Najnowsze

Najnowsze

Tylko co trzeci Polak za wolnym rynkiem

Tylko jedna trzecia Polaków (33,4 proc.) sądzi, że wolny rynek jest lepszy niż socjalistyczna, państwowa gospodarka planowa. Pozostali nie mają zdania - pisze "Rzeczpospolita".

Koniec zatorów płatniczych?

Dyrektywa o terminach płatności czeka już tylko na podpis prezydenta. Rozmowa z Krzysztofem Wróblem, partnerem w Kancelarii RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy.

Ruszają gwarancje dla MŚP

Program gwarancji de minimis z Banku Gospodarstwa Krajowego. Rozmowa z Szymonem Wałachem dyrektorem pionu klienta detalicznego PKO BP.

Milion w portfelu

Podsumowania tygodnia dokonuje Marcin Różowski, analityk Analizy Online. W tym tygodniu najwyższy zysk zanotował portfel Piotra Greli +16,66%. Najsłabszy wynik zanotował portfel Jacka Maliszewskiego -22,06%. Więcej o portfelach gości w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Przecena nieruchomości

Kiedy obniża się wartość nieruchomości, bank może zażądać od klientów z kredytem hipotecznym np. wykupienia dodatkowego ubezpieczenia albo wpłacenia kaucji na rachunek. Czy w tym roku klienci mają większe powody do obaw? Pytamy o to Agnieszkę Grotkowską, Domiporta.pl.

Wartość gwiazdek

Pierwsza gwiazdka Michelina dla Polskiej restauracji. Wyróżnienie trafiło do warszawskiej restauracji Atelier Amaro. Jedna gwiazdka- czyli rekomendacja 'miejsce godne uwagi' została opublikowana w najnowszym przewodniku, który został wydany w czwartek, w Paryżu. Rozmowa z założycielem tej restauracji, Wojciechem Modestem Amaro.

LOT porozumiał się z Boeingiem ws. uziemionych dreamlinerów

PLL LOT oraz Boeing uzgodnili, że zaliczki za maszyny, które miały trafić do Polski w 2014 roku, zostają odroczone - poinformował rzecznik przewoźnika Marek Kłuciński. Dodał, że prawdopodobnie już latem boeingi 787 dreamliner zaczną latać.

Kondycja polskiej gospodarki

Inflacja najniżej od ponad sześciu lat. Czy może spadać dalej? Czy grozi nam deflacja? Czy RPP znów obetnie stopy procentowe?

GTC - analitycznie

GTC po słabych wynikach zeszłego roku nieustannie w górę. Robyg po stracie w czwartym kwartale mocno w dół. A jak deweloperów wyceniają analitycy?

GTC - analitycznie

GTC po słabych wynikach zeszłego roku nieustannie w górę. Robyg po stracie w czwartym kwartale mocno w dół. A jak deweloperów wyceniają analitycy?

Twój Brat PIT

Odliczanie od dochodu strat podatkowych z poprzednich lat. Rozmowa z Anną Ziębą, doradcą podatkowym w Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Pieniądze na inwestycje

Wciąż są pieniądze na unijne dotacje ze starej perspektywy finansowej - np. na rozwój przedsiębiorczości na wsi. Rozmowa z Zofią Szalczyk, wiceminister rolnictwa.

Polityka i pieniądze

Pieniądze na rozwój i inwestycje trafią do polskich firm z poślizgiem – przyznaje unijny komisarz do spraw budżetu. Janusz Lewandowski jest jednak optymistą i uważa, że do połowy roku powinno dość do kompromisu między Radą Europy a europejskim parlamentem i Unia będzie miała nowy wieloletni budżet.

Zakupy w internecie

Preferencje zakupowe klientów w sieci. Rozmowa z dr Marzeną Feldy ze Szkoły Głównej Handlowej.

Centrum wyników - JSW

Trudny rok za Jastrzębską Spółką Węglową. Zapotrzebowanie na główny produkt spółki – węgiel koksowy wykorzystywany do produkcji stali - mocno spadło. Z wyjątkiem kryzysowego 2009 miniony rok był najgorszy dla producentów stali w Europie w całej dziesięciolatce.

Centrum wyników - Tauron

Zysk Tauronu zamiast mocno wzrosnąć, wyraźnie spada. W czwartym kwartale ubiegłego roku energetyczna spółka zarobiła prawie 192 miliony złotych - o blisko jedną czwartą mniej, niż rok wcześniej. W całym 2012 zysk netto wzrósł o 17,8%, do prawie 1,5 mld zł, ale to wynik o 115 milionów złotych słabszy, niż spodziewali się analitycy. Prezes Tauronu Dariusz Lubera mówił w TVN CNBC, że w tym roku taki wynik jest nie do powtórzenia.

Polityka i pieniądze

Negocjacje w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020 uda się zakończyć do czerwca - uważa Jacek Protasiewicz. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreśla, że Europa nie może sobie pozwolić na brak porozumienia. W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której odrzucił wieloletni budżet Unii w kształcie uzgodnionym przez przywódców na lutowym szczycie.

Złota afera

Stany Zjednoczone badają, czy banki manipulowały ceną złota - pisze Wall Street Journal powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Badanie dotyczy przejrzystości tego rynku, a także mniejszego rynku srebra. Na razie nie zostało jednak rozpoczęte oficjalne śledztwo w tej sprawie. Zdaniem Doroty Sierakowskiej z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, spekulacje na ten temat to skutek spadki zaufania do banków po aferze z manipulowaniem stopą Libor.

"Trzymaj" Kruka

Noble Securities rekomenduje „trzymaj” dla akcji Kruka. Analitycy wyliczyli cenę docelową spółki na 57 złotych i 70 groszy. Rekomendacja została wydana przy cenie niższej o 5%. Kruk jest liderem rynku windykacyjnego w Polsce, z udziałem rynkowym wynoszącym około 30%. Naszym gościem był Jarosław Sojka, analityk Noble Securities.

Centrum wyników - Ulma

Budowlanka ciągle w kłopotach. Według prezesa Ulmy Construction Andrzeja Kozłowskiego kryterium ceny, które obowiązuje jako najważniejsze w przetargach infrastrukturalnych prowadzi do załamania etyki biznesu. Kontrakty, do których wykonawca w efekcie musi dopłacać coraz bardziej ciążą firmom, a to według prezesa Ulmy będzie skutkowało kolejnymi bankructwami.

Finanse ZUS

Liczba ubezpieczonych w Polsce musiałaby wzrosnąć o 43 procent, po to, by zrównoważyć finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Idzie odbicie?

Prezes NBP profesor Marek Belka namawia przedsiębiorców do inwestycji.

Eksport w opałach?

Polscy eksporterzy mają coraz większy kłopot z odzyskaniem pieniędzy, które są im winni zagraniczni kontrahenci.

Polskie dreamlinery wreszcie polecą? Dziś spotkanie z Boeingiem

Powrót na trasy samolotów Boeing 787 Dreamliner PLL LOT jest istotnym elementem powstającego programu restrukturyzacji spółki - podkreśla wiceminister skarbu Rafał Baniak. W piątek spotkają się w Warszawie przedstawiciele władz przewoźnika i producenta B787, czyli firmy Boeing

Hossa na Wall Street. Amerykańska giełda o włos od rekordu

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła dziesiąty raz z rzędu wzrosty indeksu Dow, natomiast S&P 500 jest już tylko o włos od rekordu wszech czasów z 2007 roku. Wzrostom na amerykańskiej giełdzie sprzyjały tym razem lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy.

Merkel: Jesteśmy w połowie drogi. Wnioski po pierwszym dniu szczytu UE

- Jesteśmy w połowie drogi, poczyniliśmy już postępy, ale nadal konieczne są czas i determinacja, by wprowadzane reformy przyniosły oczekiwane efekty - kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po pierwszym dniu szczytu UE w Brukseli. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że podejmowane wysiłki konsolidacyjne i reformy się opłacają, ale potrzeba czasu, by zaowocowały wzrostem i zatrudnieniem.