Najnowsze

Najnowsze

Strategia Redanu na 2010 rok

Restrukturyzacja rozpoczęta w Redanie jeszcze przed 2009 rokiem pozwoliła dobrze przejść spółce najtrudniejszy czas kryzysu. Teraz spółka tworzy już strategię na 2010 rok. Ubrania firm Redanu nie będą zapewne tańsze w tym czasie, ale możemy spodziewać się nowych kolekcji. Jak mówi sam prezes: „nie chcemy konkurować ceną, tylko produktami.” To właśnie biznes modowy ma w przyszłości przynosić spółce większe zyski niż sektor dyskontowy. Na jakie inwestycje Redan wyda w tym roku 24 miliony złotych swoich środków, prezes spółki Piotr Kujawiński zdradzał Robertowi Stanilewiczowi.

Bankier świata łapie za kurek. Świat zadrżał

W światowej gospodarce powiało chłodem, a sesję na amerykańskiej giełdzie całkowicie opanowała ta informacja: największy pożyczkodawca świata może przestać finansować długi wielu krajów. Europejskie giełdy zakończyły dzień na czerwono, gdy władze w Pekinie nakazały bankom komercyjnym wstrzymanie do końca stycznia akcji kredytowej.

Słodki alians

Gorzki smak porażki producenta słodyczy Cadbury i słodkie zwycięstwo Krafta. Brytyjski producent czekolady zaakceptował amerykańską ofertę wartą 19 miliardów 200 milionów dolarów i zarekomendował swoim akcjonariuszom akceptację takiej ceny. Decyzję mają podjąć do 2 lutego. W tle tej fuzji jest także należący do Cadbury - Wedel. Komisja Europejska warunkuje zgodę na fuzję sprzedażą tej polskiej marki. Kto może ją nabyć? I czy fuzja gigantów może zmienić rynek słodyczy także w Polsce? O tym w programie "Rynki Dnia" mówił Tomasz Manowiec - analityk BM BGŻ.

Ikea stawia na Polskę

Szwedzki koncern meblowy Ikea zbuduje w Polsce fabrykę płyt HDF. O ile nie przeszkodzą urzędnicy. Zakład w gminie Orla w Podlaskiem ma być jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ostatnich latach. Koncern zapowiada zainwestowanie tam 340 mln euro i zatrudnienie docelowo 2 tysięcy osób.

Strajk sparaliżował irlandzkie lotniska

Około 150 lotów zostało w środę odwołanych z powodu strajku irlandzkich kontrolerów lotów. Zamknięte były trzy główne lotniska w Dublinie, Corku i Shannon - informuje dziennik "Irish Times". Problemy dotknęły około 20 tysięcy podróżnych, głównie tanich linii Ryanair i Aer Lingus..

Wszyscy chcą pożyczyć Polsce

Obligacje emitowane przez polski rząd, którymi zabezpiecza on potrzeby pożyczkowe budżetu, schodzą jak ciepłe bułeczki. Inwestorzy chcą kupować więcej niż jest oferowane, mimo, że zarobek na nich wcale nie jest taki duży. Eksperci nie mają wątpliwości - Polska coraz lepiej postrzegana przez inwestorów. Przestrzegają jednak przed zbytnim optymizmem.

Plany Rainbow Tours

O planach na przyszłość, wynikach i nieudanym zakupie wybranych aktywów spółki Orbis Travel w programie "Rynki Dnia" mówił prezes Rainbow Tours Grzegorzem Baszczyńskim.

MS Outlook także dziurawy

Problemy z bezpieczeństwem istnieją także w programach pocztowych z rodziny Outlook koncernu Microsoft - oficjalnie ogłosił niemiecki urząd bezpieczeństwa sieciowego. Według jego komunikatu niebezpieczne jest także otwieranie pochodzących z nieznanych źródeł plików .chm, zwykle używanych w systemie pomocy Windows.

Kadrowa miotła sprząta przed gazową umową?

Rozmowy rady nadzorczej EuRoPol Gazu o stawkach za tranzyt gazu przez Polskę zakończyły się... zawieszeniem członków zarządu spółki. Według komunikatu PGNiG, udziałowca tej firmy, zmiany mają gwarantować "uporządkowanie nierozwiązanych dotychczas kwestii EuRoPol Gazu w duchu przygotowywanego porozumienia międzyrządowego".

Jedni zarabiają, drudzy tracą

Środowe publikacje wyników finansowych amerykańskich banków nie dały jednoznacznej informacji o kondycji sektora. Bank of America rozczarował większą od oczekiwanej stratą, Morgan Stanley - niższym od oczekiwań zyskiem, a Wells Fargo zarobił grubo powyżej prognoz.

Wrogie przejęcie - jak się przygotować

Jak przygotować się do przejęcia albo fuzji? Jak postępować w przypadku wrogiego przejęcia? Co to jest due dilligance? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie Roberta Stankiewicza w "Biznes Lunchu" z Bartłomiejem Smolarkiem, dyrektorem w Grupie Fuzji i Przejęć w Ernst & Young i Pawłem Rymarzem z Weil, Gotshal & Manges.

Polski rynek fuzji i przejęć

Jaki był 2009 rok pod względem fuzji? Jaki jest Polski rynek fuzji i przejęć? Jak przygotować się do fuzji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie Roberta Stankiewicz w "Biznes Lunczu" z Adamem Kostrzewą, partnerem TPA Howath.

Mieli LOT-u chcieć, a nie nie chcą

Linie lotnicze Air France KLM zaprzeczają doniesieniom, że zamierzają przejąć Polskie Linie Lotnicze LOT - donosi Agencja Bloomberg. Informacje o zainteresowaniu zakupem polskiego przewoźnika podał rano "Dziennik Gazeta Prawna".

Zysk NBP pod lupę nowej RPP

- Nowa Rada Polityki Pieniężnej może zmienić sposób wyliczania zysku banku centralnego - wynika z wypowiedzi Anny Zielińskiej-Głębockiej, kandydatki do RPP. - Przyjrzenie się temu będzie jednym z pierwszych wyzwań nowej Rady - uważa ekonomistka.

Koniec zuchwałego "nabijania w polisę"

Otwarte i zuchwałe - tak naruszenia praw konsumentów w polisach na życie określa szefowa UOKiK. - Niektóre klauzule umów wprost dążą do niewypłacania odszkodowań - twierdzi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. I każe zapłacić trzem ubezpieczycielom w sumie ponad pół miliona złotych kar. W przypadku dziesięciu wysyła zaś pozwy do sądu.

Polski Dreamliner w 2012 r., a może i wcześniej

Pierwszy Dreamliner pojawi się we flocie LOT w 2012 roku - poinformował prezes polskiego przewoźnika Sebastian Mikosz. LOT otrzyma ósmy wyprodukowany egzemplarz maszyny i będzie pierwszym europejskim odbiorcą tego samolotu.

Będzie nowy plan Balcerowicza

Leszek Balcerowicz zapowiada nowy plan, który tym razem ma posłużyć uzdrowieniu polskich finansów publicznych. Poprzedni tzw. Plan Balcerowicza na początku lat dziewięćdziesiątych zapoczątkował przejście Polski z komunistycznego modelu gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej.

Amerykański gigant wejdzie na polski rynek

Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie – JP Morgan ogłosił, że chce zwiększyć swoją aktywność w Polsce, angażując się w transakcje na Catalyst – rynku obligacji uruchomionym przed kilkoma miesiącami przez GPW.

RPP wkrótce w komplecie

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę wszystkie trzy kandydatury na nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. PO i PSL zgłosiły do niej Annę Zielińską-Głębocką; Lewica - Krzysztofa Jajugę, a PiS - Andrzeja Kaźmierczaka.

Zapragnąłeś bawolicy, a dostajesz... krowę

Wybuchł kolejny skandal z nieprawidłowościami przy produkcji słynnej mozzarelli z mleka bawolic w regionie Kampania na południu Włoch. Minister rolnictwa Luca Zaia wyznaczył komisarza w konsorcjum jej 128 producentów, ponieważ - jak ogłosił - sam jego szef został przyłapany na tym, że do mleka dolewał wody. Inni zaś - jak się okazało - dodają tańsze krowie mleko.

MFW wierzy w silniejszy wzrost

Globalne ożywienie gospodarcze będzie znacznie silniejsze od prognozowanego - uważa Prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn i zapowiada rychłe podniesienie prognoz wzrostu światowego PKB.

IBM zarabia coraz więcej

IBM ogłosił wyniki za ostatni kwartał zeszłego roku powyżej oczekiwań rynkowych. Amerykański gigant komputerowy zanotował wtedy roku 3,59 dolara zysku na akcję. To o 9 procent więcej rok do roku i o ponad 3 procent więcej niż oczekiwali analitycy. Przychody w IV kwartale również wzrosły powyżej oczekiwań, do ponad 27 miliardów dolarów. To o 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Ile jeszcze zapłacimy za stocznie?

Zwolnienia górników, hutników i stoczniowców kosztowały budżet od 1998 roku około 5,5 mld zł. A to jeszcze nie koniec. Dziś związkowcy ze stoczniowej „Solidarności” spotkają się z ministrem Michałem Bonim. Będą się domagać – jak dotychczas – by program zwolnień monitorowanych trwał, a stoczniowcom, którzy z niego skorzystali, przywrócono prawo do zasiłku - pisze "Rzeczpospolita".

Przyszłość jest mobilna

Najbliższe lata będą należały do małych, przenośnych urządzeń: smartphone'ów, tabletów i netbooków – przewiduje firma doradcza Deloitte Touche Tomatsu. O jej najnowszym raporcie dotyczącym telekomunikacji, mediów i rynku nowych technologii pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kto wypchnie giełdę na giełdę?

Już wkrótce ruszy konkurs na nowego szefa warszawskiego parkietu. Poszukiwani będą także nowi doradcy prywatyzacji GPW - pisze "Rzeczpospolita".

Tłumy chętnych na polskie długi

Polskie zadłużenie wciąż rośnie, ale inwestorzy nie zrażeni tym kupują rządowe obligacje. Inwestorzy z zagranicy zgłaszają olbrzymi popyt na polskie papiery skarbowe, podbijając tym samym ich cenę - informuje "Parkiet" przed środową aukcją obligacji długoterminowych, zapadających w 2019 i 2029 roku o wartości 1,5-2,5 mld zł.

Nasze nowe dowody rozruszają pół świata

1 stycznia 2011 w Polsce rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z mikroprocesorem. Zamówienia z Polski mogą wstrząsnąć światowym rynkiem kart chipowych - informuje "Puls Biznesu".

Emeryci zyskują, ZUS traci

Dobra wiadomość dla rencistów i emerytów. W marcu niemal 10 milionów z nich otrzyma wyższą podwyżkę, niż zakładał rząd - szacuje "Dziennik Gazeta Prawna".