Żywność przed świętami będzie przeciętnie o 5-6 proc. droższa niż przed rokiem, ale niektóre wyroby będą kosztować dużo więcej - ocenia Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jej zdaniem po Nowym Roku - wraz z podwyżką podatku VAT - czeka nas kolejna fala podwyżek cen.
- Ceny żywności mogą być w grudniu tego roku o 5-6 proc. wyższe w stosunku do grudnia 2009 r. - mówi Krystyna Świetlik.
O 20 proc. więcej niż rok temu w grudniu trzeba będzie zapłacić za owoce; jabłka już są droższe o 1/3; z powodu nieurodzaju drożeja też owoce cytrusowe; wzrastają ceny warzyw, które są o 15-20 proc. droższe w porównaniu do ub.r. - wylicza ekspertka.
Cukier we wrześniu tego roku był nieco tańszy niż przed rokiem, ale jego ceny na światowym rynku rosną, więc można oczekiwać, że produkt ten będzie pod koniec roku o ok. 5-6 proc. droższy niż przed rokiem.
Drogie juz jest masło, a w grudniu możemy za nie zapłacić nawet o 20 proc. więcej niż w 2009 r. Na pocieszenie tańsze mogą być tłuszcze zwierzęce i olej. Ceny artykułów mleczarskich do grudnia br. wzrosną już nieznacznie, bo tylko o 1-2 proc.
Nie zdrożeje mięso wieprzowe, natomiast o 8-10 proc. więcej będzie kosztował drób, ze względu na duży eksport. Chleb już podrożał w tym roku o 7 proc., ale jest możliwe, że jeszcze zdrożeje o kolejne 1-2 proc. - wylicza Świetlik.
- Do końca września w stosunku do grudnia ub.r. żywność podrożała średnio o 2,8 procent - wskazuje ekspertka.
Na podwyżce VAT każdy zechce zarobić
Jej zdaniem, podwyższenie stawki VAT od stycznia przyszłego roku w pierwszym okresie wywoła wzrost cen. Producenci mogą się tłumaczyć droższymi surowcami, energią itp. - Wszyscy przetwórcy i producenci żywności będą chcieli na tym zarobić - powiedziała.
Według Świetlik, ceny żywności nie mogą jednak wrosnąć zbyt dużo, bo konsument może ich nie zaakceptować. Jak zauważyła, o wydatkach decyduje m.in. poziom dochodów, a raczej nie należy spodziewać się podwyżek zarobków.
Od nowego roku przeciętna stawka VAT na żywność przetworzoną obniżona zostanie z 7 proc. do 5 proc. Obejmie ona m.in.: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron) oraz soki. Natomiast VAT na żywność nieprzetworzoną wzrośnie z 3 do 5 proc.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24