Najnowsze

Najnowsze

Rząd w Brukseli załatwił kratki

Zanim kupisz auto z kratką, dobrze się zastanów. Co prawda - tylko do końca roku przy jego zakupie będzie można odliczyć VAT, ale od stycznia VAT-u od paliwa do niego nie odliczymy. Bruksela właśnie zaakceptowała wniosek w tej sprawie złożony przez polski resort finansów.

Komornik w kolejowej rodzinie

Źle się dzieje w kolejowej rodzinie. PKP Przewozy Regionalne toną w długach - zalegają ponad 100 mln zł spółce PKP InterCity oraz kilkadziesiąt milionów spółce PKP Polskie Linie Kolejowe. Teraz do Przewozów Regionalnych zapuka komornik - donosi "Rzeczpospolita".

ENEA po francusku?

Skarb Państwa dał wyłączność niemieckiemu RWE na negocjacje w sprawie zakupu grupy energetycznej ENEA, ale strony zaczęły się mocno różnić co do wyceny. Nieoczekiwanie na horyzoncie pojawili się Francuzi: badanie ksiąg spółki rozpoczął francuski GdF Suez - donosi "Rzeczpospolita".

Okienka pod specjalnym nadzorem

Pieniądze za prąd czy gaz, które w kryzysie coraz więcej klientów wpłaca w okienkach kasowych, będą bardziej bezpieczne - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Prowadzenie takich usług będzie podlegało nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego - tak jak banki czy fundusze inwestycyjne.

Dam pracę w zarządzie TVP! Od listopada

Cztery osoby będą w nowym zarządzie TVP. Warunki konkursu na prezesa i trzech członków zarządu telewizji uchwaliła w poniedziałek późnym wieczorem rada nadzorcza spółki. Ogłoszenie o konkursie ma się ukazać w prasie w środę, od tego momentu kandydaci do zarządu będą mieli dwa tygodnie na nadesłanie swoich zgłoszeń.

Karty pod ostrzałem

Masz karty kredytowe i płatnicze - sprawdź ostatnie operacje. Multibank i Pekao SA w weekend zastrzegały karty niektórym swoim klientom. Jak informują przedstawiciele samych banków większość zastrzeżeń miała charakter profilaktyczny. Klienci informowali banki, że mogło dojść do skanowania ich kart poza granicami kraju

Kotecka wraca. Czy będzie rządzić?

Patrycja Kotecka wraca do Telewizji Polskiej - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". W piątek rozmawiała na ten temat z p.o. prezesa Bogusławem Szwedo. Niektórzy rozmówcy gazety twierdza, że wraca, by ubiegać się o miejsce w nowym zarządzie TVP.

PGE idzie na giełdę

Nawet 6 miliardów złotych może zebrać Polska Grupa Energetyczna z giełdowego debiutu. 85% tej kwoty zachowa Skarb Państwa. W zapisach dla inwestorów indywidualnych cena za jedną akcję wynosi 23 złote. Co stanie się w dniu debiutu? Czy popyt przekroczy podaż, czy wręcz odwrotnie. To ostatecznie wpłynie na wycenę papierów spółki w dniu debiutu. Jakie plany ma PGE w związku z giełdowym debiutem?

Fundusze ruszają na ucztę

Najgorsze już minęło - twierdzą przedstawiciel funduszy private equity. Są to takie instytucje, które zbierają kapitał od bogatych prywatnych inwestorów i szukają okazji do pomnożenia ich pieniędzy często na ryzykownych inwestycjach. Takich na przykład, jak polskie stocznie.

Katarczycy obwąchiwali stocznie od 2008 r.

Katarski fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG) wyraził zainteresowanie projektem stoczniowym już we wrześniu 2008 r. - wynika z informacji przedstawionej przez MSP. Resort opublikował w poniedziałek kalendarium spotkań swoich przedstawicieli oraz Agencji Rozwoju Przemysłu z reprezentantami funduszu, który wylicytował w maju br. główne aktywa stoczni Gdynia i Szczecin.

Rosja skurczy się o 7,5 proc.

Rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 7,5 procent - uważa prezydent tego kraju, Dimitrij Miedwiediew. Ogłaszając tę prognozę, dodał jednak, że interwencje podjęte przez Kreml zapobiegły głębszej zapaści gospodarczej w Rosji.

Wszyscy gracze do Poznania!

W piątek w Poznaniu ruszają Targi Multimediów i Rozrywki Poznań Game Arena. To największa impreza poświęcona multimediom i elektronicznej rozrywce w Polsce. Organizatorzy spodziewają się około 30 tys. odwiedzających.

Łotwa chce być grzeczna

Rząd Łotwy decyduje się na obniżkę deficytu budżetowego w przyszłym roku. Taka deklaracja padła po nadzwyczajnym spotkaniu łotewskiej koalicji rządowej. Premier Valdis Dombrovskis powiedział, że Ryga podejmuje teraz odpowiednie środki, by spełnić wymogi swoich najważniejszych pożyczkodawców, czyli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Unii Europejskiej i Szwecji.

Londyńska dzielnica z własną walutą

Londyńska dzielnica Brixton wprowadziła własną walutę. Funt brixtoński ma wesprzeć lokalne firmy i pobudzić handel. Będzie walutą uzupełniającą, istniejącą obok, a nie zastępującą funta szterlinga - pisze "Forum" na podstawie brytyjskiego "The Guardian".

Jak handlarz bronią grał o polskie stocznie

Bywa na salonach i zna najważniejszych biznesmenów i polityków świata. Podejrzewany jest o "ciemne interesy" i korupcję. Przez lata pośredniczył w handlu bronią państwowego Bumaru. Od kilku lat interesował się też polskimi stoczniami i był ojcem chrzestnym umowy z Katarczykami - nieudanej... Minister skarbu Aleksander Grad twierdzi, że obecność Abdula Rahmana El-Assira nie miała w stoczniowych negocjacjach znaczenia. Czy na pewno?

Odsunięci za Katar

Minister skarbu Aleksander Grad wymienia osoby nadzorujące sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. W MSP przetarg będzie nadzorował podsekretarz stanu Adam Leszkiewicz zamiast wiceministra Zdzisława Gawlika. Stenogramy jego rozmów są w materiałach CBA opublikowanych przez tygodnik "Wprost".

Doradca Obamy: USA uciekły znad przepaści

Stany Zjednoczone są na drodze do gospodarczego uzdrowienia, warunki na rynkach finansowych są stabilniejsze i pojawiły się pierwsze oznaki stabilizacji na rynku mieszkaniowym - oświadczył w poniedziałek Larry Summers główny doradca ekonomiczny prezydenta USA Baracka Obamy.

Sytuacja w Skyline Investments.

Grupa Kapitałowa Skyline Investment składa się z 5 podmiotów świadczących usługi w ramach trzech segmentów: działalności doradczej, inwestycyjnej oraz teleinformacyjnej. Jednak wyniki w ostatnich okresach nie były najlepsze. Na temat sytuacji w firmie rozmawiał z Robertem Stanilewiczem w programie "Dzień na rynkach", Jerzy Rey prezes Skyline Investments

Pierwsza kobieta z ekonomicznym Noblem

Amerykańska ekonomistka Elinor Ostrom i Amerykanin Oliver E. Williamson zdobyli w tym roku nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Ostrom jest pierwszą w historii kobietą, która otrzymała Nobla w tej kategorii.

Bruksela przyjrzy się sprzedaży stoczni

Do polskiego wymiaru sprawiedliwości, a nie do Komisji Europejskiej należy zbadanie sprawy zarzutów o nieprawidłowościach przy sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie - stwierdził rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd. Zapowiedział jednocześnie, że będzie się uważnie przyglądać kontynuacji sprzedaży.

Padają pytania, prezes nie odpowiada

"Kto był szefem szefów, o których mówi pan w stenogramach?", "Dlaczego faworyzowaliście tylko inwestora z Kataru, a informacje o nim czerpaliście z Google'a?", "Dlaczego chcieliście przerwać proces sprzedaży stoczni?" - takie m.in. pytania usłyszał na konferencji prasowej Wojciech Dąbrowski, szef ARP. Konkretne odpowiedzi jednak nie padły. W nerwowej atmosferze konferencji prasowej padło za to kolejne zapewnienie, że "wszystko jest w porządku".

Fota SA w restrukturyzacji

Fota, dystrybutor sprzętu samochodowego, prowadzi restrukturyzację swojej sprzedaży. Procesowi temu obecnie zostanie poddanych dziesięć sklepów, którym grozi zamknięcie, albo połączenie z innymi placówkami. Spółka zapowiada również utrzymanie większej dyscypliny kosztowej. Na temat sytuacji w spółce rozmawiał Paweł Gizicki, wiceprezes Fota SA.

Znów chcą wyłudzić dane klientów BZ WBK

Kolejna próba wyłudzenia poufnych danych od klientów Banku Zachodniego WBK. Od wczoraj w sieci rozsyłane są fałszywe e-maile od osób podszywających się pod pracowników banku. Jednak według biura prasowego BZ WBK, klienci są już odporni na takie zagrywki.

Złamał Bank Anglii, teraz zarobi na ratowaniu planety

George Soros, kontrowersyjny miliarder, filantrop i jeden z najbardziej znanych spekulantów walutowych, słynny z tego, że złamał Bank Anglii, teraz deklaruje, że zainwestuje miliard dolarów w ekologiczne projekty pozwalające uchronić naszą planetę od zmian klimatu. Co rok, przez kolejne 10 lat, ma wydawać też 10 mln rocznie na tworzenie regulacji prawnych pomagających chronić przyrodę.

Będzie więcej kredytów?

Narodowy Bank Polski chce pobudzić akcję kredytową w polskich bankach. O to, czy z ich strony wyrażane jest zainteresowanie odpowiednimi instrumentami NBP, oraz o prognozy dotyczące pobudzenia akcji kredytowej rozmawialiśmy z prof. Witoldem Kozińskim, wiceprezesem NBP.

Kara na PSB

PSB ma kłopoty – nałożona przez UOKiK kara 8 mln złotych może sprawić, że firma straci płynność finansową, a setki ludzi pracę. To 1 procent przychodu PSB, ale 1 procent to także zysk netto firmy, więc de facto mają zapłacić więcej niż rzeczywiście zarobili – jak tłumaczą. Według przedstawicieli PSB kara została nałożona niesłusznie...

Rumuńskie wino

Rumunia - piąty europejski producent wina ciągle nie przebił się ze swym produktem za granicę. Na wewnętrzny rynek trafia ponad 90 procent wina rodzimej produkcji. Według przedstawicieli sektora, kryzys nie przeszkodzi jednak w rozwoju branży i chociaż rumuńskie PKB ma skurczyć się w tym roku o 8,5 procent, produkcja wina ma wzrosnąć o 13 procent.

Dlugi weekend w Stanach a kurs złotego

Złoty zakończył piątek na nienalepszej pozycji. Do osłabień kursu walut regionu przyczyniły się w znacznej mierze wiadomości z Łotwy. Na temat problemu z wykonaniem fiskalnych założeń budżetowych. Na temat sytuacji naszej waluty na początku tygodnia rozmawiał Marek Wołos, analityk TMS Brokers.

Kryzys? U Philipsa nie widać

Philips - holenderski producent elektroniki użytkowej, sprzętu AGD i sprzętu medycznego - ogłosił, że jego zysk za III kwartał wyniósł 174 miliony euro, mocno zaskakując analityków, którzy oczekiwali sumy dużo niższej. Zarząd spółki podał jednocześnie, że na większości rynków zbytu nie widać jeszcze gruntownego ożywienia.