Najnowsze

Najnowsze

Nowa emisja Cashflow

Do wtorku trwają zapisy na akcje w nowej emisji spółki Cashflow. Spółka chce ściągnąć z rynku ponad dwa miliony złotych. No co firma z branży windykacyjnej zamierza wydać pieniądze i czy w ogóle ta emisja się uda. O to pytaliśmy prezesa Cashflow Grzegorza Gniadego.

Inflacja

Inflacja hamuje i to szybciej od prognoz. W listopadzie ceny urosły w Polsce o 2,8% w skali roku i o 0,1% w skali miesiąca. W obu przypadkach oczekiwano wzrostu o 0,1 punktu szybszego. Według ekonomisty Marcina Mroza, w grudniu ze względy na efekt bazy możemy spodziewać się jeszcze lepszego wyniku i wzrostu cen o zaledwie 2,6% w skali roku.

Milion w portfelu

W X edycji portfel Adama Drozdowskiego z AXA TFi zyskał 3,88%. W obecnej odsłonie idąc w ślad kilku innych uczestników „Miliona” zwiększa wagę akcji w swoim portfelu. O szczegółach zmian opowiadał on Robertowi Stankiewiczowi.

Związkowcy w portfelu

Najsilniejsze związki zawodowe w spółkach mają m. in., JSW, KGHM czy TPSA. Najbardziej uzwiązkowione w Polsce są górnictwo, energetyka i telekomunikacja. O długoterminowym inwestowaniu w spółki z silnymi związkami zawodowymi rozmawiamy z Janem Żuralskim, analitykiem Domu Inwestycyjnego Xelion

Banki centralne w akcji

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Bank Rezerwy Federalnej rozszerzył wartość skupu papierów skarbowych do 85 mld dolarów miesięcznie. Na niezmienionym poziomie pozostawił stopy procentowe. Rezerwa Federalna zapowiedziała, że będą one w przedziale od 0 do 0,25% dopóki bezrobocie nie spadnie poniżej 6,5%, a projekcja inflacji w perspektywie roku-dwóch lat nie będzie przekraczała 2,5%. Jest to zmiana w stosunku do poprzednich zapowiedzi FED-u, który jako termin zakończenia luzowania wskazywały 2015 rok mówi nam Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB

Shell kupi polską sieć Neste

Koncern Shell podpisał z fińską firmą Neste Oil umowę, na mocy której kupi polską sieć stacji benzynowych Neste za ok. 80 mln euro - poinformowała w czwartek fińska firma.

Balcerowicz: Europę uzdrowią gospodarki narodowe, a nie centralizacja

Aby zapobiec kryzysom w przyszłości, uwagę należy poświęcić uzdrowieniu polityki gospodarczej na szczeblu narodowym. Samo zarządzanie na poziomie eurostrefy, choć ważne, nie wystarczy - ocenia Leszek Balcerowicz w czwartkowym wydaniu "Financial Timesa", w którym opublikował swoją analizę.

Inflacja rośnie, ale mniej niż oczekiwano

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,8 proc. w stosunku do listopada 2011 roku - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. To mniej, niż szacowali eksperci.

Brytyjskie "tak" dla łupkowych odwiertów

Rząd Wielkiej Brytanii zniósł zakaz wydobywania gazu łupkowego. Urzędnicy zezwolili firmie Cuadrilla na wznowienie odwiertów w Lancashire przerwanych w 2011 r. po tym, jak wywołały dwa niewielkie trzęsienia ziemi.

Bakalland w szczycie sezonu

Świąteczna inflacja – ile droższe będą bakalie i jak na przedświąteczną sprzedaż Bakallandu wpływają nastroje konsumentów – jeden z głównych czynników wpływających na wyniki spółki.

Qumak-Sekom zapełnia portfel

Qumak-Sekom zbiera kolejne zamówienia, w portfelu ma już kontrakty za 700 milionów złotych, ostatni dotyczy prac na lotnisku Chopina w Warszawie – Qumak zaprojektuje i wykona system bagażowy, a także instalacje okablowania systemu wizualnej informacji o lotach.

Plany Redanu

Redan – sprzedaż rośnie, ale przy niższych marżach. Dodatkowo zarząd spółki przedstawił propozycje zmiany harmonogramu spłat obligacji - na razie chce je zawiesić do 28 lutego.

Euro kryzys

Europejscy politycy porozumieli się w sprawie nadzoru bankowego. Teraz czeka ich ustalanie dokładnych reguł, według których EBC będzie sprawował nadzór.

E-commerce po chińsku

Od zera do dwustu milionów użytkowników – w takim tempie rozwijał się chiński rynek e-handlu przez ostatnie 10 lat.

Niższa kara za kradzież

Kradzież to straty dla przedsiębiorcy, a na dodatek początek zmagań z biurokracją na policji lub w prokuraturze. I to wszystko nawet wtedy gdy przedsiębiorca ustali, kto jest sprawcą, albo przyłapie go na gorącym uczynku. Ministerstwo Sprawiedliwości chce tak zmienić prawo karne, aby poważną odpowiedzialność karną złodziej ponosił dopiero wtedy, gdy kradzież dotyczy towaru powyżej 1000 zł.

Świat 2030 bez lidera

O 35% procent wzrośnie popyt na żywność, dwukrotnie na wodę i nośniki energii – wynika z raportu Global Trends Alternative Worlds – opracowanego przez biura Dyrekcji Krajowego Wywiadu Stanów Zjednoczonych. W 2030 roku USA mają stracić pozycje globalnego hegemona, a jednobiegunowy ład ma zastąpić stan równowagi kilku centrów polityczno-gospodarczych z naciskiem na region Azji. Na ile prawdopodobna jest ta wizja globalnego porządku, który ma obowiązywać już za niespełna 20 lat? Naszym gościem był politolog – doktor Grzegorz Kostrzewa Zorbas

Pragma bez długu w obligacjach

Handlująca wierzytelnościami i fakturami Pragma Inkaso spłaciła właśnie wszystkie obligacje. Pytanie czy spółka – tak jak planowała jeszcze kilka tygodni temu – wyjdzie na rynek z nową ofertą papierów dłużnych, czy może w perspektywie kolejnych obniżek stóp procentowych zdecyduje się na finansowanie bankowe? Naszym gościem TVN CNBC był Tomasz Boduszek – prezes Pragmy Incaso.

Milion w portfelu

Portfel Aleksandra Jawienia pnie się do góry od kilku edycji. W X edycji „rośnie” o kolejne 1,87%. Od początku zyskuje on 15,45%. Jakie zmiany proponuje jego właściciel, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Kredyt na święta

Przed świętami banki nasilają kampanie reklamowe kredytów gotówkowych. Zanim zdecydujemy się na kredyt, warto przeanalizować oferty kilku banków. Szczególną uwagę należy zwrócić na całkowity koszt kredytu. Wydłużenie okresu spłaty kredytu oznacza obniżenie wysokości miesięcznej raty. O kredytach rozmawialiśmy z Michałem Sadrakiem, analitykiem Open Finace

Fundamenty inwestowania

Szukamy najatrakcyjniejszych spółek na GPW stosując metodę Grahama analizując cenę do wartości księgowej spółek. Pomaga nam w tym Marcin Przasnyski ze Stockwatch.pl

Złota inwestycja?

Październikowy odczyt inflacji może spaść do poziomu 2,8%, takiego wyniku spodziewa się Radosław Cholewiński, zarządzający Trigon DM. Dodaje on że w dokumentach z posiedzeń Rady polityki Pieniężnej nie widać oczekiwań tak znaczącego spadku, co może dawać dużą przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych.

Szukając dna 

Globalne polepszenie nastrojów winduje wyceny warszawskich indeksów, tymczasem New Connect pogłębia kolejne minima. Z czego wynika słabość tego rynku? Czy nie jest to właściwy moment na inwestycje? Jak dokonać wyboru spółek? Rozmowa z Filipem Gorczycą, starszym managerem w zespole rynków kapitałowych PWC

U bram hossy

Indeks Wig20 przełamał we wtorek techniczną barierę 2500 punktów. O tym czy wzrosty mogą być kontynuowane, czy raczej należy oczekiwać korekty rozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Borowskim, SGH, analitykiem KBC Securities.

Hydrotor a spowolnienie

Hydrotor - producent elementów i wyrobów hydrauliki - głównie sprzedaje je producentom maszyn rolniczych, urządzeń komunalnych i transportowych, odczuwa spowolnienie w Europie Zachodniej, głównie w Niemczech.