Najnowsze

Najnowsze

Bułgaria do euro nie wchodzi (na razie)

Bułgaria nie wejdzie do przedsionka euro, czyli strefy ERM-2. To oznacza, że odsuwa w czasie przyjęcie wspólnej europejskiej waluty z końcem 2012 roku. Tymczasem Estonia zapowiada, że spełnia wszystkie warunki i 1 stycznia 2011 roku euro stanie się jej walutą.

Kolejne obniżenie ratingu dla Grecji

To zdaniem Grzegorza Latały, dyrektora inwestycyjnego Aviva Investors TFI naturalna konsekwencja wzrostu obsługi długu. Jego zdaniem do rychłego ogłoszenia niewypłacalności Grecji nie dojdzie, to prawdopodobieństwo 1:200 w najbliższych tygodniach. Grecja zwleka ze skorzystaniem z pomocy, bo to będzie oznaczało, że Unia i instytucje, które pomocy udzielą będą mogły wywierać znacznie większy wpływ na rząd, by ograniczył wydatki budżetowe.

Rodzina na droższym swoim

Limity cen m2  wbrew przewidywaniom wzrosły w wielu województwach. A to oznacza, że w ramach programu Rodzina na Swoim, będzie można kupić droższe mieszkanie. W stolicy limit RNS wzrósł o ponad 4 % i przekroczył poziom 8 tys. złotych.

Rynki Dla Opornych

W jeden dzień zarobiliśmy prawie 10 procent, po kupnie proponowanych przez naszego widza akcji spółki Auxilium. kolejna propozycja naszego widza, to zakup akcji spółki Trion, który jego zdaniem tak mocno spadł, że szkoda nie kupić. Spółka zajmuje się stolarką aluminiową, stalową i drewnianą. Biorąc jednak pod uwagę ponad 50 mln stratę w zeszłym roku i zły wskaźnik płynności, postanowiliśmy odroczyć w czasie ten zakup.

Rodzina na swoim?

Pierwszy rządowy program mieszkaniowy, który naprawdę sprawił, że ludzie zaczęli kupować mieszkania. Program Rodzina na Swoim to wielki rządowy sukces - twierdzą jedni. Drudzy mówią, że to wielka porażka, która przyczynia się tylko i wyłącznie do tego, że ceny mieszkań są wysokie. Czy program stanie się ofiarą swojej popularności?

Konsekwencje interwencji

Po raz pierwszy od dwunastu lat polski bank centralny interweniował na rynku walutowym. Interwencja miała na celu osłabienie złotego. A to dlatego, że bardzo szybko umacniający się polski złoty to problem dla polskich eksporterów. Jeżeli zloty jest silny, to za każde zarobione euro dostają oni mniej złotówek. Cel interwencji jak najbardziej szczytny, ale wątpliwości pozostają. Bo z rynkiem strasznie trudno wygrać, a przegrana może nas wszystkich bardzo dużo kosztować.

Rodzinie będzie trudniej na swoje

Będzie trudniej o rządową pomoc w spłacie kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim". Rząd zamierza zaostrzyć kryteria jej przyznawania, uznając, że dziś często trafia ona nie do tych najbardziej potrzebujących, ale do najsprytniejszych.

Wielki A380 flagową maszyną na mundial

Największy pasażerski samolot świata, Airbus A380 już prawie w służbie Lufthansy. Maszyna na razie jest testowana, przy okazji zachęcając potencjalnych pasażerów do podróży. Już wiadomo, dokąd poleci w pierwszy rejs: do Johannesburga, z reprezentacja Niemiec na piłkarskie mistrzostwa świata w RPA.

Programy lojalnościowe to przyszłość Zakupy.pl

Prowadzenie i zarządzanie programami lojalnościowymi, to przyszłość spółki - mówi Jarosław Kownacki, prezes Zakupy.pl. Jak mówi to już jest w zasadzie podstawowa działalność spółki, która planuje osiągnąć duży zysk za ten rok. Programy lojalnościowe to cały proces związany z realizacją programu wsparcia sprzedaży. W tym obsługa logistyczna, towarowa i wsparcie techniczne. Klientami zakupy.pl są duże korporacje, agencje reklamowe, marketingowe. Produkty cieszą się dużym zainteresowaniem, bo to całkiem nowe sposoby zarządzania służące do raportowania i komunikacji z klientami za pomocą internetu i aplikacji na aparaty komórkowe.

Reakcja zagranicy na interwencję NBP

Interwencja była zdecydowanie dużym zaskoczeniem dla inwestorów - mówi Agata Urbańska, starsza ekonomistka ds. europejskich rynków wschodzących ING Commercial Banking. Jej zdaniem na razie trudno powiedzieć, czy zachęci ona graczy zagranicznych, by spekulować na polskiej walucie. Inwestorzy na pewno będą ostrożniejsi i w krótkim okresie będą uważnie wsłuchiwać się w interwencje słowne członków RPP czy zarządu banku centralnego. Statystyki ciągle pokazują, że złoty może się umacniać.

5 mln euro za twarz na jogurcie

5 milionów euro domaga się od szwedzkiej firmy pewien Grek, którego fotografię umieszczono na opakowaniu tureckiego jogurtu. Nie wiadomo co bardziej rozzłościło mężczyznę: to, że Szwedzi zrobili to bez jego wiedzy, czy to, że zrobili z niego Turka.

Walko o internet

Zdobyliśmy już 600 tys. klientów internetowych z prognozowanych na ten rok 680 tys. - mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii. Wyniki za I kwartał poznamy w maju. Godlewski cieszy się z zapowiedzi TP SA na ten rok o obniżeniu cen za wysokie przepływności sieci. Jak dodaje, spowoduje to, że i usługi Netti będą mogły być niższe. To kwestia kilku tygodni. Godlewski nie chce mówić o możliwych przejęciach, bo spółka jeszcze czeka na ruchy na rynku. Na ewentualne przejęcia i akwizycję spółka będzie mogła dysponować nawet 1 miliardem złotych (mają 240 mln gotówki + 140 spodziewanego zysku z tego roku + linia kredytowa na poziomie 700 mln zł).

Zapłacimy 900 milionów za utracony prąd

Resort finansów ocenił, że budżet będzie musiał wydać ok. 903 miliony złotych na zwrot akcyzy elektrowniom. Taka suma pada w uzasadnieniu projektu ustawy, regulującej zwrot tego podatku. Budżet musi go zwrócić po wyroku europejskiego trybunału.

Dobra inwestycja, czy kosztowne hobby?

Czy zabytkowy samochód może być dobrą lokatą? Na to pytanie odpowiadają aktor Jacek Borkowski i prosto z targów w Essen, Roman Dębecki z magazynu "Auto Świat". Tam zabytkowe samochody potrafią kosztować nawet kilka milionów euro. Panowie przekonują, że to może być dobra inwestycja, ale i dość drogie hobby.

Analitycy czarno widzą Grecję

Coraz większe obawy o to, że Grecy nie wyjdą ze spirali zadłużenia i zbankrutują. Agencja ratingowa Fitch właśnie obniżyła kredytowy rating Grecji do BBB- z perspektywą negatywną.

Milion w portfelu

30% obligacji, 40% gotówki i trochę akcji. Tak zainwestowałby swój milion Piotr Janusz, dyrektor Centrum Finansowego Banku Millennium. Sporo gotówki zatrzymałby w portfelu na wypadek pojawienia się ewentualnych możliwości inwestycyjnych.

Internet pobił telewizję

Internet jest dla nas ważniejszy od telewizji - wynika z sondażu przeprowadzonego przez amerykańskich badaczy.

Kontrole w firmach

W magazynie "Biznes Lunch" doradzaliśmy, jak przygotować się do kontroli skarbowych i podatkowych w firmach. Do rozmowy zaprosiliśmy Marka Kolibskiego, wspólnika w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy. O szczegóły pytał Paweł Blajer.

Nowym pociągiem do Sulejówka

Wygląda kosmicznie, nazywa się 19WE, będzie kursować w okolicy Warszawy, łącząc Pruszków z Sulejówkiem. To pierwszy pociąg stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej. W piątek uroczyście pojechał w swą pierwszą podróż.

Szkolenia w firmach

Problemy ze szkoleniami w firmach, czyli co ma zrobić przedsiębiorca po 10 kwietnia, kiedy pojawia się luka w przepisach? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z radca prawnym z Kancelarii Prawa Pracy Iwoną Jaroszewską- Ignatowską rozmawiał Paweł Blajer.

Dłuższa lista dłużników

Ustawę o udostępnieniu informacji gospodarczej dziś przegłosował Sejm. O szczegółach ustawy, która reguluje sposób zgłaszania dłużników w magazynie "Biznes Lunch" z Krzysztofem Szaniawskim z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, rozmawiał Paweł Blajer.

Prognozy Stalexportu

Po grudniowej podwyżce cen ruch aut osobowych na A4 nieznacznie spadł. W pierwszym kwartale spółka Stalexport SA osiągnie przychody o kilkanaście procent wyższe w ujęciu rocznym, prognozował na antenie TVN CNBC Biznes prezes spółki. O szczegółach i perspektywach spółki Stalexport SA w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Mieczysławem Skołożyńskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Rura, która podzieliła Europę

Nazywano go rurą Ribbentrop-Mołotow, mówiono, że jest zagrażającą Bałtykowi bombą ekologiczną i porównywano do żelaznej kurtyny dzielącej Europę. Już za półtora roku Gazociąg Północny połączy Rosję i Niemcy. W piątek budowę jego morskiego odcinka oficjalnie zainaugurował prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

1/4 pensji znika od razu

Statystycznemu mieszkańcowi Unii Europejskiej, po potrąceniu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, pozostaje w kieszeni 70 procent zarobków brutto. Polska jest powyżej średniej unijnej, bo zostaje nam 74 proc.

TFI puchną

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach na koniec marca mogła przekroczyć 100 mld złotych. Motorem wzrostu były największe TFI, Pioneer Pekao TFI i Unin Investment TFI. O wynikach i planach inwestycyjnych spółki Union Investment TFI z wiceprezesem Zbigniewem Jakubowskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Single z "Rodziną na Swoim"

Maleją szanse na zmiany w programie rządowym "Rodzina na Swoim". Powód to brak stosownych propozycji, które skłonna byłaby zaakceptować cała Rada Ministrów. O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z wiceministrem infrastruktury Piotrem Styczniem, rozmawiał Robert Stankiewicz.

MCI uratuje Internet Group?

MCI, BRE Bank i Internet Group podpisały list intencyjny, dzięki któremu spółka Internet Group ma stanąć na nogi. Zaangażowanie MCI w Internet Group wyniesie blisko 50 mln złotych. Pozyskany kapitał ma pójść na spłatę zadłużenia wobec banków. W związku z listem intencyjnym z MCI, spółka będzie modyfikować założenia z BRE Bankiem, powiedział na antenie TVN CNBC Biznes prezes spółki Jan Ryszard Wojciechowski. Dodał, że wypracowanie w tym roku przez spółkę zysku netto będzie bardzo trudne. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Internet Group Janem Ryszardem Wojciechowskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Maślany mit obalony

Przez lata, na fali trendu dbania o zdrowie, było dyskredytowane jako szkodnik naszych serc. Teraz za sprawą odkrycia szwedzkich naukowców wraca do łask. Okazało się bowiem, że po zjedzeniu masła, bo o nim mowa, poziom trójglicerydów - tłuszczów, które oprócz cholesterolu mają wpływ na ryzyko chorób serca - rośnie we krwi w znacznie mniejszym stopniu niż po tłuszczach roślinnych.

Mocny złoty osłabi gospodarkę...

Spór zarządu Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej nie wpływa jak na razie negatywnie na złotego, który po publikacji zmienionych, lepszych prognoz dla naszej gospodarki wciąż zyskuje na wartości. O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z wiceprezesem NBP Witoldem Kozińskim, rozmawiał Robert Stankiewicz.