spółki produkującej nowoczesny sprzęt okulistyczny, a Samsung kupi dwie fabryki firmy Amica.- To element trendu wśród światowych gigantów, którzy są nastawieni na innowacyjne przejęcia - przekonuje Cimochowski z Boston Consulting Group. O tym, co oba komunikaty oznaczają dla polskiej gospodarki, wraz z Jackiem Chwedorukiem z Rothschild Polska mówił w programie "90 minut".

USA: sprzedaż domów w górę

Dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w listopadzie o 7,4 procent miesiąc do miesiąca - czyli najszybciej od lutego 2007 roku. W ujęciu rocznym sprzedaż domów poszła w górę o 44,1 procent. To najszybciej od 10-ciu lat, czyli w całej historii gromadzenia tych danych. O sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości w magazynie "90 minut" z członkiem zarządu Noble Bank, Maurycym Kuhnem rozmawiał Marek Tejchman.

Sukces czy porażka Optopolu?

Światowy gigant optyki, firma Canon ogłosiła wezwanie na 100% akcji spółki Optopol. Jeśli wezwanie się powiedzie, technologia polskiego producenta urządzeń do diagnostyki okulistycznej znajdzie wsparcie w szerokim rynku Canona. Czy nie jest to po prostu próba połknięcia konkurenta? Z tym pytaniem musiał zmierzyć się w "Bilansie" twórca i prezes Optopolu, Adam Bogdani.

Kto zarobi na Samsungu?

Amica sprzedała Samsungowi dwie fabryki. Do Polski wkroczy więc kolejny światowy potentat w branży AGD. Wejście dużej marki wiąże się z powstaniem fabryk mniejszych producentów, którzy współpracują z gigantem - przekonuje gość "Bilansu". O tym kto oprócz Amici może zarobić na transakcjach z Samsungiem rozmawialiśmy z Markiem Cieślakiem, prezesem Łódzkiej Specjalnej Srefy Ekonomicznej, w której działają już takie firmy jak Siemens, Bosch czy Indesit.

Czekając na debiuty

Kto na giełdę w przyszłym roku? Inwestorzy już dzisiaj zastanawiają, kiedy i jakie inwestycyjny okazje pojawią się na rynku. Mijający rok mimo kiepskiej koniunktury w gospodarce wcale był całkiem dobry pod względem liczby debiutów. Kto wybiera się na parkiet w roku 2010 i która z nowych spółek może być tą najbardziej oczekiwaną, bo dającą szanse na największy zysk? O tym Marek Klapa.

"Dajcie kredyt gospodarce"

Gospodarka USA pnie się do góry, ale zagraża jej to, że banki wciąż niechętnie udzielają pożyczek - uważa Timothy Geithner, amerykański sekretarz skarbu. Sądzi też, że banki przesadzają teraz z zaostrzaniem polityki kredytowej, dlatego firmy wciąż nie mogą inwestować.

Obiecali i nie oddali

Menedżerowie z AIG, którzy zarzekali się niedawno, że oddadzą swoje bonusy, w większości tego nie zrobili. "Washington Post" pisze, że do kas banku do końca tego roku miało wrócić 45 milionów dolarów, a wróciło tylko 19 milionów.

Laponia? To na Wyspach Brytyjskich

Żeby zobaczyć Świętego Mikołaja w otoczeniu elfów i psów husky wcale nie trzeba jechać do Laponii. Wystarczy wycieczka do brytyjskiego hrabstwa Kent, gdzie powstał gigantyczny świąteczny park rozrywki.

Polacy kochają bazary

Choć w polskim handlu królują już galerie handlowe i hipermarkety, krajowy konsument wciąż kocha bazary. 1/3 Polaków spędza na nich nawet 40 dni w roku. To rekord w skali całej Unii Europejskiej.

Volvo już w rękach chińskich

Ford potwierdza, że udało mu się ustalić najważniejsze punkty sprzedaży swojej szwedzkiej marki Volvo chińskiemu koncernowi Geely. Umowa ma zostać podpisana w pierwszym kwartale przyszłego roku, a transakcja ma zostać sfinalizowana w drugim kwartale.