Najnowsze

Najnowsze

"Śmieciowe" greckie obligacje

Na rynkach finansowych jest szczególna sytuacja. Greckie problemy co raz bardziej przykuwają uwagę, a greckie obligacje tanieją coraz bardziej. Może to okazja? Oczywiście taki scenariusz może wydawać się szalony, ale w sytuacji kiedy papiery kraju z Unii Europejskiej, są tak rekordowo przeceniane, to być może znajdą się tacy, którzy poczują w sobie żyłkę ryzykanta i będą chcieli kupić, albo zastanawiają się jak polski inwestor może kupić, zainwestować w bardzo ryzykowne, "śmieciowe" papiery rządu greckiego? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Krzysztofem Kołaczyńskim z BZ WBK Private Banking, rozmawiał Robert Stanilewicz

Inwestycja w edukację

Jedni zdają egzaminy, inni myślą jaki kierunek i jakie liceum wybrać dla swojej pociechy. Egzaminy w gimnazjach trwają. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się dużym wydatkom na kolejne etapy edukacji dziecka, nawet jeśli na wybór tych najbardziej obleganych liceów jest w tym roku już za późno. O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Magdaleną Rulską z wydawnictwa perspektywy, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Alpine Bau przegrywa spór o autostradę A1

Firma Alpine Bau przegrała sprawę z jej usunięcie z placu budowy autostrady A1 - donosi "Puls Biznesu" na swojej stronie internetowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała kontrakt z tą firmą i ogłosiła przetarg na nowego wykonawcę odcinka Świerklany – Gorzyczki. Alpine Bau starała się ten przetarg unieważnić.

Pożar w piwnicach UOKiK i KNF

Pracownicy Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów musieli zostać ewakuowani. W piwnicach budynku przy Placu Powstańców Warszawy wybuchł pożar. Nikt nie ucierpiał, ale zamieszanie w pracy obu instytucji było spore.

Żeby rolnik żywił się u sąsiada

Minister rolnictwa Marek Sawicki zamierza zachęcać rolników do wytwarzania i sprzedaży własnych produktów żywnościowych, takich jak ser czy kiełbasa. Minister zastrzega, że takie produkty muszą jednak być bezpieczne dla konsumentów.

Komunikacja w firmie

Oczekiwania pracowników są dość proste. Liczą na to, żeby kierownictwo z nimi rozmawiało. Tymczasem z badań wynika, że rozmawiamy ze sobą bardzo niewiele. Jak zorganizować dzień pracy, by nasza kadra miała ze sobą dobry kontakt mówi Paweł Bochniarz, prezes IDEA! Management Consulting.

Menadżerowie po decyzji NSA

NSA zdecydował, że spółki menadżerskie muszą być opodatkowane według skali podatkowej. Jeśli nie zastosują się do tej decyzji, to jak ostrzega Marek Gadacz, doradca podatkowy PWC, naraża się na kontrolę urzędu skarbowego, który nie tylko karze zapłacić zaległy podatek, a także doliczy odsetki.

Greckie długi: Procenty rosną, inwestorzy w nerwach

Choć oprocentowanie greckich obligacji sięgnęło w środę kolejnego maksimum, nie ma scenariusza restrukturyzacji długu Grecji - podała Komisja Europejska. Zapewniła jednocześnie, że jest szybki postęp w negocjacjach, by sfinalizować międzynarodową pomoc dla tego kraju.

Projekt ustawy o podpisach elektronicznych

Projekt ustawy o podpisach elektronicznych zmienia 28 ustaw, w których podpis elektroniczny już występuje. Poszerza także gamę elektronicznych podpisów m.in. o taki niezbędny w transakcjach transgranicznych mówi Jerzy Molak, zastępca dyr. Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Gospodarki, który mówi także o zastosowaniu pieczęci elektronicznej.

Ostre pikowanie litewskiego PKB

Produkt krajowy brutto Litwy w I kwartale tego roku okazał się o 2,9 proc. mniejszy niż w podobnym okresie 2009 roku - podał litewski Departament Statystyki. Litewski PKB w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku skurczył się aż o 12,9 proc.

Wywiad

Koszt odwiertów w Brunai nie będzie dramatycznie różnił się od kosztów w Syrii, Ceny sprzętu i koszt odwiertu w Brunai są znacznie wyższe ze względu na rodzaj gruntu. W Syrii prace prowadzi się na pustyni, więc odwierty są tam tańsze. Z prezesem Kulczyk Oil&Ventures Timothy Elliotem rozmawia Agata Biały.

Sprawozdanie NBP przyjęte niejednomyślnie

- Rada Polityki Pieniężnej przyjęła sprawozdanie finansowe NBP, jednak część członków była przeciw - potwierdziła już oficjalnie w środę członek RPP Elżbieta Chojna-Duch.

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie - zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. Główna stopa NBP nadal wynosi nie mniej niż 3,50 proc.

151 połączeń zniknie z rozkładu?

151 połączeń Przewozów Regionalnych od 4 maja zostanie wycofanych z rozkładu, jeżeli spółka nie zapłaci zaległych faktur za dostęp do torów - powiedział prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański. Z tych samych powodów cięcia w rozkładzie mogą dotknąć PKP Intercity.

Rząd dorzuca 5 proc. akcji PZU

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że jego resort podjął decyzję o sprzedaży w ofercie publicznej PZU dodatkowo do 5 proc. akcji. Inwestorzy indywidualni mogą się zapisywać na akcje w środę do godz. 24 przez internet i do 20 w biurach maklerskich.

Wyniki BRE zgodne z oczekiwaniami

Koszty mocno spadły, co zdaniem Michała Sobolewskiego, analityka DM IDMSA jest efektem kilku czynników. Sezonowo wyższymi kosztami w 4Q, który dodatkowo obciążyły wydatki. Do tego widać też oszczędności. Współczynnik kosztów do dochodów to 51,4. Delikatne zmniejszenie kosztów ryzyka.

Ostatnie godziny zapisów na akcje PZU

Dziś ostatnia szansa dla inwestorów indywidualnych na akcję największego polskiego ubezpieczyciela. Przez 2 lata, kiedy nie będzie można ich sprzedawać będą odbywać się na rynku pewne ruchy, które pozwolą przejmować więcej akcji, niż pozwala na to limit przy zapisach. Jeśli dziś do godziny 16, klient pojawi się z gotówką w naszym domu maklerskim, to ma jeszcze szanse zapisać się na akcję PZU Zbigniew Bętlewski, kierownik wydziału analiz AmerBrokers.

Stopy procentowe na tym samym poziomie?

Jakie stopy procentowe ustali RPP. Zdaniem Marcina Mrowca, głównego ekonomisty Pekao SA rada pozostawi je bez zmian, tym bardziej, że w najbliższym roku będą dominowały tendencje deflacyjne. Czy te przypuszczenia się potwierdzą, dowiemy się na konferencji, po dzisiejszym posiedzeniu RPP.

Twój Brat PIT

PIT 36 składają m.in. prowadzący działalność gospodarczą, otrzymujący dochody z zagranicy. Wyjątkiem jest PIT 36L, który wypełniają prowadzący działalność gospodarczą, którzy zgłosili opodatkowanie stawką liniową 19%. Jak poprawnie wypełnić 6 arkuszy, doradza Wojciech Piotrowski, ekspert KPMG.

Zysk w NBP - ostatnie starcie

Agencja S&P obniża rating Grecji do poziomu "śmieciowego". O posiedzeniu RPP, a także sytuacji na rynkach po obniżeniu ratingu Grecji, w magazynie "90 MINUT" z wiceprezesem Deloitte dr Rafałem Antczakiem, rozmawiał Marcin Kowalski.

Morgan Stanley wchodzi do Polski

Przedstawicieli banku inwestycyjnego Goldman Sachs tłumacza się przed amerykańskim kongresem ze swoich działań w czasie kryzysu finansowego. Czy po tym przesłuchaniu świat finansów nie będzie taki sam? Jesteśmy coraz bardziej atrakcyjni dla zagranicy, po tym jak wszedł do nas Goldman Sachs, teraz wchodzi Morgan Stanley. Czy to oznacza większe niebezpieczeństwo tego, że kolejny taki kryzys dotknąłby nas bardziej? Między innymi o tym w magazynie "Bilans" Katarzyna Karpa-Świderek, rozmawiała z doradcą prezesa NBP - Wojciechem Kwaśniakiem.

Ukraińska bijatyka

W ukraińskim parlamencie dziś bijatyka, przed nim demonstrujące tłumy. To Kijów dziś, czyli w dniu ratyfikowania przez ukraiński parlament podpisaną wcześniej przez prezydenta umowę z Moskwą. Przewiduje ona, że Ukraina oddaje bazę w Sewastopolu na kolejne lata Rosjanom . W zamian dostanie tańszy gaz. Flota Czarnomorska pozostanie na terytorium Ukrainy do 2042 roku, cena błękitnego paliwa spadnie o 30%. Przeciwnicy prezydenta, który tydzień temu podpisał umowę, zarzucają mu zdradę interesów narodowych. Przedłużenie umowy z Rosją stanowczo odrzucał poprzedni - prozachodni - prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Czy argumenty ekonomiczne tłumaczą podpis prezydenta Janukowycza? Czy rozdanie polityczne zwiększyło niepewność prowadzenia biznesu ? O tym w magazynie "Bilans" z dr Henrykiem Borko ze Szkoły Głównej Handlowej, rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Rynek fuzji i przejęć

Rynek „private equity” w Polsce po kryzysie finansowym. Czy polskie spółki muszą się obawiać wrogich przejęć? Rozmowa z Tomaszem Krzyżowskim, partnerem Baker & McKenzie.

RDO: 27.04

Portfel RDO traci 103 zł 59 gr po dzisiejszej sesji. Do portfela Rynków Dla Opornych pan Paweł poleca spółkę Sygnity. Czy jest to dobra inwestycja?

Morgan Stanley wchodzi do Polski

Przedstawicieli banku inwestycyjnego Goldman Sachs tłumacza się przed amerykańskim kongresem ze swoich działań w czasie kryzysu finansowego. Czy po tym przesłuchaniu świat finansów nie będzie taki sam? Jesteśmy coraz bardziej atrakcyjni dla zagranicy, po tym jak wszedł do nas Goldman Sachs, teraz wchodzi Morgan Stanley. Czy to oznacza większe niebezpieczeństwo tego, że kolejny taki kryzys dotknąłby nas bardziej? Między innymi o tym w magazynie "Bilans" Katarzyna Karpa-Świderek, rozmawiała z doradcą prezesa NBP- Wojciechem Kwaśniakiem.

B3System bliżej fuzji z Copi

B3System coraz bliżej przejęcia informatycznej spółki Copi. B3System planuje połączenie z Copi na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku. Spółka nie wypłaci dywidendy. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zdecydowało przeznaczyć zysk za 2009 rok na kapitał zapasowy. Czy ostatnie miesiące dają nadzieję na poprawę wyników sektora IT?, o wynikach spółki B3System po I kwartale i planach inwestycyjnych, w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem B3system, Mirosławem Kalińskim, rozmawiał Rafał Hirsch.

Impexmetal chce przejmować

Impexmetal chce kupić Zakład Łożysk Wielkogabarytowych od Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku. Spółka liczy na finalizację przejęcia do końca 2010 roku. Między innymi o tym, także o sytuacji na rynku metali, w magazynie "Rynki Dnia" z przewodniczącym rady nadzorczej Impexmetalu, Arkadiuszem Krężlem, rozmawiał Rafał Hirsch.

RPP przyjęła sprawozdanie finansowe NBP

Rada Polityki Pieniężnej przyjęła sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego za 2009 rok - poinformowała RPP we wtorkowym komunikacie. Nie podała jednak żadnych szczegółów. Od przyjęcia sprawozdania zależało, czy i ile pieniędzy trafi do budżetu państwa z zysku wypracowanego przez NBP w 2009 roku.

Bankowość inwestycyjna w Polsce

Citigroup planuje w Warszawie budowę zespołu bankowości inwestycyjnej. To kolejny po Goldman Sachs gigant, który chce się podłączyć pod duże prywatyzacje. Między innymi o tym w magazynie "Rynki Dnia" z członkiem zarządu Citi Handlowego, Michałem Mrożkiem, rozmawiał Rafał Hirsch.

Rząd zadba o wysokie loty LOT-u

Choć szacowanie strat polskiego przewoźnika po przestojach spowodowanych wybuchem wulkanu na Islandii jeszcze się nie skończyło, nie brak już deklaracji o ewentualnym rządowym wsparciu. Nie byłoby to zresztą w Unii Europejskiej odosobnione działanie dziś Komisja Europejska zgodziła się na nadzwyczajne wsparcie linii lotniczych z krajowych budżetów. O tym czy wulkaniczny pył zmienił na dobre lub na złe podniebną branże Patrycjusz Wyżga.