Najnowsze

Najnowsze

Niemcy boją się terminala

Niemieckie koncerny energetyczne i Gazprom uprawiają w Brukseli twardy lobbing, domagając się oceny terminalu LNG w Świnoujściu pod kątem europejskich konwencji ochrony środowiska z Espoo - napisał środowy "Wall Street Journal Europe".

Prywatyzacja Energi SA

Kto kupi Energę SA? O kupno gdańskiej spółki rywalizują PGE i czeski EPH, które za 83% akcji Energi musiałyby wyłożyć około 8 mld złotych. O szczegółach Mirosław Bieliński, prezes Energi SA, opowiadał w rozmowie z Rafałem Hirschem.

NIE dla państwowego monopolu w hazardzie

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował istnienie monopolu państwowego na lotto i loterie w Niemczech. Według sędziów państwo może albo zakazać hazardu w ogóle, albo dopuścić do niego różne firmy, w tym także te z siedzibą w innych krajach Unii.

Słabe wyniki Travelplanet.pl

II kwartał był nieudany dla całej branży turystycznej. Travelplanet.pl nie jest wyjątkiem - w pierwszym półroczu strata netto spółki powiększyła się do 2,5 miliona złotych . O szczegółach Marcin Przybylski, prezes Travelplanet, opowiadał w rozmowie z Rafałem Hirschem.

Straty Anti po II kwartale

W II kwartale ANTI SA zanotowała stratę netto w wysokości 1,5 miliona złotych. To najgorszy wynik od debiutu na giełdzie. Jednak prezes spółki Arkadiusz Rzepa zapewnia, że w III kwartale ANTI SA osiągnie zysk netto. O szczegółach rozmawiał Rafał Hirsch w programie Dzień na Rynkach.

Protektor szykuje przejęcie

LZPS Protektor już po raz drugi przedłuża termin przejęcia spółki produkującej rękawice ochronne. Na antenie TVN CNBC, prezes Piotr Skrzyński zapewniał, że powodem opóźnienia jest chęć dopracowania transakcji. Nowa firma ma być dla Protektora impulsem do dalszego rozwoju na rynkach Europy Zachodniej.

LOT w kadrowych turbulencjach

W piątek możliwe są zmiany w zarządzie Polskich Linii Lotniczych LOT – dowiaduje się TVN CNBC z trzech niezależnych źródeł, w tym z Ministerstwa Skarbu Państwa. Według TVN CNBC dyskusja na temat zmian w zarządzie jest jednym z punktów programu piątkowego posiedzenia rady nadzorczej firmy.

BRE Bank w dobie pozwów zbiorowych

Szesnastu klientów mBanku i MultiBanku, którym banki nie chciały obniżyć kosztów kredytu hipotecznego we frankach, składają pozew zbiorowy. Uważają, że bank powinien obniżyć oprocentowanie wraz ze spadkiem rynkowych stóp procentowych. Więcej na ten temat w rozmowie Marka Tejchmana z Wiesławem Thorem, wiceprezesem BRE Banku.

Rok wielkich prywatyzacji

Ministerstwo Skarbu Państwa chce uzyskać w tym roku 25 miliardów złotych z prywatyzacji, po I półroczu było zaledwie 12,3 mld. Prywatyzacyjne plany MSP komentował w "Dniu na Rynkach" Jacek Socha, wiceprezes PwC.

Szef Ryanaira: Kupimy trzysta samolotów

Największa europejska tania linia lotnicza Ryanair przygotowuje się do wypłaty pierwszej w historii dywidendy dla akcjonariuszy, a jej szef mówi o zakupie 200-300 nowych samolotów. Michael O'Leary wraca też do pomysłu prowadzenia maszyn przez jednego tylko pilota.

Europa chce zostać w tyle?

Unia Europejska zachowuje się, jakby chciała pozostać w tyle - pisze w środę dziennik "Wall Street Journal", komentując wtorkowe orędzie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso w Parlamencie Europejskim.

Kieszonkowe dla dzieci

3 miliony polskich nastolatków co miesiąc otrzymuje 160 milionów złotych kieszonkowego. Jak powinno się uczyć młodych ludzi racjonalnego gospodarowania oszczędnościami? O tym w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Marcinem Staniewiczem z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP.

Tak wygląda Opel Astra IV hatchback

Tak wygląda trzydrzwiowa wersja Opla Astra IV generacji - samochodu, który będzie produkowany w śląskiej fabryce koncernu General Motors. Gliwickie zakłady produkują już pięciodrzwiową wersję tego modelu, ale decyzja o tym, że będzie tam powstawać również wersja trzydrzwiowa oznacza dla fabryki nowe inwestycje.

Made in Germany mniej kusi

Niespodziewany spadek niemieckiego eksportu. W lipcu sprzedaż niemieckich towarów za granicę spadła o 1,5 procent wobec czerwca - podał Statistische Bundesamt. To pierwszy wynik pod kreską od 3 miesięcy. Zaskoczył on analityków, którzy nie oczekiwali zmiany.

6,5 mld dol. za chińskie komórki

Brytyjski potentat telekomunikacyjny za 6,5 miliarda dolarów sprzedał mniejszościowy pakiet akcji największej sieci komórkowej w Państwie Środka - China Mobile. To część strategii Vodafone, który postanowił skoncentrować się na strategicznych dla siebie rynkach.

Jak liczyć polski dług w UE?

Polska walczy o zmianę sposobu liczenia długu publicznego. Według polskiego rządu dzisiejsza, unijna metodologia jest dla nas krzywdząca i zawyża nasze statystyki. Kto w tym sporze ma rację? Budżet pod kontrolą Unii w "90 minutach". Gościem Rafała Wojdy był profesor Krzysztof Rybiński ze Szkoły Głównej Handlowej.

Szaleństwo z kratką

W salonach samochodowych prawdziwe szaleństwo: klienci ruszyli na zakupy "aut z kratką" - czyli osobówek z homologacją samochodu ciężarowego. Powód to rządowe zapowiedzi likwidacji z nowym rokiem ulg podatkowych na takie zakupy. Najbardziej pożądane są najbardziej luksusowe modele aut.

Miliony na promocję miast

Polskie samorządy wydają coraz więcej na swoją promocję. Od 2005 roku wydatki gmin, miast, powiatów i województw wzrosły ponad sześciokrotnie. Za co płacą samorządy i co z tego podatnicy - o tym w "Bilansie". Gośćmi Marcina Kowalskiego byli Kacper Pietrusiński, zastępca burmistrza dzielnicy Warszawa-Bielany i dr Magdalena Florek, z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych, by jak najszybciej powielić tę kwotę. W "Godzinie dla Pieniędzy" krótkoterminowy portfel przygotował Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz CDM Pekao SA.

Problemów gazowych ciąg dalszy

W polsko-rosyjskiej umowie gazowej trzeba wprowadzić zmiany, argumentuje Komisja Europejska. Natomiast wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że KE nie ma zastrzeżeń do kluczowych aspektów umowy gazowej. Nie ma możliwości, żeby w listopadzie zabrakło nam gazu powiedział w "Bilansie" Mariusz Przybylik, ekspert AT Kearney.

Rekrutacja przez internet

Uruchomienie zakładki "kariera" na stronie internetowej firmy może znacząco pomóc w skutecznej rekrutacji kandydatów do pracy. Co powinno się w takiej zakładce znaleźć? Między innymi na to pytanie Elżbieta Flasińska z grupy Pracuj.pl odpowiadała Pawłowi Blajerowi w programie Blajer Mówi Biznes.

Będzie praca w Polsce

Nasz kraj ma być jednym z trzech o najwyższym prognozowanym wzroście zatrudnienia w Unii Europejskiej. Takie wnioski płyną z raportu firmy Manpower na najbliższy kwartał. W optymistycznych prognozach mogą częściowo utwierdzać szacunki Ministerstwa Pracy. Według resortu stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 11,3 procent z 11,4 procent w lipcu. Jak deklaracje pracodawców faktycznie przełożą się na rynek pracy?

Jak korzystnie sprzedać własną firmę?

Co należy zrobić, by korzystnie sprzedać swoją firmę? Uporządkowanie prawnych kwestii to tylko początek, powiedział Marcin Anklewicz, partner zarządzający Acropolis Advisory. W "Godzinie dla Pieniędzy" Robert Stanilewicz pytał swojego gościa między innymi o to, jak zmienić strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa przed sprzedażą.

Dom z własną energią

Dom niezależny od dostawców energii elektrycznej czy gazu, to dziś wizja realna, choć niezwykle kosztowna. O tym jak zbudować dom w którym nie trzeba płacić rachunków za energię w programie "Godzina Dla Pieniędzy" mówił Arkadiusz Węglarz, dyrektor Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Rząd oliwi tryby prywatyzacji

Rząd będzie mógł sprzedawać na aukcjach akcje spółek państwowych poniżej ich wartości księgowej. Obecnie zabrania mu tego ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, którą zamierza zmienić - - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Strona internetowa firmy

Jak najlepiej zaprojektować stronę internetową dla firmy? Marcin Maj, dyrektor zarządzający OS3, prezentuje 10 zasad, których należy się trzymać tworząc serwis www.

Polska sprawa w Brukseli

Polska walczy o zmianę sposobu liczenia długu publicznego. Według polskiego rządu, dzisiejsza unijna metodologia jest dla nas krzywdząca i zawyża nasze statystyki. Według Ministerstwa Finansów dopłata do ZUS na pokrycie transferu składek nie powinna liczyć się jako część długu. Kto w tym sporze ma rację? Czy wymuszając zmianę sposobu liczenia rząd nie zamiecie faktycznych problemów pod dywan? O tym Cezary Królak.

Nowe akcje Optimusa

50% akcjonariatu Optimusa już w rękach CD Projektu. Jak będzie wyglądała grupa w skład której wchodzi Optimus, CD Projekt i kilka spółek wokół komputerowego biznesu. Gościem Mikołaja Kunicy w "Dniu na Rynkach" był Michał Kiciński, założyciel CD Projektu, prokurent w Optimusie.

Gaz podrożeje?

PGNiG chce drugiej podwyżki taryfy gazowej w tym roku. Jak zapowiada prezes, spółka ma uzasadnienie do podwyżki taryfy o 10-15%, ponieważ cena gazu jest zależna od drożejącej ropy i kursu dolara. Na to jednak zgodę musi wyrazić URE. Gościem "Dnia na Rynkach" z Forum Ekonomicznego w Krynicy był Michał Szubski, prezes PGNiG.

DM IDM w portfelu RDO

Udana sesja dla IDMSA sprawiła, że spółka znalazła się w naszym portfelu co przełożyło się na kolejny zarobek. Cały dzień dla portfela niestety na minusie. Tym razem w propozycjach zakupu do portfela RDO pojawił się złom. A konkretnie oczywiście spółka go sprzedająca.