Najnowsze

Najnowsze

Umocnienie juana

Chiny sygnalizują gotowość do umocnienia juana i szykują na to swoich eksporterów. Co może to oznaczać dla światowego biznesu? Czy wartość juana przełoży się na kurs eurodolara? Między innymi na te pytania Tomasz Dumała - makler BGŻ - odpowiadał w programie "90 minut".

Grecja bankrutuje

Grecji są potrzebne jakiejkolwiek reformy i trzeba je przeprowadzić jak najszybciej - mówi dr Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte BC. Reform jednak nie ma, Grecja jest zapożyczona po uszy. Kraj nie ma wiarygodności i cały czas ją traci.

Mercedes razem z Renault

Mercedes Clio? Daimler i Renault w jednej drużynie. Cel – wspólna produkcja małych aut. Ten alians to jedna z największych niespodzianek post-kryzysowych.

Mercedes razem z Renault

Połączenie Mercedesa i Renault, to dla obu marek same korzyści - mówi Stanisław Sewastianowicz, redaktor naczelny Auto Świat. Po mercedesy, które mają dobre duże silniki diesla i benzynowe, sięgają klienci z górnej półki. Renault i połączony z nim w 1999 roku Nissan, są za to bardziej zaawansowane w samochodach  elektrycznych i tutaj Mercedes może skorzystać. Poza tym może wzmocnić swoją pozycję w Japonii.

Małe firmy boją się inwestycji

Z badań Lewiatana wynika, że mniejsze firmy są ostrożne w podejmowaniu długoterminowych decyzji inwestycyjnych. Im mniejsze przedsiębiorstwo tym bardziej się boi inwestować. Te na rynku polskim obawiają się o popyt konsumpcyjny, który osłabł. Największe nakłady na rozwój planują przeznaczyć tylko duże korporacje oraz eksporterzy i importerzy, mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

"To nie tanie kredyty wywołały kryzys"

- To nie niskie stopy procentowe, które ułatwiły najbiedniejszym Amerykanom uzyskać kredyt hipoteczny wywołały kryzys - mówił w środę Alan Greenspan, były szef Rezerwy Federalnej w amerykańskim Kongresie. - Spowodowało go, stworzenie przez Wall Street z tych pożyczek papierów wartościowych. Fed nie miał na to wpływu - dodał.

MIT zapowiada spory zysk

Mobile Internet Technology po zeszłorocznej restrukturyzacji wysoko zawiesza poprzeczkę. Jak zapowiada prezes Grzegorz Eider spółka w 2010 roku przewiduje zysk netto powyżej 20 mln zł. Ma go zapewnić wyjście z działalności wydawniczej i skupienie się nad nowymi technologiami, nową ofertą.

Motoryzacja jakoś jedzie

- W marcu Polacy kupili 29 tys. 348 nowych aut osobowych - podał monitorujący rynek instytut Samar. To o 5,6 proc. mniej niż w marcu zeszłego roku, ale o prawie 5 tys. (20,3 proc.) więcej niż w lutym tego roku.

Restrukturyzacja Trionu

Prezes Trion SA zapowiada dodatni wynik za 2010 rok, po słabych wynikach za 2009 rok. Ma w tym pomóc restrukturyzacja, którą spółka prowadzi od 3 miesięcy. Potrwa ona jeszcze przez II kwartał. Spółka ogranicza mocno koszty. Zamierza powiększyć ofertę w stolarce otworowej w punktach sprzedaży w kraju, ale także w kilkudziesięciu w Czechach i Niemczech. Będzie to m.in. stolarka drewniana, drzwi, rolety, bramy garażowe. zwiększenie oferty, to samo na rynku niemieckim. Poszerzy ofertę zagraniczną.

Rynki Dla Opornych

Nasz portfel ma się świetnie. Rynki idą w dół, a RDO w górę. Zarabiamy dzięki North Coastowi. Na nim zarobiliśmy już ponad 23 proc. Spółka produkuje włoskie sery przy granicy z Niemcami oraz sprowadza do Polski włoskie jedzenie. Dalej zarabiamy na Orle Opony. Przystaliśmy na propozycję naszego widza kupna akcji DM IDM SA - spółka od dłuższego czasu zapowiada kupno banku.

"Złoty umacnia się za szybko"

- Zbyt szybkie umacnianie się złotego, z którym mamy obecnie do czynienia, może zaszkodzić ożywieniu gospodarczemu - uważa wiceminister finansów, Ludwik Kotecki. A analitycy prognozują, że nasza waluta będzie coraz mocniejsza

Bezrobocie zaczyna spadać

Pracodawcy wreszcie zaczęli zatrudniać. W urzędach pracy jest o 45 procent więcej ofert niż rok temu. Do tego wszystkiego bezrobocie w kwietniu ma już wyraźnie stopnieć.

Pożyczki i darowizny w rodzinnym gronie

Darowizny lub pożyczki. Jak mówi nasz ekspert Andrzej Marczak, partner w KPMG, członkowie rodziny często pytają o ich opodatkowanie. W przypadku najbliższej rodziny takie darowizny nie mają limitów, trzeba jednak pamiętać, że trzeba to zgłosić urzędowi skarbowemu. Zięć, synowa, czy teściowie nie są w naszym prawie podatkowym uznawani za najbliższą rodzinę. Dlatego jeśli darowizna w tej grupie przekroczy próg 9,6 tys. złotych, zapłacimy od niej 7 proc. podatku.

Drogi i koleje postawią Hiszpanię na nogi

Rządy wielu krajów zaczynają się powoli wycofywać ze stymulowania gospodarki. Hiszpania wręcz przeciwnie. - W ciągu najbliższych dwóch lat w rozwój hiszpańskich kolei i sieci dróg zainwestowane zostanie 17 mld euro - ogłosił premier Jose Luis Rodriguez Zapatero. Inwestycje mają poprawić infrastrukturę, ożywić dotkniętą recesją gospodarkę oraz stworzyć nowe miejsca pracy.

Intercity wymienia zarząd

Grzegorz Mędza zastąpi Krzysztofa Celińskiego na stanowisku prezesa PKP Intercity - zdecydowano podczas walnego zgromadzenia spółki. Z funkcji członka zarządu – dyrektora handlowego został odwołany też Marek Nitkowski. Jego następca nie został na razie powołany.

Lokata strukturyzowana oparta na ropie

Jak zrobić taką strukturę opartą na ropie? Część z klientów zakładając ją często nie wie, na czym ona dokładnie polega. Standardowa kwota minimalna do zawarcia transakcji to około 20 lotów, czyli 1000 baryłek razy ok. 86 dolarów (obecna cena ropy). Marcin Żółtaniecki z Raiffeisen Bank Polska tłumaczy, jak zamówić w banku taki produkt na przykładzie lokaty o wysokości 10 mln zł na termin 1 roku, opierając ją na ropie.

Czerwono na GPW

Lekki spadek indeksów po wtorkowych rekordach. W środę WIG20 traci 0,54%. O szczegółach Jan Niedziałek.

Przedszkole w firmie

Do 16 kwietnia można składać wnioski o dotacje na utworzenie przyzakładowego przedszkola. Jak założyć przedszkole firmowe z unijnych pieniędzy? O to w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer pytał Magdalenę Świdnicką-Wołyńską z departamentu wdrażania EFS w MPiPS.

Pozbud po emisji

Pozbud z sukcesem zrealizował drugą ofertę publiczną. Spółka pozyskała z rynku w sumie 25 milionów złotych. Na co chce przeznaczyć środki z emisji? O tym w programie „Rynki Dnia”, Rafał Hirsch rozmawiał z wiceprezesem spółki, Romanem Andrzejakiem.

Firmy płacą miliony za piractwo

- Piractwo komputerowe w 2009 roku kosztowało europejskich przedsiębiorców ponad 16 mln dol - wynika z wyliczeń BSA, organizacji zajmującej się promowaniem bezpiecznego i legalnego korzystania z oprogramowania. Polskie firmy zapłaciły ponad 821 tys. złotych

Motywujemy pracowników

Zdaniem prezesa IDEA! Management Consulting Pawła Bochniarza podwyżka to uniwersalna metoda na marnotrawienie pieniędzy. Najprostszą formą motywacji jest motywacja wewnętrzna. O tym dlaczego nie tylko wysoka pensja i samochód służbowy mogą sprawiać, że nasz zespół będzie pracował jeszcze wydajniej w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer rozmawiał z Pawłem Bochniarzem - prezesem IDEA! Management Consulting.

W co zainwestować wygrany milion?

Krzysztof Wójcik, który jako pierwszy wygrał w "Milionerach" milion złotych zastanawia się w co zainwestować? Podpowiada mu Adam Ruciński z Blue Tree Financial Group.

Dom za oceanem. Czyli rynek amerykańskich nieruchomości

Czy warto inwestować w przecenione nieruchomości w USA? Na to pytanie odpowiadają goście Jarosław Bartłomiejczyk z RE/MAX Poland, koszykarz Orlando Magic Marcin Gortat oraz Jan Budz z Realty Executives Elite z Chicago. Za oceanem nieruchomości tanieją od 3, 4 lat, choć nie wszędzie. W Detroit minus 22 proc, ale już w Los Angeles prawie jeden procent w górę. Czyżby wyjście z dołka było tuż, tuż?

Tanie koleje na razie zostają

Przewozy Regionalne nadal mogą korzystać z torów kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe nie rozwiążą na razie umowy z samorządową spółką, ponieważ zapłaciła ona część zaległych należności.

Kolejarze zeszli z torów

Związkowcy z PKP Polskie Linie Kolejowe w Gdańsku, Włoszczowie i w okolicy Lublina zakończyli blokady torów w swoich miejscowościach. Kolejarze walczyli w ten sposób o podwyżki płac. Pociągi jeździły w tym czasie okrężnymi trasami.

PKB w I kwartale

Tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale będzie oscylować w okolicach 3%, powiedział gość programu "Dzień na rynkach" Andrzej Rzońca. Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej warunkiem osiągnięcia tego poziomu jest między innymi stabilny kurs polskiej waluty. Z Andrzejem Rzońcą, członkiem RPP rozmawiał Mikołaj Kunica.

Kary za opóźnienie w PIT i CIT

Jakie kary grożą za nieterminowe złożenie CIT i PIT? Co mają zrobić ci którzy w zeszłym tygodniu nie złożyli deklaracji CIT? O to w programie "Biznes Lunch" dopytywał Paweł Blajer Katzarzynę - Czarnecką - Żochowską, partnera w dziale doradztwa podatkowego PwC.

E-booki w Empiku

Grupa NFI Empik Media & Fashion SA wchodzi w rynek e-booków. Prezes Maciej Dyjas jest zdania, że w ciągu najbliższych 10-ciu lat takie elektroniczne książki będą odpowiadać za 10 procent całego rynku księgarskiego. W programie Dzień na Rynkach z prezesem Maciejem Dyjasem i Dariuszem Stolarczykiem, członkiem zarządu NFI Empik Media & Fashion, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Polskie biustonosze rządzą

Zagraniczni eksperci doceniają naszą bieliznę. Polska spółka Corin jako jedyna marka z Europy Środkowej i Wschodniej znalazła się na liście światowych ekspertów w produkcji bielizny dla kobiet z dużym biustem przygotowanej przez branżowe pismo "Créations Lingerie".

Pracownicy poszukiwani

Wyniki badań przeprowadzone przez Pracuj.pl są bardziej optymistyczne niż twierdzi GUS. Według badań portalu w I kwartale firmy zamieściły o 46% więcej ofert niż rok wcześniej. Najbardziej poszukiwani są handlowcy oraz specjaliści od sprzedaży. Oznacza to, że przedsiębiorstwa chcą zatrudniać specjalistów. O to czy już teraz pracodawcy powinni szukać pracowników pytaliśmy w programie "Biznes Lunch" prezesa Grupy Pracuj, Przemysława Gacka.