Najnowsze

Najnowsze

Z NC na GPW

Spółka Krynicki Recykling dołącza do grona tych, które po debiucie na rynku NewConnect planuja przenosimy na główny parkiet GPW. O nową emisję akcji a także o problemy z nielegalnym recyklingiem pytaliśmy gościa programu "Dzień na rynkach" prezesa Krynicki Recykling Adama Krynickiego.

Bezrobocie wreszcie w dół

Po kilku miesiącach wzrostu, w marcu bezrobocie wreszcie spadło - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Spadek ten był jednak jedynie symboliczny - wskaźnik zmalał z 13 do 12,9 proc.

Poprawa w 2010?

Quantum Software liczy na rok 2010 i z niecierpliwością czeka na ożywienie. Chociaż przypomnijmy, że w 2009 roku udało się spółce wyjść na plus, ale jak przyznał prezes Quantum Software Tomasz Hatala, było ciężko to osiągnąć, klienci wstrzymywali się z inwestycjami, czekali – jak mówił – „na lepszy moment”. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Tomasz Hatala, prezes Quantum Software.

Pobiorą ćwierć miliona od Pobieraczka

10 dni pobierania za darmo - takim hasłem reklamował się w sieci serwis pobieraczek.pl. W rzeczywistości pliki można było pobierać jedynie odpłatnie. UOKiK uznał, że właściciel serwisu wprowadził internautów w błąd i nałożył na niego potężną karę finansową.

Za bagaż u Ryanaira drożej

Największe na świecie tanie linie lotnicze Ryanir podwyższają opłatę za odprawę bagażu. Za jedną walizkę zapłacimy już nie 15, ale 20 funtów - donosi portal mojawyspa.co.uk.

Kto kupi BZ WBK?

Kto odkupi od irlandzkiego banku AIB akcje BZ WBK i dlaczego KNF nie zgodzi się by był to bank Pekao SA? Czy Komisja Nadzoru Finansowego zastopuje zakupy akcji PZU na kredyt? Kiedy dowiemy się prawdy o wygasaniu marcowych kontraktów terminowych na warszawskim parkiecie? Gościem „Pieniędzy od Rana” był Stanisław Kluza przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Łatwiej o kredyt na dom?

Ponad 215 mld złotych pożyczyły już Polakom banki na zakup nieruchomości. Chcą dać jeszcze więcej i dlatego część z nich obniża marże, rezygnuje na wiosnę z prowizji lub finansuje w ponad 100% zakup własnego M. Które banki stawiają na wiosenne ożywienie w kredytach podpowie Marcin Krasoń z Open Finance, który był gościem programu "Pieniądze od rana"

PIT: sprzedaż mieszkania

Kupiłeś i sprzedałeś w 2009 roku nieruchomość? Fiskus czeka na daninę. Do końca kwietnia musisz złożyć PIT39. Jak wyliczyć zysk ze sprzedaży nieruchomości podpowie Wojciech Piotrowski, doradca podatkowy z KPMG, który był gościem programu "Pieniądze od rana".

Nagrają twoją rozprawę

Kamery będą protokołować przebieg rozpraw - zapowiada "Rzeczpospolita". Takie rozwiązanie ma być wprowadzone zarówno dla spraw cywilnych, jak i karnych.

Polski Rosomak leci do Malezji

Rosomak rusza na podbój Malezji. Produkowany w Siemianowicach wóz bojowy zostanie tam zaprezentowany podczas targów przemysłu obronnego. Fabryka liczy na malezyjskie zamówienia.

Nowy sposób na emerytury

Ekonomiści z powołanej przez premiera rady chcą zasugerować szefowi rządu, aby ZUS w przyszłości stał się państwowym gwarantem wypłaty świadczeń. Polacy mieliby przenosić do ZUSu pieniądze z OFE w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Czy to zapowiedź realnej poprawy czy jedynie skok na pieniądze emerytów? Marek Tejchman pytał o to twórcę reformy emerytalnej, profesora Marka Górę z SGH.

Idą zmiany w emeryturach?

Kolejny pomysł zmian w emeryturach, tym razem od Rady Gospodarczej przy premierze. ZUS miałby się stać państwowym gwarantem wypłaty świadczeń, do którego Polacy będą przenosić pieniądze z OFE w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Nowym rozwiązaniem ma być także zastosowanie wydłużonych, opartych o prognozę tablic życia do obliczania świadczeń. Jeśli takie rozwiązanie się pojawi, to prezydent się pod nim prawdopodobnie podpisze - powiedział na naszej antenie Paweł Wypych, minister w Kancelarii Prezydenta i były prezes ZUS.

Rozliczenia podatkowe firm

Jak sprawnie rozliczać podatki przez osoby prowadzące działalność gospodarczą? Michał Grzybowski, doradca podatkowy Ernst&Young odpowiada na pytania zadane przez naszych widzów związane z podatkami. Czy odsetki od zgromadzonych środków na rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym należy wykazać w rozliczeniu rocznym?

Rośnie konflikt w NBP

Gorący spór o podział zysku NBP, po wielkanocnych świętach przybrał jeszcze na sile. Jeden z członków RPP, Andrzej Bratkowski zagroził dymisją w przypadku akceptacji dla łamania prawa przez zarząd banku centralnego. Pojawiły się głosy o możliwości postawienie prezesa Skrzypaka przed Trybunałem Stanu i pozbawieniem go stanowiska. Były członek RPP Bogusław Grabowski w bardzo mocnych słowach wezwał na antenie TVN CNBC Biznes prezesa NBP Sławomira Skrzypka i członków zarządu banku centralnego o nie rujnowanie międzynarodowej reputacji banku i polskiego pieniądza.

Ceny aut będą spadać

Szykuje się spadek cen samochodów. Mocny złoty i rosnąca konkurencja skłaniają importerów aut do obniżek i większych promocji - pisze "Rzeczpospolita".

Nadciąga fala bankructw

Od stycznia do końca marca tego roku splajtowało w Polsce 168 przedsiębiorstw - o 42 więcej niż w I kwartale zeszłego roku i aż o 67 więcej niż dwa lata temu. Do końca roku ta liczba wzrośnie kilkukrotnie - wieszczy "Rzeczpospolita".

Do Emilii nie pojedziesz

Aż do wakacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamknęła węzeł Emilia na autostradzie A2. W tym miejscu podłódzki odcinek autostrady krzyżuje się z krajową "jedynką", a zamknięcie spowodowane jest budową systemu poboru opłat.

Kłopoty z wykwalifikowanymi pracownikami

Dobrze wykwalifikowanych pracowników zawsze będzie brakowało na poziomie 10-15 proc., a szeregowych 3-4 proc., mówi Kazimierz Sedlak, prezes Sedlak&Sedlak. Są kraje w Europie, gdzie bardzo trudno znaleźć tych z pierwszej grupy. Łatwiej o nich w Hiszpanii czy Irlandii,  tam gdzie kryzys objawił się w całej okazałości. Ta tendencja będzie się pogłębiać. Gdzie ich szukać i jak zachęcać?

Comarch skupia się na Europie Zachodniej

Przychody z obsługi klientów sektora telekomunikacyjnego mają wzrosnąć w tym roku o 20%. Janusz Filipiak, prezes Comarchu liczy przy tym głównie na zagranicznych operatorów - T-Mobile, Vodafone czy O2.  Spółka deklaruje, że tegoroczne wyniki będą znacznie lepsze. Ma to umożliwić między innymi poprawa sytuacji w działającej na niemieckim rynku zależnej od Comarchu SoftM. Poprzez SoftM Comarch chce umocnić swoją pozycję w Europie Zachodniej, ostrożniej za to podchodzi do planów ekspansji w Chinach.

RDO lepiej od WIG20

Świetne inwestycje w Rynkach Dla Opornych. O wiele lepiej radzimy sobie od indeksu. Stopa zwrotu od początku roku jest lepsza, zyskujemy 8,26 proc., podczas gdy WIG20 7,81 proc. Na spółce Orzeł Opony zarobiliśmy już ponad 30 proc.

Polska postrachem Gazpromu

Rosyjski gigant gazowy z coraz większym niepokojem patrzy w naszym kierunku. - Jeśli potwierdzą się szacunki dotyczące zasobów gazu z łupków skalnych w Polsce, to Europa może zmniejszyć swą zależność energetyczną od dostaw z Rosji - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Kommiersant".

NBP nie chce drukować pieniędzy

NBP nie chce drukować pieniędzy – bo to zbyt dużo kosztuje. Dane pokazujące, że ok. 80% Polaków ma konto w banku, gdy się głębiej przyjrzeć nie są sprzeczne z danymi ZBP o tzw. niskim ubankowieniu Polaków. Bo mnóstwo osób zmuszonych do posiadania konta (np. odbiorcy zasiłków z pomocy społecznej, część rolników) używa ich tylko raz w każdym okresie rozliczeniowym. Wypłacają wszystkie pieniądze i żyją za gotówkę. NBP to boli, bo gotówka to drogi pieniądz – elektroniczny jest znacznie tańszy.

Wojny w Banku Centralnym ciąg dalszy

Jest coraz ostrzej. Członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski grozi podaniem się do dymisji, jeśli rząd przyjmie sprawozdanie finansowe NBP nie uwzględniające najnowszych zaleceń RPP.

Emerytury według Rady Gospodarczej

Dwa i pół roku rządów i już czwarty pomysł na reformę emerytalną. Tym razem pomysł na to, jak podzielić pieniądze 14 milionów przyszłych emerytów wymyślili ekonomiści z drużyny Jana Krzysztof Bieleckiego. Rada Gospodarcza przy premierze Donaldzie Tusku chce, by prawie 180 miliardów złotych zgromadzonych w OFE - ostatecznie wypłacał państwowy ZUS.

Najbogatsi Brytyjczycy oddadzą pół pensji

Od wtorku, wraz z początkiem nowego roku obrachunkowego, w Wielkiej Brytanii weszła w życie nowa 50-procentowa stawka podatku PIT. Zapłacą ją osoby, które zarabiają ponad 150 tys. funtów rocznie, czyli prawie 300 tys. najlepiej opłacanych ludzi w kraju.

TVN CNBC Biznes w nowej odsłonie

We wtorek, 6 kwietnia wystartowała odświeżona ramówka kanału TVN CNBC Biznes. Pojawią się w niej nowe pozycje i nastąpią istotne zmiany w pasmach programowych.

WIG20 zaczął i skończył na plusie

Radosne poświąteczne nastroje na GPW. Mamy nowe tegoroczne rekordy. WIG20 miał tylko dwa momenty zawahania, a później już zdecydowanie dominowali kupujący. WIG20 rośnie o 0,90% i zamyka się na najwyższym poziomie od 04.09.2008 roku - na poziomie 2575,36 pkt.

Polska i Rosja proszą Unię o bezwizowy Kaliningrad

Szefowie dyplomacji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow wysłali do Brukseli wspólny list z apelem o objęcie całego obwodu kaliningradzkiego polsko-rosyjską umową o małym przygranicznym ruchu bezwizowym. Zgodnie z unijnymi przepisami obejmuje on tylko 30-kilometrowy pas przygraniczny.

Ropa najdroższa od 1,5 roku

Kolejne "jaskółki" zwiastują wychodzenie Świata z kryzysu. Baryłka ropy naftowej bije we wtorek kolejny rekord cenowy i jest najdroższa od 18 miesięcy. Drożeje też miedź. Ceny surowców idą w górę, mimo że podobnym kursem podąża dolar.

Rząd i Eureko ruszają w drogę z akcjami PZU

Od poniedziałku 12 kwietnia polski rząd i władze Eureko rozpoczną spotkania z inwestorami zainteresowanymi udziałem w giełdowej prywatyzacji PZU – ustaliła agencja Bloomberg. Celem spotkań ma być określenie wielkości popytu i ceny emisyjnej akcji największego polskiego ubezpieczyciela.