Najnowsze

Najnowsze

Prospekt Tauronu zatwierdzony

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki energetycznej Tauron - podano w komunikacie KNF. Z kolei komunikat spółki głosi, że prospekt zostanie opublikowany 1 czerwca. Według zapowiedzi ministra skarbu, przed końcem czerwca ma nastąpić giełdowy debiut Tauronu.

Truskawki nas nie rozpieszczą

Na razie krajowe truskawki na straganach pochodzą z uprawy pod osłonami i są droższe niż rok temu. Na te spod gołego nieba trzeba będzie poczekać jeszcze ok. dwóch tygodni, a truskawkowego szczytu spodziewać się można dopiero pod koniec czerwca - wynika z ocen ekspertów.

Polsko-Ukraińska współpraca energetyczna

Jakie są perspektywy dla współpracy energetycznej pomiędzy Polską a Ukrainą? O tym z dr Filipem Elżanowskim, ekspertem Agencji Rozwoju Przemysłu rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek podczas Ukraińsko-Polskiego Forum Gospodarczego.

Amerykański PKB niemile zaskakuje

Pierwszy kwartał w Stanach Zjednoczonych okazał się gorszy od oczekiwań. Według drugiego - przedostatniego - pomiaru PKB, gospodarka USA urosła w trzech pierwszych miesiącach roku o 3 procent w ujęciu zannualizowanym. Rynek zaś spodziewał się 3,4 procent nad kreską.

Brytyjskie Netto sprzedane

Znana i na polskim rynku sieć dyskontów spożywczych Netto wycofuje się z Wielkiej Brytanii. 193 sklepy Netto na Wyspach kupuje amerykański Wal-Mart - i zapowiada zmianę ich szyldów na własną markę Asda. Wartość transakcji to 778 milionów funtów.

Zapatero przeforsował oszczędności

Większością jednego głosu parlament Hiszpanii uchwalił pakiet oszczędności budżetowych na kwotę 15 mld euro, co ma pomóc w redukcji znacznego deficytu finansów publicznych. To już kolejny kraj Europy, który radykalnie obniża swe wydatki budżetowe.

Złoty nabiera wigoru

Złoty odzyskuje nadwątlone na początku tygodnia siły. W czwartek w południe dwukrotnie przebił poziom 3,32 zł za dolara. To o prawie dziesięć groszy mniej niż maksymalny kurs z wtorku. Podobnie jest w porównaniu z europejską walutą: za jedno euro w południe płacono poniżej 4,08 zł, podczas gdy we wtorek było to o 9 groszy więcej.

Plany Lubawy

Producent namiotów wojskowych i powlekanych kombinezonów przejmuje producentów dzianin, m.in. Mirandę z Turku w Wielkopolsce i Efekt System. Lubawa rozszerza też swój biznes na deweloperkę – chce wybudować osiedle mieszkaniowe w Pucku. O szczegółach Przemysław Borgosz, prezes Lubawy który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Po wskazaniu Belki dwugłos w RPP

Rada Polityki Pieniężnej podzielona po wskazaniu przez Bronisława Komorowskiego kandydatury Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Dzieli jednak nie sam kandydat, a tryb jego wyboru.

Taniej naprawisz samochód

Naprawa w nieautoryzowanym serwisie bez utraty gwarancji, tańsze części zamienne - m.in. takie udogodnienia ma zapewnić właścicielom samochodów nowe rozporządzenie UE dotyczące ich sprzedaży i serwisowania. Dokument przyjęła w czwartek Komisja Europejska.

Rostowski o Marku Belce: Najlepszy z możliwych

- Ta kandydatura jest najlepsza z możliwych. Jest wysoce merytoryczna i będzie także pozwalała na ścisłą współpracę między bankiem centralnym i rządem - ocenił kandydaturę Marka Belki na szefa NBP minister finansów Jacek Rostowski.

Rosną długi, rośnie rynek?

Polacy coraz bardziej się zadłużają. Problemy ze spłatą zobowiązań finansowych ma już przeszło 1,8 miliona Polaków. Wartość niespłacanych kredytów rośnie, rośnie więc też rynek dla windykatorów. Czy powódź dodatkowo opóźni spłatę zobowiązań finansowych Polaków? Do którego momentu rynek wierzytelności rośnie, a kiedy następuje jego załamanie? Gościem programu "Dzień na rynkach" był Artur Górnik, prezes Kredyt Inkaso

Perspektywy dla rynków

Co pokażą najbliższe dnie albo nawet najbliższe tygodnie? O perspektywach dla rynków mówił główny analityk Xelion Doradcy Finansowi Piotr Kuczyński, który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Atomobus pojedzie w Polskę

Większość Polaków nie ma nic przeciwko budowie atomu, ale resort gospodarki chce przekonać jeszcze więcej obywateli. W tym celu wyśle latem nad morzem specjalny... autobus. A potem specjalnie wynajęta w tym celu firma przeprowadzi kampanię informacyjną.

Skąd pomoc dla powodzian?

Rząd znajduje 2 mld złotych na pomoc dla powodzian. Propozycja Rady Ministrów zakłada inny podział rezerwy celowej na dofinansowanie projektów europejskich, ale czy to oznacza, że tegoroczne plany przedsiębiorców związane z unijnymi pieniędzmi zostaną odłożone na przyszłość? Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od rana" była Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego.

Pijemy mniej mleka, ale mamy więcej MP3

Polacy w 2009 roku się wzbogacili, podał Główny Urząd Statystyczny. - Wpływ światowego kryzysu na sytuację polskich gospodarstw domowych był na tyle niewielki, że wręcz trudno tu mówić o kryzysie - komentuje raport GUS dla "Pulsu Biznesu" Maciej Mróz, ekonomista Fortis Banku. Wzrostowi dochodów towarzyszy wzrost wydatków. Na co?

Wprowadzą opłaty? Stracą 90 proc. czytelników

Serwisy internetowe "Timesa" i "Sunday Timesa" po wprowadzeniu opłat za dostęp do swoich treści mogą stracić nawet 90 proc. użytkowników - oceniają analitycy firmy Wiggin, która zajmuje się badaniem rynku mediów.

Perspektywy dla Lot-u

LOT odcina grubą kreską złe lata dla spółki, jednak wciąż jest pod kreską. Wyniki po I kwartale pokazują, że nie będzie łatwo w tym roku wyjść na plus. Wprawdzie liczba pasażerów wzrosła aż o 27%, ale przychody spadły o 6%. Strata po pierwszych 3 miesiącach roku sięga już 60 mln złotych. Czy wulkan i powódź zniechęciły Polaków w kwietniu i maju do latania? Czy uda się zwiększyć sprzedaż w wakacje? Gościem „Pieniędzy od Rana” był Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT.

Woda zmyje turystów?

Powódź pokrzyżuje plany rodzimym przedsiębiorcom z branży turystycznej. Jeszcze w marcu Instytut Turystyki prognozował, że branża odbije się od dna, że wzrośnie liczba turystów zagranicznych i polskich. Teraz ruch turystyczny może spaść i to nie tylko na terenach zalanych, ale i w innych regionach - wskazuje "Rzeczpospolita".

Zielony podatek znów na tapecie

Wraca kwestia podatku ekologicznego. O rozwiązaniach, które zachęciłyby Polaków do kupowania samochodów przyjaznych środowisku ma debatować w czwartek grupa robocza Międzyresortowego Zespołu ds. Wzrostu Konkurencyjności Przemysłu Motoryzacyjnego.

Wały zamiast bezpieczeństwa energetycznego

Rząd chce poświęcić ślimaczące się inwestycje energetyczne, np. rurociąg Brody - Płock, żeby więcej z budżetu Unii Europejskiej wydać na inwestycje przeciwpowodziowe - informuje czwartkowa prasa.

Kogo sprzedaż nie rozczarowała?

Mimo złych danych Głównego Urzędu Statystycznego, nie wszyscy przedsiębiorcy odczuli spadek sprzedaży detalicznej. Jakie branże zanotowały wzrost sprzedaży? Jakich wyników przedsiębiorcy spodziewają się w kolejnych miesiącach? Między innymi o tym Rafał Wojda rozmawiał z Tomaszem Siedleckim - dyrektorem ds. marketingu sieci RTV EURO AGD i Andrzejem Trawką - dyrektorem sprzedaży Polskiej Grupy Dealerów.

Portfel RDO bez zmian

Spoglądając na środowe notowania na warszawskiej giełdzie, portfel RDO wypadł słabo. Przy wzroście WIG20 o 4,46%, portfel Rynków Dla Opornych nie zmienił poziomu w porównaniu do sesji z dnia poprzedniego.

Pierwsze wirtualne WZA

Akcjonariusze Netii głosują przez Internet. Po raz pierwszy w historii polskiego rynku kapitałowego - internetowe Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odbyło się w formie elektronicznej. O przyszłość takiej formy walnych zgromadzeń Rafał Wojda pytał Rafała Garczyńskiego ze Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych oraz Pawła Wielgusa ze Stowarzyszenia Emitentów Indywidualnych.

TVN CNBC rozmawia z PIMCO

Największy na świecie fundusz obligacji, PIMCO, chwali Polskę i inwestuje w polskie obligacje. Michael Gomez - który zajmuje się w PIMCO długiem gospodarek wschodzących - powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes, że Polska wyróżnia się na plus wśród europejskich gospodarek wschodzących. Z szefem monachijskiego oddziału PIMCO rozmawiał Błażej Karwowski.

Gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży

Dane o sprzedaży detalicznej, które w środę opublikował Główny Urząd Statystyczny zaskoczyły rynek. Podczas gdy analitycy spodziewali się jej wzrostu o 4,5%, sprzedaż w kwietniu spadła w ujęciu rocznym o 1,6%. Jakie produkty Polacy najczęściej kupowali w kwietniu? Co wpłynęło na taki wynik? Między innymi o to Rafał Wojda pytał Macieja Relugę - głównego ekonomistę BZ WB i Daniela Prałata - dyrektora generalnego sieci Intermarche.

Plany i prognozy Seleny FM

Sektor budowlany z opóźnieniem reaguje na odbicie gospodarcze - mówi w TVN CNBC Biznes prezes Selena FM. Dodaje przy tym, że nie spodziewa się, aby bieżący rok był czasem silnych wzrostów w budowlance. O tym, czy powódź wpłynie na wyniki spółki i o prognozach dla gospodarki Marcin Kowalski rozmawiał z Krzysztofem Domareckim - prezesem Selena FM.

Handel sięga po nadzwyczajne środki

Sprzedaż detaliczna niespodziewanie spadła w kwietniu. Markety ogłaszają "koniec kryzysu" i obiecują zwrot kasy za kupiony sprzęt, jeśli klient w ciągu pół roku od zakupu straci pracę. Mnożą się „zakupowe noce” w centrach handlowych. Czy to oznacza, że kwiecień był dla handlu aż tak niełaskawy, że trzeba sięgać po nadzwyczajne środki?

Mama kontra pracodawca

W dniu matki, sprawdzamy w jaki sposób pracodawcy respektują prawa obecnych i przyszłych mam. Czego może oczekiwać, a czego powinna domagać się od swojego pracodawcy matka?