Najnowsze

Najnowsze

Play grał nieczysto z klientami

- P4, operator sieci Play, stosował niedozwolone zapisy w umowach z abonentami. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedopuszczalne m.in. natychmiastowe rozwiązanie umowy w przypadku zalegania z płatnościami - poinformował UOKiK. Operator nie został ukarany finansowo i może odwołać się od decyzji sądu.

Walka o fundusz kryzysowy

W amerykańskim Senacie ważą się losy wartego 50 mld dol. funduszu ratunkowego, który miałby chronić instytucje finansowe w przypadku kryzysu, jak ten z jesieni 2008 roku. Fundusz jest pomysłem Demokratów. Republikanie są przeciw.

Mity nt. faktoringu

W TVN CNBC Biznes "Dzień z faktoringiem". Katarzyna Karpa-Świderek w TVN CNBC Biznes wraz z Jarosławem Jaworskim z Coface Poland Factoring konfrontuje poglądy nt. tej formy rozliczania transakcji z rzeczywistością. Z rozmowy dowiemy się m.in. kto może korzystać z faktoringu, a kto nie.

PO zostawi Wiesiołka na czele NBP?

W razie śmierci prezesa Narodowego Banku Polskiego jego obowiązki przejmuje pierwszy wiceprezes i pełni je do czasu wyboru nowego prezesa - takie rozwiązanie przewiduje przygotowany przez PO projekt noweli ustawy o NBP. Jeśli ustawa wejdzie w życie, może to oznacza umocnienie na stanowisku obecnego p.o. prezesa NBP Piotra Wiesiołka.

Niełatwy start magistra inżyniera

Absolwenci uczelni technicznych są pożądani, jednak, jak przyznaje część z nich, start absolwenta politechnik w karierę zawodową nie zawsze jest łatwy, a marzenia o dobrze płatnej pracy czasem warto odstawić na później. Początkom życia zawodowego magistrów inżynierów przyglądał się Marek Klapa

Bliżej własnego M

Wiosenne promienie ogrzały nieco nastroje na rynku kredytowym. Po kryzysowym roku - gdy banki trzy razy oglądały każdą pożyczaną złotówkę, euro czy franka - marcowy indeks dostępności kredytowej obliczany dla TVN CNBC Biznes przez Open Finance wystrzelił w górę. Są nawet chętni do finansowania 120 % wartości nieruchomości, a przynajmniej tak się reklamują. Co, komu i za ile pożyczają banki - sprawdzał Łukasz Kijek.

Koszt pięknego ogrodu

Nic tak nie koi nerwów jak praca w ogrodzie i nie cieszy bardziej niż efekt pracy własnych rąk. Kolejny długi majowy weekend pokazuje, że pokochaliśmy ogrody. Nawozy, sekatory i sadzonki idą jak świeże bułeczki - zarówno w profesjonalnych sklepach ogrodniczych jak i ogrodniczych częściach supermarketów. To ile kosztuje puszczenie wodzy wyobraźni przy aranżacji ogrodu sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

"Marże faktorów będą niższe"

W trakcie "Dnia z faktoringiem" rozmawiamy o tym, jakie korzyści mogą odnieść przedsiębiorcy z takiej formy rozliczania transakcji. Formy faktoringu oraz prognozy co do jego opłacalności w "Rynkach Dnia" przedstawiał Jerzy Dąbrowski z Banku Millenium.

Farmacja pójdzie w górę

Mimo regresu w I kwartale, rynek leków będzie się w tym roku rozwijał, choć nie tak dynamicznie jak w ubiegłym roku - ocenia Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM IDMSA. W "Rynkach dnia" specjalistka od branży farmaceutycznej przedstawia swoje prognozy dla Farmacolu i innych spółek tego sektora.

Twój Brat Pit

Ostatnie godziny na złożenie swojego zeznania podatkowego. Ministerstwo Finansów zapewnia, że jego serwery wytrzymają zwiększony ruch ze strony chcących złożyć e-deklaracje. W programie "90 minut" wraz z Agatą Rutkowska, ekspertką Accreo Taxand wyjaśniamy ostatnie wątpliwości naszych widzów.

"Podatek od szczęścia" i stare znaczki...

...to z pozoru dziwnie brzmiące połączenie jest częścią pomysłu na zainwestowanie miliona złotych. Szczegóły w "Godzinie dla Pieniędzy", w której gościem Roberta Stanilewicza był Łukasz Kwiecień z Pioneer Pekao Investment Management.

Studia za oceanem

Harvard, Stanford, Wharton czy Columbia to najbardziej prestiżowe amerykańskie uniwersytety. Ile kosztują studia na tych uczelniach i jak się na nie dostać? Kwestie studiowania za oceanem w Godzinie dla Pieniędzy przybliża Aleksandra Augustyniak z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta.

Gorące inwestycje

Inwestycyjny szlak tropem spadających ratingów. Po Grecji - Portugalia z obniżoną oceną wiarygodności kredytowej. Czy wraz z ratingami spadają ceny nieruchomości? Jak kupić dom w kraju Porto i muzyki Fado? O tym w programie "Godzina Dla Pieniędzy" Robert Stanilewicz rozmawiał z Andrzejem Sają z Elite Dom Portugalia.

Zielona sesja na GPW

Ostatnia sesja miesiąca kończy się na warszawskim parkiecie umiarkowanym wzrostem. WIG20 zyskał 0,52%.

Stany urosły, ale rozczarowały

Gospodarka USA wzrastała w pierwszym kwartale w tempie 3,3 proc. w skali roku. Zdaniem analityków, chociaż wzrost jest niższy od prognoz (ekonomiści przewidywali wzrost 3,4 proc.), to potwierdza on dalszą poprawę sytuacji gospodarczej po recesji.

Faktoring ratunkiem dla firmy?

Największą zaletą faktoringu jest to, że nie obniża on zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Ponadto w bilansie firmy nie jest on wykazywany jako zobowiązanie. Odmiennie od zazwyczaj celowego kredytu, faktoring umożliwia finansowanie niemal dowolnego celu działalności. Kiedy warto wnioskować o kredyt, a kiedy warto zdecydować się na faktoring? O różnice między tymi dwiema formami finansowania, wady i zalety obu rozwiązań, pytał Sebastiana Grabka, dyrektora depertamentu faktoringu w HSBC Banku, Paweł Blajer w "Biznes Lunchu".

NBP: Nie potrzebujemy linii kredytowj MFW

Nie jest obecnie zasadne ponowne ubieganie się przez Polskę o udostępnienie elastycznej linii kredytowej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy - oświadczył Narodowy Bank Polski. Zadeklarował jednak, że może poprzeć starania o linię, gdyby minister finansów uznał to za konieczne.

Jak rozliczyć faktoring w małej firmie?

Faktoring to dużo więcej niż tylko sposób na zapewnienie sobie płynności finansowej. Faktor pomaga przedsiębiorcy badać wiarygodność jego kontrahentów, a później monitorować proces spłacania należności. Małgorzata Leśniak, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, podpowiada w programie "Biznes Lunch" jak rozliczyć faktoring w małej firmie.

Perspektywy dla rynków

Czy sytuacja Grecji nadal znacząco wpływa na rynkowe nastroje? Jakie spółki warto obserwować? Jak z technicznego punktu widzenia wygląda obraz głównych indeksów giełdowych? O tym z Andrzejem Lisem, zarządzającym w Noble Funds TFI, rozmawiał w "Dniu Na Rynkach" Mikołaj Kunica.

Nowe zasady szkoleń

Sześć dni dodatkowego płatnego urlopu będzie musiał dać pracodawca swojemu pracownikowi jeżeli ten zdecyduje się podnieść swoje kwalifikacje. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe będzie przysługiwać zwolnienie z całości lub części dnia pracy, jeśli jest mu to potrzebne na naukę albo na dotarcie na zajęcia. Porad związanych ze szkoleniami i dniem wolnym za 1 maja w programie "Biznes Lunch" udzielała Iwona Jaroszewska - Ignatowska, radca prawny z Kancelarii Prawnej Pracy.

Plany Biotonu

Emisję obligacji na 100 mln zł planuje Bioton. Spółka podała, że emisja obligacji zostanie skierowana do wybranej grupy inwestorów, nie większej niż 100. Posiadaczowi Obligacji przysługuje prawo zamiany obligacji na akcje spółki serii W. O komentarz do ostatnich komunikatów spółki poprosiliśmy gościa programu "Dzień na rynkach" Tomasza Jachowicza, analityka BM DnB Nord.

BZ WBK zyskuje klientów

233 mln złotych - tyle w pierwszym kwartale 2010 roku zarobił netto Bank Zachodni WBK. Jest to wynik minimalnie gorszy od oczekiwań analityków. Przypomnijmy - średnia oczekiwań była na poziomie 237 mln złotych. Należy zaznaczyć że to znacznie lepszy wynik niż Bank uzyskał w I kwartale przed rokiem, wtedy zysk netto wyniósł 119 mln złotych. O komentarz do wyników poprosiliśmy prezesa BZ WBK Mateusza Morawieckiego, który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Grecja walczy o "przeżycie narodu"

Grecja wciąż walczy o pomoc finansową od UE i MFW. - Naszą czerwoną linią w negocjacjach jest przeżycie narodu greckiego - oznajmił w dramatycznym wystąpieniu premier Jeorjos Papandreu. Zdaniem mediów Grecy muszą się jednak przygotować na drastyczne cięcia budżetowe.

MCI sprzedało pakiet akcji One-2-One

MCI wyszło z One-2-One. Pakiet akcji spółki został sprzedany za ponad 7 mln zł. Jak powiedział Sylwester Janik MCI pozostawia One-2-One z silną i stabilną strukturą akcjonariatu. O kolejnych planach inwestycyjnych MCI Managment w programie "Dzień na rynkach" mówił partner w MCI Management Sylwester Janik.

Faktoring wspiera firmy

Rekordowa liczba nowych umów w Bibby Financial Services. W marcu spółka odnotowało największą ilość podpisanych umów faktoringowych. To wynik narastających wciąż zatorów płatniczych. Jak mówi dyrektor generalny Bibby Financial Services w Polsce, Krzysztof Kuniewicz, który był gościem programu "Dzień na rynkach" w Polsce 3% firm korzysta z usług faktoringowych.

Bilans członkostwa w UE

21 mld 375 mln 135 tysięcy euro zyskaliśmy będąc 6 lat w UE – wyliczyła Komisja Europejska. Statystycznie każdy z nas otrzymał w tym czasie z Brukseli 560 euro. Jaki jest bilans 6 lat Polski w Unii Europejskiej? Gościem programu "Pieniądze od rana" była europoseł Róża Thun.

Indeks dostępności kredytowej

Zdolność kredytowa Polaków rośnie. Marże banków spadają. Wszystko z powodu dobrej kondycji polskiej gospodarki. O najnowszym indeksie dostępności kredytowej TVN CNBC Biznes w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z analitykiem Open Finance Marcinem Krasoniem.

Jak działa faktoring?

Faktoring jest nowoczesną formą finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. W zależności od rodzaju i skali działalności oraz potrzeb finansowych firmy, faktoring może być uzupełnieniem bądź alternatywą dla kredytu bankowego. O wadach i zaletach faktoringu w programie "Pieniądze od rana" mówił Dariusz Ożga z kancelarii Gardocki i Partnerzy.

PIT na ostatnią chwilę

To już naprawdę ostatni moment na rozliczenie się z fiskusem za 2009 rok. Kto liczy, że prześle PIT-a internetem w ostatniej chwili musi pamiętać, że w przypadku e-deklaracji decyduje fakt, czy podatnik posiada urzędowe potwierdzenie odbioru z datą nie późniejszą niż 30 kwietnia. Jak skutecznie dostarczyć PIT do urzędu skarbowego? Podpowiadał gość programu "Pieniądze od rana" Jacek Bajson, doradca podatkowy TPA Horwath.

Energia z giełdy

Wytwórcy energii elektrycznej są zobowiązani wprowadzać 15 procent produkowanej przez siebie energii elektrycznej na giełdę energii. Jest to efekt ostatniej nowelizacji prawa energetycznego, która jest następnym etapem liberalizacji rynku energii elektrycznej i uwolnienia jej spod monopolu producentów. Rozmowa z Grzegorzem Onichimowskim, prezesem Towarowej Giełdy Energii i Mirosławem Semczukiem z Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.