Ceny akcji spadaj膮 od Szanghaju i Tokio po Nowy Jork,. Spadki ogarn臋艂y tak偶e warszawsk膮 gie艂d臋, a z艂oty traci we wtorek na warto艣ci godzina po godzinie. Dlaczego tak si臋 dzieje? Z powodu fatalnych danych o ameryka艅skiej gospodarce, obaw, 偶e chi艅ska lokomotywa dosta艂a zadyszki i k艂opot贸w bud偶etowych pa艅stw strefy euro. Dopiero p贸藕nym popo艂udniem spadki naszej waluty nieco si臋 cofn臋艂y.
Inwestorzy od rana uciekaj膮 z rynk贸w bardziej ryzykownych. Dlatego rosn膮 w si艂臋 frank szwajcarski i japo艅ski jen.
Frank bije rekord za rekordem w relacji do euro. O godz. 16.05 za euro p艂acono tylko 1,3212 franka, najmniej w historii wsp贸lnej waluty. Od poniedzia艂ku frank zyska艂 do euro 1 proc.. Podobnie sytuacja wygl膮da z jenem. O ile w poniedzia艂ek za dolara trzeba by艂o p艂aci膰 ponad 89 jen贸w, we wtorek po po艂udniu ju偶 tylko nieco powy偶ej 88. To znaczy, 偶e dolar straci艂 do jena 1,2 proc. w ci膮gu dnia.
Z艂e nastroje globalne
Wyprzeda偶 akcji na ca艂ym 艣wiecie nast膮pi艂a po og艂oszeniu przez Conference Board indeksu wska藕nik贸w wyprzedzaj膮cych dla Chin, lokomotywy 艣wiatowej gospodarki. Indeks wzr贸s艂 o 0,3 proc., wobec wzrostu o 1,7 proc. podawanego jeszcze 15 czerwca. A to oznacza wielki spadek oczekiwa艅. Inwestorzy tak偶e obawiaj膮 si臋, 偶e dane o ameryka艅skim rynku pracy, kt贸re zostan膮 og艂oszone 2 lipca, b臋d膮 z艂e.
Fatalne by艂y te偶 og艂oszone we wtorek informacje o nastrojach konsument贸w. Publikowany przez Conference Board indeks zaufania ameryka艅skich konsument贸w spad艂 w czerwcu do 52,9 pkt. z 62,7 pkt. (po korekcie z 63,3 pkt.) miesi膮c wcze艣niej. Czerwiec przyni贸s艂 pierwszy spadek indeksu po trzech miesi膮cach wzrost贸w. Z bada艅 wynika, 偶e coraz wi臋cej Amerykan贸w uwa偶a, 偶e obecnie trudno jest znale藕膰 prac臋.
- Rynek oczekiwa艂 odczytu na poziomie 62,8 pkt. Dane mocno rozczarowuj膮. Dodatkowo wpisuj膮 si臋 w ca艂膮 grup臋 ostatnio publikowanych s艂abych danych ze Stan贸w Zjednoczonych - napisali analitycy XTB.
O ile indeks tokijskiej gie艂dy Nikkei 225 spad艂 o 1,27 proc., rynki w Europie kt贸re zamkn臋艂y notowania po danych z USA, by艂y znacznie bardziej dotkni臋te spadkami. Frankfurcki DAX spad艂 o 3,33 proc., a londy艅ski FTSE 100 o 3,1 proc. Na tym tle spadek WIG 20 o 2,45 proc. wygl膮da na umiarkowany. Ameryka艅skie indeksy rozpocz臋艂y sesj臋 bardzo silnymi spadkami o ponad 2,5 proc. Na zamkni臋ciu notowa艅 Dow Jones traci艂 2,64 proc., Nasdaq 3,85 proc., a Standard and Poor's 500 zni偶kowa艂 o 3,1 proc.
Teraz kochaj膮 franka i jena
Na dane z USA rynek zareagowa艂 dalszym umocnieniem jena i franka, a dolar zyska艂 do euro. A to wszystko dzia艂a przeciwko z艂otemu. Do tego dochodz膮 trwaj膮ce ju偶 od kilku dni obawy, czy Rumunii uda si臋 unikn膮膰 bankructwa, bowiem zakwestionowanie reform przez S膮d Konstytucyjny stawia pod znakiem zapytania pomoc MFW dla tego pa艅stwa. A tak偶e wci膮偶 trwaj膮ce obawy o zad艂u偶enie najs艂abszych gospodarek strefy euro - Grecji, Hiszpanii i Portugalii.
Na dodatek we wtorek MFW ostrzeg艂 Austri臋, 偶e znaczne zaanga偶owanie bank贸w z tego pa艅stwa na europejskich rynkach wschodz膮cych zwi臋ksza zagro偶enie dla jej finans贸w. To kolejny kraj strefy euro, kt贸ry do艂膮cza do listy maj膮cych, b膮d藕 mog膮cych mie膰 k艂opoty.
Wszystkie te strachy na raz
- Dzi艣 wszystkie te strachy pospo艂u zajrza艂y w oczy inwestor贸w na wszystkich 艣wiatowych gie艂dach - napisali analitycy Gold Finance w komentarzu.
Na fali powszechnego strachu i obaw o 16 z艂oty przej艣ciowo os艂ab艂 nawet do 4,17 za euro. Za dolara p艂acono 3,43 z艂, a za franka prawie 3,16 z艂. Po 16 z艂oty zacz膮艂 odzyskiwa膰 warto艣膰 i w por贸wnaniu z najni偶szymi dziennymi notowaniami umocni艂 si臋 do g艂贸wnych walut o 2-5 groszy. Jednak cho膰 wtorkowe notowania w relacji do euro zako艅czy艂 na poziomie z poniedzia艂ku, to do dolara straci艂 w ci膮gu dnia 2 grosze, do franka 4, a do funta 3 grosze. Euro jest we wtorek najdro偶sze od 7 czerwca, a do poziomu z marca ubieg艂ego roku powr贸ci艂 frank szwajcarski. Brytyjski funt jest najdro偶szy od lipca 2009 roku.
Czy to druga fala?
Czy to pocz膮tek drugiej fali kryzysu? I co nas jeszcze czeka - zastanawiaj膮 si臋 wszyscy. Tego nikt nie wie. Jednak analitycy m贸wi膮, 偶e nied艂ugo oceny inwestor贸w mog膮 si臋 znacz膮co zmieni膰.
- Tak silny spadek indeksu Conference Board, je偶eli tylko wykluczy膰 "wypadek przy pracy", stawia pod znakiem zapytania perspektywy ameryka艅skiej gospodarki. Dlatego trudno USA traktowa膰 jako bezpieczn膮 przysta艅. Szczeg贸lnie, 偶e ju偶 nied艂ugo reformuj膮ca si臋 i korzystaj膮ca ze s艂abej wsp贸lnej waluty strefa euro, mo偶e okaza膰 si臋 ciekaw膮 alternatyw膮 dla inwestor贸w - napisali analitycy XTB.
Wt贸ruje im Naill Ferguson, profesor historii z Uniwersystetu Harvarda. M贸wi on, 偶e kryzys d艂ugu w greckim stylu za 2-3 lata mo偶e czeka膰... Stany Zjednoczone. Wed艂ug Fergusona deficyt Stan贸w Zjednoczonych mo偶e podwa偶y膰 zaufanie inwestor贸w do Waszyngtonu, a Ameryka nie robi niczego, by radykalnie zmieni膰 polityk臋 fiskaln膮.
Ale Ferguson powiedzia艂 te偶, 偶e plany ci臋膰 deficyt贸w bud偶etowych i wysokie koszty obs艂ugi zad艂u偶enia gro偶膮 Unii powrotem kryzysu.
- Wydaje si臋 偶e Unia zmierza w kierunku drugiego dna recesji. To pow贸d do zmartwienia, po drugie martwi膰 mo偶e tak silne os艂abienie euro wobec dolara. Je艣li Ameryka chce wyrwa膰 si臋 z recesji dzi臋ki eksportowi, ostatniej rzeczy jakiej potrzebuje jest dewaluacja konkurencyjnej waluty. Problemy Ameryki i Europy s膮 wi臋c 艣ci艣le powi膮zane, cho膰 obecnie du偶o trudniejsza sytuacja panuje w Europie - powiedzia艂.
殴r贸d艂o: tvn24.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽EPA